Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι πάθατε ξαφνικά με τις μπανάνες Κώστα (Χρόνια καλά επί τη ευκαιρία) και Nem000??? (Off topic). Μήπως θέλετε να πείτε κάτι για το θέμα?

The World Was A Mess But His Hair Was Perfect...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάθατε ξαφνικά με τις μπανάνες Κώστα (Χρόνια καλά επί τη ευκαιρία) και Nem000??? (Off topic). Μήπως θέλετε να πείτε κάτι για το θέμα?

 

Καλα ,εσυ τη μπανανα προσεξες?? :!: :!: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πάθατε ξαφνικά με τις μπανάνες Κώστα (Χρόνια καλά επί τη ευκαιρία) και Nem000??? (Off topic). Μήπως θέλετε να πείτε κάτι για το θέμα?

 

Ευχαριστώ δια τας ευχάς αγαπητέ.

Όσο για την μπανάνα, αυτή συμβολίζει την αέναη πάλη των τάξεων.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αισίως τις 31 σελιδες... :roll:

 

Απο εδω και περα λεω να παιξουμε μουγκοΘοδωρα.Οποιος γραψει

το επομενο ποστ θα ακουει για τιμωρια επι 1 μηνα Deicide :twisted: :twisted:

 

 

ΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΤ! 8O

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα

Κατσιμιχα brothers, still rules..

 

Γι'αυτο και σπασανε ολα τα κοντερ.

Τα πολλα λογια ειναι φτωχια...

Τα πολλα ποστ ειναι... (ο καθενας συμπληρωνει οτι νομιζει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας καταθέσω και εγώ την άποψή μου (σε περίπτωση που έχει καποια αξία) για το παρόν φλέγον θέμα.

 

καταρχήν πιστεύω πως κάθε μουσική έχει συγκεκριμένο λόγο ύπαρξης, όποιος και αν είναι αυτός και απευθύνεται σε κάποιο συγκεκριμένο ακροατήριο. Όμως κάθε είδος μουσικής απευθύνεται σε όλον τον κόσμο και απλώς τυχαίνει κάποιοι από αυτόν τον κόσμο να ασχολούνται πιο ενεργά με αυτήν απ' όσο οι απλοί ακροατές.

 

Είναι λογικό λοιπόν δημοφιλή να είναι εκείνα τα είδη μουσικής που καταναλώνονται πιό εύκολα από όσο το δυνατόν μεγαλύτερο μέρος αυτού του κόσμου. Απλές θεματολογίες που απασχολούν λίγο πολύ το μέσο άνθρωπο ντυμένες με ευκολομνημόνευτες και ευχάριστες μελωδίες είναι αρκετά ώστε να get the job done.

 

Όπως είχε πει κάποιος όμως: "opinions are like asses, everyone's got one"

πράγμα που για μένα σημαίνει ότι ο καθένας μπορεί να έχει οποιαδήποτε άποψη για οποιοαδήποτε μουσική φτάνει όμως να μη γίνεται ερειστικός προς εκείνους που αρέσκονται σε διαφορετικά ακούσματα.

Δεν μπορώ π.χ. εγώ να κράξω τη μάνα μου επειδή εκείνη γουστάρει σαρμπέλ και eurovision (ψέμματα, το έκανα και δεν κατάφερα τίποτα :lol: ).

Για μένα δεν υπάρχει καλή μουσική (όταν αναφερόμαστε σε είδος) υπάρχει μουσική που ακούω και μουσική που δεν ακούω (είτε επειδή ήταν επιλογή μου είτε επειδή δεν έτυχε να περάσει από τα αυτιά μου).

 

Στην τελική είναι νομίζω ανούσιο να ασχολούμαστε με εκείνα τα διάσημα πρόσωπα της μουσικής που ο κλάδος τους έχει ως κύριο κριτήριο της επιτυχίας το να ΠΑΡΑγεμίσουν κάποιες τσέπες, που φυσικά δεν είναι κακό αλλά όταν γίνεται το πρωταρχικό μέλημα και παραγκωνίζονται άλλα σημαντικότερα κατά τη γνώμη μου.... όταν βλέπω τα μούτρα του κάθε μαιντανού και μη σε εκπομπές διαφημίσεις κλπ συνειδητοποιώ ότι η επιτυχία του οφείλεται λιγότερο στη μουσική του και περισσότερο σε εκείνα που αποτελούν "τέχνη" άλλων κλάδων, και αυτό είναι λογικό γιατί η τηλεόραση π.χ. πείθει τον απλό άνθρωπο πολύ πιό εύκολα από ένα F/A7/Bb9

 

Το ότι ο ένας Χατζηκάφρος έκανε μια δήλωση και το ότι ο άλλος Κατσικάφρος βγήκε να τον κράξει είναι ένα θέμα που στην τελική απασχολεί τη μάνα μου περισσότερο από μένα.

 

Το γεγονός είναι ότι για τους περισσότερους η μουσική είναι απλώς ένας ακόμη τρόπος διασκέδασης και όχι κομμάτι της ζωής τους.

 

Οι ταμπέλες στη μουσική είναι μεγάλη αμαρτία

 

Υπάρχουν κακοί "εκπρόσωποι" σε όλα τα είδη μουσικής (είτε αυτό αφορά πρόσωπα είτε δημιουργήματα) αλλά αυτό πάλι είναι σχετικό γιατί η μουσική φτιάχνεται από και προορίζεται για υποκείμενα και όχι αντικείμενα

:wink:

 

αυτά

σόρρυ για το μπλα μπλα και αν βγήκα off-topic :oops:

Soulshine is better that sushine, is better than moonshine, damn sure better than rain

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου