Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά κιθάρας για metal (Jackson)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
49 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Αυτή είναι κακάσχημη ρε συ. Η jackson είναι πανέμορφη

Δώσε την μου εμενανε αυτή....και μετράτε λιποθυμίες 😆

  • Χαχα 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, kosthrash είπε

Αυτή η Framus έχει active μαγνήτες, έβενο ταστιερα και original fr, και στα λεφτά που κοιτάς...

 

https://www.thomann.de/gr/framus_d_series_artist_line_wh_1_sblk.htm

Ωραία είναι, βασισμένη στην Jackson που έπαιζε ο Wolf πριν το endorsement με τη Framus. Αλλά να επισημάνω για τον ΟΡ , αν τον ενδιαφέρει, ότι μιας και είναι artist series έχει ελαφρώς στενό μπράτσο σύμφωνα με τα θέλω του Hoffmann, Nut width: 41.28 mm

 

Να και η πανέμορφη Jackson με το H-S configuration

 

DSC_9049-accept-gavle-metal-festival.thumb.jpg.0d2eefbaa33377c876eeb6c8907de258.jpg

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
21 λεπτά πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Θα διαφωνήσω κ. συνήγορε - το headstock για τα γούστα μου it's a no. 

Ομοίως με ανωτερω😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Σχετικά με το σχήμα, επειδή παλιότερα (αλλά πολύ παλιά, πάνω από 10 χρόνια) είχα μια king V θυμάμαι ότι δεν είχε καλό ζύγισμα (αλλά ούτε και εντελώς χάλια) και έχει μεγάλο μήκος = είναι πολύ εύκολο μα χτυπήσεις σε καμιά γωνία. Οπότε σου προτείνω να δοκιμάσεις μία πριν πάρεις.

 

Σχετικά με το floyd: Δεν κάνω "βαριά" χρήση και αυτό γιατί δεν τα εμπιστεύομαι, είτε μιλάμε για το low profile της Jackson είναι για το edge pro της Ibanez, ποτέ δεν ένιωθα σιγουριά (αν και απο το edge pro δεν είχα ποτέ πρόβλημα). Οπότε το συμπέρασμα μου είναι το εξής: Αν κάποιος χρησιμοποιεί το floyd και η κιθάρα του έχει φτηνό τότε αργά ή γρήγορα θα φαγωθούν τα μαχαίρια και θα χρειαστεί αντικατάσταση με ένα original floyd ή αγορά της βάσης που έχει καινούργια μαχαίρια. 

 

thanks. Το ζύγισμα το έχω λάβει υπόψην, όπως και το γεγονός ότι τα -από πιο φθηνά μεταλλεύματα- saddles των φθηνότερων floyd rose μπορούν να αντικατασταθούν με ατσάλινα τα οποία είναι τελείως συμβατά 

 

4 ώρες πριν, BillTrantos είπε

Παρ'όλα αυτά είχα δοκιμάσει διάφορες τότε και θα σου έλεγα σε αυτά τα χρήματα να κοιτάξεις και καμία Jackson Kelly

 

όντως είχα τσεκάρει και αυτές, είναι στα υπόψην

 

4 ώρες πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Δεν ξέρω γιατί έχεις κόλλημα με το να μην είναι bolt on αλλιώς θα σου έλεγα να πάρεις αυτή στα μισά λεφτά. Θα ζήσεις λίγο μαζί της να δεις αν σου ταιριάζει σαν σχήμα και αν την κρατήσεις πετάς πάνω ένα schaller τρέμολο (η FR αν επιμένεις στο όνομα) και 2 EMG που σου αρέσουν.

 

τα bolt on γενικά μου αρέσουν, αλλά καφρομεταλλοκίθαρο με bolt on? Αν είναι έτσι να πάρω μια Charvel τότε... αν και έχω ήδη fat strat... επίσης δεν επιμένω στο όνομα, με schaller είμαι επίσης ΟΚ, εννοούσα γενικά locking tremolo, κακώς δεν το διευκρίνισα.

4 ώρες πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω... 100 φορές basswood, απ' το να πάρεις poplar.

 

Το όργανο είναι neck through αν είδα καλά, οπότε το actual poplar σώμα ποσο να ειναι.

 

Υπάρχει pro series που είναι μαόνι και εβενος αλλά έχει σταθερη γεφυρα

 

https://www.thomann.de/gr/jackson_kvtmg_pro_king_v_snow_white.htm?shp=eyJjb3VudHJ5IjoiZ3IiLCJjdXJyZW5jeSI6MiwibGFuZ3VhZ2UiOjJ9&reload=1

 

επίσης υπάρχουν οι Scott Ian signature (που δεν τον πάω μία) που δεν έχουν τα specs που ζητάω αλλά είναι όμορφες..αλλά αμα είναι έτσι καλύτερα να μαζέψω να πάω σε μεταχειρισμένη gibson... που είναι ενα βήμα μπρος και τρια πίσω καθώς εχω gibson (3) και το θέμα είναι ότι θέλω καθαρό ''μεταλλοκίθαρο'' και όχι άλλη μια traditional κιθάρα

 

https://www.rihardos.gr/el/jackson-kvxt-x-series-signature-scott-ian-king-v-candy-apple-red.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

4 ώρες πριν, LK είπε

Καλά υπάρχει αυτή και το συζητάς https://www.thomann.de/gr/harley_benton_hbr10bk_egitarre.htm

 

Όλες οι γκρούπιζ στα πόδια σου.

 

Πιο κακία τυραννια να αλλάξεις χορδές με το φλουντ δεν υπάρχει 

 

 

3 ώρες πριν, Jet72 είπε

Η αλήθεια είναι πως από τότε που έβαλα στην κιθάρα μου FR-type tremolo έχω αρχίσει και γλυκοκοιτάω τις Tele!

 

Η ΗΒ ήταν η πρώτη μου επαφή με active μαγνήτες (μια ασπρη explorer με emg) και ο λόγος που θέλω να ξαναδοκιμάσω την τύχη μου με μεταλ όργανο. Δυστυχώς το όργανο ήρθε σε άθλια κατάσταση και έπρεπε να φύγει.

 

Ο λόγος που θέλω μια μεταλ τύπου κιθάρα είναι γιατί αν και με την μπάντα παίζουμε classic πράγματα, τώρα τελευταία έχουμε ανανενώσει το ρεπερτόριο με πιο heavy πράγματα τύπου Saxon, Ozzy, Priest κτλ.

 

OK δεν είναι must να έχεις active όργανο για να τα παίξεις αυτά, ούτε αυτοί είχαν όταν τα έγραφαν αυτά, αλλά πλέον παίζουν με EMGs οι περισσότεροι στα λάιβ τους και μου αρέσει ο πιο κοφτός και επιθετικός ήχος-προσέγγιση όταν παίζουν ζωντανά τα classics τους. Συν του ότι είμαι και metalhead οπότε δεν με χαλάει να έχω και μια τέτοια 😁 

 

Με λίγα λόγια την κιθάρα την θέλω για το ''δεύτερο πρόγραμμα'' και όχι σαν μια βασική μου κιθάρα. Δεν έχω κρίση μέσης ηλικίας 😁 Αλλά σε κάτι megadeth - metallica οι EMGs βοηθάνε πολύ. Γι αυτό δεν με απασχολεί το πόσο τυρανία είναι το floyd ή schaller τρέμολο.. μιλάμε για μια φορά την βδομάδα, σε συγκεκριμένο μαγαζί, το δεύτερο πρόγραμμα (10 κομμάτια) και ΑΝ το σηκώνουν οι περιστάσεις... σορρυ για την πολυλογία απλά ήθελα να δώσω και το πλαίσιο στο οποίο με ενδιαφέρει ένα τέτοιο όργανο. Γι αυτό δεν ψάχνω κάτι high end αλλά κάτι μεσαίας κατηγορίας...

 

3 ώρες πριν, kosthrash είπε

Αυτή η Framus έχει active μαγνήτες, έβενο ταστιερα και original fr, και στα λεφτά που κοιτάς...

 

https://www.thomann.de/gr/framus_d_series_artist_line_wh_1_sblk.htm

 

αυτή είναι yummy! Και με ωραίο headstock... τα inlays είναι λίγο κουκουρούκου.. και είναι set neck και όχι neck through. Χμ... ενδιαφέρουσα περίπτωση

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Να και η πανέμορφη Jackson με το H-S configuration

 

είναι όντως πανέμορφη, με βάλατε σε σκέψειςγια την framus (αν και είμαι ''κατα'' των signature μοντέλλων, αν τα έχει όλα και συμφέρει..)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι γιατί κάποτε είχα και Jackson Kelly, πολύ όμορφη κιθάρα αλλά πάλι το ζύγισμα ήταν περίεργο, δηλαδή "έγερνε" προς τα μπροστά για αυτό και την έδωσα. Σε κάθε περίπτωση ειλικρινά σου προτείνω να τις δοκιμάσεις με τη ζώνη σου και στο ύψος που θέλεις γιατί μπορεί να απογοητευτείς πολύ αν δεν σου κάνουν.

 

Πάμε λίγο στα του floyd, όλα τα parts αλλάζουν εύκολα και υπάρχουν και αρκετοί κατασκευαστές. Το πρόβλημα είναι ότι δεν υπάρχει αυτό το part: https://www.floydrose.com/collections/parts/products/fr1tbp?variant=29882335506 το οποίο είναι αυτό με τα μαχαίρια και το πρώτο που χαλάει. Saddles, blocks κλπ μπορείς να βρεις το παραπάνω part δύσκολο.

 

Πάμε τέλος στο bolt on (οχι που δεν θα το σχολίαζα), προτιμώ τις bolt on κιθάρες γιατί αν υπάρξει πρόβλημα με το μπράτσο (παραμορφώσεις ταστιέρας, σπασίματα, τερμάτισμα του truss rod) που είναι ακριβές επιδιορθώσεις, τότε απλά αλλάζεις ένα μπράτσο και τέλος. Αλλά όπως πάντα αυτό είναι προσωπική άποψη

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 ώρες πριν, John Goumis είπε

 

 

 

 

 

 

Ο λόγος που θέλω μια μεταλ τύπου κιθάρα είναι γιατί αν και με την μπάντα παίζουμε classic πράγματα, τώρα τελευταία έχουμε ανανενώσει το ρεπερτόριο με πιο heavy πράγματα τύπου Saxon, Ozzy, Priest κτλ.

 

 

 

Με λίγα λόγια την κιθάρα την θέλω για το ''δεύτερο πρόγραμμα'' και όχι σαν μια βασική μου κιθάρα.....μιλάμε για μια φορά την βδομάδα, σε συγκεκριμένο μαγαζί, το δεύτερο πρόγραμμα (10 κομμάτια) και ΑΝ το σηκώνουν οι περιστάσεις...

 

 

 

 

 

Με βάσει τα παραπάνω και θα μιλήσω για τελευταία φορά, και μετά θα σωπάσω για πάντα. 😁

ΔΕΝ χρειάζεται καν να μου απαντήσεις.

Απλά σκέψου το κυρίως κάντο εικόνα! 😄

 

Άρα θες μια μετολοκιθάρα (και πολύ καλά κάνεις) , για την ποζεριά (και πολύ καλά κάνεις), αν παίξετε μια φορά την εβδομάδα (και πολύ καλά θα κάνετε) ....δέκα τραγούδια (πολύ καλά θα κάνετε).

Έχεις μπάτζετ (με βάση το ποστ σου 766 € ).

 

Με ακόμα 43 ευρώ κοίτα τί παίρνεις.

Αλλάζεις κιθάρα μετά από κάθε τραγούδι....και στο τέλος της σαιζόν....τις σπας και τις καις στη σκηνή.😜

Με ευχαριστείς μετά 😆

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

  • Like 2
  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, John Goumis είπε

μιλάμε για μια φορά την βδομάδα, σε συγκεκριμένο μαγαζί, το δεύτερο πρόγραμμα (10 κομμάτια) και ΑΝ το σηκώνουν οι περιστάσεις

Δώσε λίγο... παραπάνω. Που, τι, ποιοι; 

 

4 ώρες πριν, John Goumis είπε

Γι αυτό δεν ψάχνω κάτι high end αλλά κάτι μεσαίας κατηγορίας...

Για αυτό πρέπει να στραφείς στα πιο value for money όργανα στην ιστορία των οργάνων: Ibanez

Ναι δεν είναι V, δεν έχει EMG, έχει όμως Edge-Zero II τρέμολο και είναι αρκούντως metalοκίθαρο. Και above all θα σου δώσει πολύ περισσότερα από αυτά που θα πληρώσεις. Την ακόλουθη ή κάτι σχετικό...

https://www.thomann.de/gr/ibanez_rg320exz_bkf.htm 

  • Like 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου