Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, TakisB είπε

......αισθητική, ασφάλεια, παροχές, καθαριότητα, οργάνωση και ευγένεια. Ειδικά σε αυτό το τελευταίο είναι λόγος για να φύγεις από την Ελλάδα αύριο το πρωί.

Μπορεί για εσένα να μην είναι σημαντικά όλα αυτά, για κάποιους άλλους είναι.

Σημαντικά είναι, αλλά τα έχω και εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, trolley είπε

 

Στο δωμάτιό σου, εννοείς.

Όχι, στον δρόμο είμαι τώρα, εξω από το γραφείο , μου αρέσει η οικοδομή που βλέπω απέναντι μου (postmodern 60s)  ,πεντακάθαρα είναι, μόλις ανταλλάξαμε ευγενική "καλήμερα" με τον γείτονα, δεν αισθάνομαι πως κινδυνεύω,  και από παροχές.....μου κέρασε έναν καφέ μόλις ο καφετζής απέναντι. 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
14 λεπτά πριν, TakisB είπε

Εννοείται ότι υπάρχει. Τα λεφτά είναι πολύ βασικός λόγος, σίγουρα όχι ο μοναδικός.

Την τελευταία φορά που πήγα στη Ζυρίχη κατάλαβα πόσο χάλια είναι οι πόλεις και το κράτος στην Ελλάδα, από αισθητική, ασφάλεια, παροχές, καθαριότητα, οργάνωση και ευγένεια. Ειδικά σε αυτό το τελευταίο είναι λόγος για να φύγεις από την Ελλάδα αύριο το πρωί.

Μπορεί για εσένα να μην είναι σημαντικά όλα αυτά, για κάποιους άλλους είναι.

Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες, με την μικρή "υποσημείωση" ότι η Ζυρίχη έχει το "προβληματάκι" να είναι η πόλη του πλανήτη με το μεγαλύτερο κόστος ζωής. Βέβαια, ότι πληρώνεις, παίρνεις. 

Την έχω επισκεφθεί δύο φορές και ήταν ο ορισμός της έννοιας "αλφάδι".

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, Terry RoscoeBeck5 said:

Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες, με την μικρή "υποσημείωση" ότι η Ζυρίχη έχει το "προβληματάκι" να είναι η πόλη του πλανήτη με το μεγαλύτερο κόστος ζωής. Βέβαια, ότι πληρώνεις, παίρνεις. 

Την έχω επισκεφθεί δύο φορές και ήταν ο ορισμός της έννοιας "αλφάδι".

Συμφωνούμε για το κόστος ζωής. Μιλώντας πάντως με κόσμο που ζει εκεί, αυτό που μου μετέφεραν είναι ότι οι μισθοί ακολουθούν το κόστος ζωής και ότι γενικά ο κόσμος δεν δυσκολεύεται να ακολουθήσει το κόστος.

  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, TakisB είπε

Συμφωνούμε για το κόστος ζωής. Μιλώντας πάντως με κόσμο που ζει εκεί, αυτό που μου μετέφεραν είναι ότι οι μισθοί ακολουθούν το κόστος ζωής και ότι γενικά ο κόσμος δεν δυσκολεύεται να ακολουθήσει το κόστος.

Τα ξέρω, έχω συγγενείς που ζουν στην Ελβετία και για την ώρα δεν σκοπεύουν να επαναπατριστούν καθώς διαβούν σε ένα κορυφαίο επίπεδο ζωής. 

 

  • Συμφωνώ 1

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 λεπτό πριν, kwstas79 είπε

Το βλέπω το νήμα να καταλήγει σε κάτι σαν "φραγκομάχοι vs φραγκολάτρων".

Δεν χρειάζεται. 

Τα σύνορα ανοιχτά είναι για όποιον το επιθυμεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
2 λεπτά πριν, kwstas79 είπε

Το βλέπω το νήμα να καταλήγει σε κάτι σαν "φραγκομάχοι vs φραγκολάτρων".

Να προσθέσω στην εξαίρετη παρατήρησή σου τα ακόλουθα:

Telecasterομάχοι VS Telecasterολάτρεις

Vintagομάχοι VS Vintagολάτρεις

Μοοgομάχοι VS Moogoλάτρεις

Και πολλά άλλα... 😄

all this has happened before and will happen again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα σύνορα είναι κλειστά για τους περισσότερους ανθρώπους, διότι οι φράκτες έχουν κτιστεί εκεί που είναι δύσκολο και να τους δεις και να τους γκρεμίσεις: στο νου τους. Μία μακρά σειρά άθλιων ψεμμάτων, σε συνδυασμό με ελλειπέστατη παιδεία και προπαγάνδα σε καθημερινό επίπεδο, εμποδίζουν τον πολίτη να δει ποια ακριβώς είναι η ελεεινή κατάσταση της χώρας. Το λιγότερο που μπορούμε να προσφέρουμε είναι μία - έστω υποκειμενικά φορτισμένη - διατύπωση της αλήθειας, και η αλήθεια είναι ότι όλα αυτά (ευγένεια, ασφάλεια, παροχές κλπ) μετριούνται, και τα δικά μας νούμερα ΔΕΝ είναι καθόλου καλά.

Επεξεργασμένο από trolley
  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου