Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά κιθάρας για metal (Jackson)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Nekkon είπε

 

φοβερή αλλά ξεφεύγει λίγο το μπάτζετ...

 

22 λεπτά πριν, LK είπε

Με ακόμα 43 ευρώ κοίτα τί παίρνεις.

Αλλάζεις κιθάρα μετά από κάθε τραγούδι....και στο τέλος της σαιζόν....τις σπας και τις καις στη σκηνή.😜

Με ευχαριστείς μετά 😆

 

@LK Έχεις δίκιο και είναι πολύ ωραίες κιθάρες, αλλά για παικτικούς λόγους θα ήθελα τουλάχιστον EMG, το σχήμα που θέλω έχεις δίκιο ότι είναι θέμα ποζεριάς, αλλά για καθαρά παικτικούς λόγους (έντονο downpicking) μάλλον δεν μου κάνουν λόγω passive μαγνητών.

 

Βέβαια μπορώ όντως να κάνω αυτό που λες, απλά αντί να πάρω 6 τέτοιες κιθάρες με αυτό το μπάτζετ να πάρω τις δυο πχ και να επενδύσω την διαφορά σε EMGs, Schaller γεφυρα και φυσικά το κόστος του μάστορα για στο σκάψιμο και την εγκατάσταση της εν λόγω γέφυρας 😉 

 

Απλά βαριέμαι την διαδικασία ρε γμτ. Παρέγγειλε το ένα, το άλλο, πάρε τηλ τον μάστορα, περίμενε πότε θα το τελείωσει...Γιατί να μην πάρω κάτι έτοιμο που είναι ήδη όπως το θέλω? 

 

Παντως είναι στο τραπέζι η ιδεά να ξαναπάρω την ΗΒ που είχα πάρει.. απλά έχω κολλήσει σε V σχημα, στο neck through (δεν έχω καμία κιθάρα neck through) και FR-Schaller tremolo τρέμολο  https://www.thomann.de/gr/harley_benton_ex_84_modern_emg_wh.htm

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, John Goumis είπε

 

φοβερή αλλά ξεφεύγει λίγο το μπάτζετ...

 

 

@LK Έχεις δίκιο και είναι πολύ ωραίες κιθάρες, αλλά για παικτικούς λόγους θα ήθελα τουλάχιστον EMG, το σχήμα που θέλω έχεις δίκιο ότι είναι θέμα ποζεριάς, αλλά για καθαρά παικτικούς λόγους (έντονο downpicking) μάλλον δεν μου κάνουν λόγω passive μαγνητών.

 

Βέβαια μπορώ όντως να κάνω αυτό που λες, απλά αντί να πάρω 6 τέτοιες κιθάρες με αυτό το μπάτζετ να πάρω τις δυο πχ και να επενδύσω την διαφορά σε EMGs, Schaller γεφυρα και φυσικά το κόστος του μάστορα για στο σκάψιμο και την εγκατάσταση της εν λόγω γέφυρας 😉 

 

Απλά βαριέμαι την διαδικασία ρε γμτ. Παρέγγειλε το ένα, το άλλο, πάρε τηλ τον μάστορα, περίμενε πότε θα το τελείωσει...Γιατί να μην πάρω κάτι έτοιμο που είναι ήδη όπως το θέλω? 

 

Παντως είναι στο τραπέζι η ιδεά να ξαναπάρω την ΗΒ που είχα πάρει.. απλά έχω κολλήσει σε V σχημα, στο neck through (δεν έχω καμία κιθάρα neck through) και FR-Schaller tremolo τρέμολο  https://www.thomann.de/gr/harley_benton_ex_84_modern_emg_wh.htm

 

Γιάννη εγώ απλώς είπα μια άποψη (που ίσως δεν σου πέρασε από το μυαλό).

Όποια και ότι και να πάρεις .......καλόπαιχτο να είναι και να το χαρείς!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ώπα λίγο, δεν θέλω παρεξηγήσεις εξαιτίας μου.

 

Η κιθάρα που πόσταρα αρχικά για αγορά, και αυτή Harley Benton (Cort) στην ουσία είναι. Ινδονησιακή η μια, ινδονησιακή και η άλλη, όπως και πολλές άλλες κιθάρες που φτιάχνονται στο ίδιο εργοστάσιο και απλά αντί να βάλουν αυτοκόλλητο harley benton βάζουν Jackson ή PRS SE ή ξέρω και εγώ τι. Μην κολλάμε στο τι λέει το headstock αλλά ποια ειναι η ουσία

 

Με ΗΒ παίζει και ο καλύτερος κιθαρίστας του νησιού και παλιό μέλος του φόρουμ (στην δουλειά, όχι στο σπίτι του), την είχα δει από κοντά όταν πήγα σπίτι του να δοκιμάσω τον παλιό jcm800 του και τον δοκιμάσαμε με αυτή την κιθάρα (δεν θυμάμαι μοντέλο, είχε ατσάλινα τάστα, μόνο μαγνήτες άλλαξε), και πήρα και εγώ αυτή που προανέφερα αλλά δυστυχώς έπρεπε να την στείλω πίσω.

 

To αστείο περί φωτογράφησης δεν έγινε πρώτη φορά από τον @BillTrantos οπότε είναι άδικο να τ'ακούει αυτός τώρα. Και δεν κατάλαβα που είναι και το κακό. Και εγώ σχολίασα μια εκ των φωτό σε άλλο τόπικ.

 

Δεν υπάρχει λόγος για παρεξηγήσεις

Επεξεργασμένο από John Goumis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ηρεμήσουμε.

Οι HB παίζουν μια χαρά. Όλες οι σύγχρονες κιθάρες έχουν υψηλό επίπεδο playability. Σε άλλον αρκούν σε άλλον όχι.

 

Είμαστε μια «παρέα» εδώ μέσα, και καλό είναι να μη στεκόμαστε στις «λέξεις», καθώς ο γραπτός λόγος είναι δύσκολο να ερμηνευτεί, αρα είναι και πολύ παρεξηγήσιμος. 

  • Συμφωνώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Είμαστε μια «παρέα» εδώ μέσα, και καλό είναι να μη στεκόμαστε στις «λέξεις», καθώς ο γραπτός λόγος είναι δύσκολο να ερμηνευτεί, αρα είναι και πολύ παρεξηγήσιμος. 

Πάρτο πίσω αυτό που είπες, τώρα!😃

 

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
28 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Αυτή η Solar πώς σου φαίνεται;

 

https://www.solar-guitars.com/product/v1-6frc-carbon-black-matte-2/

Αυτή είναι ωραιότατη και IMHO ο ορισμός της "μεταλοκιθάρας". Badass look, ένας humbucker (δεν θες κάτι άλλο για να παίξεις metal) 😎, locking τρέμολο, μαονάκι (καλό για metal)... 😄

Αλλά... Η τιμή νομίζω ότι ξεπερνά αρκετά το budget του Γιάννη. Πάντως είναι ωραία...  

  • Like 2

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Αυτή η Solar πώς σου φαίνεται;

 

https://www.solar-guitars.com/product/v1-6frc-carbon-black-matte-2/

 

ωραίοτατη και αυτή, πολύ πιο μυτερή ακόμα και από την Jackson και με το headstock να μπορείς άνετα να κάνεις fatality... 😁

 

Πέρα από την πλάκα οι κιθάρες που πόσταρες είναι πολύ spot on. Ίσως όχι η solar όμως όχι τόσο λόγω μπάτζετ όσο ελλείψει neck μαγνήτη.. η framus μου άρεσε περισσότερο 😉

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου αρέσουν πολυ οι solar (τις ζαχαρώνω τελευταίες βδομαδες), και φαίνονται εξαιρετικό vfm, αλλά φοβάμαι μη μου τρυπήσουν κάνα χέρι, κάνα πόδι. Πολύ μυτερές ρε παιδί μου.

  • Χαχα 4

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου