Προς το περιεχόμενο

AMD & Nuendo


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήταν δήλωση του ίδιου του Steve jobs, όταν τον ρώτησαν γιατί προχώρησε σε αυτήν την συμφωνία. Είπε ότι τα φορητά θα υπερπολλαπλασιάσουν την ισχύ τους με τους νέους intel επεξεργαστές, καθώς η powerpc αρχιτεκτονική είχε ξεκινήσει να μένει ολίγον τι πίσω σε δύναμη, σε σχέση με των τελευταίας γενιάς επεξεργαστές των pc. Και ερωτηθείς γιατί με την intel και όχι με κάποια άλλη εταιρία απάντησε ευθαρσώς: Γιατί υπάρχουν κι άλλες; 8O Τον άσχετο....

 

 

Πρέπει να ρίξει όμως και την τιμή λιγουλάκι έτσι;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Αλκεμιστ συμφωνώ με όσα λες. εξάλλου εγώ το έγραψα ότι η amd πήρε τα πάνω της όταν παρουσίασε τους 64, ενώ η ιντελ ακόμα πέρα έβοσκε...... Τώρα όμως πάλι άλλαξαν. Το θέμα είναι ότι αποτελεί άλλη μια περίπτωση ωφέλειας των καταναλωτών, καθώς αν σκεφτούμε το τι μπορούσαμε να κάνουμε με τους υπολογιστές 3-4 χρόνια πριν και τι τώρα..... Και το καλό, είναι ότι αυτό θα συνεχιστεί.

 

Με τα τωρινά δεδομένα (για του χρόνου δεν ενδιαφέρομαι, θα δείξει) όμως αν κάποιος πει ότι οι amd είναι καλύτεροι των ιντελ, τότε μάλλον θα μιλάμε είτε για κάποιο fanboy είτε για κάποιον που έβαλε athlon και όχι core duo και τώρα λέει ότι είναι καλύτερος μπας και το πιστέψει!

 

Όσο για το λόγο για τον οποίο η steinberg λέει ότι τα προγράμματά τις δουλεύουν καλύτερα με ιντελ παρά με amd είναι απλός. Εμπόριο και συμφωνίες μεταξύ των εταιριών. Και δεν αποκλείεται η steinberg να ξέρει και κανά μυστικό των ιντελ και βασιζόμενη σε αυτό, να έφτιαξε προγράμματα, που όντως δουλεύουν καλύτερα με τους εν λόγω επεξεργαστές.

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλκεμιστ συμφωνώ με όσα λες. εξάλλου εγώ το έγραψα ότι η amd πήρε τα πάνω της όταν παρουσίασε τους 64' date=' ενώ η ιντελ ακόμα πέρα έβοσκε...... Τώρα όμως πάλι άλλαξαν. Το θέμα είναι ότι αποτελεί άλλη μια περίπτωση ωφέλειας των καταναλωτών, καθώς αν σκεφτούμε το τι μπορούσαμε να κάνουμε με τους υπολογιστές 3-4 χρόνια πριν και τι τώρα..... Και το καλό, είναι ότι αυτό θα συνεχιστεί.

 

Με τα τωρινά δεδομένα (για του χρόνου δεν ενδιαφέρομαι, θα δείξει) όμως αν κάποιος πει ότι οι amd είναι καλύτεροι των ιντελ, τότε μάλλον θα μιλάμε είτε για κάποιο fanboy είτε για κάποιον που έβαλε athlon και όχι core duo και τώρα λέει ότι είναι καλύτερος μπας και το πιστέψει![/quote']

Συμφωνώ απόλυτα, το ίδιο πιστεύω κι εγώ! Αν έπαιρνα τώρα καινούργιο PC θα έβαζα Core χωρίς σκέψη... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Το ότι είναι "γραμμένα" πάνω στους επεξεργαστές Intel δεν είναι δικιά μου άποψη αλλά επισήμανση του Γερμανού προγραμματιστή που μας έκανε την παρουσίαση του Nuendo 3 μαζί με 2 αστέρια Γερμανούς μουσικούς-προγραμματιστές-ηχολήπτες' date=' σε ένα 6ωρο σεμινάριο στον "Νάκα" και είχα την τύχη να έχω πρόσκληση και να το παρακολουθήσω.[/quote']

 

άλλο είναι "γραμμένα" άλλο αποδίδουν καλύτερα.

στο επίσημο forum του nuendo πάντως -πριν βγουν οι core2duo- όλοι συνιστουσαν amd opteron.

 

τσέκαρε ένα τυπικό intel vs amd topic στο nuendo forum πριν 1.5 χρόνο.

http://forum.nuendo.com/phpbb2/viewtopic.php?t=6155&view=next&sid=5ae16cce55290b28e7f8be6bc42484fe

 

και εδώ τα πιο αξιόπιστα audio benchmarks που δείχνουν την κατάσταση σήμερα

http://www.adkproaudio.com/benchmarks.cfm

 

 

στη μπάλα,άλλες φορές είναι στα πάνω του ο γαύρος άλλες ο βάζελος. το ίδιο και στα cpus.

αλλά δε χρειάζεται να φανατίζεστε γι αυτό :wink:

 

και για να ξέρουμε τι λέμε,όλοι οι επεξεργαστές x86 ονομάζονται intel-compatible.ο λόγος προφανής. :wink: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά νομίζω ότι το θέμα έχει ξεφύγει και κοντεύει να γίνει ποδοσφαιρική αντιπαράθεση.

Η ουσία είναι μία. Να καταθέσουμε τις προσωπικές μας εμπειρίες σχετικά με την χρήση μουσικών προγραμμάτων από την καθημερινή ενασχόλησή μας και όχι να διαφωνούμε για την κούρσα των ταχυτήτων των επεξεργαστών και τις πολιτικές των εταιρειών.

 

Εγώ ξέρω ότι το PC μου με Intel P4 3,4 Ghz όποτε το ανοίξω για να δουλέψω με το Nuendo είναι "ετοιμοπόλεμο" και δεν με έχει προδώσει ποτέ.

Μπορεί κάποια PC με AMD και κάποιες καλές κάρτες γραφικών να αποδίδουν τα μέγιστα σε 3D παιχνίδια κλπ.

Μπορεί να ισχύει το ίδιο και με κάποια μουσικά προγράμματα...

 

Η ουσία είναι μία.

Εάν κάποιος με AMD μπορεί να βοηθήσει τον φίλο μας να βρεί λύση στο πρόβλημά του.

Γιατί δεν μπορεί να δουλέψει το τραγούδι του στον κατα τα άλλα ισχυρό υπολογιστή του :?: :?: :?: Τι φταίει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαπιστωσα μεγαλη διαφορα οσο αφορα το FSB.Ο παλιος μου ειναι

intel pentium 4 -3Ghz ,1GB ram

400Mhz fsb με socket 478 και αντεχει λιγοτερα vst με του φιλου μου που η διαφορα ειναι οτι εχει socket 775 με 800Mhz fsb.Ο core 2 duo εχει αν δεν κανω λαθος 1024 FSB.

Aν ειναι γνωστης καποιος αν θελει να το αναλυσει το θεμα.

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όσο για το λόγο για τον οποίο η steinberg λέει ότι τα προγράμματά τις δουλεύουν καλύτερα με ιντελ παρά με amd είναι απλός. Εμπόριο και συμφωνίες μεταξύ των εταιριών. .

Αυτο ισως στηριζει την υποψια θα ελεγε καποιος, οτι τα σπασμενα κυκλοφορουν με τοση ευκολια επειδη εχουν τους λογους τους

Εχθρός τού κέρδους είναι ή αντοχή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός βέβαια και αν δεν καταλαβαίνω ή αγνοώ κάτι...

 

Να σε βοηθήσω φίλε μου.

Όταν αγοράζεις αυτοκίνητο' date=' ελέγχεις μεν το πόσο γρήγορα θα πηγαίνει, αλλά ελέγχεις και άλλα 100 πράγματα. Στο κόσμο των υπολογιστών, οι δημοσιογράφοι εδώ και καιρό μετράνε μόνο τη ταχύτητα των συσκευών, αγνοώντας οτιδήποτε άλλο.

 

Όποτε είχα στη ζωή μου AMD είχα προβλήματα. Με τους Intel ποτέ, εκτός από την υπερβολική φασαρία που έκαναν οι Pentium 4.[/quote']

αυτα που λες ειναι ΑΚΥΡΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σκεπτομουνα να βαλω εναν amd x2 4600 η 5200 αλλα με οσα ειδα εδω περα αρχισα να το σκεπτομαι περισσοτερο.Βεβαια εγω δεν θα χρησιμοποιω cubase αλλα sonar 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως διαπιστωσα μεγαλη διαφορα οσο αφορα το FSB.Ο παλιος μου ειναι

intel pentium 4 -3Ghz ' date='1GB ram

400Mhz fsb με socket 478 και αντεχει λιγοτερα vst με του φιλου μου που η διαφορα ειναι οτι εχει socket 775 με 800Mhz fsb.Ο core 2 duo εχει αν δεν κανω λαθος 1024 FSB.

Aν ειναι γνωστης καποιος αν θελει να το αναλυσει το θεμα.[/quote']

Ο Core έχει 1066 MHz FSB και η επόμενη γενιά θα πάει στα 1333. Πέρα από το FSB, ο δικός σου είχε και 1 Mb L2 cache memory ενώ ο 775 έχει τη διπλάσια. Μάλλον εκεί οφείλεται η μεγάλη διαφορά και όχι τόσο στο FSB (η L2 cache δίνει φτερά στον επεξεργαστή, σαν Red Bull).

 

Φίλε Costas_SD, δεν είναι καλή περίοδος να αγοράσεις επεξεργαστή. Μέσα στον επόμενο μήνα οι τιμές θα κατρακυλήσουν (και ήδη έχουν αρχίσει την κουτρουβάλα). Περίμενε λίγο και δεν θα χάσεις! :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου