Προς το περιεχόμενο

Αγορά Danelectro '57 Jade


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε, Χαίρετε,

 

Προσφάτως διάβαζα ένα άρθρο για τις κιθάρες Danelectro και μπήκα στο youtube για να ακούσω κάποια κλιπ. Όταν είδα τη συγκεκριμένη κιθάρα μου φάνηκε σαν «παιχνίδι», αλλά όταν άκουσα τον ήχο... έπαθα τη πλάκα μου. Η τιμή είναι ελκυστική, ο ήχος γοητευτικός. Έχεις κάνεις στη κατοχή του Danelectro? Αξίζει η αγορά μιας τέτοιας κιθάρας;

https://youtu.be/QlhjYc8nLSw

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά μου αρέσουν οι γραμμές του και ίσως κάποια στιγμή αγοράσω κάποια.

 

Ο τύπος στο βίντεο βγάζει τρελό ήχο, ο,τι όργανο και να πιάσει. Μη πολυστηριζεσαι εκεί. Άκου κι άλλο, πιο ερασιτεχνικά βίντεο.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kpeyos είπε

Κοίτα αν σκεφτείς ότι μια πλαστική Danelectro έγραψε κάποτε το Kashmir των Zeppelin, δεν τις λες και εντελώς χάλια 😄

Έχω την εντύπωση ότι αυτή την είχε για όταν το έπαιζε live. Στην ηχογράφηση χρησιμοποίησε μια 59αρα Les Paul γνωστή σαν Number 2.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Κλασσικές κιθάρες με καταπληκτικο ήχο και παναλαφρες.

You can't go wrong.

 

 

 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
47 λεπτά πριν, Αρχή Διαλόγου είπε

Έχω την εντύπωση ότι αυτή την είχε για όταν το έπαιζε live. Στην ηχογράφηση χρησιμοποίησε μια 59αρα Les Paul γνωστή σαν Number 2.

Αυτό αναφέρεται σε κάποιο "Kashmir wiki" αλλά η αλήθεια είναι ότι δεν υπάρχει κάτι σίγουρο. Ο ηχολήπτης ας πούμε στο SOS λέει ότι μάλλον ήταν η Dano ή η No1 κι αυτό είναι το πιο έγκυρο σχόλιο που βρίσκω, μιας και δεν υπάρχει δήλωση του ίδιου του Page.

 

Στο it might get loud λέει για την Dano ότι "ακούγεται σαν sitar" που ταιριάζει στον ήχο του κομματιού. Επίσης είναι λίγο κουλό να προτιμάει μια σάπια πλαστική κιθάρα για δύο τραγούδια επιλεκτικά στα live, τα οποία είναι και από το ίδιο άλμπουμ χωρίς να υπάρχει κάποιος λόγος.

 

Tελος πάντων όμως. Έστω. Είναι η κιθάρα που χρησιμοποιεί ο Page live για το Kashmir. Δεν μπορεί να είναι εντελώς χάλια.

 

YΓ: Άλλη μια πειστική απάντηση για το ότι ο Page χρησιμοποίησε τη Dano για το Kashmir, είναι ότι ήταν η κιθάρα στην οποία είχε το DADGAD γιατί λόγω του μακρύτερου scale το κρατούσε καλύτερα. Υπενθυμίζεται ότι ο Page έπαιζε με 8αρες συνήθως και δεν είναι εύκολο να ξεκουρδίσεις μια Les Paul με 8αρες και να κρατήσει το χαμηλό ρε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου