Προς το περιεχόμενο

Δυο 25αρες οθονες ή μια 34αρα?


Jdl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Στη 1 μεγάλη οθόνη, αχρηστεύεται η λειτουργεία της μεγιστοποίησης παραθύρων.

 

Η μεγάλη οθόνη, δεν φτιάχνεται για να ανοίγει κάποιος ένα παράθυρο σε όλη της την έκταση, αλλά ακριβώς για να μπορεί να ανοίγει τουλάχιστον δύο παράθυρα στο εμβαδόν της

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, trolley είπε

 

Η μεγάλη οθόνη, δεν φτιάχνεται για να ανοίγει κάποιος ένα παράθυρο σε όλη της την έκταση, αλλά ακριβώς για να μπορεί να ανοίγει τουλάχιστον δύο παράθυρα στο εμβαδόν της

 

Προφανώς, αλλά η οργάνωση αυτών δεν είναι καθόλου εύκολη, εύχρηστη, ή γρήγορη, ιδιαίτερα αν δεν θες να έχεις κενό χώρο ή floating windows. Τα Windows έχουν πλέον τη λειτουργία οργάνωσης αλλά παραμένει περιορισμένη και πολύ συγκεκριμένη.

 

Αν πάλι κάποιος είναι fan των floating windows και δεν έχει αρκέσκω ως προς την οργάνωση, τότε οκ, ένα μεγάλο μόνιτορ ίσως είναι καλύτερο από άποψη χώρου, και σίγουρα χρήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Alex Raptakis είπε

Τα Windows έχουν πλέον τη λειτουργία οργάνωσης αλλά παραμένει περιορισμένη και πολύ συγκεκριμένη.

 

Ναι, έχεις δίκηο σε αυτό. Εδώ και χρόνια (από τα Windows XP αν το θυμάμαι σωστά) χρησιμοποιώ ένα φθηνό utility που λέγεται ZMover της Basta Software, και ρυθμίζω με απόλυτη ακρίβεια ποιο παράθυρο ανοίγει που, ακόμη και με πολλά monitors.

 

 

  • Συμφωνώ 1

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και 5 χρόνια περίπου έχω μια 55άρα lg τηλεόραση για μόνιτορ, όποτε πρέπει να δουλέψω σε οτιδήποτε μικρότερο παθαίνω κρίση.

  • Like 1
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, panorios είπε

Εδώ και 5 χρόνια περίπου έχω μια 55άρα lg τηλεόραση για μόνιτορ

Κακώς. Οι τηλεοράσεις δεν ειναι φτιαγμένες για να δουλεύουν με PC, είναι ακατάλληλες με λίγα λόγια ως pc monitors.

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, panorios είπε

Εδώ και 5 χρόνια περίπου έχω μια 55άρα lg τηλεόραση για μόνιτορ, όποτε πρέπει να δουλέψω σε οτιδήποτε μικρότερο παθαίνω κρίση.

 

Άψογος! Κι εγώ έχω μια 42άρα από το 2010. Ανάλυση 1920x1080.

Τα βλέπεις όλα ΤΕΡΑΣΤΙΑ και ησυχάζουν τα μάτια σου.

Θεωρητικά, τα pixel δεν είναι πολύ καθαρά, το κάθετο refresh rate είναι χαμηλό, δέχεσαι μεγάλη ποσότητα φωτός στα μάτια κλπ. κλπ. κλπ.

Δεν πειράζει, τα μάτια μου βολεύονται πάρα πολύ έτσι.

Αυτό φαίνεται και από το γεγονός ότι αν πάω να δουλέψω σε μικρότερες οθόνες κουράζομαι πολύ πιο γρήγορα.

Θέλει όμως μεγάλη προσοχή η φωτεινότητα γιατί λόγω της μεγάλης επιφάνειας μπορεί να σε ζαλίσει το δυνατό φως που δέχονται τα μάτια.

Βέβαια, έχω κουρντίσει όλες μου τις δουλειές και τις κάνω άνετα σε ανάλυση 1920x1080 (λίγο δεν το λες).

 

  • Like 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, John Tzinieris είπε

Άψογος! Κι εγώ έχω μια 42άρα από το 2010. Ανάλυση 1920x1080.

Tο ένα pixel στο σαλόνι και το άλλο στην κρεβατοκάμαρα...😁

 

3 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Θεωρητικά, τα pixel δεν είναι πολύ καθαρά, το κάθετο refresh rate είναι χαμηλό, δέχεσαι μεγάλη ποσότητα φωτός στα μάτια κλπ. κλπ. κλπ...

Για αυτά και πολλά άλλα (κλπ κλπ) οι τηλεοράσεις δεν κάνουν για pc monitors. Θα στραβωθείτε ωρέ.

  • Χαχα 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Waterfall-K είπε

Tο ένα pixel στο σαλόνι και το άλλο στην κρεβατοκάμαρα...😁

 

Για αυτά και πολλά άλλα (κλπ κλπ) οι τηλεοράσεις δεν κάνουν για pc monitors. Θα στραβωθείτε ωρέ.

 

Όχι, το πρόβλημα θα το είχα αν είχα μικρότερη οθόνη.

Τώρα είναι που ΔΕΝ έχω πρόβλημα. Και κοιτάω και από σχετικά κοντά.

Φυσικά για να δεις τις γωνίες κουνάς το κεφάλι κλπ. No problem. Συνηθίζεις.

Και έχω κάνει και αρκετά τεστ πάνω σε αυτό το θέμα.

Τα μάτια μου είναι μια χαρά (certified by οφθαλμίατρο).

Φυσικά αυτό δεν σημαίνει ότι το προτείνω και σε όλους τους άλλους να το κάνουν.

Αν δεν έχεις μυωπία, αστιγματισμό κλπ. ίσως καλύτερα με μικρή οθόνη. 😉

Φαντάζομαι ότι και ο Πανώριος κάπως έτσι το βλέπει..

Επεξεργασμένο από John Tzinieris

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, John Tzinieris είπε

Και έχω κάνει αρκετά τεστ πάνω σε αυτό το θέμα.

Τα μάτια μου είναι μια χαρά (certified by οφθαλμίατρο).

Πιο πολλά από μένα, το αποκλείω...😁

Κοίτα, δεν είναι τόσο θέμα ματιών όσο το ότι βλέπεις τα πάντα χάλια, και ιδιαίτερα όταν μιλάμε για 42ρες και πάνω με τόσο χαμηλή ανάλυση. Είναι πραγματικα κρίμα να τα βλέπεις έτσι. Δεν μιλάω καν για το ενδεχόμενο να παίξεις κάποιο παιχνίδι, εκτός κι αν είναι επιπέδου pacman.😛

 

 

Επεξεργασμένο από Waterfall-K
  • Like 1

Specs talks, M🐮🐮gs walks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου