Προς το περιεχόμενο

Εύκολα και γρήγορα vst με καλό ήχο


Sonata-Arctica

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επειδή σε ψυχολόγησα τι μουσική θέλεις να βγάλεις από το nickname σου .... άκου

 

ο καλύτερος τρόπος να ξεκινήσεις είναι το ik multimedia sampletank και το ezdrummer..

 

a. εκτός απο το absynth δεν πολυ γουστάρω τα ΝΙ instruments πάσχουν σε πολλά σημεία... όπως πχ η μίξη, τα εφφέ και γενικότερα το στήσιμο της μπάντας σε midi...

 

για drums αμα το σκεφτείς για BFD θα μπλέξεις ναι μεν είναι super, αλλά έχει και πολύ δουλειά... με το ezdrummer έχεις ότι χρειάζεσαι....

 

μετά τα μπάσα του sampletank είναι πολύ καλύτερα απο το kontakt...

 

μετά με το θέμα κιθάρα τι θα κάνεις.. ??/

 

με τα χειρότερα vst κάνεις θαύματα και με τα καλύτερα σκουπίδια...

 

πρέπει να είσαι άνθρωπος που να χρησιμοποιεί τα εργαλεία του να μην είναι presetakias γιατί κανένα preset δεν σε μεταφέρει απο την άγνοια στν αποκάλυψη .. πρέπει να είσαι άνθρωπος της έρευνας και της κατανόησης όλων αυτών των παραμέτρων προκειμένο να φτάσεις στο επιθυμητό αποτέλεσμα.. ναι μέν μπορεί να έχεις κάποια presets αλλά και για αυτά χρειάζεται να κατανοήσεις πλήρως το τί και γιατί....

 

άντε να μην τεμπελιάζουμε....

ΜΤΠ = Μην Το παρεξηγείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι έχεις δίκιο, αλλά οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες σε θέματα ηχοληψίας... :( Και δεν έχω και τόσο χρόνο να το ψάξω. Του χρόνου δίνω και πανελλήνιες, ίσα που μου φτάνω ο χρόνος να παίζω και να γράφω μουσική! Δεν τεμπελιάζω καθόλου όσον αφορά τη μουσική, στα μαθήματα ίσως λίγο! :)

 

Ξέχασα να πώ ότι η μουσική που γράφω είναι διάφορα στυλ γύρω από power progressive metal με πολύ πιάνο και ορχήστρα και πλήκτρα γενικά. Και πιο ήρεμα κομμάτια φυσικά.

 

Επίσης την κιθάρα (κιθαρίστας είμαι) θα την ηχογραφήσω με pod xt live, αν και χάλασε και πρέπει να την στείλω Γερμανία! :( Το bass θα το ηχογραφήσω με το ampeg svx της ΙΚ μάλλον, είναι πολύ καλό! Όλα τα άλλα vst, εκτός της φωνής.

 

Για ορχήστρα έχω καταλήξει στο miroslav μάλλον, για drums είμαι ανάμεσα σε ezdrummer και σε battery (καλό είναι για τη μουσική που θέλω? Θα έχει έτοιμους ήχους?) για πιάνο ανάμεσα σε the grand και σε akoustik piano και για συνθ δεν έχω ιδέα! Μ αρέσει πολύ ο ήχος των dream theater αλλά και ο παλιός των pink floyd :) Και πιο γενικά από sonata και symphony x. καταλάβατε περίπου! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη αν έχει επαναληφθεί το ίδιο θέμα. Θέλω να μου προτείνεται τα καλύτερα vst από θέμα ποιότητας και πιστότητας στον αληθινό ήχο' date=' με την προυπόθεση να μην χρειάζεται να ασχοληθεί κανείς πολύ με το να φτιάχνει ήχους και να μην χρειάζεται γνώσεις ηχοληψίας για να ακούγονται καλά. Με λίγα λόγια να διαθέτουν πολλά έτοιμα presets ή και samples σε sound libraries που να ακούγονται καλά χωρίς να θέλουν "πείραγμα". Ψάχνω vst για πιάνο, για ντράμς, για συνθ, και για ορχήστρα με strings διάφορα πνευστά και έγχορδα κυρίως. Ευχαριστώ![/quote']

 

 

Απο άποψη ήχων πιάνου , ήχων ορχήστρας (ντραμς, βιολι, πνευστα κτλ) αλλά και ευκολίας χειρισμού θα σε υπερκαλύψει το EWSQL SILVER EDITION. To Battery 3 παραμένει μια απόλυτη λύση τον τομέα DRUMS. Καθως και το BFD.

 

Πάντως να σημειωθεί οτι δεν υπάρχει VST που να μην θέλει "πειραγμα". Ειδικα οσον αφορά το ηχο αρχήστρας χρειαζεται προσoχή τόσο με τα reverb, chorus οσο και με το compression.

 

Oσο αφορα του ηλεκτρονικούς ήχου στο τομέα presets τα περισσότερα VST είναι σκέτη απογοήτευση. Και αυτό φαίνεται ιδιαίτερα στα pads που πάσχουν στο τομέα προτοτυπία. Το Absynth είναι ένα ηχηρό παράδειγμα VST με πολύ καλές δυνατότητες αλλά αδιάφορα presets.

 

Βέβαια σε αυτό τον κανόνα υπάρχουν και πολλές εξαιρέσειες η πιο φωτεινή είναι το ZEBRA2. Δεν είναι άδικο το αγαπημένο του περιοδικού COMPUTER MUSIC αλλά και οτι θεωρείται άριστο απο τους περισσότερο electronic music artists. 3 Λόγοι γιατι σε σένα θα ταίριαζε γάντι.

 

1) EASY PAGE. Το Εasy Page συναντίεται και σε άλλα VST όπως το FM8 αλλά εδώ μπορώ να πω θα βρείς την καλύτερη εφαρμογή του. Σκοπος του EASY PAGE είναι να αλλάζεις βασικές ρυθμίσεις με μεγάλη ευκολία χωρίς να ασχολήσε με τα πολύπλοκα στοιχεία του VST.

 

2)QUALITY PRESETS. Η ποιότητα των ήχων του είναι η καλύτερη αυτήν την στιγμή στην αγορά και έχει να κάνει καθάρα με τον σχεδιασμό του VST. Μια απλή επίσκεψη στα PADS και LEADS θα σου δώσει να καταλάβεις γιατι αυτό το VST είναι ο βασιλιάς των VST. Aν και ο ήχος του είναι πολύ πλούσιος , σε αντίθεση με το NI MASSIVE δεν καταναλώνει μεγάλη επεξεργαστική δύναμη.

 

3)QUANTITY PRESETS. Η πληθωρα των ήχων του είναι πραγματικά πολύ μεγάλη με αποτέλεσμα να είναι πάρα πολυ δυσκολο το να μην βρείς κατι που να μην ταιριάζει με τις απαιτήσεις σου. Η οργάνωση τους σε κατηγορίες είναι επίσης πολυ καλή με αποτέλεσμα να έχεις άμεση προσβάση σε ακριβώς αυτό που θέλεις.

www.myspace.com/thekilon

www.soundclick.com/kilon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλα και γρηγορα:

 

1) Edirol Orchestra για "γρηγορες" δουλειες. Αλλιως Vienna και της Παναγιας τα ματια για ορχηστρα.

 

2) Groove Agent για "γρηγορες" δουλειες, αλλιως Addictive Drums και Stylus RMX για σοβαρες προτασεις.

 

3) Virtual Guitarist Acoustic/Electric Version για "γρηγορες" αλλα και "σοβαρες" δουλειες. Το αμεσως επομενα καλυτερο ειναι ενας πραγματικος κιθαριστας με κολλητικη ταινια στο στομα για να μην μιλαει.

 

4) Virtual Bassist για "γρηγορες" δουλειες, αλλιως Trilogy και υπομονη στην εγγραφη.

 

5) Ε, απο πληκτρα ο,τι και να πω θα ειναι λιγο. Το καθενα στον τομεα του.

 

6) Πιανο..χμ..Grand Piano 1 ή 2, αρκετα καλο, ομως κυκλοφορουν και samples απο AKAI που ειναι ακομα καλυτερα.

 

7) SaxLab για σαξοφωνα

 

8) Darabuka και latigo για oriental και latin καταστασεις κρουστων.

 

Ξεχασα τιποτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για bass εγώ χρησιμοποιώ το hardcore bass και είναι αρκετά καλό δεν μπορώ να πω ότι είναι δύσκολο και από ποιότητα έμεινα ευχαριστημένος

ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ηχογράφηση μπάσου προτιμώ να παίζω εγώ και να ηχογραφώ. Όπως στο guitar rig 2 και στο ampeg sxv. Το virtual bassist και το hardcore bass είναι για midi μόνο? Υπάρχουν καλύτερα plugins με περισσότερα presets για live ηχογράφηση μπάσου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου