Προς το περιεχόμενο

AMD & Nuendo


Subfire

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά μια απλή ερώτηση. Γιατί η AMD είναι τόσο πίσω σε πωλήσεις σε σχέση με την ιντελ. Και μη μου πείτε ότι οφείλεται μόνο στο μαρκετιγκ

 

εχεις καποια επισημα νουμερα??? αν κρινω απο τον κυκλο μου πχ, μαλλον ειμαι ο μονος με intel :roll:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ας μην βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα.Eγώ πιστεύω ότι κάτι άλλο συμβαίνει στην περίπτωση του παιδιού γιατί δεν δικαιολογείται αυτό,ο συγκεκριμένος AMD έχει τεράστια διαφορά από τον απλό 3άρι Intel.Για δείτε εδώ:

 

http://www23.tomshardware.com/cpu.html?modelx=33&model1=479&model2=457&chart=182

 

Στο choose benchmark βάλτε όποιο θέλετε.Το αποτέλεσμα είναι πάντα ίδιο.Ο 4200 είναι ΠΟΛΥ καλύτερος από τον 3άρι.Είναι καλύτερος ακόμα και από τον διπύρηνο 3άρι.

Επίσης έχω ιδία άποψη με τον δικό μου 4400 σε σχέση με έναν απλό 3.2 Ιntel όπου σε ίδια sessions η διαφορά είναι παραπάνω από οφθαλμοφανέστατη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχεις καποια επισημα νουμερα??? αν κρινω απο τον κυκλο μου πχ' date=' μαλλον ειμαι ο μονος με intel :roll:[/quote']

 

Είχα βρει σε περιοδικά ότι η Intel κατέχει πάνω από το 70% της αγοράς επεξεργαστών. ¶νοδο η amd είδε όταν έβγαλε τους 64 επεξεργαστές, αλλά με τους core 2 η intel φεύγει ακόμα πιο μπροστά!

 

Edit: ΝΑ 1 λινκ που λέει ότι η intel κατέχει τα 3/4 (three quarters) της αγοράς

http://biz.yahoo.com/ic/10/10037.html

Και εδώ λέει ότι πήρε τα πάνω της πάλι μετά τους νέους επεξεργαστές

http://biz.yahoo.com/ic/13/13787.html

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ωραία, το πλατιάσαμε πάλι! :D

 

1) Κατά την ταπεινή μου άποψη, οι AMD Athlon64 (μονοπύρηνοι και διπύρηνοι) είναι μια χαρά επεξεργαστές και εξίσου καλοί με τους αντίστοιχους Pentium 4. Οι Core 2 Duo επανέφεραν την Intel σε θέση ισχύος αλλά δεν έγιναν ξαφνικά άσχημοι οι Athlon. Δεν υπάρχει κ-α-μ-ί-α περίπτωση να είναι γρηγορότερος ένας Pentium 4 από οποιονδήποτε Athlon X2!

 

2) Η Intel είναι όντως η πρώτη στο μερίδιο επεξεργαστών στην αγορά, με αρκετή διαφορά, αλλά το χάσμα όλο και μειώνεται (από το 2003 και μετά με αλματώδεις ρυθμούς). Με την έλευση των C2D, το χάσμα παρέμεινε σταθερό για κάποιο διάστημα (ίσως και να μεγάλωσε ελάχιστα) αλλά παραμένει στο 70-30 όπως λέει ο boukaw7.

 

3) Φίλτατε eye, όπως ξέρεις καλά, το καταναλωτικό κοινό (στην πλειοψηφία του) δεν μπορεί να εμβαθύνει στα χαρακτηριστικά ενός προϊόντος και μένει στο όνομα και τη μούρη κατά κύριο λόγο. Αν η AMD έβγαζε π.χ. τον Athlon 3500 με το όνομα 2200 (όσο είναι η συχνότητα λειτουργίας του) θα πήγαινε άπατος σε σχέση με τον Pentium 4 3.2 και θα ήταν καθαρή αυτοκτονία για την εταιρία.

¶λλωστε, η Intel καθιέρωσε από τη δική της μεριά την τακτική της φρενίτιδας με τις συχνότητες και καθιέρωσε στη συνείδηση του κοινού το moto "όσο υψηλότερη συχνότητα, τόσο το καλύτερο". Απεδείχθη ότι και αυτή η θεωρία είχε τα όριά της, τα οποία προ πολλού ξεπέρασε η Intel.

 

Καλά που έβγαλαν τους Core και ρεφάρανε τις χαζομάρες που κάνανε τα τελευταία 2 χρόνια... :)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται η συχνότητα ρολογιού' date=' που είναι έννοια σχετική για κάθε επεξεργαστή.[/quote']

 

H "συχνότητα ρολογιού" δεν είναι καθόλου σχετική έννοια. Σχετική (ή μάλλον... απόλυτη) είναι η γελοιότητα της AMD η οποία επέμενε για χρόνια να ονοματίζει τους επεξεργαστές της με τον αριθμό της συχνότητας ρολογιού των... επεξεργαστών της Intel, εκείνων που η AMD θεωρούσε ότι έχουν την αντίστοιχη ταχύτητα. Σωστά;

 

Δεν ξέρω τι πολιτική ακολουθούσε η AMD για να ονοματίζει τους επεξεργαστές της...

Αυτό που ξέρω είναι ότι π.χ. ένας Opteron στα 1.8GHz έχει καλύτερη απόδοση από έναν Xeon στα 3.2GHz. Και το ίδιο ισχύει στη γενική περίπτωση και για τους desktop επεξεργαστές. Το clock δηλαδή δε σημαίνει απολύτως τίποτα για 2 οικογένειες επεξεργαστών εντελώς διαφορετικής αρχιτεκτονικής! Είναι σα να συγκρίνεις πορτοκάλια με πεπόνια...

Η Intel, μάλιστα, που μέχρι πριν 2 περίπου χρόνια επέμενε πεισματικά σε αυτή την "κούρσα" για όλο και μεγαλύτερες συχνότητες, έφαγε τα μούτρα της, είδε ότι "δεν πάει άλλο", και -επιτέλους- κατάλαβε ότι για να αυξήσει την απόδοση των επεξεργαστών της πρέπει να αλλάξει ριζικά την αρχιτεκτονική τους... Και εγένετο η "νέα γενιά" επεξεργαστών Core, που, αρχιτεκτονικά, μοιάζουν πολύ περισσότερο με έναν Athlon π.χ. απ'ό,τι με έναν Pentium 4.

Και δεν είναι η μόνη περίπτωση που η Intel στρέφεται σε τεχνικές που έχει ήδη αναπτύξει η AMD: στους πολυ-επεξεργαστές για servers, έχει σαν άμεση προτεραιότητα για το μέλλον να αλλάξει το front side bus (που αποδείχτηκε μια πατάτα και μισή) με... integrated memory controllers που εδώ και καιρό το έχει κάνει "σημαία" της η AMD λόγω της αρκετά καλύτερης απόδοσης στον τομέα των server εφαρμογών... (http://www.tgdaily.com/index.php?option=com_content&task=view&id=31428)

 

Τώρα, γιατί η Intel έχει αρκετά μεγαλύτερο market share σε σχέση με την AMD, δεν το γνωρίζω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλοι μου, το "πλατύ κοινό" πάσχει από μία ψυχοφθόρα αντίληψη η οποία αναλύεται πολύ καλά στις ταινίες του Ξανθόπουλου: ότι η κοινωνία αδικεί τους καλύτερούς της.

 

Δυστυχώς (για τον Ξανθόπουλο), η πραγματικότητα είναι ότι οι καλύτεροι έχουν πάντοτε περισσότερα κέρδη, εκτός από σπανιότατες περιπτώσεις οι οποίες άλλωστε ανατρέπονται γρήγορα.

 

Έτσι, η πραγματικότητα είναι ότι: οι Intel είναι καλύτεροι από τους Αmd. Τελεία.

 

Σκεφθείτε όλα με όσα βασανίζουν το μυαλό τους οι Μακιντοσάδες: και αυτοί με τη σειρά τους πιστεύουν ότι τα Μακ είναι καλύτερα. ΚΑΙ γι' αυτούς παραμένει ανερμήνευτο το γιατί τα PC πουλάνε περισσότερο. ΚΑΙ αυτοί έχουν να παρουσιάσουν "τεκμήρια" της ανωτερότητας των μηχανημάτων τους.

 

¶ρα, ή θα τρελαθούμε, ή θα παραδεχθούμε αυτό που συμβαίνει και η πραγματικότητα θα είναι η αφετηρία για τις σκέψεις μας - όχι η μυθολογία.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή εξ αρχής τα προγράμματα αυτα τρέχουν καλύτερα με Intel?

Yes it is. Είναι "γραμμένα" πάνω στους επεξεργαστές Intel.

 

Είναι λίγο άκυρο αυτό... Και οι Intel και οι AMD έχουν πάνω κάτω το ίδιο "σύνολο εντολών μηχανής" (assembly)' date=' οπότε δεν παίζει ένας προγραμματιστής να γράψει αλλιώς μια εφαρμογή για να τρέξει σε Intel και αλλιώς σε AMD... H όποια διαφορά στην απόδοση οφείλεται 99% στα ιδιαίτερα "αρχιτεκτονικά" χαρακτηριστικά του επεξεργαστή (στα οποία ΔΕΝ συμπεριλαμβάνεται η συχνότητα ρολογιού, που είναι έννοια σχετική για κάθε επεξεργαστή).[/quote']

 

Το ότι είναι "γραμμένα" πάνω στους επεξεργαστές Intel δεν είναι δικιά μου άποψη αλλά επισήμανση του Γερμανού προγραμματιστή που μας έκανε την παρουσίαση του Nuendo 3 μαζί με 2 αστέρια Γερμανούς μουσικούς-προγραμματιστές-ηχολήπτες, σε ένα 6ωρο σεμινάριο στον "Νάκα" και είχα την τύχη να έχω πρόσκληση και να το παρακολουθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σκεφθείτε όλα με όσα βασανίζουν το μυαλό τους οι Μακιντοσάδες: και αυτοί με τη σειρά τους πιστεύουν ότι τα Μακ είναι καλύτερα. ΚΑΙ γι' αυτούς παραμένει ανερμήνευτο το γιατί τα PC πουλάνε περισσότερο. ΚΑΙ αυτοί έχουν να παρουσιάσουν "τεκμήρια" της ανωτερότητας των μηχανημάτων τους.

 

¶ρα' date=' ή θα τρελαθούμε, ή θα παραδεχθούμε αυτό που συμβαίνει και η πραγματικότητα θα είναι η αφετηρία για τις σκέψεις μας - όχι η μυθολογία.

 

Φιλικά[/quote']

 

+10000 Γι αυτό η Apple έβγαλε τώρα τα Mac-Intel και μπαίνει στο παιχνίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλτατε eye, ζητώ από τώρα συγγνώμη σε σένα και τα υπόλοιπα μέλη αφού θα μιλήσω κάπως απόλυτα, δεν το συνηθίζω γενικώς αλλά εδώ χρειάζεται.

Όχι, δεν ισχύει ότι αφού οι Intel είναι μπροστά είναι και καλύτεροι. Σε μια αγορά όπως είναι οι επεξεργαστές ξέρεις ότι η πρωτιά σε επιδόσεις εναλλάσεται ανά περιόδους.

 

Από την εποχή που έβγαλε τους Pentium, η Intel έπαιζε μόνη της. Όχι άδικα γιατί όντως οι άλλοι (AMD, Cyrix) είχαν πολλά προβλήματα να λύσουν. Τότε ήταν η περίοδος που η Intel εδραιώθηκε και έγινε ο γίγαντας του χώρου.

Αυτό σταμάτησε όταν η AMD έβγαλε τους Athlon64. Από εκείνη τη στιγμή και επί 3 χρόνια και βάλε, οι AMD έριχναν στα αυτιά στους Intel σε όλες τις κατηγορίες. Τώρα η Intel παράτησε την απαρχαιωμένη Netburst και με την Core πήρε κεφάλι για τα καλά. Η AMD ετοιμάζει τον K9L που θεωρητικά θα ξεπεράσει τους Core σε επιδόσεις. Και αυτό το κυνηγητό θα γίνεται ες αεί...

 

Αυτά τα Ξανθοπουλικά που ανέφερες δεν τα υποστηρίζω και συμφωνώ ότι σε long-term βάση, ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει (όχι πάντα βέβαια). ¶λλωστε, ξέρω ότι στο χώρο της πληροφορικής είναι ηλίθιο να είσαι "οπαδός" κάποιας εταιρίας. Όλοι να μας τα πάρουν θέλουν, δεν μας αγαπάει κανείς και μας φτιάχνει ωραία πράγματα για να μας ευχαριστήσει. Καμιά φορά όμως, χρειάζεται αρκετός χρόνος για να ανατραπεί μια καλά εδραιωμένη κατάσταση όπως είναι η παντοκρατορία της Intel. Προς αυτή την κατεύθυνση βλέπω να πηγαίνουν τα πράγματα. Μπορεί να μη γίνει και ποτέ αλλά τουλάχιστον θα υπάρχει ανταγωνισμός.

 

Επίσης, τα καθιερωμένα benchmarks δεν είναι μυθολογία. Είναι συγκρίσιμο μέγεθος, είναι απόλυτα δεδομένα που δεν επιδέχονται υποκειμενικότητας, είναι ένα εργαλείο για να βλέπουμε την αλήθεια (ή έστω ένα μέρος της). Και με βάση αυτά, οι Pentium 4 είναι λίγοι μπροστά στους Athlon, οι οποίοι με τη σειρά τους ωχριούν στη θέα των Core.

 

Τέλος, αν προτιμούν οι προγραμματιστές της Steinberg τους Intel, καλά θα έκαναν να βγουν και να το δηλώσουν ευθαρσώς. Αυτά λέγονται στις παρουσιάσεις, στις διαφημίσεις και στα manual των προγραμμάτων. Τα τσατσιλίκια των "μυστικών εκμυστηρεύσεων" στα σεμινάρια, να τα βάλουν στον κώ#* τους και να πάνε από εκεί που ήρθαν! :evil:

 

Φιλικότατα... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου