Προς το περιεχόμενο

Dream Theater in the studio


panagiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

(φυσικα δεν μιλαω για ολες τις

δουλειες τους' date='ακομα ακουω το dance of eternity και τα σπαω).

[/quote']

Kάπου εδώ με παραξένεψες, αφού το Dance of Eternity είναι ένα από τα πιο τεχνικά τους κομμάτια -αν όχι το πιο τεχνικό για μένα.

 

Αnyway...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 68
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Παρατηρώ μια διαρκή φιλοσοφία ομαδοποίησης όσων ακούνε metal και μια προσπάθεια υπεράσπισης των "κεκτημένων" τους. Καλή ώρα, το παίρνουν προσωπικά όταν κάποιος αμφισβητεί την καλλιτεχνική αξία των αγαπημένων τους μουσικών.

Ο db458 θίχτηκε και θεώρησε ότι ο Κώστας σπάει πλάκα "μαζί τους" (προφανώς εννοεί τους οπαδούς των Theater και του metal γενικά) επειδή διαφώνησε με τη μουσική των Theater (δεν θα επικροτήσω την άποψή του γιατί δεν συμφωνώ, τέσπα) και ο Παναγιώτης στην αρχή του thread έριξε τη σπόντα του γιατί έχει αποκομίσει ότι εδώ μέσα αφορίζουμε την υψηλή τεχνική των σπουδαγμένων μουσικών.

 

Εντάξει ρε παιδιά, χαλαρώστε. Δεν θέλουμε να σας βγάλουμε το μάτι επειδή ακούτε metal (αφού κι εμείς ακούμε πολλές φορές) αλλά κι εσείς πρέπει να χωνέψετε ότι υπάρχουν κι άλλα πράγματα στον κόσμο. Καλό είναι να έχει κανείς ωδειακή μόρφωση αλλά και χωρίς αυτή μπορείς να γράψεις θαυμάσια μουσική. Θα αναφέρω ενδεικτικά τον συμπατριώτη μας Yanni, ο οποίος δεν ξέρει το παραμικρό από θεωρίες και αρμονίες, βασικά δεν ξέρει καν να διαβάσει μια παρτιτούρα!!! Ε, κάτι έκανε κι αυτός στη μουσική κι ας μην είχε βγάλει το Berkley...

 

Συνοπτικά, όσο κι αν μου αρέσουν οι Theater (πολύ), θα συμφωνήσω με τον Pastelius (γειά σου ρε Μήτσε) και θα πω ότι οι καλές εποχές των Theater χάθηκαν μέσα στην virtuositee τους. Μακάρι το νέο τους album (που δεν έχω ακούσει ακόμα) να με διαψεύσει.

 

Φιλικά... :wink:

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Παναγιώτης στην αρχή του thread έριξε τη σπόντα του γιατί έχει αποκομίσει ότι εδώ μέσα αφορίζουμε την υψηλή τεχνική των σπουδαγμένων μουσικών.

 

Νομίζω πως αυτή είναι η αλήθεια, έτσι; Δεν είπα κάτι που δεν υφίσταται...

:wink:

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα αναφέρω ενδεικτικά τον συμπατριώτη μας Yanni' date=' ο οποίος δεν ξέρει το παραμικρό από θεωρίες και αρμονίες, βασικά δεν ξέρει καν να διαβάσει μια παρτιτούρα!!! Ε, κάτι έκανε κι αυτός στη μουσική κι ας μην είχε βγάλει το Berkley...

[/quote']

 

 

:lol: Ωραίο παράδειγμα έφερες! Εκμεταλλεύομενος τις υψηλότερες συνθετικές του ικανότητες, μας έχει δώσει κομμάτια επιπέδου "περνά περνά η μέλισσα" & "και περάσαμ΄όμορφα" :lol: :lol:

 

Το όσκαρ μουσικής επένδυσης dvd βαφτισίων... :lol: :lol: :lol:

Empty Rooms

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα, δεν νομίζω πως κάποιος λογικός άνθρωπος αφόρισε την τεχνική αρτιότητα. Την ανικανότητα (πλέον) να γράψουν κάποια τραγούδια που να μην ακούγονται σαν να παίζουν 5 μάλμστιν μαζί αμφισβητίσαμε. Το ξέρω, το σκότωσα το "αμφισβητίσαμε" αλλά γράφω καθιστός.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Παναγιώτης στην αρχή του thread έριξε τη σπόντα του γιατί έχει αποκομίσει ότι εδώ μέσα αφορίζουμε την υψηλή τεχνική των σπουδαγμένων μουσικών.

 

Νομίζω πως αυτή είναι η αλήθεια' date=' έτσι; Δεν είπα κάτι που δεν υφίσταται...

:wink:[/quote']

Όχι, δεν είναι αλήθεια αλλά δεν είναι αυτό το θέμα. Το θέμα είναι πως σε απασχολεί εμφανώς αν κάποιος είναι σπουδαγμένος μουσικός ή όχι. Γιατί;

Αν ένας αυτοδίδακτος μπορεί να γράψει/παίξει/ενορχηστρώσει μουσική εξίσου καλά, εμένα κανένα πρόβλημα δεν θα μου δημιουργήσει να ξέρω πως παίζει ό,τι του κατεβαίνει στο κεφάλι και όχι σκεπτόμενος ποιά είναι η σωστή μετατροπία ώστε να λυθεί η αρμονία του riff που παίζει.

 

Αλήθεια, γιατί μετράει τόσο για σένα να είναι σπουδαγμένος ο μουσικός; :roll:

 

Υ.Γ. Φίλε wasted, θα διαφωνήσω μαζί σου γιατί ως πληκτράς έχω καταλήξει ότι ο τύπος έχει γράψει και γ@μώ τα θέματα σε ό,τι αφορά τα πλήκτρα. Το αν σου αρέσει η μουσική του εν γένει είναι άλλο καπέλο, εγώ πάντως πολύ θα ήθελα να είχα γράψει αυτά τα αφελή και απλοϊκά κομμάτια αντί για τον Χρυσομάλλη...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είπα αυτό που είπα λόγω του ότι ένας μουσικός με υψηλή τεχνική συνεπάγεται (έτσι έχω καταλάβει δηλαδή) ότι δεν έχει ουσία στο παίξιμό του ή συναισθημα κλπ. Το "σπουδαγμένος" το είπα για να καταλάβουμε ότι και αυτοί οι άνθρωποι κάθισαν, βάλαν το κώλο τους κάτω, διαβάσαν και κάτι πέτυχαν στη ζωή τους και πρόσφεραν μια μουσική που οπωσδήποτε είναι για λίγα αυτάκια αλλά τουλάχιστον δεν είναι κομμάτια που γράφονται σε ξι φαλτσόρε, με ξερκουδισμένες κιθάρες (που είπε και ο φίλτατος Κωστας πριν) και έχοντας κατεβάσει πέντε γλάστρες χασίς....Δε μειώνω την οποιαδήποτε μουσική αλλά σας δίνω να καταλάβετε ότι μουσικοί ειναι και αυτοί και ανήκουν σε κάποιο είδος...Σε κάποιους δεν αρέσει σε άλλους ναι...Αλλά δεν μπορούμε να ισοπεδώνουμε τα πάντα, έτσι;

 

Αυτά από μένα...Πείτε κάτι.

 

Μπα' date=' δεν νομίζω πως κάποιος λογικός άνθρωπος αφόρισε την τεχνική αρτιότητα. Την ανικανότητα (πλέον) να γράψουν κάποια τραγούδια που να μην ακούγονται σαν να παίζουν 5 μάλμστιν μαζί αμφισβητίσαμε. Το ξέρω, το σκότωσα το "αμφισβητίσαμε" αλλά γράφω καθιστός.[/quote']

 

Θα σου κάνω μια ερώτηση και αν θες απαντάς: Έχεις ακούσει Dream Theater;

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου