Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
2 λεπτά πριν, trolley είπε

Τα σύνορα είναι κλειστά για τους περισσότερους ανθρώπους, διότι οι φράκτες έχουν κτιστεί εκεί που είναι δύσκολο και να τους δεις και να τους γκρεμίσεις: στο νου τους. Μία μακρά σειρά άθλιων ψεμμάτων, σε συνδυασμό με ελλειπέστατη παιδεία και προπαγάνδα σε καθημερινό επίπεδο, εμποδίζουν τον πολίτη να δει ποια ακριβώς είναι η ελλεεινή κατάσταση της χώρας. Το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε είναι μία - έστω υποκειμενικά φορτισμένη - διατύπωση της αλήθειας, και η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά (ευγένεια, ασφάλεια, παροχές κλπ) μετριούνται, και τα δικά μας νούμερα ΔΕΝ είναι καθόλου καλά.

Εγω , αν  δεν ημουν ευχαριστημένος με τα νούμερα , θα έφευγα, χθες.

Ειδικά όταν δεν τίθεται και θέμα χρημάτων (μιας και για άλλα κίνητρα μετανεύστευσης μιλούμε, και όχι για οικονομική επιβίωση).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, LK είπε

Εγω , αν  δεν ημουν ευχαριστημένος με τα νούμερα , θα έφευγα, χθες.

 

Δεν αντιλαμβάνομαι πως γίνεται να είσαι "ευχαριστημένος με τα νούμερα". Χάλια είναι.

Επίσης, πως θα έφευγες, αν δεν κάνω λάθος το επαγγελμά σου σε έχει δέσει εδώ, θα ήταν αδύνατο να πας σε άλλη χώρα και να έχεις συγκρίσιμα εισοδήματα σε λιγότερα από 5-7 χρόνια θητείας εκεί.

 

Απ' την άλλη, υπάρχουν διάφοροι τρόποι να φύγει κάποιος. Οι προγραμματιστές ας πούμε μπορούμε να εργαστούμε στο εξωτερικό ενώ είμαστε εδώ, αλλά αυτό δεν μας γλυτώνει ούτε από την αγένεια ούτε από την επισφάλεια.

 

Το να έχει κάποιος την αληθινή εικόνα (η οποία είναι αυτή που έγραψα, αν και μπορώ να τα γράψω και χειρότερα) έχει τεράστια σημασία, α) διότι μπορεί όντως να αποφασίσει να φύγει, όσο είναι νέος/α, β) διότι αν δεν φύγει, τουλάχιστον θα αποκτήσει σωστότερες προτεραιότητες σαν πολίτης μένοντας εδώ.

 

 

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

 

 

Επίσης, πως θα έφευγες, αν δεν κάνω λάθος το επαγγελμά σου σε έχει δέσει εδώ, θα ήταν αδύνατο να πας σε άλλη χώρα και να έχεις συγκρίσιμα εισοδήματα σε λιγότερα από 5-7 χρόνια θητείας εκεί.

 

 

 

 

Δεν έχω οικονομικό πρόβλημα να τα παρατησω όλα και να φύγω...παιδια , σκυλια , γατία....τίποτα.

Μένω γιατι μου αρέσει.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Δεν έχω οικονομικό πρόβλημα να τα παρατησω όλα και να φύγω...παιδια , σκυλια , γατία....τίποτα.

 

Σόρυ, δεν το πιστεύω. Εκτός αν είσαι εισοδηματίας, οπότε ισχύουν άλλα πράγματα. Γατία δεν έχει κανένας μας (διότι το είδος αυτό δεν υπάρχει), αλλά έχεις γυναίκα και ερείσματα.

 

1 λεπτό πριν, LK είπε

Μένω γιατι μου αρέσει.

 

Αυτό, το πιστεύω. Εκτιμώ ότι θα περναγες καλά οπουδήποτε (μέσες-άκρες) διότι θα έφτιαχνες το δικό σου κόσμο εκεί που θα ήσουν. Να είσαι σίγουρος ότι στην Ελβετία θα μπορούσες να είσαι αυτό που είσαι, ακόμη περισσότερο. Και αυτό ισχύει για όλους μας... το Ελλάδα δεν....

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Σόρυ, δεν το πιστεύω.

 

 

 

Αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορώ τι να κάνω για αυτό;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, LK είπε

Αντιλαμβανεσαι ότι δεν μπορώ τι να κάνω για αυτό;

 

Εσύ, είμαι βέβαιος πως το εννοείς, δεν σε λέω "ψεύτη".

Στην πράξη, δε νομίζω πως γίνεται, άρα "δεν πιστεύω ότι θα το έκανες ποτέ", άρα "έχεις φτιάξει μία θεωρία που καθιστά μη-επιθυμητό/επιδιώξιμο αυτό που ούτως ή άλλως δεν θα έκανες", κοινώς μία αυτοδικαιωτική θεωρία, όπως κάνουμε όλοι μας.

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 λεπτά πριν, LK είπε

Δεν χρειάζεται. 

Τα σύνορα ανοιχτά είναι για όποιον το επιθυμεί. 

Ώπα, οπενμπορντεράκης και σεις κύριε Λάκη μας; Δηλαδή μπορώ εγώ να φύγω από το Μενίδι και να πάω Μαρούσι χωρίς διαβατήριο; ΠΟΥ ΠΑΜΕ ΡΕ

  • Χαχα 1

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, trolley είπε

 

 

Στην πράξη, δε νομίζω πως γίνεται,

 

Στην πράξη, αν ήθελα να φύγω, έφευγα.

Και κεφαλαια κινησης εχω, και δεν θα με ενδιεφερε να κανω το ίδιο επαγγελμα.

Είχα και προτάσεις να το κάνω.

Και όχι σαν Δικηγόρος.

Και φυσικά δεν το έκανα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kwstas79 είπε

Ώπα, οπενμπορντεράκης και σεις κύριε Λάκη μας; Δηλαδή μπορώ εγώ να φύγω από το Μενίδι και να πάω Μαρούσι χωρίς διαβατήριο;

 

Ένας φίλος είχε μία γκόμενα σε περιοχή της Δυτικής Αττικής. Είχε βαρεθεί ο άνθρωπος τα διόδια στην Αττική Οδό, της λέει "ρε Μαίρη να σου νοικιάσω ένα διαμέρισμα στο Μαρούσι, όλα τα έξοδα δικά μου;" και ΟΝΤΩΣ αρνήθηκε, διότι δεν ήθελε να φύγει από την περιοχή της. Οπότε, όπως έγραψα, τα σύνορα είναι εκεί που δεν φαίνονται.

 

2 λεπτά πριν, LK είπε

Και όχι σαν Δικηγόρος.

 

Άρα, άλλες αποδοχές. Οπότε θα επιμείνω στην λάνθασμένη άποψίς μου. Το χρήμα είναι το ένα, η γυναίκα είναι το δύο. Μετά μιλάει και ο άντρας αν είνει ξεκούραστος. 😀

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, trolley είπε

 

 

 

 

Άρα, άλλες αποδοχές. Οπότε θα επιμείνω στην λάνθασμένη άποψίς μου. Το χρήμα είναι το ένα, η γυναίκα είναι το δύο. Μετά μιλάει και ο άντρας αν είνει ξεκούραστος. 😀

Παραπάνω και ξεκούραστες.

Να σου θυμισω ότι δεν είμαι παντρεμένος επίσης 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου