Προς το περιεχόμενο

AMD & Nuendo


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικά είμαι καταευχαριστημενος με τον επεξεργαστου μου...(AMD Χ2 3500+) και με τα 2 gb μου δεν νομίζω να έχω προβλήματα...

 

Απλά όντως έχετε δικιο όταν λέτε ότι ο κόσμος βλέπει τον χρονισμό των επεξεργαστων και πιστεύει ότι ο πιο γρήγορος ειναι ο καλύτερος...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν έχω κάνει κάποιο A/B test με AMD και Intel σε μουσικά προγράμματα αλλά ούτε κι εγώ έχω κάποιο πρόβλημα με τον Athlon με τον οποίο δουλεύω εδώ και 6 μήνες.

Τον έχω δοκιμάσει στα πάντα, από C++ compilers και παιχνίδια μέχρι Cubase και Kontakt. Δεν τρελάθηκα στην ταχύτητα αλλά σαφέστατα δεν με απογοήτευσε κιόλας.

 

Σχετικά με την καλύτερη σχέση που έχει το Cubase ή άλλα προγράμματα με τους Intel, δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο και μου κάνει πραγματικά εντύπωση. Λες να κάνανε τσαχπινιά οι φίλοι μας οι Γερμανοί; :roll:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητοί (μουσικό)φίλοι' date='

μέσα στο Πάσχα τελείωσα το 1ο Demo με το συγκρότημα μου!Οι ηχογραφήσεις έγιναν στο PC ενός φίλου(Intel 3 Ghz,1Gb μνήμη)χωρίς κανένα πρόβλημα.Χρησιμοποίησα το Nuendo και διαφορα plug-ins(Waves,Guitar Rig2,κ.α.).Όμως όταν έφερα τα projects στο δικό μου PC(AMD Athlon 4200+(διπύρηνος),1Gb) το οποίο είναι πολύ καλύτερο από το πρώτο, εμφανίζεται πρόβλημα. Το πρόβλημα είναι ότι και καλά δεν φτάνει η επεξεργαστική ισχύς(Η μπάρα στο Nuendo που αφορά την CPU γεμίζει)με αποτέλεσμα να μην μπορεί να γίνει καλά καλά αναπαραγωγή του κομματιού...

 

Τι μπορεί να φταίει και ο κατα τα άλλα καλός υπολογιστής μου δεν τα βγάζει πέρα??Έχει να κάνει με την CPU(AMD vs Intel)ή με κάτι άλλο?

 

Υ.Γ.Η κάρτα ήχου είναι ακριβώς η ίδια(η E-MU 1820) και θέτω το latency στο 7 ή 10ms.[/quote']

 

Κάνε μια δοκιμή με αυτό ίσως βοηθήσει.

 

PC users with Windows XP have to change an option in regard to the processor scheduling in order to work with low latency ASIO drivers without trouble.

Go to Windows Start menu, select "Control Panels"

There, start "System"

In the window "System Properties" select the tab "Advanced"

Click on "Settings" in the section "Performance"

In the window "Performance Options" select the tab "Advanced"

There you find the "Processor scheduling" options, set it to "Background services".

 

Your system is now ready to work with low latency ASIO drivers without drop outs.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε τα εξής:

 

1. Το Cubase/Nuendo είναι ρυθμισμένο να εκμεταλλεύεται και τους δύο πυρήνες. (Μultiprocessing on).

 

2. To PCI Latency της κάρτας γραφικών σου είναι αρκετά μικρό (64/128 clock ticks) και το PCI Latency της κάρτας ήχου μεγάλο (~255 clock ticks).

 

3. Aν έχεις κάρτα γραφικών NVIDIA δοκίμασε με disabled το Nvidia Helper Service και το system tray icon. Eπίσης δοκίμασε να βγάλεις όλα τα γραφικά φρουφρου των XP (optimize for performance) και ειδικά το Show Window Contents While Dragging. Τελικώς δοκίμασε σε 16bit graphix mode.

 

4. Αν έχεις chipset NForce4 δεν μπορείς να κάνεις και πολλά γιατί εχει διαπιστωθεί ότι ειναι ακατάλληλο για Realtime Audio. To καταλληλότερο είναι το nForce3 και από τα νεότερα το ATI Radeon Xpress 200 CrossFire.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον...

 

Πραγματικά μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που συμβαίνει με το Nuendo και τον Athlon X2....

www.myspace.com/subfireband

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια εγω δουλευω το Nuendo 3 με AMD Athlon 64 3000 που ειναι και πιο παλιος και χειροτερος απο τον X2 και δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα! Και με 512 μνήμη μονο (400 ΜΗΖ). Όσα audio κανάλια να ναι (εχω δουλέψει και με 35 ταυτοχρονα) με βαρια VST κωλώνει λιγο, πχ αν βάλω πάνω απο 3 virtual instruments κωλάει το σύμπαν. Γράφω με το Steinberg the grand 2 που είναι υπερβολικά βαρύ, χωρίς κανένα πρόβλημα.

 

Ποτε δεν θεωρούσα τους AMD υποδυέστερους επεξεργαστές. Απλώς η AMD έχει πολύ κακό marketing και δεν πείθει.

 

Δοκίμασε να κλείσεις ό,τι τρώει μνήμη και επεξεργαστή. Στην taskbar να μείνει το ηχιάκι. το Dongle του Nuendoi και το ρολόι! Τίποτ άλλα. δοκίμασε και το εξής:

 

Εναρξή

πινακας ελέγχου

σύστημα

για προχωρημένους

επιδόσεις - κλικ στο ρυθμίσεις

κλικ στο ρυθμιση για βεςλτιστη απόδοση.

εφαρμογη

οκ

 

έτσι θα απενεργοποιηθούν όλα τα εφε και οι "ομορφιες" των windows και θα σ μείνει αρκετή ελεύθερη μνημη.

 

Δεν μπορω να πιστέψω ότι ένας τόσο καινούριος και σύγχρονος υπολογιστής κωλώνει.

 

Τι κάρτα ήχου έχεις sto athlon pc?

Μηπως μπαινεις και ιντερνετ κλπ με αυτον??

 

Δεν ξερεις τι μπορεί να φταιει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ παιδιά για το ενδιαφέρον...

 

Πραγματικά μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση αυτό που συμβαίνει με το Nuendo και τον Athlon X2....

 

Η κάρτα γραφικών σου είναι pci-express (ιδιαιτέρως είναι SLI το motherboard με 2 κάρτες) ή agp??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εξ αρχής τα προγράμματα αυτα τρέχουν καλύτερα με Intel?

Yes it is. Είναι "γραμμένα" πάνω στους επεξεργαστές Intel.

 

Είναι λίγο άκυρο αυτό... Και οι Intel και οι AMD έχουν πάνω κάτω το ίδιο "σύνολο εντολών μηχανής" (assembly), οπότε δεν παίζει ένας προγραμματιστής να γράψει αλλιώς μια εφαρμογή για να τρέξει σε Intel και αλλιώς σε AMD... H όποια διαφορά στην απόδοση οφείλεται 99% στα ιδιαίτερα "αρχιτεκτονικά" χαρακτηριστικά του επεξεργαστή (στα οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται η συχνότητα ρολογιού, που είναι έννοια σχετική για κάθε επεξεργαστή).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται η συχνότητα ρολογιού' date=' που είναι έννοια σχετική για κάθε επεξεργαστή.[/quote']

 

H "συχνότητα ρολογιού" δεν είναι καθόλου σχετική έννοια. Σχετική (ή μάλλον... απόλυτη) είναι η γελοιότητα της AMD η οποία επέμενε για χρόνια να ονοματίζει τους επεξεργαστές της με τον αριθμό της συχνότητας ρολογιού των... επεξεργαστών της Intel, εκείνων που η AMD θεωρούσε ότι έχουν την αντίστοιχη ταχύτητα. Σωστά;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά μια απλή ερώτηση. Γιατί η AMD είναι τόσο πίσω σε πωλήσεις σε σχέση με την ιντελ. Και μη μου πείτε ότι οφείλεται μόνο στο μαρκετιγκ

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου