Προς το περιεχόμενο

Ποιά ΕΚΟ κιθάρα είναι αυτή και πόσο πουλιέται;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Hello

Έχω εδώ και χρόνια στην κατοχή μου την EKO κιθάρα που μπορεί κανείς να δεί εδώ

Για μερικούς μήνες την είχε ο ανηψιός μου ο οποίος την φρόντισε, την πήγε για ξεσκέβρωμα, αλλαγές κουμπιών είχε χαθεί το ένα κλπ. ΔΕΝ πείραξε μαγνήτες ή οτιδήποτε άλλο εσωτερικά.

Νομίζω ότι ήρθε ο καιρός να την δώσω αφού πλέον κάθεται απλως μέσα στην θήκη της. Στον ανηψιό μου είπαν (στο μαγαζί που την φρόντισαν)ότι μπορεί να πουληθεί κοντα στα 2-2,5 χιλιάδες ευρώ.

Δεν ξέρω αν πρέπει να το πιστέψω, δεν ξέρω πόσο να την βάλω αγγελία, και δεν ξέρω ακριβώς τι μοντέλο είναι. Απλώς γράφει EKO και τίποτε άλλο.

Αν μπορεί κανείς να μου πεί περισσότερα, παρακαλώ ας το κάνει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων :D

 

Υ.Γ.(Βρίσκομαι στην Θεσσαλονίκη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 31
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

βασικα δν ξερω αλλα ειναι παρα παρα παρα πολυ ομορφη κιθαρα.ακουγεται τοσο ωραια οσο φαινεται???
Εμένα μου ακουγόταν πάντα ωραία (ειδικά με κανένα "μελωδικό" ή "άγριο" πεντάλ.

Ο προαναφερθής ανηψιός μου πάντως για κάνα μήνα και ενώ είχε πάρει καινούρια κιθάρα δεν μου την επέστρεφε γιατί "η ΕΚΟ ακουγόταν καλύτερα από την καινούρια του" :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Ήταν μια από τις "ακριβές" κιθάρες της ΕΚΟ.

Les Paul copy με σκαλίσματα. Τη θυμάμαι.

Σε γενικές γραμμές όμως η ΕΚΟ ήταν φτηνή χωρίς να σημαίνει ότι δεν ήταν καλή.

Απλά ήταν ιταλική.

Δεν γνωρίζω ποιός θα έδινε 2,500 για την κιθάρα σου, αλλά εγώ θα ξεκίναγα από αυτόν που το ανέφερε.

Αυτές οι κιθάρες έχουν περισσότερη συναισθηματική αξία παρά συλλεκτική.

Ρίξε μια ματιά στο eBay για να πάρεις ιδέα από τιμές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ετσι...γιατι θες να την πουλισεις???ειναι πανεμορφη και οπως ειπες ειναι πολυ καλη και ηχητικα...κρατα την μπορει να ανεβει πολυ περισσοτερο η αξια της...μπορει και αυτα που σου ειπαν στο μαγαζι να ηταν λιγα...(λεω γω τωρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@yameth: Ευχαριστώ κατ αρχήν. Οι πληροφορίες σου είναι οι μοναδικές που έχω, εκτός από την μάρκα της κιθάρας :)

Η τιμή δόθηκε από κατάστημα ενδεικτικά, δεν φαντάζομαι να εννοούσε οτι θα την αγόραζε ο ίδιος (στο κάτω κάτω ποιός δίνει τόσα για να έχει στοκ μια κιθάρα που άγνωστο πότε θα πουλήσει (εκτός και άν έχει υπ΄όψην πχ συλλέκτη αγοραστή που θα δώσει τα διπλά λεμε τωρα).

Πάντως αν τελικά δεν βγάλω άκρη στο δίκτυο θα απευθυνώ σε καταστήματα όντως.

Στο ebay δεν κατάφερα να την βρώ, ούτε και μπόρεσα να συγκρίνω την τιμή της με κάποια παρόμοια.

@RoPe: Αν και έχω στο παρελθόν παίξει ωωωωρες μαζί της, είναι ξεκάθαρο για μένα ότι δεν είμαι κιθαρίστας, ούτε και θα γίνω τελικά, πλησιάζω τα δεύτερα -άντα, δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε τα βασικά πλέον, όχι κιθάρα να γρατζουνίσω:)

Οπότε αφ ενός τα χρήματα χρειάζονται για άλλα πράγματα, αφ ετέρου έχω μια κιθάρα που κάθεται αντί να κάνει αυτό για το οποίο φτιάχτηκε. 2 σε ένα οι λόγοι που θέλω να την πουλήσω λοιπόν:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πλησιάζω τα δεύτερα -άντα, δεν προλαβαίνω να κάνω ούτε τα βασικά πλέον, όχι κιθάρα να γρατζουνίσω

 

 

Ο πατερας μου σε αυτή την ηλικία πριν κανένα χρόνο άρχισε κιθάρα και εξελίσσεται σε τρελό shredder.....:lol:

 

Δεν σoυ κάνω πλάκα...

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@NemOOO: Μωρέ μπράβο του του ανθρώπου, keep on rockin να του πεις!

Για τις τυχόν κιθαριστικές ανησυχίες μου καλύπτομαι πάντως από τις 2 (ακουστική, ηλεκτρακουστική) κιθάρες της γυναίκας μου. Όχι ότι αυτό συμβαίνει συχνά πλέον...

so many things to do, so little time...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω θα βρεις οτι πληροφορια θελεις σχετικα με τις "περιεργες" ιταλικες κιθαρες.

 

http://www.fetishguitars.com/index/eko_index.html

 

Δεδομενου οτι οι EKO ηταν παντα budget κιθαρες αλλα και οτι το μοντελλο δεν "παιχτηκε" ποτε απο καποιον "διασημο" για να παρει αξια,αλλα και οτι δεν ειναι vintage οργανο (τα 80s ειναι ακομα πολυ...κοντα :) )υπολογισε το ΠΟΛΥ 400-700 ευρω :wink:

 

Eνα blue book του 2000 που εχω (ειναι ο επισημος καταλογος εκτιμησης κιθαρων που χρησιμοποιουν οι vintage dealers) δινει την αξια της $300-$400 οποτε στη "γειτονια" αυτη παιζει.

 

Γενικα απο τις φτηνες ιταλικες κιθαρες τυπου EKO,CRUCIANELY κτλ.αυτες που εχουν τη μεγαλυτερη αξια (μη νομιζεις τιποτα τρομερα πραγματα το πολυ 800-1200 ευρω μιλαμε) ειναι αυτες της δεκαετιας του 60 (οι πλαστικες με τις περλες μονο, οι ξυλινες δεν εχουν καμμια αξια) σαν και αυτες

 

http://www.fetishguitars.com/html/eko/700/index.html

 

Στη vintage αγορα ηλεκτρικων κιθαρων δυστυχως αν η "ουγια" δεν γραφει FENDER,GIBSON,GRETSCH & RICKENBACKER (με αυτη τη σειρα οσον αφορα την αξια που παιρνουν τα οργανα με το χρονο) το κιθαρονι δεν προκειται ποτε να ¨πιασει" πολλα λεφτα :cry:

 

Αν θες περισσοτερες πληροφοριες για το οργανο αυτο στειλε μου ενα pm (εχω αρκετες ακρες με vintage dealers στην Ευρωπη και μπορω να βρω ακριβως ποσο "παιζουν" στην αγορα και αν υπαρχει περιπτωση μελλοντικα να παρουν αξια...)

 

Γενικα κατα την ταπεινη μου γνωμη οταν εχεις καποια παλια κιθαρα απλα ΔΕΝ την πουλας παρα μονο οταν πλησιαζεις τη συνταξη (εχω χασει ΠΟΛΛΑ χρηματα πουλωντας βιαστικα καποιες vintage κιθαρες μου για αυτο και στο λεω :cry: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου