Προς το περιεχόμενο

Dream Theater in the studio


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προφανώς έχεις γνώσεις απλώς ήθελες να γενικεύσεις (άγνωστος ο λόγος γιατί).

Αυτο παλι απο που βγηκε? 8O 8O 8O

Κατ'αρχας θεωρω οτι οι γνωσεις μου ειναι απειροελαχιστες.Και οσο για το

θεμα μας,σου ανελυσα οσο μπορουσα το τι εννοουσα και δεν αντιτεθηκες σε

κατι απο οσα ειπα.. 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ρε παιδια μηπως χανεται η μπαλα με αυτη τη συζητηση??? Γιατι πρεπει να συζητωνται ολα αυτα περι μουσικης?? Σας αρεσει? ακουστε το.Δεν σας αρεσει ? αφηστε τουσ αλλους να ακουνε.ΚΑι δεν ειναι αναγκαιο ο μουσικος να ειναι βιρτουοζος για να παραχτει καλη μουσικη και επισης δεν σημαινει οτι ενας βιρτουοζος δεν εχει feeling.περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ρε παιδια και ο καθενας εκφραζεται με τον τροπο του.Αλλα μην υποβιβαζουμε μουσικους σε σχεση με το πως επιλεγουν να εκφραζονται γιατι πχ απο μουσικης πλευρας δεν θεωρω κανενα στους dream theater πιο βιρτουοζο απο καποιον στους Red Hot Chilli Peppers και αυτο φαινεται στην ποιοτητα παιζιματος.Απλα ο καθε μουσικος εκφραζεται με διαφορετικο τροπο.Τυχεροι αυτοι που αντι να κρινουν σε forum απολαμβανουν οσα περισοτερα ειδη μπορουν.

 

Φιλικα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+10000000:)

 

Σωστος φιλε μου!Ετσι πρεπει να ειναι!Ειδικα τωρα αν πας να διαφωνησεις με καποιον για μουσικη μεσα σε ενα Foroum πιστευω οτι ειναι διπλα δυσκολο να βγαλεις μια ακρη λογο του οτι δεν βλεπεις τον αλλο και δεν μπορεις να εκφραστεις οπως θελεις...Η μπορει εσυ να μπορεσεις να πεις αυτα που θελεις μια χαρα,και ο αλλος να μην το καταλαβει ετσι.

Η ουσια ειναι μια,μουσικοθιτε παιδες!!!!!χεχε :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να ξεκαθαριστούν κάποια πράγματα...

 

Φοβάμαι ότι μπορεί να ανάψω καυγάδες και πάλι αλλά από τη μεριά μου τουλάχιστον θα φροντίσω να μη γίνει...

 

Τι θέλω να πω;

Σας παραθέτω απάντηση του Portnoy σε ερώτηση δημοσιογράφου για το πώς ερμηνεύει το γεγονός ότι η συντριπτική πλειοψηφεία των οπαδών των dream theater παραδέχεται ότι μετά το Scenes form a memory δεν έχουν βγάλει κάποιο αριστούργημα...Και ρωτά "οφείλεται σε αδυναμία της μπάντας να κάνει κάτι καλό πλεόν ή στο ότι οι dream theater έχουν απαιτητικούς οπαδούς που πάντα ζητούν το καλύτερο από αυτούς;"

 

και απαντά...

 

"Είναι δεδομένο ότι έχουμε τους πιο απαιτητικούς οπαδούς στον κόσμο και είναι αδύνατο να τους ευχαριστήσουμε όλους. Κάθε φορά που προσπαθώ να κάνω κάτι τέτοιο τρελένομαι. Για αυτό το λόγο γράψαμε και το κομμάτι "Never Enough" όπως ξέρεις άλλωστε. Ό,τι και να κάνουμε δεν είναι αρκετό γιατους οπαδούς μας. Κάνουμε πάντα τον καλύτερο δίκο που μπορούμε, στο χρονκό σημείο που βγαίνει. Το Images and words ήταν ένα πολύ ειδικό άλμπουμ, μια και ήταν ο δίσκος με τον οποίο οι περισσότεροι μας άκουσαν για πρώτη φορά και μπορεί να έχουν κάποιες ωραίες αναμνήσεις. Το Scenes ήταν κάτι σαν την "ανάσταση" των dream theater και συμφωνώ ότι ο συγκεκριμένος δίκος είναι αριστούργημα, μια και πετύχαμε ακριβώς αυτά που είχαμε στο νου μας. Δυστυχώς όμως δεν μπορείς να κάνεις τέτοιους δίσκους συνέχεια. Εμείς θέλουμε να κάνουμε κάτι διαφορετικό κάθε φορά. Το six degrees θέλαμε να το κάνουμε πολύ πειραματικό από πλευράς ήχου και νομίζω ότι το πετύχαμε. Το Τrain of thought θέλαμε να είναι heavy και σκοτεινό αλπμπουμ και πάλι νομιζω ότι το πετύχαμε. Το Οctavarium θέλαμε να είναι concept σε σχέση με τα θέματα που πραγματεύεται, αλλά και να γράψουμε κάποια μικρότερα κομμάτια. Δε θέλουμε να κάνουμε τον ίδιο δίσκο δύο φορές. Νόμιζω ότι όλα έχουν σχέση με το timing. Το scenes είχε τόσο σπουδαία ανταπόκριση, επειδή προερχόταν από μια πολύ απογοητευτική περίοδο για μας (Falling into Infinity). Δεν ξέρω. Είναι δύσκολο να τους ικανοποιήσεις όλους, οπότε κοιτάμε να ικανοποιήσουμε τους εαυτούς μας τουλάχιστο μ 'αυτό που κάνουμε."

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

κοίταξε panagiotis δεν νομίζω ότι οι theater έχουν χάσει κάτι από την αίγλη τους, κάτι από την τεχνική τους ή κάτι από την ικανότητά τους να βγάζουν καλά και ενδιαφέροντα κομμάτια...αυτή είναι η γνώμη μου...αν στο περασμα των χρόνων έχουν αλλάξει τον ήχο τους ή το στυλ τους αυτό είναι άλλο θέμα....

Κατ'εμέ δεν πρόκειται να στερέψουν ποτέ αυτοί οι άνθρωποι....(γνώμη μου έτσι;)

...από την πολλή γκαργκανέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Οι Θιατερ ειναι αυτο που λεει το ονομα τους και νομιζω δεν επιλεχθηκε τυχαια. Ειναι θεατρο ονειρων. Απιστευτες μουσικες επιστημονικης φαντασιας και τρελο μερακι. Δεν ειμαι οπαδος τους ουτε του ειδους τους αλλα οταν τυχει να ακουσω καπου Θιατερ το απολαμβανω. το γεγονος και μονο οτι εγινε τοση βαβουρα εδω για αυτους, επιβεβαιωνει την διαφορετικοτητα και την κλαση τους. Και για να μιλαμε σωστα, για να γραψεις μουσικη με τετοια γυρισματα που ειναι ΚΑΙ κουφα ΚΑΙ μελωδικα, ΝΑΙ χρειαζεται μουσικη παιδεια, ποσο μαλλον οταν αυτη η μουσικη στηριζεται σε τοσα οργανα. Εμεις οι απλοι θνητοι δεν μπορουμε να βγαλουμε διφωνια απο 2 κιθαρες σε καποιο σολο, φανταστειτε να προσπαθουσαμε σε κιθαρα, μπασο, πληκτρα, φωνη και μαλιστα στις μπερδεμενες κλιμακες που παιζουν αυτοι. Δεν υπαρχει περιπτωση να ηταν οι ιδιοι αν δεν ειχαν τις σπουδες που εχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου