Προς το περιεχόμενο

Τενοντίτιδα?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε εγώ παίζω πλήκτρα, κάτι ανάλογο το είχα περάσει και εγώ. Το ξεπέρασα με πάγο. Αυτό μου συμβαίνει κάθε αρχή σαιζόν, που με τις πρόβες, του δίνω και καταλαβαίνει . Φιλικά ΓΙΑΝΝΗΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τις ιδιαίτερα κατατοπιστηκές απαντήσεις και για το χρόνο σας.

Το βασικότερο πρόβλημά μου είναι η δουλειά μου στην οποία δεν μπορώ να λουφάρω.(Στήνω φώτα σε γυρίσματα και τα ωράρια ειναι 18ωρα πολλές φορές επι μέρες. Φανταστείτε να στήνετε 25κιλα -στην καλύτερη- μόνιτορ σε τριπόδια και να τα μετακινήτε τόσες ώρες.Και στήνε ξέστηνε κλπ κλπ..)

Αυτό είναι που επιδεινώνει την κατάσταση.Ζέσταμα κάνω, διατάσεις,μασάζ, και πριν τη δουλειά και πρίν το παίξιμο. Φοβάμαι τελικά πως είναι αναπόφευκτο..

 

Παρ'όλα αυτά σας ευχαριστώ για ακόμα μία φορά

 

Paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια λυση που μου εδωσε ενας γιατρος νευρολογος

ειναι ενα αυτο που φορας οταν σπας το χερι σου δεν θυμαμε το ονομα lol

το φορας οταν εισαι στο pc για ναξεκουραζει τον αγκονα !! θα πρεπει να εχεις και το γραφειο και την καρεκλα σε σωστη θεση το κεφαλι να ειναι σε οριζοντια θεση.

εγω βεβαια δεν ειδα και καμια διαφορα !! αυτο που προειπε καποιος, να εχεις στο μυαλο σου να εισαι χαλαρος.Τωρα με την κιθαρα δε ξερω αν θα σε βολεψει :)

πιστευω να καταλαβες τπτ γιατι ειπια λιγες μπυριτσες παραπανω και δεν ειμαι και πολυ συνηθησμενος :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκουραση και παλι ξεκουραση.Αν μπορεσεις να παρεις κι ενα

χαρτι απο γιατρο (αν και ξερω πως σε γυρισματα εισαι απαραιτητος),θα

κανεις καλο μονο στον εαυτο σου.Σκεψου πως αν επιδεινωθει η κατασταση

το προβλημα μπορει να γινει μονιμο..Και εκει το χεις χασει το παιχνιδι.

Ξεκουρασε το οσο μπορεις περισσοτερο,τουτ'εστιν ακομα και το τηλεκοντρολ της tv & το mouse του pc να γινουν εχθροι σου! :lol:

Τι να πω,καλη συνεχεια... :D

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους.

 

¶ρχισαν να καίνε οι καρποί και στο δεξί μου χέρι "φύτρωσε" ένα καρουμπαλάκι το οποίο όταν το πιέσω πονάει μέχρι τον αγκώνα.Οι γιατροί έχουν διάφορες απόψεις (να σταματήσω τη δουλειά' date=' να μπώ χειρουργείο, να μην παίζω κιθάρα, κλπ,κλπ.).

Paul[/quote']

 

Το καρουμπαλακι πιθανως να ειναι γαγγλιο.Εχω και εγω στο δεξι μου χερι.

(Σου μεταφερω τα λογια του ορθοπαιδικου στο ΙΚΑ που πηγα):Μην ανησυχεις, ενα γαγγλιο ειναι, τιποτα σοβαρο.Το κακο ειναι οτι φευγει μονο με εγχειρηση και θα το βγαλεις μονο αν σε ποναει η αν σε ενοχλει στην εμφανηση.Εμενα στην αρχη με πονουσε αλλα μετα απο τρεις μερες παγου και ξεκουρασης εφυγε ο πονος και εμεινε μονο το καρουμπαλακι.Σου προτεινω να επιμεινεις με τον παγο πριν σκεφτεις την εγχειρηση.Αλλα πρωτα απο ολα πηγαινε σε ορθοπαιδικο δημοσιου για να σιγουρευτεις οτι ειναι αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ανησυχεις' date=' ενα γαγγλιο ειναι, τιποτα σοβαρο.Το κακο ειναι οτι φευγει μονο με εγχειρηση και θα το βγαλεις μονο αν σε ποναει η αν σε ενοχλει στην εμφανηση.[/quote']

 

το γαγγλιο ομως δεν εχει καμια σχεση με την υπερβολικη κουραση των χεριων. ειναι καλοηθης και αφαιρειται με μια πολυ απλη εγχειρηση.

 

αν δεν υπαρξει γνωματευση γιατρου ο καθενας μπορει να προτεινει οτιδηποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υπαρξει γνωματευση γιατρου ο καθενας μπορει να προτεινει οτιδηποτε.

 

Γι αυτο και εγω του ειπα να παει πρωτα σε γιατρο (στο τελος του post).Μηπως ξερεις να μου πεις απο τι προκαλειται το γαγγλιο?Γιατι ο γιατρος δε μου ειπε και ειχα την εντυπωση οτι ειναι απο το γυμναστηριο.Εμενα παντως δε με ποναει καθολου.Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως ξερεις να μου πεις απο τι προκαλειται το γαγγλιο?

 

η δημιουργια των γαγγλιων ακομα δεν εχει διευκρινιστει επακριβως.

η επικρατεστερη αποψη για την δημιουργια τους ειναι αυτη που λεει οτι οφειλονται σε τραυματισμο ή σε εκφυλιστικές αλλοιώσεις των ιστών που παράγουν αρθρικό υγρο. αυτο το γνωστο λιπαντικο των αρθρωσεων. δηλαδη, συσσωρευεται υγρο εξω απο την αρθρωση ή το ελυτρο, με αποτελεσμα τη δημιουργια του γαγγλιου.

οσο για τον πονο, ναι τα μικρα συνηθως γαγγλια δεν πονανε. αυτο βεβαια εξαρταται και απο την θεση στην οποια εχουν εμφανισθει.

τελος, μπορω να σου πω πως η εγχειρηση για την αφαιρεση τους ειναι πολυ απλη υποθεση και γρηγορη.

αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου