Προς το περιεχόμενο

Δυο 25αρες οθονες ή μια 34αρα?


Jdl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 λεπτό πριν, Waterfall-K είπε

Δεν είχα ποτέ, αλλά θα γούσταρα ένα ultra wide curved monitor. Η τριπλή βάση που έχω βέβαια δίνει μια curved αίσθηση μια και οι οθόνες δημιουργούν μια κυρτότητα λόγω τοποθέτησης πάνω της, αλλά δεν είναι το ίδιο.

Πάρε τον απίθανο παρακάτω τι έχει κάνει😛

 

image.thumb.png.15623bf1ec943a062f5a1ae77386a5d4.png

 

image.thumb.png.524b1990bcb0c6d154fa41fce23480a9.png

Καλά αυτός έκανε περίπτερο.😆

Δεν ξέρω αν έχει νόημα για εμένα βέβαια η curved, μιας και κυρίως για φωτογραφία , Video τη θέλω, άρα μάλλον μπέρδεμα θα είναι.

Αλλά είμαι περίεργος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, LK είπε

Καλά αυτός έκανε περίπτερο.😆

Δεν ξέρω αν έχει νόημα για εμένα βέβαια η curved, μιας και κυρίως για φωτογραφία , Video τη θέλω, άρα μάλλον μπέρδεμα θα είναι.

Αλλά είμαι περίεργος.

Αν ειναι ultrawide, το να είναι curved είναι απαιτούμενο για καθαρά πρακτικούς λόγους.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, Waterfall-K είπε

Αν ειναι ultrawide, το να είναι curved είναι απαιτούμενο για καθαρά πρακτικούς λόγους.

Έχω μια 25 αρα ultrawide, την LG 25UM58

Δεν θα πήγαινα σε curved ultrawide.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, LK said:

Έχω μια 25 αρα ultrawide, την LG 25UM58

Δεν θα πήγαινα σε curved ultrawide.

 

Οι 25 ίντσες είναι λίγες για να πεις ότι καταλαβαίνεις διαφορά με το ultrawide. Αν πας στη διάσταση που είναι οι περισσότερες ultrawide, δηλαδή 34 ίντσες και πάνω, τότε αλλάζει η εμπειρία. Και εκεί έχει νόημα και το curved κομμάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Μόλις τώρα, TakisB είπε

Οι 25 ίντσες είναι λίγες για να πεις ότι καταλαβαίνεις διαφορά με το ultrawide. Αν πας στη διάσταση που είναι οι περισσότερες ultrawide, δηλαδή 34 ίντσες και πάνω, τότε αλλάζει η εμπειρία. Και εκεί έχει νόημα και το curved κομμάτι.

ΟΚ, αλλά εκτός gaming , έχει κάποιο νόημα αυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, LK είπε

Έχω μια 25 αρα ultrawide, την LG 25UM58

Δεν θα πήγαινα σε curved ultrawide.

Δεν θα ονόμαζα ultrawide μια τέτοια οθόνη και σε αυτό το μέγεθος. Η 4η οθόνη μου είναι παρόμοια με τη δική σου, LG κι αυτή, 29ρα και στην ίδια ανάλυση (2560x1080). Σε τέτοιο μέγεθος δεν έχει νόημα να είναι curved, στην παρακάτω οθόνη όμως επιβάλλεται να είναι λόγω μεγέθους.

 

image.png.b38caab32e058a3c18f41e74dd9b5f22.png

  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, LK said:

ΟΚ, αλλά εκτός gaming , έχει κάποιο νόημα αυτό ρωτάω.

Έχω δουλέψει μόνο λίγο σε μια ultrawide 34άρα και curved οθόνη, όχι gaming και τέτοια, και δεν μπορώ να φανταστώ πώς θα ήταν μια ultrawide αν δεν ήταν curved. Νομίζω ότι θα ήταν αδύνατον να δουλέψεις και να δεις σωστά τις γωνίες.

 

Edit: Μιλάμε πάντα να κάθεσαι σχετικά κοντά στην οθόνη και να πρέπει να στρίβεις κάπως το κεφάλι για να δεις από τη μια άκρη στην άλλη. Αν κάθεσαι μακριά μετριάζεται το πρόβλημα αλλά για μένα εκεί χάνει το νόημα το ultrawide και είναι καλύτερο το 16:9 κάδρο.

Επεξεργασμένο από TakisB
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου