Προς το περιεχόμενο

findmyguitar.com... Γνώμες;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

https://findmyguitar.com/

 

Το βρήκα καταλάθος αλλά μου άρεσε. Βάζεις μοντέλο κιθάρας και σου βγάζει βαθμολογίες οργάνου με βάση κάποια γενικά κριτήρια. Γενικά έχει πολύ ενδιαφέρον αλγόριθμο.

Τα κριτήρια βαθμολόγησης βασίζονται στη λογική, αλλά τουλάχιστον για μένα δεν αντιστοιχούν πάντοτε στην παικτική εμπειρία. Επίσης δίνουνε βαρύτητα και σε εντελώς άχρηστα features όπως φωσφορίζοντα τάστα.

 

Θα δώσω ένα παράδειγμα:

Screenshot_20240307_193842_Chrome.thumb.jpg.5ac9c92d2ea3ab65b993a82b810862b2.jpg

 

H Yamaha σκίζει παντού την PRS, αλλά δεν την προτιμώ επ ουδενί, έχοντας εμπειρία και με τις δύο.

 

Ωστόσο εξακολουθώ να συμβουλεύομαι το συγκεκριμένο site. Γιατί; Δεν ξέρω. Ίσως για τις λεπτομερείς περιγραφές. Έχει ενδιαφέρον. Βάλτε λίγο και εσείς κάποιες από τις κιθάρες σας και πείτε μου εμπειρίες!

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Maple είπε

Μια χαζομάρα και μισή..

 

+1000

 

Μόνο που είδα την μέτρηση του.... Playability σταμάτησα να διαβάζω.

(Όλες οι κιθάρες έχουν τέλειο playability αν σεταριστουν...στην εντέλεια.. inherent playability δεν υπάρχει)

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

+1000

 

Μόνο που είδα την μέτρηση του.... Playability σταμάτησα να διαβάζω.

(Όλες οι κιθάρες έχουν τέλειο playability αν σεταριστουν...στην εντέλεια.. inherent playability δεν υπάρχει)

Ναι αλλά αν διαβάσεις πως το αναλύει, έχει βάση, πχ τι βολεύει σε μικρά χέρια και τι σε μεγάλα, ποιο είναι καλύτερο για fingerstyle, ποιο έχει καλύτερο high fret access κλπ κλπ 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θέλω να είμαι αφοριστικός. Προφανώς αυτό το εργαλείο σύγκρισης δεν θα πάρει την απόφαση αντί εμού, σχετικά με ποιο κιθάρα είναι καταλληλότερη για τα χέρια μου και τα αυτιά μου. Δεν θα μπορούσε να υπάρχει τέτοιο προοπτική, ούτως ή άλλως.

 

Από την άλλη δεν είναι ένα απλό εργαλείο σύγκρισης. Δεν συγκρίνει απλά τα χαρακτηριστικά της κάθε κιθάρας. Το παει ένα βήμα παρακάτω και εξηγεί που υπέρτερεί η μία έναντι της άλλης, και αντίστροφα, ερμηνεύοντας τα χαρακτηριστικά αυτά. Μας δίδει ποιοτικές πληροφορίες για κάθε κιθάρα. Μας δίδει και βαθμολογία για την ποιότητα κατασκευής, κάτι το μη μετρήσιμο. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι στον δείκτη αυτός, αλλά το λίγο που το τσέκαρα με δικές μου κιθάρες, είναι λογικές οι τιμές που δείχνει.

 

Για κάποιον έμπειρο, που έχει πρόσβαση στις κιθάρες και ξέρει τι θέλει, είναι ένα άχρηστο εργαλείο.

Για οποιονδήποτε άλλον, είναι αξιόλογο εργαλείο που θα σου δώσει μια έξτρα πληροφορία ή θα επιβεβαιώσει κάποιες άλλες που ήδη έχουν συλλεχθεί.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tο δοκίμασα, πλάκα έχει, το βαθμολογικό σύστημα είναι όντως τραγικό αλλά μου αρέσει παρακάτω που αναλύει και συγκρίνει τα specs της μιας εναντι τη άλλης

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Ναι αλλά αν διαβάσεις πως το αναλύει, έχει βάση, πχ τι βολεύει σε μικρά χέρια και τι σε μεγάλα, ποιο είναι καλύτερο για fingerstyle, ποιο έχει καλύτερο high fret access κλπ κλπ 

Μπούρδες 😅

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Μπούρδες 😅

Ίσως. Αλλά και πάλι μια σύγκριση που έκανα την tele με την Gretsch μου, καλά τα λέει. Πιο γεμάτο neck η Gretsch, βολεύει για μεγάλα χέρια, για παίξιμο με δάχτυλα κλπ, αντιθέτως η tele βολεύει στα ακόρντα κ τέτοια 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να γίνω λιανός. Το σκορ απλά γελοίο 

 

Screenshot_20240307_225353_Chrome.thumb.jpg.8797d8c3a80c01bfc21391bef9a58493.jpg

 

 

Αλλά (πέρα από τα προφανή):

Αλήθειες για Gretsch

1) Comfortable neck with more grip

2) Hollowbody vs Solid Body: Warm tone, lighter and acoustic sound

3) More comfortable open chords for big hands, More comfortable at higher frets for big hands

4) Less likely to mute strings by accident and more space for fingerstyle

5) Easier bending

 

Αλήθειες για Tele

1) Thin and flat neck for playing fast

2) Favors small hands, easier bar chords and other shapes

3) Lower action and brighter natural tone

 

 

Επίσης, για το playability το επιμέρους σκορ είναι το εξής, που πάλι έχουν βάση όσα λέει, αλλά τα νούμερα είναι και πάλι τραγικά 

 

Screenshot_20240307_230404_Chrome.thumb.jpg.df2bbb17f96dc6ce35431848d32825c4.jpg

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω διάφορες κιθάρες και σε όλες που έχω πατήσει βλέπω να έχουν ως αρνητικό το να μην έχουν 21:1 Tuner Ratio. Τι 'ν τούτο και γιατί είναι σημαντικό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου