Προς το περιεχόμενο

AMD & Nuendo


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

αυτα που λες ειναι ΑΚΥΡΑ.

 

Ως εκ' τούτου δεν θα προσμετρηθούν στα τελικά αποτελέσματα... :) :)

Μήπως θα ήθελες να μας πεις κάτι περισσότερο;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, βλέπω ότι η αντιπαράθεση μεταξύ των εταιριών είναι μεγάλη κάτι σαν ΠΑΟ - Ολυμπιακός(πριν απο κάμποσα χρόνια).

Το πρόβλημα μου ήταν μεγάλο, αφού δεν μπορούσα να τρέξω σωστά ένα project με λίγα plug-ins.Η λύση ήταν παρ'όλα αυτά πολύ-πολύ απλή και μου την έδωσε ο Ghen.

Σε υπολογιστές με δύο πυρήνες απλά επιλέγεις MULTI PROCESSING ON.Έτσι αυτόματα η ισχύς του επεξεργαστή διπλασιάζεται.

 

 

Thanks για το ενδιαφέρον...

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάλι έχω εδώ και πολύ καιρό έναν AMD64 3200+ με μητρικη με nForce3 και 2 GB DDR RAM. To σύστημα πετάει! Βέβαια, επειδή οι παραγωγές που κάνω αρχίζουν να ξεφεύγουν (10 VST instruments με BFD και 3 Akoustik Piano instances μέσα, compressors παντού, vintage modelling eq, 3-4 guitar rig και 3 Altiverb ανα project) αρχίζει και χωλαίνει το πράμα. Πιστεύω όμως ότι πλέον οι απαιτήσεις είναι τόσο μεγάλες που ακόμα και ο γρηγορότερος cpu δεν θα την βγάλει και έτσι στρέφομαι στην αγορά δεύτερου υπολογιστή.

 

Επίσης, παιδιά σημαντικό παράγοντα παίζει το setup του υπολογιστή καθώς και τα hard drives. Δεν είναι το ίδιο να έχεις έναν σκληρό δίσκο 250GB και να έχεις 4x120 SATA και έναν μικρό αλλά ταχύτατο SCSI. Εξηγούμαι:

 

HD 1: Windows & Nuendo

HD 2: Piano Libraries

HD 3: Drums Libraries & Bass Libraries

HD 4: Symphonic Instrument Libraries

HD 5 (SCSI): Projects

 

Έτσι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε ταυτόχρονα πιάνο, τύμπανα, μπάσσο, και 1 συμφωνική ορχήστρα και για τους σκληρούς μας δίσκους είναι περίπατος. Αν τα είχαμε όλα αυτά σε έναν σκληρό, θα τα έφτυνε big time.

:wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η λύση με τους πολλούς σκληρούς, αλλά καλύτερα θα είναι να είναι οι μισοί sata και οι άλλοι μισοί ide. επειδή χρησιμοποιούν διαφορετικό controller. πιο γρήγορα θα αντιγράψεις από σατα σε ιδε παρά από σατα σε σατα.

Η γενική και καλύτερη λύση είναι να πεινάσουμε να μαζέψουμε λεφτά, να πάρουμε από ένα mac G5 να γίνουμε άνθρωποι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ποιος σου είπε μάστορα ότι το δικό σου PC είναι καλύτερο από το άλλο; Σε ξεγέλασαν και εσένα με τις βλακείες τους οι έλληνες δημοσιογράφοι. Την επόμενη φορά πάρε Intel. :wink:

 

..Wow! ολα αυτα που γραφεις σε αυτο το topic ειναι υπερβολικα,χωρις να δινεις καμια συγκεκριμενη απαντηση η να αιτιολογεις kατι.. πραγματικα δεν περιμενα τετοια σταση απο καποιον modulator :roll: :roll: :cry: :cry:

Εχω στησει αρκετα μηχανηματα με amd επεξεργαστες...η αποδοση αυτη που αναφερει ο ανθρωπος που εχει το προβλημα δεν δικαιολογειται απο τετοιον επεξεργαστη ο οποιος ειναι πολυ ισχυρος..(για να επανελθουμε στο θεμα....) :P :P

ο συγκεκριμενος διπυρινος επεξεργαστης ειναι πολυ πιο ισχυρος απο του φιλου του...μην πας λοιπον να πεισεις τον ανθρωπο οτι εχει αχρηστο μηχανημα και να τον κανεις να ξοδευτει... :roll: :roll:

καποιο αλλο προβλημα θα υπαρχει..

θα μας πεις λοιπν ακριβως τι εχεις συνδεδεμενο στο pc,τι motherboard εχεις,καρτα ηχου κ.τ.λ....??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καποιο αλλο προβλημα θα υπαρχει..

θα μας πεις λοιπν ακριβως τι εχεις συνδεδεμενο στο pc' date='τι motherboard εχεις,καρτα ηχου κ.τ.λ....??[/quote']

 

Νομίζω ότι το πρόβλημα έχει λυθεί:

 

Η λύση ήταν παρ'όλα αυτά πολύ-πολύ απλή και μου την έδωσε ο Ghen.

Σε υπολογιστές με δύο πυρήνες απλά επιλέγεις MULTI PROCESSING ON.Έτσι αυτόματα η ισχύς του επεξεργαστή διπλασιάζεται.

Μη φεύγεις θηρίο,

θηρίο με τα σιδερένια δόντια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Wow! ολα αυτα που γραφεις σε αυτο το topic ειναι υπερβολικα' date='χωρις να δινεις καμια συγκεκριμενη απαντηση η να αιτιολογεις kατι.. πραγματικα δεν περιμενα τετοια σταση απο καποιον modulator :roll: :roll: :cry: :cry: [/quote']

 

Δεν αναιρώ τίποτε από αυτά που είπα. Λυπάμαι αν είμαι ο πρώτος που σας φέρνει τα νέα, αλλά η μυθολογία για την ανωτερότητα των AMD καλιεργήθηκε από ανόητους 17χρονους "δημοσιογράφους" του ελληνικού περιοδικού τύπου, αφού βεβαίως είχε προηγουμένως καλλιεργηθεί από portals όπως το annandtech κλπ.

 

Αυτό δε σημαίνει ότι είναι για πέταμα, ή ότι δεν μπορεί να στήσει κανείς θαυμάσια συστήματα με δαύτους, αλλά από αυτό το σημείο, μέχρι το σημείο του να θεωρεί κανείς αυτονόητη την υπεροχή ενός συστήματος που φοράει AMD, υπάρχει πολύ μεγάλη απόσταση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή η λύση με τους πολλούς σκληρούς' date=' αλλά καλύτερα θα είναι να είναι οι μισοί sata και οι άλλοι μισοί ide. επειδή χρησιμοποιούν διαφορετικό controller. πιο γρήγορα θα αντιγράψεις από σατα σε ιδε παρά από σατα σε σατα.

Η γενική και καλύτερη λύση είναι να πεινάσουμε να μαζέψουμε λεφτά, να πάρουμε από ένα mac G5 να γίνουμε άνθρωποι...[/quote']

 

τα καινούρια motherboards έχουν εντελώς διαφορετικούς controllers για κάθε ζεύγος σκληρών, απλά είναι ίδιου είδους. :wink: τουλάχιστον στο δικό μου είναι και άλλη μάρκα (nvidia ο ένας. silicon image ο άλλος) οπότε δεν παρατηρώ κάποια πτώση στις επιδόσεις των δίσκων. οσο για τον G5... περι ορέξεως! εγώ δούλεψα 2 χρόνια με G5 και pro tools tdm, το nuendάκι μου και τον amd δεν τα αφήνω! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο extreme core ειναι παραπανω απο διπλος;

Λετε σε κανα χρονο να πεσει στην μιση τιμη;

Αυτη η τεχνολογια :evil: Νιωθω σαν τον σκυλο που κυνηγαει την ουρα του.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου