Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, bathan είπε

Offtopic --> Γνωρίζω πολύ καλά το κλιμα στο νοϊζ, δεν ειμαι χτεσινός.

 

Επίσης για να σε προλάβω, ποτέ δεν έχω διάθεση για αντιδικίες !

 

Απλά δεν μπορούμε να το γενικεύουμε !

 

Το ξέρω ότι δεν είσαι χθεσινός, γι' αυτό και έκανα την εν' λόγω "φάρσα". Τι με κατηγορείς λοιπόν με φράσεις τύπου "με ποιο δικαίωμα;". Δεύτερον, δεν με πειράζουν οι αντιδικίες, αλλά να είμεθα ευπρεπείς παρακαλώ. Τρίτον, δεν ξέρω σε ποια γενίκευση αναφέρεσαι, όπως είπα όλα αυτά έχουν μετρηθεί και μετριούνται τακτικότατα. Επίσης, επειδή το περνάς λίγο στο ντούκου, όταν δεις επταψήφιο ετήσιο μισθό στην Ελλάδα κάνε ένα κόπο να μου γράψεις τι δουλειά κάνει το πρόσωπο που τον λαμβάνει.

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, trolley είπε

όταν δεις επταψήφιο ετήσιο μισθό στην Ελλάδα κάνε ένα κόπο να μου γράψεις τι δουλειά κάνει το πρόσωπο που τον λαμβάνει.

 

 

Σε μηνιαία ή ετήσια βάση?😀

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Το ξέρω ότι δεν είσαι χθεσινός, γι' αυτό και έκανα την εν' λόγω "φάρσα". Τι με κατηγορείς λοιπόν με φράσεις τύπου "με ποιο δικαίωμα;". Δεύτερον, δεν με πειράζουν οι αντιδικίες, αλλά να είμεθα ευπρεπείς παρακαλώ. Τρίτον, δεν ξέρω σε ποια γενίκευση αναφέρεσαι, όπως είπα όλα αυτά έχουν μετρηθεί και μετριούνται τακτικότατα. Επίσης, επειδή το περνάς λίγο στο ντούκου, όταν δεις επταψήφιο ετήσιο μισθό στην Ελλάδα κάνε ένα κόπο να μου γράψεις τι δουλειά κάνει το πρόσωπο που τον λαμβάνει.

 

 

Δεν θα το συνεχίσω γιατί χαλάει το νήμα !

 

Οταν λέω να "μην να το γενικεύουμε" εννοώ πως δεν είναι κανόνας πως εκτός Ελλάδας είναι καλύτερα !

 

Δεν περνάω τίποτε στο ντούκου, αναφέρομαι σε επταψήφιο ετήσιο μισθό στην Ολλανδία και νουμερο πάνω απο 100

Αν για σένα τα λεφτά είναι το Νο1 τότε πάσο, προφανώς είσαι ευτυχισμένος στην Ελβετία και μπράβο σου

 

Επεξεργασμένο από bathan

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, marathon είπε

Σε μηνιαία ή ετήσια βάση?😀

 

Πολύ-πολύ καλή ερώτηση. Αφήνω τον bathan να το αποφασίσει.

 

4 λεπτά πριν, bathan είπε

Αν για σένα τα λεφτά είναι το Νο1 τότε πάσο, προφανώς είσαι θα ήσουν ευτυχισμένος στην Ελβετία και μπράβο σου

 

Διορθώθηκε (ναι το ξέρω, είμαι αδιόρθωτος).

 

 

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, LK είπε

Εγώ, επειδή με κουόταρες, δεν ξέρω τίποτα και από πουθενά. 

Δεν είπα επίσης ότι δεν είναι καλά στο εξωτερικό (ούτε ξέρω ούτε με ενδιαφέρει να μάθω).

Είπα ότι μια χαρά περνάω στην Ελλάδα και δεν έχω κανένα λόγο να φύγω. 

 

Σε παρέθεσα για αυτή σου την απάντηση

 

 

fddf.thumb.jpg.5aa65d217b41d193c35283af2a18d20e.jpg

 

δηλαδή ότι όσοι έφυγαν ότι έκαναν για τα λεφτά ή για να ξεφύγουν από τα χρέη.

 

Το χειρότερο για την Ελλάδα είναι ότι φύγαμε εξειδεικευμένα, κυρίως νεαρής ηλικίας άτομα,

που σε αντίθεση με τη μετανάστευση προηγουμένων δεκαετιών, δεν βλέπουμε 

στον ορίζοντα να γυρνάμε πίσω..

Δηλαδή, να φέρουμε πίσω κεφάλαιο,εμπειρία,τεχνογνωσία,τις οικογένειές μας.

Είμαστε μια χαμένη για την Ελλάδα γενιά και τον αντίκτυπο, θα τον δείτε στο μέλλον..

 

Επίσης είμαι αντίθετος με όρους όπως brain drain,ότι φύγαμε οι καλύτεροι,κ.λ.π.

Θα σας πω όμως τι δεν είμαστε εμείς που φύγαμε..

Σίγουρα όχι τεμπέληδες, γιατί σαν μετανάστες από χώρα Ε.Ε. πρέπει να δουλέψεις με το που πατήσεις το πόδι σου στο εξωτερικό.

Όχι βύσματα,κομματόσκυλα, "βαριά επώνυμα" ή με μπάρμπα στην Κορώνη.

Όχι μαμάκηδες και ευθυνόφοβοι.

Είμαστε άτομα που μπορούμε να υπερασπιστούμε το πτυχίο και τις γνώσεις μας σε μία συνέντευξη.

 

Η απουσία του δικού μας ηλικιακού γκρουπ, με τα άνωθεν ποιοτικά χαρακτηριστικά,

είναι απώλεια για την ελληνική κοινωνία  και αυτό φαίνεται ήδη..

 

Επεξεργασμένο από Kanimothrios
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, bathan said:

 

Αν για σένα τα λεφτά είναι το Νο1 τότε πάσο, προφανώς είσαι ευτυχισμένος στην Ελβετία και μπράβο σου

 

Επειδή αυτό με την Ελβετία το ξεκίνησα μάλλον εγώ όταν ανέφερα τη Ζυρίχη σαν ωραίο μέρος να ζεις, στο ίδιο μήνυμα θα δεις ότι έγραψα πολλά ακόμα εκτός χρημάτων που υπάρχουν εκεί και θεωρώ ότι δεν υπάρχουν εδώ, ή έστω υπάρχουν σε πολύ χειρότερο-μικρότερο βαθμό. Και αυτό που τόνισα περισσότερο μάλιστα ήταν η ευγένεια, καμία σχέση με χρήματα δηλαδή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω δουλειάς μιλάω με πολλούς ΑμερικανοΑγγλοΙρλανδοΚαναδο-κατι που άφησαν τις χώρες τους, ηρθαν εδώ ερωτικοί μετανάστες, παντρεύτηκαν έκαναν παιδιά κ έμειναν Ελλάδα. Όλοι λένε ένα πράγμα. Δεν έχεις και πολλούς λόγους να μείνεις Ελλάδα πέρα από το ότι "you guys know how to have a good time". Ναι βγάζεις περισσότερα λεφτά έξω, ναι παίρνεις ποιότητα ζωής αν πιάσεις την καλή, αλλά όλοι έχουν τον ψυχολόγο τους έξω. Λένε. 

Never give up! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Kanimothrios

Εγώ είπα ότι μου φαίνεται λογικό να φύγεις γι αυτούς τους λόγους. 

Άλλο λόγο δεν βρίσκω (αν εχεις λεφτα στην Ελλάδα να φύγεις)...λογικό (με τη δική μου λογική πάντα).

Άλλος μπορεί να έφυγε, γιατί ερωτεύτηκε π.χ.

Πιθανό,  δεν κρίνω,  αλλά όυχί λογικόν 😆

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TakisB είπε

Επειδή αυτό με την Ελβετία το ξεκίνησα μάλλον εγώ όταν ανέφερα τη Ζυρίχη σαν ωραίο μέρος να ζεις, στο ίδιο μήνυμα θα δεις ότι έγραψα πολλά ακόμα εκτός χρημάτων που υπάρχουν εκεί και θεωρώ ότι δεν υπάρχουν εδώ, ή έστω υπάρχουν σε πολύ χειρότερο-μικρότερο βαθμό. Και αυτό που τόνισα περισσότερο μάλιστα ήταν η ευγένεια, καμία σχέση με χρήματα δηλαδή.

 

Η ευγένεια είναι το λιγότερο...

Το να ξέρεις ότι η κόρη σου δε θα πάει άκλαυτη παίρνοντας το τρένο ή να καταλήξει μαχαιρωμένη έξω από ένα αστυνομικό τμήμα, είναι πολύ πιο σημαντικά.

Και μετά να έχεις και τα θρασίμια να κάνουν κομματικές σπέκουλες πάνω από τον τάφο της..

 

Την σημερινή παρακμή της ελληνικής κοινωνίας, μπορείς να τη δεις, μόνο από απόσταση.

Αλλιώς σου φαίνονται όλα φυσιολογικά και έλα μωρέ τώρα που ξέρουν οι ξένοι να ζήσουν...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου