Προς το περιεχόμενο

1979 Fairlight μουσικός υπολογιστής


GUS

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να συμπληρωσω επισης πως το Fairlight I εγινε το δεξι το χερι του Mike Oldfield για οσες παραγωγες εκανε μαζι με τον Simon Philips ( Crises, 5 Miles out, Heaven's open, κλπ ) και ηταν απο τους λιγους μουσικους που το ανεβασαν επι σκηνης κανοντας ολοκληρα live μονο με drummer, μπασιστα, τραγουδιστη και αυτον!

Επισης, ο Jarre περασε το Fairlight ( μαλιστα ολη την σειρα ), απο κοσκινο σε πολλους δισκους του, ομως ηταν παντα 4ο ονομα στον εξοπλισμο του για λογους που δεν μπορω να καταλαβω.

Γενικα ηταν ενα must μηχανημα, που οσο βαρυ και αν φαινεται ( οπως και...ακριβο ), τοσο χαρακτηριστικο ηχο εχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H συνδεση MIDI απο ποτε υπηρχε αραγε;Οι ATARI ηταν oi πρωτοι υπολογιστες που ειχαν ενσωματωμενo midi .

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

1.1983.

2.Δεν είχαν ποτέ. (έχω έναν 1040STE με 4mb RAM αν ενδιαφέρεσαι.Έχει έξτρα midi interface + Pro24!)

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.1983.

2.Δεν είχαν ποτέ. (έχω έναν 1040STE με 4mb RAM αν ενδιαφέρεσαι.Έχει έξτρα midi interface + Pro24!)

Eγω ειχα εναν 1040 STF -1MB RAM με ενσωματωμενο midi in-out :)

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Εχεις δίκιο και το πέρνω πίσω!

Α, ρε μνήμη... ούτε 128kb δεν έχω!

Το εξωτερικό κουτί που έχω ήταν SMPTE synchronizer για το πολυκάναλο Fostex! :lol:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου