Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δυστυχώς μετά απο όλα αυτά τα post που διάβασα ένα είναι σίγουρο.

Κάποιοι έχουν καταφέρει την "γηπεδοποίηση" στα πάντα.

Ακόμα και στην μουσική που "υποτίθεται" πως όλοι εμείς αγαπάμε να τρωγόμαστε σαν τα κοκόρια και να προσπαθούμε προσπαθούμε να αποδείξουμε Τί;

Ότι η δικίά μας ομάδα είναι καλύτερη απο την άλλη (ομάδα-κόμμα-style-φιλοσοφία;

 

Στην μουσική είναι τόσο απλά τα πράγματα που οι ταμπέλες περισσεύουν.

Ένα Am παιγμένο μέσα σε μια Rock μπαλλάντα μου αρέσει και ακούω το τραγούδι αλλά μέσα σε ένα Λαϊκό παράπονο δεν μου αρέσει δεν το ακούω, αλλάζω σταθμό στο ραδιόφωνο ή δεν αγοράζω το CD.

 

Όλα τα άλλα είναι περιττά. Τα λόγια και οι εκφράσεις που διάβασα με παραπέμπουν σε εποχές που παίζανε ξύλο οι καρεκλάδες με τους ροκάδες για την μουσική που ακούγανε και για το ντύσιμό τους.

 

Είναι κρίμα στην μουσική να υπάρχουν οπαδοί φανατικοί. Μήν αφήνετε τις εταιρείες να περάσουν τις ταμπέλες στην μουσική. Όποιος αγαπάει πραγματικά την μουσική δεν απορρίπτει ούτε μηδενίζει τίποτα.

 

Υπάρχουν και διαμάντια μέσα στα σκουπίδια αλλά και σκουπίδια επιχρυσομένα που σερβίρονται για κοσμήματα.

Όποιος γράφει τραγούδια φαντάζομαι ότι το κάνει πρώτα για τον εαυτό του για να εκφραστεί και ύστερα θέλει αυτό που έγραψε να το ακούσουν και άλλοι και να το αγαπήσουν. Η μουσική βιομηχανία όμως σερβίρει τραγούδια fast food τα οποία καταναλώνονται εύκολα και γρήγορα με σκοπό πάντα το οικονομικό όφελος αλλά κάπου κάνουν κακό.

Στο χέρι μας είναι να μην τρώμε τα προϊόντα αυτά για να προστατευτούμε αλλά το να προσπαθούμε να επιβάλουμε την άποψή μας με φανατισμό και εμπάθεια μας κάνει να παίζουμε το παιχνίδι τους.

 

"Καλός" ο Πάνος μα τα "ζεστά ποτά" κρυώσανε με το πέρασμα του χρόνου. "Κακός" ο Χατζηγιάννης αλλά πουλάει και μας τον σερβίρουνε. "Αίσχος" ο Παρασκευάς αλλά ο Καρβέλας κάνει το κέφι της φίλης του.

 

Στο χέρι μας είναι να πούμε "Ευχαριστώ δεν θα πάρω δεν είμαι φίλος" όλα τα άλλα νομίζω περιττεύουν... :cry: :cry: :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψεύτικα χαμογελάκια; Αν θες μας εξηγείς καλύτερα τί θες να πεις μ'αυτό; Μιλάς για θάρρος άποψης αλλά κατηγορείς χαλαρά και αόριστα συμφορουμίτες σου χωρίς να είσαι συγκεκριμένος.

 

 

και ο seth που έγινε συγκεκριμένος αποβλήθηκε όμως. μην φάσκεις και αντι-φάσκεις' date=' επιτέλους να αποφασίσουμε τι θέλουμε.

Εγώ προτιμώ τους ανθρώπους που τα λένε στα ίσα με το κατάλληλο τακτ βέβαια[/quote']

 

Αυτά που έγραψα ήταν λίγα και πολύ συγκεκριμένα.

 

Α. To να βγαίνεις να προσβάλλεις και να χλευάζεις δεν αποτελεί άποψη και σίγουρα όχι θάρρος άποψης (αυτό έκανε ο Seth).

 

Β. To να κατηγορείς γενικά και αόριστα δεν αποτελεί θάρρος άποψης (αυτό έκανε ο db).

 

Εγώ θα πάω τη δήλωσή σου ένα βήμα πιο πέρα και θα πω ότι προτιμώ τους ανθρώπους που λένε την άποψή τους με τον απαραίτητο σεβασμό στον άλλο.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2.Guns n roses - My Michelle

 

Everyone needs love

You know that it's true

Someday you'll find someone

That'll fall in love with you

But oh the time it takes

When you're all alone

Someday you'll find someone

That you can call your own

 

Να μεταφράσω ή αρκεί το αγγλικό κείμενο;

 

Να αναφέρω κι άλλα παρόμοια στιχάκια από εξ ίσου μεγάλα γκρούπ που χαίρουν της αποδοχής ροκάδων' date=' μουσικών, μουσικοκριτικών, κλπ;

Χιλιάδες...

 

Τι θέλουμε να πούμε;

Ότι ο μουσικός δεν είναι ρομαντικός;

Ότι ασχολείται μόνο με "σοβαρά" θέματα;

Τι είναι σοβαρό;

Τι είναι σοβαροφανές;

Ποιός θα το κρίνει;

Είναι πολύ συγκεχυμένα όλα.

 

Κανείς δεν πρέπει να ντρέπεται γι αυτά που κάνει.

Δηλαδή οι στίχοι που ανέφερε δολίως ο seth είναι light? Και αν ναι... so what?

Υπάρχει έστω κι ένας αποδέκτης που ταυτίζεται;

Τότε πέτυχε το σκοπό του.

Αρκεί να μη προσβάλει την νοημοσύνη μου.

Αρκεί να ξέρει ο ίδιος που το έγραψε, τί είναι.

Κι ότι δεν είναι η "απολογία του Σωκράτη".

Είμαι μια χαρά τότε.

Με όλους.

Κατά τ' άλλα απολαμβάνω την συζήτηση.[/quote']

 

εχω και αλλους στιχους με ΒΑΘΥ κοινωνικο προβληματισμο :)

 

LOVE ME DO (THE BEATLES)

 

"Love, love me do.

You know I love you,

I'll always be true,

So please, love me do.

Whoa, love me do.

 

Love, love me do.

You know I love you,

I'll always be true,

So please, love me do.

Whoa, love me do.

 

Someone to love,

Somebody new.

Someone to love,

Someone like you.

 

Love, love me do.

You know I love you,

I'll always be true,

So please, love me do.

Whoa, love me do.

 

 

Love, love me do.

You know I love you,

I'll always be true,

So please, love me do.

Whoa, love me do.

Yeah, love me do.

Whoa, oh, love me do."

 

 

 

 

 

Bop A Lula (Gene Vincent & the Blue Caps,ισως ΤΟ κλασσικο RNR τραγουδι)

 

Well Be Bop A Lula she's my baby

Be Bop A Lula I don't mean maybe

Be Bop A Lula she's my baby

Be Bop A Lula I don't mean maybe

Be Bop A Lula she's my baby doll, my baby doll, my baby doll.

 

Well, she's the gal in the red blue jeans

She's the queen of all the teens

She's the woman that I know

She's the woman that loves me so.

Be Bop A Lula she's my baby

Be Bop A Lula I don't mean maybe

Be Bop A Lula she's my baby doll, my baby doll, my baby doll. (Let's rock)

 

She's the woman that's got that beat

She's the woman with the flyin' feet

She's the woman walks around the store

She's the woman that more, more, more,

Be Bop A Lula she's my baby

Be Bop A Lula I don't mean maybe

Be Bop A Lula she's my baby doll, my baby doll, my baby doll. (Let's rock again)

 

Ch: Be bop a lula...

 

 

α, και ενα απο τα μεγαλυτερα ελληνικα τραγουδια που γραφτηκαν ποτε...

 

"Τα ματόκλαδα σου λάμπουν βρέ

σαν τα λούλουδα του κάμπου

σαν τα λούλουδα του κάμπου βρέ

τα ματόκλαδα σου λάμπουν

 

Τα ματόκλαδα σου γέρνεις βρέ

νου και λογισμό μου παίρνεις

νου και λογισμό μου παίρνεις βρέ

τα ματόκλαδα σου γέρνεις

 

Τα ματάκια σου αδελφούλα βρέ

μου ραγίζουν την καρδούλα

μου ραγίζουν την καρδούλα βρέ

τα ματάκια σου αδελφούλα

 

Τα ματάκια σου να βγούνε βρέ

σαν και μένα δεν θα βρούνε

σαν και μένα δεν θα βρούνε βρέ

τα ματάκια σου να βγούνε"

 

οντως δεν αναφερονται στην στρουχτουραλιστικη αποδομιση του σοσιαλιστικου νεορεαλισμου μεσα απο το κοινωνικο προτσες της δευτερης διεθνους αλλα δεν παυουν να ειναι ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ με περικεφαλαια... :wink: :lol:

 

και για να τελειωνουμε....

 

ΔΕΝ ΘΑΨΑΜΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΓΙΑ ΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΠΟΥ ΠΑΙΖΕΙ,κριτικαραμε απλα καποιες υπερφιαλες και ακυρες δηλώσεις .

 

Ισα-ισα και εγω και πολλοι αλλοι "κριτικοι" παραδεχτηκαμε οτι ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ & ΟΙ 2 ΚΑΛΛΙΤΕΧΝΕΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ (εξηγωντας κοινωνιολογικα ιστορικα :) & το ΓΙΑΤΙ κατα την αποψη μας πετυχαν και εμπορικα.

 

Α,και επειδη μπορει να μην εγινα ακομα αντιληπτος απο καποιους να πω οτι κατα τη γνωμη μου ειναι ΠΟΛΥ δυσκολο να γραψεις τραγουδια σαν και αυτα

και των δυο καλλιτεχνων (και απαιτειται και ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ & ΤΑΛΕΝΤΟ ειτε μας αρεσουν ,ειτε οχι....) αλλο αν μας αρεσουν ή δεν μας αρεσουν (τα τραγουδια ή ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ που κρυβεται πισω απο αυτα)

 

Αυτα και κλεινω,κουραστικα ακομα και εγω :lol: :lol: να ασχολουμαι με το θεμα..

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εγώ θα πάω τη δήλωσή σου ένα βήμα πιο πέρα και θα πω ότι προτιμώ τους ανθρώπους που λένε την άποψή τους με τον απαραίτητο σεβασμό στον άλλο.

πιστεύεις πως μόνο ο seth δεν δείχνει τον απαραίτητο σεβασμό στον συνομιλητή του?

Τελικά αυτός που δεν σέβεται είναι μονάχα αυτός που βωμολοχεί??

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πρόβλημα δεν είναι(παντα) το τι λένε οι στίχοι αλλά κατά πόσο είναι αυθεντικοί και οχι δήθεν.

δεν υπάρχουν λέξεις με άξια και λέξεις φθηνές είτε καταλαβαίνετε τι θέλω να πω είτε όχι.

καλά θα ήταν να μπορούσαμε να δώσουμε ορισμό στην τέχνη αλλά δεν...

το ιδιο συμβαινει και στην μουσικη,δεν υπαρχει κλιμακα κατωτερης αξιας :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βλεπω εχει πεσει ξυλο παλι...............

 

Επειδη ειμαι παρα πολυ κουρασμενος (ενα ταξιδι στη Βεροια, ενας γαμος (ευτυχως οχι δικος μου), και μια δεξιωση μεχρι πρωιας ειναι αρκετα να λυγισουν και εναν ξενυχτη :lol: :lol: :lol: ) μερικες τηλεγραφικες διευκρινισεις εστω και ετεροχρονισμενα........

 

Όπως θα σε διαβεβαιώσει οποιοσδήποτε μάνατζερ' date=' οποιουδήποτε έλληνα μουσουργού (άλλα της...) πουθενά δε θα συναντήσεις περισσότερα συμπτώματα "κόμπλεξ κατωτερότητας" από εκείνα που εμφανίζουν οι καταξιωμένοι. Το θάψιμο που ρίχνουν σε κατ' ιδίαν συζητήσεις (εννίοτε και δημόσια) στους συναδέλφους τους, είναι κάτι το ασύλληπτο: λαμπρό παράδειγμα είναι ακριβώς αυτή η επιστολή του Πάνου Κατσιμίχα, αλλά και δηλώσεις του Χ''γιάννη που έχω διαβάσει ο οποίος (ούτε λίγο, ούτε πολύ) έχει πει ότι οι περισσότεροι αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα, έχουν καριέρα στη μουσική μόνο κατά φαντασίαν (αναφερόμενος στο ότι αυτός πουλάει δίσκους ενώ οι άλλοι όχι).

 

Επίσης, υπάρχει μία διαφορά ανάμεσα στους μουσικούς που μνημονεύτηκαν και σε εμένα(π.χ.) ή εσένα: ότι εγώ δεν έχω δημοσιεύσει τη δουλειά μου, ίσως γιατί θεωρώ ότι είμαι ατάλαντος επίσης, ίσως επειδή δεν την αντιλαμβάνομαι ως έτοιμη, ίσως επειδή έχω έμμετρη συναίσθηση των περιορισμών μου. Αυτοί όμως, έχουν υπογράψει έργο και για το έργο αυτό έχουμε κάθε δικαίωμα να τους ξεσκίσουμε αν γουστάρουμε (όχι βέβαια για την καταγωγή τους ή την οικονομική τους κατάσταση, όπως συνέβη με ορισμένες παραφωνίες στο thread).[/quote']

 

Περι κομπλεξ επωνυμων καμμια αντιρρηση......ειναι γνωστο εξαλλου η γνωμη ενος μουσικου για εναν αλλον ειναι:" καλος.....ΑΛΛΑ...."

 

Απο εκει και περα (και οχι μονο στο δικο σου ποστ....αλλα και σε πολλα αλλων που επακολουθησαν ) νομιζω εχει ακολουθηθει λαθος συλλογστικη πορεια με παρερμηνειες προκειμενου να υποστηριξουμε "το δικο μας".....Προφανως λοιπον και κανεις δε χρειαζεται κανενος ειδους καλλιτεχνικο εισητηριο, εξετασεις 'η διαπιστευτηρια προκειμενου να μπορει να εκφρασει την αποψη του και τη κριση του για κατι που τιθεται σε "κοινη θεα" (παροτι πιστευω οτι ολες οι αποψεις δεν εχουν την ιδια βαρυτητα..........δεν πιστευω οτι θα με παρουν σοβαρα εαν συμμετασχω σε ενα συνεδριο πυρηνικων φυσικων) .

 

Ειμαι ομως πολυ σκεπτικος απεναντι σε καποιον που μηδενιζει, βγαζει χολη και απορριπτει σωρηδον οπως εκαναν μερικοι (και στους οποιους αποκλειστικα αναφερονταν το ποστ μου)........Εαν το κανει μοιραια εχω την περιεργεια να δω το υποβαθρο πανω στο οποιο βασιζεται αυτη η αφ'υψηλου κριτικη και απορριψη μιας πολυ δυσκολης διαδικασιας: αυτης που λεγεται songwritting....

 

 

Αν εγώ έχω γράψει ένα πολύ ωραίο τραγούδι εξηγώντας στην Ελένη πόσο πολύ την αγαπώ' date=' δεν μπορώ να χρησιμοποιήσω αυτό το τραγούδι σαν επιχείρημα σε ένα διάλογο μαζί σου, ακόμη και αν είσαι η Ελένη (πόσο μάλλον όταν δεν είσαι). [/quote']

 

Υ.Γ μου αρεσε αυτο με την Ελενη :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: τωρα που το σκεφτομαι ισως και να ηθελα να εινμαι Ελενη.....θα γιορταζα σημερα, θα ηταν πιο ευκολη η ζωη μου, και θα ειχε γινει και ενας πολεμος για την παρτη μου :lol: :lol: :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωρες - ώρες σκέφτομαι πως είστε κομμάτι της τιμωρίας μου σε αυτή τη διάσταση... :lol: :lol: :lol:

Πιστεύω άν είμασταν κάπου έξω και τα λέγαμε θα ήταν πολύ πιο ήρεμα.Εδώ γράφω,διαβάζω,μέχρι να γράψω έχουν κατατεθεί άλλες τρείς - πέντε - δέκα απόψεις,και χωρίς να είναι κακό,είναι πάρα πολύ δύσκολο να υπάρξει συννενόηση παρόμοια με του προφορικού λόγου....τώρα σταυρώστε με... :lol: :lol:

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως δεν αναφερονται στην στρουχτουραλιστικη αποδομιση του σοσιαλιστικου νεορεαλισμου μεσα απο το κοινωνικο προτσες της δευτερης διεθνους αλλα δεν παυουν να ειναι ΤΡΑΓΟΥΔΑΡΕΣ με περικεφαλαια...

 

:lol::lol::lol:

 

(αυτό το "προτσές" μου θυμίζει το "μίτσιγκαν")

 

Ελεος....Ρε παιδιά μεσανατολικό το κάναμε...Οχι τπτ αλλο ούτε οι μεν του αξιζουν ούτε οι δε.....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Dimicupo, NemOOO και λοιποί που αναρρωτιέστε "τί έγινε και σιγά το θέμα που αξίζει και να πλακωθούμε"

 

Κάθε πτυχή του ανθρώπινου χαρακτήρα, μπορεί να χαρακτηριστεί από μία κλιμάκωση. Για παράδειγμα, με βάση τη "διάθεση για αντιπαράθεση" μπορεί να κατηγοριοποιήσει κανείς τους ανθρώπους ως εξής

1) Εκείνοι που δεν μαλώνουν με τίποτα.

2) Εκείνοι που μαλώνουν με τους άλλους

3) Εκείνοι που μαλώνουν μόνοι τους.

 

(οι #3 ανήκουν και στην κατηγορία #2)

 

Εδώ είμαστε περισσότερα από 4000 άτομα και δεν καθόμαστε σε τραπεζάκια (όπως π.χ. σε ένα μαγαζί που κάθεσαι κατά κανόνα με τους κολλητούς σου ενώ "οι σπαστικοί" είναι 3 τραπέζια πιο πέρα) αλλά γύρω γύρω από ένα μεγάλο ψηφιακό* τραπέζι.

 

Είναι δεδομένο λοιπόν, ότι κάποια στιγμή θα υπάρξει αντιπαράθεση ακόμη και αν μιλήσουμε για το κεφαλαιώδους σημασίας ερώτημα:

 

"Από που γεννάει η μύγα?"

 

 

 

* Να, είπα κακιά λέξη πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι μονο που κύριο μελημα του site είναι η μουσική τεχνολογια και γενικά η μουσική και όχι "με το μπαρδόν κιολας" (:lol:) to ψηφιακό ξεκατίνιασμα...

 

Τεσπα...Όποιος έχει όρεξη να τσακωθεί ας τσακωθεί....Και στο τέλος να καβαλησουν τα παπακια οι "tonelab-ιστες" να καβαλήσουν και τα παπακια (τα κουρδισμενα όμως) οι "shurε-ιστες" και να κατεβουμε να παίξουμε ξύλο....:lol:

 

Φιλικά πάντα....

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου