Προς το περιεχόμενο

Αγορά synthesizer


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο τον καιρό δεν ξέρω τι να πάρω.

Επειδή δεν έχω ιδέα απο σινθεσάιζερς παρα μόνο να παίζω

θα ήθελα να μου πείτε ένα καλό συνθ korg ή roland που να μη ξεπερνά τα 1000-1100€.

Επίσης θέλω να είναι κανα καλό μοντέλο γιατί το θέλω και για live (αα ναι να είναι και όμορφο!!)και να έχει καλούς ήχους.Να μοιάζουν δηλαδή με τα αληθινά όργανα.

Θα ήθελα να μου πείτε μοντέλα και τιμές

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Λογικά θα ψάχνεις για κάτι σε workstation??? Πηγαινε μια τσαρκα στα κεντρικά μαγαζια με όργανα και άρχιζε να δοκιμάζεις μερικά.....

 

Λογικά σε αυτά τα χρήματα θα μπορείς να πάρεις το korg tr 76 που απο ότι εχω ακούσει σε κριτικές και απο διαφορα μέλη του noiz και απο demo αξίζει....Και ειναι και standard επιλογή....

 

Περιμενε και απο άλλα ατομα να σου απαντησουν για ποιο εμπεριστατωμενη αποψη γιατί δεν εχω ασχοληθει με την αγορά κατι τόσο ακριβου...(καποτε θα έρθει η ώρα να ξεφορτωθώ το juno-d) :lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστώ πολύ φιλε μου.

Λοιπόν

με ενδιαφέρει πάρα πολύ το korg triton synthesizer

πόσο περίπου κάνει?

¶λλες προτάσεις??

 

Υ.Γ(δεν θέλω workstation-εκτος και αν είναι ακριβός το ίδιο πράμα με synthesizer)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Workstation ειναι ενα synthesizer στο οποιο όπως λέει και το όνομα μπορείς να κάνεις την περισσότερη δουλειά....

 

Συνήθως έχουν all around ήχους και έχουν expandable μνήμη.

 

Απλά ρωτούσα αν ενδιαφεροσουν για κάτι πιο εξειδικευμένο πχ κατι για ηλεκτρονικη μουσική, virtual analog κτλ...

 

Τσεκαρε εδώ για να δείς τιμές και αλλα προιοντα

 

http://www.thomann.de/gr/synthesizers.html

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το korg triton extreme έχω βάλει στο μάτι.

Γενικά θέλω να είναι εκτος απο πολύ καλό και όμορφο όπως αυτά που βλέπουμε στις εκπομπές :lol: :D

 

Ακούω τις προτάσεις σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχουν καλά και κακά synths. Υπάρχουν κατάλληλα και ακατάλληλα synths για το είδος μουσικής που θες να παίξεις.

 

Τί μουσική λοιπόν θες να παίξεις;

www.okband.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

pop,rock,ballad,beat

Όλα αυτά τα synth έχουν όλους τους ήχους κιθάρες,πιάνα,σαξόφωνα,τρομπέτες,strings κτλ?

Επειδή είδα πάρα πολύ λίγο απο συντθ πολυ μου άρεσε το korg triton extreme 76.

Τώρα δεν ξέρω...

θα σω τι θα μου πουν κ οι άλλοι πληκτράδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν φίλε pliktra, δυστυχώς έχεις μπερδέψει πολύ τα πράγματα. Μας έχεις πει ότι έχεις ήδη ένα Yamaha PSR-1000 (αν θυμάμαι καλά), σε άλλο thread ότι θα πάρεις ένα Roland XV-2020, τώρα ότι θέλεις synth αλλά δεν ξέρεις τίποτα γι' αυτά. ¶ρα, πρώτα θα πρέπει να καταλάβεις τί ακριβώς ψάχνεις!

 

Το Yamaha σου το έλιωσες στο παίξιμο και είδες ότι δεν σε καλύπτει με την καμία; Αν όχι, πρώτα κάτσε και μάθε το καλά (άλλωστε δεν είναι καθόλου άσχημο πλήκτρο), φέρτο στα όριά του και όταν θα θέλεις κάτι παραπάνω ψάχνεις και για νέο όργανο. Είναι το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις για να μην πάρεις κάτι που θα σου είναι ουσιαστικά άχρηστο!!!

Το Roland θα το πάρεις τελικά; Αν το πάρεις, θεωρώ ότι δεν σου χρειάζεται άλλο synth (γιατί και το XV είναι synth). Αυτό το μικρό module έχει πολλούς ήχους και μάλιστα υψηλής ποιότητας, που θα σε καλύψουν για τη συντριπτική πλειοψηφία των ειδών που θα παίξεις.

Αν πάλι θέλεις να πας κατευθείαν για synth με πλήκτρα, δες για Korg TR, Yamaha MO6 και Roland Juno-G. Όλα είναι πολύ καλά για τα λεφτά τους και πληρέστατα σε θέμα ήχων και λειτουργιών. Πήγαινε και άκου κάποια από αυτά για να πάρεις μια ιδέα. Για μένα, αυτή πρέπει να είναι η τελευταία λύση που θα έχεις στο μυαλό σου.

 

Επειδή το κούρασα πάλι, μην ψάχνεσαι άδικα! Ρίξε δουλειά πάνω σε αυτό που ήδη έχεις, διάβασε και λίγο για να ξεκαθαρίσεις στο μυαλό σου έννοιες όπως synth, workstation, MIDI (τα γενικά των πλήκτρων δηλαδή) και όταν έχεις κατασταλάξει σχετικά με τις ανάγκες σου, συζητάμε ξανά και το βλέπουμε.

 

Φιλικά... :wink:

 

Υ.Γ. Κανένας σοβαρός πληκτράς δεν ασχολείται με το αν είναι ωραίο το πλήκτρο του, μόνο με το αν παίζει καλά...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου