Προς το περιεχόμενο

Συμβουλές για αγορά κιθάρας για metal (Jackson)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Αυτός ο Ola Englund της Solar να υποθέσω Σουηδός; Και αν ναι, οι κιθάρες φτιάχνονται εκεί ή αλλού;

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Μου αρέσουν πολυ οι solar (τις ζαχαρώνω τελευταίες βδομαδες), και φαίνονται εξαιρετικό vfm,

Προσωπική μου άποψη. Δεν είναι vfm.

 

Ίσως ήταν όταν ξεκινούσε την εταιρία. Τώρα με το όλο hype ο Ola την έχει δει premium και έχει ανεβάσει τις τιμές στον θεό.

 

Κυκλοφόρησε και τη sub μάρκα S by Solar με χαμηλότερες τιμές αλλά παράλληλα και την ανάλογη έκπτωση στην ποιότητα.

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, John Goumis είπε

 

ωραίοτατη και αυτή, πολύ πιο μυτερή ακόμα και από την Jackson και με το headstock να μπορείς άνετα να κάνεις fatality... 😁

 

Πέρα από την πλάκα οι κιθάρες που πόσταρες είναι πολύ spot on. Ίσως όχι η solar όμως όχι τόσο λόγω μπάτζετ όσο ελλείψει neck μαγνήτη.. η framus μου άρεσε περισσότερο 😉

 

Εγώ ψήνομαι για την 7χορδη της budget σειράς

 

https://www.sbysolar.com/product/ab4-7c-7-string-s-by-solar-carbon-black-matte/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
17 ώρες πριν, John Goumis είπε

 Δεν έχω κρίση μέσης ηλικίας 😁

 

 

Αν και κατάλαβα πως το γράφεις, βρίσκω την ευκαιρία να πώ τα εξής:

Γενικά η κιθάρα, ειδικά η ηλεκτρική κιθάρα και ακόμα πιο ειδικά όλες οι μουσικές (και οι κιθάρες που παίζονται αυτές) έχουν εξαιρετικό ενδιαφέρον .

Μουσικό- ιστορικό- συλλεκτικό.

Δεν θα μπορούσα με τίποτα να αφήσω από έξω τις μεταλλοκιθάρες που από τα 80's και μετά έκαναν δική τους σχολή.

Όταν τελειώσω με τις Vintage σειρές, θα ήθελα να επεκταθώ και σε αυτές (αν και έχω ήδη μια)

Ένα εξαιρετικό πλήρες βιβλίο είναι αυτό και το προτείνω σε όποιον δεν το έχει και τον ενδιαφέρει το θέμα.

 

 

423454241_415002504522226_5429622377841004876_n.jpg

 

 

Eδώ σε free pdf

 

https://archive.org/details/ultimateguitarbo00baco/page/8/mode/2up

  • Like 2
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ρίξω και εγώ το κοντό και το μακρύ μου.

 

Περί FR όπως και η όρεξη ..... αρκεί να είναι το καλό το ακριβό. Αλλά το μέταλ πολλοί εμίσησαν την ποζεριά του ουδείς.

Πρότασις πρώτη , ευρά 352 σε δυο βδομάδες στην πόρτα μας.  Jackson JS32 King V AH M Army Drab

image.jpeg.e632e4893c98b3538ff31d44954ed57d.jpeg

Πρότασις δευτέρα 20 ευρόπουλα ακριβότερη επίσης σε μισό μήνα στην πόρτα μας. Τιμάμε και τον μακαρίτη.  Jackson JS32 Rhoads AH SG

 

image.jpeg.7d8f20e1eb73b692b24a2669ed753200.jpeg

Επίσης του μακαρίτη έχουν και αυτή την κούκλα στα 433 γιούρια.  Jackson JS32 MAH Rhoads Natural

 

image.jpeg.e2dd6396eb324242f8986230fdddba3e.jpeg

 

Μιας που πιάσαμε τους μακαρίτες , του Αλεξάκου μια χαρά ούτε καν 660 ευρά.  ESP LTD Alexi-200 Black

 

image.jpeg.56d714cbb3115f76c0a226f1983cb45a.jpeg

 

Πρόταση τελευταία. Εκείνη του Λύκου των Χόφμαν. Framus D-Series Artist Line WH-1 SBLK. Ούτε οκτώ εκατοστάρικα η τιμούλα. Αλλά έρχεται σε τέσσερα τέρμενα.

 

Σχετικά περί μαγνητών . Όπως η όρεξη, μόνο που αλλάζουν γρήγορα και εύκολα , εξ'ού και οι τιμές όλες κάτω του χιλιάρικου.

 

Περί ξύλων. Μαχογκάνυ καλό για μέταλ, ΘΕΣΦΑΤΟΝ. Όμως ένεκα και έχεις κολλήσει το γνήσιο μπράτσο αγριοπασατεμπιάς Ονδούρας, στο λατρευτό σώμα ευγενούς παρθενοκαλαμποκιάς Μοζαμβίκης , και καλωδιώσεις το όλον σε πεταλάκι μπουτίκ Distortionmetalator V.3  με το Gain στο 25 και το Volume στο 11 άιντε καμμένε μου bouzoukleri να καταλάβεις αν παίζεις εσύ ή ο  Satanas Diabolus .

 

 

Και φυσικά εάν ο ορίτζιναλ πόστερ μπορεί να περιμένει, υπάρχουν πάντα ΚΙΤ εκεί έξω με τα σπεξ που επιθυμεί και να το φτιάξει όπως ζητά η ψυχούλα του.

Εάν δε, έχει ακόμη μεγαλύτερη υπομονή και δεν κολλά σε μικροζητήματα όπως το χρήμα, κάνει και μια παραγγελία και του φτιάχνει ένας μάστορης λουκούμι που θα το ορέγεται και ο Τζέφ. Όχι ο Μπέζος. Ο Λούμης.

 

 

 

Εύχομαι να φτάσει το έγχορδο (όποιο θα είναι αυτό) γρήγορα στα χέρια και να το χαρεί ο παίκτης η μπάντα και το κοινό.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
11 λεπτά πριν, bouzoukleri είπε

το γνήσιο μπράτσο ρίζα αγριοπασατεμπιάς Ονδούρας,

Corrected - να τα λέμε σωστά τα... εξωτικά κσύλα 😄

Πολύ ωραίες προτάσεις οι δύο συγκεριμένες RR Jackson. 

 

ΥΓ: Παρθενοκαλαμποκιά Μοζαμβίκης... Πώς μου είχε ξεφύγει τόσα χρόνια; 🤔

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, LK είπε

Όταν τελειώσω με τις Vintage σειρές, θα ήθελα να επεκταθώ και σε αυτές (αν και έχω ήδη μια)

 

Αυτο θα έχει ενδιαφέρον. Κυρίως επειδή στο metal σε αντίθεση με τα κλασσικά μοντέλα (που και αυτά δεν είναι και λίγα) γίνεται χαμός. Από τα hot rodded 80's μοντέλα μέχρι τις επτάχορδες και τις pointy death-black κιθαρες... έχει να κάνει με το είδος metal που εσύ έζησες-μεγάλωσες.. Για παράδειγμα εγώ γι'αυτό θέλω την Jackson. Θέλω μεταλλοκίθαρο αλλά ''κλασσικό'', που να παραπέμπει priest, megadeth, saxon (γιατί αυτά παίζουμε έτσι κι αλλιώς)... μια ακόμα πιο ''μυτερή'' από αυτή με ξενίζει.. όπως η solar πχ. Φοβερές πρέπει να είναι, αλλά με παραπέμπουν σε πολύ μοντέρνο μέταλ που δεν ακούω. Η Jackson είναι υποφερτά μυτερή όμως 😁

 

4 ώρες πριν, bouzoukleri είπε

Εάν δε, έχει ακόμη μεγαλύτερη υπομονή και δεν κολλά σε μικροζητήματα όπως το χρήμα, κάνει και μια παραγγελία και του φτιάχνει ένας μάστορης λουκούμι που θα το ορέγεται και ο Τζέφ. Όχι ο Μπέζος. Ο Λούμης.

 

Ένας είναι ο Τζεφ... ο Νερουλάς (ο Waters). Ο Λούμις φοβερός αλλά επτάχορδος και πολύ μυτερός και αυτός. Οι κιθάρες πολύ ωραίες αλλά ...bolt on όχι-καλό για μεταλ

 

 

Τελικά αποφάσισα μεταξύ αυτής που πρότεινα και της framus.

 

Οι κιθάρες έτσι κι αλλιώς δεν είναι διαθέσιμες οπότε υπάρχει χρόνος. Αύριο θα δοκιμάσω σε σπίτι φίλου έναν ενισχυτή για τον οποίο είχα gasαριστεί και ήταν το κύριο μέλημά μου. Αν δεν μου κάνει κλικ (που δεν νομίζω) θα ανεβάσω το μπάτζετ για το μεταλλοκίθαρο. Είδωμεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 19/2/2024 στις 6:35 ΜΜ, LK είπε

Με βάσει τα παραπάνω και θα μιλήσω για τελευταία φορά, και μετά θα σωπάσω για πάντα. 😁

ΔΕΝ χρειάζεται καν να μου απαντήσεις.

Απλά σκέψου το κυρίως κάντο εικόνα! 😄

 

Άρα θες μια μετολοκιθάρα (και πολύ καλά κάνεις) , για την ποζεριά (και πολύ καλά κάνεις), αν παίξετε μια φορά την εβδομάδα (και πολύ καλά θα κάνετε) ....δέκα τραγούδια (πολύ καλά θα κάνετε).

Έχεις μπάτζετ (με βάση το ποστ σου 766 € ).

 

Με ακόμα 43 ευρώ κοίτα τί παίρνεις.

Αλλάζεις κιθάρα μετά από κάθε τραγούδι....και στο τέλος της σαιζόν....τις σπας και τις καις στη σκηνή.😜

Με ευχαριστείς μετά 😆

1.jpg

2.jpg

3.jpg

4.jpg

6.jpg

7.jpg

 

την victory plus που είναι μαόνι την ζαχαρώνω και εγώ.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, D'Ailleurs είπε

 

την victory plus που είναι μαόνι την ζαχαρώνω και εγώ.

Εγώ ζαχαρώνω σχεδόν 1-2 μοντέλα από όλες τις σειρές της HB.

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου