Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, LK είπε

@Kanimothrios

Εγώ είπα ότι μου φαίνεται λογικό να φύγεις γι αυτούς τους λόγους. 

Άλλο λόγο δεν βρίσκω (αν εχεις λεφτα στην Ελλάδα να φύγεις)...λογικό (με τη δική μου λογική πάντα).

Άλλος μπορεί να έφυγε, γιατί ερωτεύτηκε π.χ.

Πιθανό,  δεν κρίνω,  αλλά όυχί λογικόν 😆

 

Καλά, δεν είμαστε και 15 χρονών να μας φαίνεται λογική η ερωτική μετανάστευση😅

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

“You know what the fellow said – in Italy, for thirty years under the Borgias, they had warfare, terror, murder and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland, they had brotherly love, they had five hundred years of democracy and peace – and what did that produce? The cuckoo clock.”

 

Graham Greene, The Third Man

  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και η Κοζάνη σα πόλη δεν μου αρέσει (αλλά και γενικότερα οι πόλεις), θα πω πως καταλαβαίνω τι λέει ο Λάκης και το έχω ζήσει 2 χρόνια στο χωριουδάκι που έμεινα μόνιμα, αλλά και τώρα όποτε πάω.

 Οι δουλειά μου είναι δουλειά, αλλά όταν γυρνάω σπίτι όλα έχουν άλλο ρυθμό. Απόλυτη ησυχία σε βαθμό να αισθάνεσαι πως έχει επέλθει η συντέλεια του κόσμου και ξόμεινες μόνος στο πλανήτη.

Οι παπούδες και οι γιαγιάδες καθημερινά θα βάλουν μια φωνή να κατέβω να με κεράσουν από μαγειρεμένο φαγητό μέχρι και ζαρζαβάτια κι αν λείπω θα κρεμάσουν τη τσάντα στη πόρτα.

Στο διπλανό χωριό που έχει καφενείο όποτε πάω, πάντα θα βρεθεί κάποιος να τσακωθούμε ποιος θα κεράσει τους καφέδες, ή τα τσίπουρα.

Τους σέβομαι και με σέβονται κι αν υπάρξει ποτέ κάποιο θέμα το λύνουμε ευγενικά και χωρίς πολλά πολλά.

Στις πόλεις το πράμα έχει αρχίσει και ξεφεύγει, ακόμα και στις μικρές κανένας δεν γνωρίζει τον άλλο που μένει δυο τετράγωνα πιο πέρα, στην Αθήνα δεν γνωρίζω ποιοι μένουν απέναντί μου.

Στο εξωτερικό 2 φορές που έμεινα από 6 μήνες μια για ένα σχολείο και μια για διασκέδαση και δουλειά, δεν το άντεξα το πράμα. Στο χωριουδάκι όπως με έλεγε και ένας παππούς πομάκος που τον είχα πάρει οτοστόπ σε διπλανά τραπέζια να κάτσουμε, μετά από λίγο θα γίνει μουχαμπέτι και αυτό με αρέσει...ίσως φταίει το κλίμα που είναι εύκρατο 🥳

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Το να ξέρεις ότι η κόρη σου δε θα πάει άκλαυτη παίρνοντας το τρένο ή να καταλήξει μαχαιρωμένη έξω από ένα αστυνομικό τμήμα, είναι πολύ πιο σημαντικά.

Και μετά να έχεις και τα θρασίμια να κάνουν κομματικές σπέκουλες πάνω από τον τάφο της..

Κάθε λίγο δεν ακούγεται ένα τρομοκρατικό χτύπημα έξω; 

Η δεύτερη πρόταση είναι το απαράδεκτο 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, methylene blue είπε

“You know what the fellow said – in Italy, for thirty years under the Borgias, they had warfare, terror, murder and bloodshed, but they produced Michelangelo, Leonardo da Vinci and the Renaissance. In Switzerland, they had brotherly love, they had five hundred years of democracy and peace – and what did that produce? The cuckoo clock.”

 

"In Greece, they had civil warfare, terror, murder, coup d'état, corruption, defaults but they produced Vassilis Papakonstantinou".

 

 

  • Χαχα 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μόνο θετικό στην Ελλάδα σήμερα είναι το κλίμα και όση φύση έχει απομείνει, τα δάση και οι παραλίες. Κατά τα άλλα πρόκειται ακόμα για μια πρώην οθωμανική περιφέρεια με όλες τις νοοτροπίες που αυτό συνεπάγεται. Τα προσωπικά μικροσυμφέροντα είναι πάντα πάνω από το μακροπρόθεσμο κοινό καλό και η εξουσία είναι μέσο προσωπικής ανέλιξης και όχι προσφοράς. Με άλλα λόγια αν δεν γλύφεις τον αποπάνω και δεν ποδοπατάς τον αποκάτω δεν έχεις θέση την οθωμανική κοινωνία όπως και προ αμνημονεύτων χρόνων, δεν έχει αλλάξει τίποτα στις νοοτροπίες

Επεξεργασμένο από Άγιος
  • Συμφωνώ 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Το χειρότερο για την Ελλάδα είναι ότι φύγαμε εξειδεικευμένα, κυρίως νεαρής ηλικίας άτομα,

που σε αντίθεση με τη μετανάστευση προηγουμένων δεκαετιών, δεν βλέπουμε 

στον ορίζοντα να γυρνάμε πίσω..

Δηλαδή, να φέρουμε πίσω κεφάλαιο,εμπειρία,τεχνογνωσία,τις οικογένειές μας.

 

το χειροτερο δεν ειναι αυτο, αλλα το οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και η αντιστοιχη (σε μεγεθος) ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΟΜΗ προϊοντων και υπηρεσιων ΥΨΗΛΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ.....για να ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ...μικρη χωρα, μικρη οικονομια με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ δομικα προβληματα, τεραστιος, κοστοβορος και ανεπαρκης κρατικος τομεας, ανυπαρκτη τηρηση των νομων και δικαιοσυνη.

 

σαφως και μονο ενας τρελος στον τομέα που απασχολεισαι (φανταζομαι δεν εχεις airBnb, δεν δουλευεις σε rent-a-room ,ουτε εχεις ταβερνα ή καφετερια και οτι μαλλον δεν δουλευεις στο δημοσιο) θα αφηνε την Ελβετια για  να ερθει να δουλεψει στην Ελλαδα ΕΙΔΙΚΑ αν εχει ΠΑΙΔΙΑ.

 

τωρα για τα καλα και τα κακα της καθημερινοτητας και αυτα πηγαζουν κυριως απο την απουσια της τηρησης των νομων ,μη νομιζεις δηλαδη οτι ο Γερμανος που δεν ουρλιαζει στη μεση της πλατειας στις 2 τα ξημερωματα, δεν παρκαρει πανω στο πεζοδρομιο ή δεν τριγυριζει ηχορυπαινοντας με το μαμοπαπι του, ή δεν περναει με κοκκινο ειναι..."ευγενικος και καλος ανθρωπος" απο τη φυση του ..εγινε ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τετοιος γιατι στις χωρες που υπαρχει τηρηση των νομων (δηλ. κανονικη αστυνομια και δικαιοσυνη) σου κοβουν τον πωπω αν κανεις κατι τετοιο. Αν τον αμολυσεις στην Ελλαδα τα ιδια και χειροτερα θα κανει (δες πως φερεται ο μεσος Αγγλοσαξωνας τουριστας στο Φαλιρακι....)

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1
  • Συμφωνώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Superfunk είπε

 

το χειροτερο δεν ειναι αυτο, αλλα το οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ και η αντιστοιχη (σε μεγεθος) ΠΑΡΑΓΩΓΙΚΗ ΔΟΜΗ προϊοντων και υπηρεσιων ΥΨΗΛΗΣ ΥΠΕΡΑΞΙΑΣ.....για να ΑΠΑΣΧΟΛΗΘΕΙΤΕ...μικρη χωρα, μικρη οικονομια με ΤΡΟΜΑΚΤΙΚΑ δομικα προβληματα, τεραστιος, κοστοβορος και ανεπαρκης κρατικος τομεας, ανυπαρκτη τηρηση των νομων και δικαιοσυνη.

 

 

Μα γιατί δεν υπάρχει ? Ποιος φταίει γι αυτό ?

Γιατί δε φτιάχτηκαν αυτές οι προϋποθέσεις.

 Αφού έχουμε πλούσιο, δημοκρατικό και πολύ λαοπρόβλητο πολιτικό σύστημα.

 Ποίοι φταίνε

 Ονόματα δεν υπάρχουν, να μου τα στείλεις έστω με  με pm?

 Δε θα έπρεπε να έχουμε τα μεγέθη που πρέπει.

 Ποιος επιτέλους διαχρονικά εμποδίζει την πρόοδο. 

Θέλω να μάθω ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ🤣

 Μόνο διαπιστώσεις διαβάζω σε αυτό το φόρουμ🤣

 Θέλω να διαβάζω προτάσεις, να μάθω τους φταίχτες.

 Αυτά που γράφεις είναι τρομερά, συγκλονιστικά, απορώ, δεν τα διαβάζει κάποιος αρμόδιος έτσι ώστε να ενεργοποιηθεί, να κινηθεί. να ΠΑΡΕΜΒΕΙ?😡

Πιανίστας, Διδάκτωρ Γιουροβιζιονολογίας

με εξειδίκευση στα ΣΥΝΘΕΣΑ'ΙΖΕΡ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, cos_dr είπε

Ονόματα δεν υπάρχουν, να μου τα στείλεις έστω με  με pm?

 

γιατι ΚΑΘΡΕΠΤΗ δεν εχεις στο σπιτι σου ?(εγω εχω και βλεπω ποιος φταιει παντως...)

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Nekkon είπε

Κάθε λίγο δεν ακούγεται ένα τρομοκρατικό χτύπημα έξω; 

Η δεύτερη πρόταση είναι το απαράδεκτο 

Υπάρχει μία σωρεία λόγων που έφυγα από τη Γερμανία για την Ελβετία.

Ένας είναι και ο λόγος που ανέφερες,ότι π.χ.έφτασαν οι Γερμανοί να φοβούνται να κλείσουν τα μάτια τους στο τρένο.

 

Αυτό που έγινε στα Τέμπη όμως, δε θα γινόταν σε προηγμένη χώρα.

Και αν γινόταν κάτι αντίστοιχο, δε θα ακολουθούσε μια τέτοια κατάπτυστη στάση από τον πολιτικό κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου