Προς το περιεχόμενο

Σύνδεση ενισχυτή με αυτοενισχυόμενα ηχεία.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Αυτό ειδικά ΔΕΝ θα το έκανα.

Eννοεις τη χρηση του headphones out ή την χρηση του volume control του hi-fi ενισχυτη? Αν εννοεις το δευτερο συμφωνω, ειναι πολυ risky αλλα ειναι δυνατον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, trolley είπε

Εννοώ και τα δύο.


Οκ δεκτον. Ειδικα για το headphone output η ενσταση σου σε τι βασιζεται, σε θεματα εμπεδησης?

 

Συμφωνω οτι απο τη στιγμη που υπαρχει rec out ειναι πιο καταλληλο για τετοιες ταρζανιες, αλλα σε κατι παρομοιες στιγμες παρανοιας επι φοιτητικων χρονων ειχα μονταρει κατι αυτοενισχυομενα της πλακας πανω στο headphone out ενος ενισχυτη και τη δουλεια μας την καναμε (καταφεραμε να ακουσουμε κατι διαλυμενους jazz δισκους στο σπιτι ενος φιλου). Δε το ελεγες listening party αλλα επιβιωσαν και τα αυτια μας και τα ηχειακια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, odis13 είπε

επιβιωσαν και τα αυτια μας και τα ηχειακια

Εμένα μου έχει συμβει το αντίθετο, οπότε είμαι στη φάση ότι θα φύσαγα και το γιαούρτι (που λένε).

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, trolley είπε

Εμένα μου έχει συμβει το αντίθετο, οπότε είμαι στη φάση ότι θα φύσαγα και το γιαούρτι (που λένε).

 

Οκ εχεις ενα point επειδη το headphones output δεν ειναι εγγυημενα level οποτε μπορει και να γινει ζημια. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

να πω και γω την γνώμη μου κάπου συμφωνώντας κάπου διαφωνώντας (ελαφρά) με τους φίλους μου...

 

1. όντως μπορεί να μπερδέψει λίγο για τον ρόλο του το "power amp direct" αλλά ουσιαστικά ακυρώνει το προενισχυτικό τμήμα του ολοκληρωμένου και τον μετατρέπει σε τελικό ενισχυτή... μπορείς λοιπόν με πατημένο το κομβίον να τον χρησιμοποιείς ως τέτοιον και να συνδέσεις στην ομώνυμη είσοδο, οποιαδήποτε συσκευή διαθέτει προενίσχυση (πχ ένα cd player ή έναν μίκτη κλπ)...

 

2. το rec out είναι μια καθαρή ποιοτική line out έξοδος (στα −10 dBV) και σε αυτήν μπορείς άφοβα να συνδέσεις τα active ηχεία σου... μειονέκτημα το ότι επειδή είναι "σταθερή" πρέπει να χρησιμοποιείς το volume των ηχείων οπότε εργονομικά δεν είναι ότι καλύτερο...

 

εναλλακτική εδώ ένας φθηνός παθητικός monitor controller (όπως πχ αυτός: swissonic m control) που συνδεμένος ενδιάμεσα θα λειτουργεί πλέον σαν χρηστικότατο κέντρο ελέγχου και όχι μόνο των hi fi πηγών σου...

 

3. η έξοδος των ακουστικών μπορεί "ασφαλέστατα" (δεν θα την πρότεινα βέβαια στο ανηψάκι μου ή σε κάποιον περιορισμένης τεχνολογικής αντίληψης) να χρησιμοποιηθεί ως μεταβλητή έξοδος, με μειονέκτημα τον σχεδόν σίγουρο υποβιβασμό της ηχητικής ποιότητας σε σχέση με την line... 

 

αν το αποφασίσεις να την χρησιμοποιήσεις, ξεκίνα έχοντας το volume του ενισχυτή τελείως κλειστό, βάλε αυτό των ηχείων περίπου στην μέση και κατόπιν άρχισε να ανεβάζεις σταδιακά το πρώτο ακούγοντας κάτι... το σημείο που αντιλαμβάνεσαι ότι το σήμα αρχίζει να παραμορφώνει το "σημαδεύεις" (με μαρκαδόρο; ταινία΄;) και το έχεις ως ανώτατο όριο της έντασης που μπορείς να χρησιμοποιήσεις... έτσι ποτέ δεν θα "κινδυνεύσεις" με οποιαδήποτε ζημιά... να είσαι μόνο λίγο φειδωλός στον καθορισμό του ορίου αυτού και να το "κλέβεις" προς τα κάτω,  γιατί ανάλογα τη μουσική και την πηγή που ακούς η ένταση θα μεταβάλλεται δυναμικά... και πάλι όμως μη ανησυχείς γιατί εύκολα θα βρεις την χρυσή τομή...

 

4. μια ακόμα λύση με την οποία θεωρητικά μπορείς να κάνεις σωστά και εύκολα την δουλειά σου (χωρίς όμως δυστυχώς για μια τέτοια περίπτωση να έχω ιδία γνώμη περί ενδεχόμενης ηχητικής υποβάθμισης) είναι ένας μετατροπέας του σήματος που προορίζεται να τροφοδοτήσει τα ηχεία σε επίπεδα line όπως αυτός: Kicker KISLOC -2 Channel SpeakerConverter

 

5. τέλος η τελευταία λύση που μπορώ να σκεφτώ (και την αναφέρω βέβαια για την ιστορία καθότι απαιτεί από σένα ή κάποιον που εμπιστεύεσαι φίλο ή μάστορα πολύ καλή γνώση ηλεκτρονικών και πείρα στο DIY), είναι -εφόσον πάντα έχει λήξει η εγγύηση των ηχείων σου- να ανοιχτούν τα κουτιά και να τραβηχτούν έξω από αυτά καλώδια από τα crossover των μεγαφώνων που θα παρακάμπτουν τα active κυκλώματα και θα καταλήγουν σε standby μπόρνες ... έτσι θα μπορείς να χρησιμοποιείς (εννοείται ελπίζω το όχι ταυτόχρονα 😁) τα μόνιτορ σου και σαν ένα απλό passive ζευγάρι ηχείων με τον hi fi ενισχυτή σου...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Σε ρώτησα , γιατί αν ήταν μόνο το cdplayer (δεν είδα πικάπ στη φωτο) και ραδιο....ποιος ακούει ράδιο;😆 δεν τον χρειάζεσαι τον ενισχυτή .

Οπότε συνδέεις απευθείας το cd player στα Edifier.

.....και τα άλλα.....που περισσεύουν , τα στέλνεις σε εμένα, με δική μου χρέωση. 😁

Ελπίζω να βοήθησα. 😁

 

Y.Γ.    το SH-GE70 είναι κούκλα. 😁

 

 

  • Χαχα 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Πιο σοβαρά τώρα.

Και για να τα βάλουμε  τα πράγματα στη σειρά.

Τον ενισχυτή τον χρειάζεσαι ΜΟΝΟ για το πικαπ (που δεν έβαλες φώτο να δούμε τί είναι και μας ξεγέλασες 😆).

Πιθανολογώ ότι είναι Τεκνίκς και αυτό (άρα μιλάμε μάλλον για Moving Magnet κεφαλή) .

Το αφήνουμε στην άκρη.

Αν δεν υπήρχε το πικαπ.

Συνδέεις το ραδιο στο  line in του SH-GE70 .

Συνδέεις το cdplayer στο tape (playback) του SH-GE70 .

Συνδέεις το line out του SH-GE70  στα ηχεία.

Εισαι αρχηγός.

Τώρα το πικαπ θέλει phono stage (προ ενίσχυση) .

Αυτό που σου είπαν οι άλλοι, να συνδέσεις στον ενισχυτή  στο rec our τα ηχεία θα δουλέψει (το προτιμώ από την έξοδο ακουστικών) , αλλά θα έχεις μάπα ήχο , ειδικά στο πικαπ (δεν φοβάμαι ότι θα καούν αν δεν κανεις ακρότητες π.χ. τερμα όλα τα volume).

 

Άρα (για καλό ήχο στο πικαπ) ή θα δώσεις κανα 60αρι για phono stage (αν και δεν έχεις άλλη είσοδο στο SH-GE70, άρα θα θες και κανα μίκτη ) ή θα πάρεις ηχεία Passive (που στην τιμή των edifier καινούργια θα είναι υποδεέστερα από τα αυτοενισχυόμενα σου) ή θα ψαχτεις σε vintage 3 δρόμων μεταχειρισμένα passive....που θα βρεις σε αυτήν την τιμή κάποια στιγμή και θα ματσάρουν και με το σύστημα.

Μιλάω ΠΑΝΤΑ για καλή απόδοση στο πικαπ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, LK είπε

ποιος ακούει ράδιο;

Πλακα κανεις;

Δεν την παλευω χωρις ραδιο

 

Ποιος ακουει CD θα ελεγα εγω

Επεξεργασμένο από methylene blue
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
47 λεπτά πριν, methylene blue είπε

Πλακα κανεις;

Δεν την παλευω χωρις ραδιο

Όχι , δεν άκουγα ποτέ ραδιο, ούτε όταν έκανα εγώ εκπομπή 😄

 

Y.Γ.

@gmoukou

Περίμενε λίγο και κάποια στιγμή πάρε αυτά (αν θες καινούργια)

Τίμιο ηχείο - δοκιμασμένο .

Αν και εγώ θα πήγαινα εδώ

Ειναι ωραίο το τεκνινκς το σύστημα....θα το χαρείς.

Μετά θα πάρουμε και ένα Tape deck της ίδιος σειράς....και ωρε γλέντα. 😁

 

edit:

Άσε σου βρήκα tape deck.

Επειδή το έχει φίλος και το έχω ακούσει.....είσαι εδώ 😆.

Να δεις πως αντιγράφει τις κασσέτες για commodore 64.....φορτώνουν τα παιχνίδια πιο καλά από τις original.😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου