Προς το περιεχόμενο

Πως κουρδίζεται το μπάσο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

an i kithara einai kourdismeni se drop d tote kai to mpaso prepei na eixei kai to analogo kourdisma?

episeis prepei na paro alou tipou xordes?

 

To drop Dειναι ΡΕ ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ ΣΙ ΜΙ για κιθαρα, οποτε ακολουθει και το μπασσο ΡΕ ΛΑ ΡΕ ΣΟΛ.Σε αυτο το κουρδισμα δεν θα χρειαστεις αλλες χορδες...αν παλι ριξεις κι'αλλο π.χ. σε ΝΤΟ μπορεις να βαλεις 11-αρες για να μην ειναι πολυ "πλαδαρες" οι χορδες και να εχουν ατακα :wink: Οσο πιο πολυ ριχνεις κουρδισμα τοσο χαλαρωνουν οι χορδες,απο εκει και επειτα ειναι στην κριση σου αν το θες αυτο.Εγω προσωπικα το θελω αυτο...οταν ριχνω μου αρεσει το πως αντιδρουν οι χορδες.Εγω δοκιμασει σετ χορδων για χαμιλο κουρδισμα και δεν μου αρεσε καθολου!Ηταν πολυ σφιχτες,δεν μπορεις να κανεις bend. Ο ΙΟΜΜΙ απ'την αλλη εβαζε 8-αρες και εριχνε σε ΝΤΟ..σκεψου... :lol: :lol:

Texas tone that's bad to the bone...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά το τετράχορδο έχει μι-λα-ρε-σολ, το πεντάχορδο μία χορδή παραπάνω μπάσα (σι) και το εξάρδοδο εχει και μι ψηλή.

 

 

 

edit: thunderforce αν γίνεται γράφουμε ελληνικά...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ απλά το τετράχορδο έχει μι-λα-ρε-σολ' date=' το πεντάχορδο μία χορδή παραπάνω μπάσα (σι) και το εξάρδοδο εχει και μι ψηλή.[/quote']

Δεν είναι απαραίτητο αυτό, υπάρχουν και πεντάχορδα με μι-λα-ρε-σολ-μι πχ. Για να μην πω για το καινούργιο τετράχορδο της warwick που είναι φα δίεση-σι-μι-λα (ναι, σχεδόν μια οκτάβα κάτω από τα συνηθισμένα τετράχορδα). Το σύνηθες πάντως όντως είναι μι-λα-ρε-σολ για τα 4χορδα και μια μπάσα σι για 5χορδα. Από εκεί και πέρα ο καθένας μπορεί να το αλλάξει ανάλογα με τις ανάγκες του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου