Προς το περιεχόμενο

Dream Theater in the studio


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα αναφέρω ενδεικτικά τον συμπατριώτη μας Yanni' date=' ο οποίος δεν ξέρει το παραμικρό από θεωρίες και αρμονίες, βασικά δεν ξέρει καν να διαβάσει μια παρτιτούρα!!! Ε, κάτι έκανε κι αυτός στη μουσική κι ας μην είχε βγάλει το Berkley...

[/quote']

 

 

:lol: Ωραίο παράδειγμα έφερες! Εκμεταλλεύομενος τις υψηλότερες συνθετικές του ικανότητες, μας έχει δώσει κομμάτια επιπέδου "περνά περνά η μέλισσα" & "και περάσαμ΄όμορφα" :lol: :lol:

 

Το όσκαρ μουσικής επένδυσης dvd βαφτισίων... :lol: :lol: :lol:

 

Τε λέ ρε;; :lol: Yannis rulesss.... Έχω το dvd του από τη συναυλία του στην Κίνα και ο τύπος είαι θεός...Είναι και από τα μέρη μας.

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ναι, πολλές φορές. Τα πρώτα τους ακούγονται ευχάριστα, δεν λέω, μετά όμως όλο και στράβωνε η δουλειά. Εφόσον δεν ψαρώνω από "τεχνικό παίξιμο" τους βαριέμαι αφάνταστα πλέον.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι' date=' πολλές φορές. Τα πρώτα τους ακούγονται ευχάριστα, δεν λέω, μετά όμως όλο και στράβωνε η δουλειά. Εφόσον δεν ψαρώνω από "τεχνικό παίξιμο" τους βαριέμαι αφάνταστα πλέον.[/quote']

Tέλος πάντων...Πάντως παρατηρώ ότι υπάρχουν πάρα πολλοί οπαδοί τους που γουστάρουν τρελά τις δουλειές τους μέχρι Scenes (εκεί είσαι ΄και εσύ kwsta;) και μετά τους κράζουν, ενώ υπάρχουν και πολλοί άλλοι νέοι οπαδοί που τους αγάπησαν με τις πιο νέες δουλειές τους (ε΄γω προσώπικά το πρώτο dt αλμπουμ που άκουσα ήταν το train of thought... 8O ). Aλλά είναι και άλλοι που επονομάζονται αιώνιοι οπαδοί τους (εδώ είμαι εγώ...:D)

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα ειναι σαν να λεμε 2 μπαντες.

 

οι θιατερ μετα το σινς φρομ ε μεμορι ειναι μια αλλη μπαντα σαν χεβι σαιντ προτζεκτ των θιατερ.

 

ο ρουντες τους αλλαξε. τους εκανε πολυ βαρυς και ασηκωτους!

 

imo παντα :P

 

αυτο δεν σημαινει οτι δεν τους ακουω φανατικα ακομα. πολλα νεα τους κομματια ειναι αριστουργιματα!!!

http://www.neobux.com/?r=Evarian

βγάλτε λεφτάκια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι σίγουρος τόσο ότι ο rudess τους βάρυνε, όσο ότι ο moore τους συγκρατούσε. Γενικά ο petrucci τείνει προς το πιό βαρύ, κρίνοντας και από τον προσωπικό του δίσκο, ενώ η συμβολή του rudess φαίνεται και στους LTE. Νομίζω ότι ο rudess είναι ο "υπεύθυνος" για το δεύτερο cd του six degrees, το οποίο το βρίσκω εξαιρετικό.

Συμφωνώ όμως ότι σαν οι theater να αλλάξανε μετά το scenes, το αν είναι προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο, είναι ζήτημα του καθένα. Προσωπικά δεν μπορώ να πω ότι έχω ξετρελλαθεί με την πορεία τους μετά το scenes

Dreamers come and go, but a dream's forever

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αχ να αυτά δε μ'αρέσουν... είπαμε να σχολιάσουμε τα videακια με τους Theater στο studio κ τελικά καταλήξαμε στα ίδια κ τα ίδια.

 

Τελος πάντων, για τα πρακτικά να αναφέρω πως δεν υπάρχει καμία ομοιότητα μεταξύ Malmsteen και Theater. Όσοι ξέρουν από κλίμακες κ ενορχηστρώσεις θα συμφωνήσουν. Το ότι παίζουν 'γρήγορα' κ οι δύο δεν τους κάνει ίδιους.

 

Αυτές οι συγκρίσεις μου θυμίζουν παιδάκια 4ης δημοτικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι ξέρουν από κλίμακες κ ενορχηστρώσεις θα συμφωνήσουν.

 

Κανεις απο το φορουμ.Μονο εσυ!

 

:lol: :lol: :wink: Petrucci και Malmsteen ειναι της ιδιας σχολης,οτι και

να πουμε. :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Malmsteen είναι της σχολής 'Harmonic Minor' κ ο Petrucci είναι αλλουνού παπά ευαγγέλιο (σπανίως Harmonic Minor).

 

Μίλα με επιχειρήματα Pastelius. Οι εξυπνάδες δεν σε κολακεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dp χαλάρωσε λίγο...

Όσοι ξέρουν από κλίμακες κ ενορχηστρώσεις θα συμφωνήσουν.

 

Κανεις απο το φορουμ.Μονο εσυ!

 

:lol: :lol: :wink: Petrucci και Malmsteen ειναι της ιδιας σχολης' date='οτι και

να πουμε. :wink:[/quote']

Ο malmsteen είναι sweep-άκιας και παίζει POWER...

 

Eνώ ο petrucci παρουσιάζει μεγάλες διαφορές....Είναι prog...

 

O malmsteen από την αρχή μέχρι το τέλος του τραγουσιού είναι μόνο sweep και arpegios...Ο petrucci κάνει ΕΛΑΧΙΣΤΑ έως καθόλου sweep και γενικά έχει πολύ διαορετικό παίξιμο...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου