Προς το περιεχόμενο

Πόσοι από εσάς μένετε στο πατρικό σας (σπίτι);


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 λεπτά πριν, bathan είπε

Εχω γνωστό που μετακόμισε στην Ολλανδία με 7ψήφιο ετήσιο μισθό και ζει σε μια οργανωμένη χώρα με πολλά συν.
Καλά είναι όλα αυτά αλλά καθε 3 και λίγο τον πιάνει μία τρέλλα να νοσταλγεί την Ελλαδίτσα και όχι μόνο λόγω του καιρού (μουντάδα, βροχή, συννεφιά και κρύο όλο τον χρόνο, εκτός από τις μέρες που έχει καλό καιρό, που είναι οι περισσότερες). Ευτυχώς του περνάει μετά από ένα καλό τσιγάρο (είναι νόμιμα στην Ολλανδία).

Ζούμε σε μία από τις ωραιότερες χώρες του κόσμου, με τα νησιά της, τις θάλλασες της και τα βουνά της, με το καλύτερο κλίμα και ήλιο όλον τον χρόνο, όπως άλλωστε και σε όλες τις χώρες που βρίσκονται στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος, πρέπει να είναι καμιά τριανταριά.

Πολύ καλύτερο και πιο οργανωμένο κράτος να ειχαμε και θα ειμασταν στον Παράδεισο, αλλά δυστυχώς δεν είμαστε.

 

Έκανα εκτεταμένες διορθώσεις.

Επεξεργασμένο από trolley

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν πάντα αυτός που σκεφτόμουν ότι θα εμένα άνετα εξωτερικό και μάλιστα προέτρεπα κ άλλο κόσμο να φύγει... Τελικά είμαι από τους λίγους που έμειναν εδώ ενώ οι περισσότεροι έμειναν έξω για μικρό ή μεγαλύτερο διάστημα..... Όλοι ανεξαιρέτως δεν την πάλεψαν και γύρισαν πίσω, εκτός από έναν φίλο... Παρότι έχω κάνει πολλά ταξίδια και οσο κ αν πιστεύω ότι μου ταιριάζει ο έξω τρόπος ζωης(σεβασμός, πειθαρχία, μουσική, διασκέδαση) το παραπάνω φαινόμενο με έχει προβλγματισει

  • Like 1

Slow must go on....!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Έκανα εκτεταμένες διορθώσεις.

Καταρχήν ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να τροποποιήσεις κείμενο που δεν είναι δικό σου ;

 

Εκτός από τις μέρες που έχει καλό καιρό, που είναι οι περισσότερες ---> Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα έτσι ;
Ευτυχώς του περνάει μετά από ένα καλό τσιγάρο --> Το ανέκδοτο με τον Τοτό !!!
όπως άλλωστε και σε όλες τις χώρες που βρίσκονται στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος, πρέπει να είναι καμιά τριανταριά. --> Οπως ;

Μεγάλη έπαρση βλέπω

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, bathan είπε

Καταρχήν ποιός σου έδωσε το δικαίωμα να τροποποιήσεις κείμενο που δεν είναι δικό σου ;

 

Εκτός από τις μέρες που έχει καλό καιρό, που είναι οι περισσότερες ---> Δεν έχεις την παραμικρή ιδέα έτσι ;
Ευτυχώς του περνάει μετά από ένα καλό τσιγάρο --> Το ανέκδοτο με τον Τοτό !!!
όπως άλλωστε και σε όλες τις χώρες που βρίσκονται στο ίδιο γεωγραφικό πλάτος, πρέπει να είναι καμιά τριανταριά. --> Οπως ;

Μεγάλη έπαρση βλέπω

 

Bathan, ηρέμησε αδερφέ, δεν διόρθωσα το κειμενό ΣΟΥ (μπορείς να δεις ότι είναι ατόφιο), απλά έγραψα τη γνώμη μου ξεκινώντας με μήτρα το δικό σου κείμενο, κάτι που κάνουμε εδώ στο noiz με χιουμοριστική διάθεση. Ίσως δεν το έχεις προσέξει.

 

Έπαρση, δεν ξέρω που είδες, απλά διαφωνούμε.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, noe13 είπε

δεν την πάλεψαν

 

Η Ελλάδα είναι λημέρι ψυχών που βασικά δεν ενδιαφέρονται καθόλου γι' αυτό που λένε οι Δυτικοί "κοινωνία". Σκέψου ότι από τη χώρα φεύγουν (με προορισμό άλλες ευρωπαϊκές χώρες) οι περισσότεροι από τους λαθρομετανάστες, αυτοί που μένουν εδώ (ντόπιοι και ξένοι) μένουν ακριβώς διότι τους αρέσει ότι μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν. Εκεί πάει το "δεν την πάλεψαν", ότι έξω (σε αρκετές χώρες, όχι όλες) ΔΕΝ μπορείς να κάνεις ότι γουστάρεις.

 

Δε λέω ότι εγώ θα τα κατάφερνα (και εγώ κακομαθημένος είμαι), αλλά καταλαβαίνω τη διαφορά.

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Terry RoscoeBeck5 είπε

Συμφωνώ και επαυξάνω σε αυτά που λες, με την μικρή "υποσημείωση" ότι η Ζυρίχη έχει το "προβληματάκι" να είναι η πόλη του πλανήτη με το μεγαλύτερο κόστος ζωής. Βέβαια, ότι πληρώνεις, παίρνεις. 

Την έχω επισκεφθεί δύο φορές και ήταν ο ορισμός της έννοιας "αλφάδι".

 

Σαν μόνιμος κάτοικος Ελβετίας έχω να πω ότι το κόστος ζωής φαίνεται υψηλό μόνο στον τουρίστα και σε κάποιους ανειδίκευτους εργαζόμενους στην Ελβετία.

  

2 ώρες πριν, LK είπε

Λογικό. 

Δεν υπάρχει και κανένας άλλος λόγος. 

 

Το παραπάνω, δηλαδή ότι όσοι έφυγαν το έκαναν μόνο για οικονομικούς λόγους ή για να ξεφύγουν από τα χρέη τους, αφορά κυρίως περασμένες δεκαετίες.

Έχω γνωρίσει πάρα πολύ κόσμο, όχι μόνο από την Ελλάδα, που ενώ είχε τις προϋποθέσεις να ζήσει από καλά, έως πάρα πολύ καλά στην πατρίδα του, έφυγε για άλλους λόγους.

 

Δεν εργάζονται όλοι σε συνθήκες γαλέρας σε ελληνικά εστιατόρια ή στη φάμπρικα αναπολώντας την πατρίδα ακούγοντας Καζαντζίδη... 

Επίσης, "τα ξέρω εγώ από το youtube" και "μου τα είπε εμένα ένας θείος μου που ήταν στη Γερμανία",

είναι να 'χανε να λέγαμε..

 

Προσωπικά αγαπάω την Ελλάδα, ακόμη και με τα στραβά της, αλλά το να φύγω από την Ελβετία και να γυρίσω στην Ελλάδα, θα ήταν αυτοκτονικό...

Και δεν εννοώ μονάχα για τα επαγγελματικά,αλλά ένα σωρό άλλα πράγματα που έχουν να κάνουν με την ποιότητα ζωής.

 

Τέλος, κάποιοι δεν έχετε το παραμικρό μέτρο σύγκρισης ενώ ταυτόχρονα έχετε αναπτύξει τέτοια ανοχή στην παρακμή, που δεν μπορείτε να αντιληφθείτε το μέγεθος του μπάχαλου στην πατρίδα μας..

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

Τέλος, κάποιοι δεν έχετε το παραμικρό μέτρο σύγκρισης ενώ ταυτόχρονα έχετε αναπτύξει τέτοια ανοχή στην παρακμή, που δεν μπορείτε να αντιληφθείτε το μέγεθος του μπάχαλου στην πατρίδα μας..

 

Ελπίζω ότι δεν ανήκω σε αυτούς (σοβαρά το λέω, θέλω να ακούσω και κάπου ένα "δίκηο έχεις").

 

 

  • Like 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, trolley είπε

κάτι που κάνουμε εδώ στο noiz με χιουμοριστική διάθεση. Ίσως δεν το έχεις προσέξει.

Offtopic --> Γνωρίζω πολύ καλά το κλιμα στο νοϊζ, δεν ειμαι χτεσινός.

 

Επίσης για να σε προλάβω, ποτέ δεν έχω διάθεση για αντιδικίες !

 

Απλά δεν μπορούμε να το γενικεύουμε !

 

Οχι άλλο κάρβουνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, Kanimothrios είπε

"τα ξέρω εγώ από το youtube" και "μου τα είπε εμένα ένας θείος μου που ήταν στη Γερμανία",

είναι να 'χανε να λέγαμε..

 

 

Εγώ, επειδή με κουόταρες, δεν ξέρω τίποτα και από πουθενά. 

Δεν είπα επίσης ότι δεν είναι καλά στο εξωτερικό (ούτε ξέρω ούτε με ενδιαφέρει να μάθω).

Είπα ότι μια χαρά περνάω στην Ελλάδα και δεν έχω κανένα λόγο να φύγω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου