Προς το περιεχόμενο

Δυο 25αρες οθονες ή μια 34αρα?


Jdl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Κακώς. Οι τηλεοράσεις δεν ειναι φτιαγμένες για να δουλεύουν με PC, είναι ακατάλληλες με λίγα λόγια ως pc monitors.

Γιατί;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 λεπτά πριν, panorios είπε

Γιατί;

Οι τηλεοράσεις είναι σχεδιασμένες για θέαση από απόσταση και για να βλέπουμε σε αυτές κυρίως τηλεοπτικά προγράμματα, ταινίες, σειρές κλπ, γι αυτό έχουν κακούς χρόνους απόκρισης, μεγάλο input lag και πολύ μικρή ανάλυση σε σχέση με το μέγεθος τους. Άλλο να βλέπεις 4Κ σε μια 65ρα οθόνη και άλλο 4Κ σε μια 32ρα. Στην 65ρα θα δεις ωραιότατα μια ταινία από απόσταση μερικών μέτρων, αν κολλήσεις τη μούρη σου μπροστά της και πας να κάνεις χρήση PC προγραμμάτων σύντομα θα την πετάξεις απ'το παράθυρο.

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
15 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

25+25= 50
34+0= 34

actually, 50= 25+25+25+25 😁 (διαγώνιο μετράμε). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει και λίγο πυθαγόρειο μέσα….

Μια 25ρα σε 16:9 αναλογία έχει επιφάνεια περίπου 267.2 τετραγωνικές ίντσες, ενώ 

μια 34ρα σε 21:9 αναλογία έχει περίπου 417,96

 

Οποτε έχουμε 534,4 vs 417,96

 

Επεξεργασμένο από mkm
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LK είπε

actually, 50= 25+25+25+25 😁 (διαγώνιο μετράμε). 

Βασικά για τη δικιά μας τη δουλειά πόση πληροφορία χωράει μετράμε και εργονομία με τα παράθυρα.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Waterfall-K είπε

Οι τηλεοράσεις είναι σχεδιασμένες για θέαση από απόσταση και για να βλέπουμε σε αυτές κυρίως τηλεοπτικά προγράμματα, ταινίες, σειρές κλπ, γι αυτό έχουν κακούς χρόνους απόκρισης, μεγάλο input lag και πολύ μικρή ανάλυση σε σχέση με το μέγεθος τους. Άλλο να βλέπεις 4Κ σε μια 65ρα οθόνη και άλλο 4Κ σε μια 32ρα. Στην 65ρα θα δεις ωραιότατα μια ταινία από απόσταση μερικών μέτρων, αν κολλήσεις τη μούρη σου μπροστά της και πας να κάνεις χρήση PC προγραμμάτων σύντομα θα την πετάξεις απ'το παράθυρο.

 

 

Κάθε ζευγάρι μάτια είναι διαφορετικά και σίγουρα άλλη χρήση Κάνει ο καθένας αλλά,

Η απόσταση που προτείνουν οι κατασκευαστές για την ιδανική εμπειρία είναι 1.4 μέτρα για 55 ίντσες (4k).

Προσωπικά πίξελ δε βλέπω ούτε από την απόσταση των 1.2 μέτρων που συνήθως δουλεύω, αλλά είμαι και μεγάλος άνθρωπος. 

Input lag, είναι αλήθεια οτι, out of the box , οι τηλεοράσεις έχουν ρυθμίσεις που καθυστερούν, γι αυτό και υπάρχει η ρύθμιση gaming που είναι για να μπορούμε να παίζουμε και με τις κονσόλες ή τα pc μας. Η διαφορά με ένα pro pc monitor πάντα θα υπάρχει αλλά προσωπικά δεν είμαι ο pro gamer που με απασχολεί.

Χρώμα, εδώ τα πράγματα είναι λίγο δυσκολότερα για τις τηλεοράσεις. Αν κάποιος θέλει σωστό χρώμα, για επαγγελματικές εφαρμογές, θα χρειαστεί να απενεργοποιήσει κάποιες ρυθμίσεις στην τηλεόρασή του και να χρησιμοποιήσει έναν calibrator (monitor colorimeter) για να είναι σίγουρος, του λόγου μου που πλέον το 90% της δουλειάς μου είναι σε sRGB, το βρίσκω σε κάθε τηλεόραση από τα βάθη της Κίνας με έναν απλό calibrator.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, panorios είπε

Κάθε ζευγάρι μάτια είναι διαφορετικά και σίγουρα άλλη χρήση Κάνει ο καθένας αλλά,

Η απόσταση που προτείνουν οι κατασκευαστές για την ιδανική εμπειρία είναι 1.4 μέτρα για 55 ίντσες (4k).

Προσωπικά πίξελ δε βλέπω ούτε από την απόσταση των 1.2 μέτρων που συνήθως δουλεύω, αλλά είμαι και μεγάλος άνθρωπος. 

Input lag, είναι αλήθεια οτι, out of the box , οι τηλεοράσεις έχουν ρυθμίσεις που καθυστερούν, γι αυτό και υπάρχει η ρύθμιση gaming που είναι για να μπορούμε να παίζουμε και με τις κονσόλες ή τα pc μας. Η διαφορά με ένα pro pc monitor πάντα θα υπάρχει αλλά προσωπικά δεν είμαι ο pro gamer που με απασχολεί.

Χρώμα, εδώ τα πράγματα είναι λίγο δυσκολότερα για τις τηλεοράσεις. Αν κάποιος θέλει σωστό χρώμα, για επαγγελματικές εφαρμογές, θα χρειαστεί να απενεργοποιήσει κάποιες ρυθμίσεις στην τηλεόρασή του και να χρησιμοποιήσει έναν calibrator (monitor colorimeter) για να είναι σίγουρος, του λόγου μου που πλέον το 90% της δουλειάς μου είναι σε sRGB, το βρίσκω σε κάθε τηλεόραση από τα βάθη της Κίνας με έναν απλό calibrator.

Ας μείνουμε στο δεδομένο ότι οι τηλεοράσεις δεν είναι κατάλληλες για εφαρμογές και δουλειές υπολογιστή. Το ότι κάποιες εφαρμογές φαίνονται οκ σε μια tv δεν λέει τίποτα. ο σκοπός της tv δεν είναι να συνδέεται με υπολογιστή, άσχετα αν μπορεί, κατασκευαστικά δεν είναι κατάλληλη για σύνδεση με υπολογιστή. Η βιομηχανία pc monitors υπάρχει για κάποιον λόγο, αλλιώς όλοι μας μια tv θα είχαμε συνδεδεμένη στο pc και θα κάναμε τη δουλειά μας μια χαρά. Αλλά δεν...

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Μιας και πιάσαμε τα μόνιτορζ.

Τα curved τα δούλεψε κανείς;

Λένε τίποτα;

 Δεν μιλάω για gaming.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, LK είπε

Μιας και πιάσαμε τα μόνιτορζ.

Τα curved τα δούλεψε κανείς;

Λένε τίποτα;

 Δεν μιλάω για gaming.

Δεν είχα ποτέ, αλλά θα γούσταρα ένα ultra wide curved monitor. Η τριπλή βάση που έχω βέβαια δίνει μια curved αίσθηση μια και οι οθόνες δημιουργούν μια κυρτότητα λόγω τοποθέτησης πάνω της, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Πάρε τον απίθανο παρακάτω τι έχει κάνει😛

 

image.thumb.png.15623bf1ec943a062f5a1ae77386a5d4.png

 

image.thumb.png.524b1990bcb0c6d154fa41fce23480a9.png

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου