Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Ας μην ξεχνάμε όμως ότι το έναυσμα για αυτή τη συζήτηση δεν ήταν το αν έχουμε δικαίωμα για κριτική -επώνυμη ή ανώνυμη- αλλά για το αν δικαιούται ο κ. Πάνος να λέει:

 

Ξέρεις ποιοι χύσανε ιδρώτα και αίμα 20 χρόνια τώρα, για να δημιουργήσουν από το τίποτα αυτό το τεράστιο συναυλιακό κοινό που γεμίζει τα καλοκαιρινά γήπεδα και θέατρα;

 

Αυτοί υπερασπίζονται εδώ και είκοσι τόσα χρόνια το ελληνικό τραγούδι και την αξιοπρέπεια του δημιουργού, αν αυτά σου λένε κάτι

και

Μάθε να σέβεσαι την πνευματική ζωή του τόπου που σε φιλοξενεί και σου δίνει ψωμί να φας.

 

Πιστεύω ότι ορισμένα πράγματα είναι γελοίο να τα λες μόνος σου για τον εαυτό σου. Όσο καλός και να νομίζεις ότι είσαι.

 

Και καθώς -νομίζω- και άλλοι πιστεύουν το ίδιο, η συζήτηση παρεκτράπη προς το "σιγά την προσφορά".

 

Εννοώντας "εντάξει ρε φίλε, έγραψες πολλές επιτυχίες αλλά μην μου παριστάνεις τον άγιο, και μην λες ότι όλα αυτά τα έκανες για να υπερασπιστείς το Ελληνικό τραγούδι και την αξιοπρέπεια του δημιουργού".

 

Προσωπικά τουλάχιστον αυτό εννούσα όταν απαξίωσα την προσφορά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

1. Seth αποκλείεσαι.

Προκαλείς με προσωπικές επιθέσεις ενώ προειδοποιήθηκες.

 

2.Guns n roses - My Michelle

 

Everyone needs love

You know that it's true

Someday you'll find someone

That'll fall in love with you

But oh the time it takes

When you're all alone

Someday you'll find someone

That you can call your own

 

Να μεταφράσω ή αρκεί το αγγλικό κείμενο;

 

Να αναφέρω κι άλλα παρόμοια στιχάκια από εξ ίσου μεγάλα γκρούπ που χαίρουν της αποδοχής ροκάδων, μουσικών, μουσικοκριτικών, κλπ;

Χιλιάδες...

 

Τι θέλουμε να πούμε;

Ότι ο μουσικός δεν είναι ρομαντικός;

Ότι ασχολείται μόνο με "σοβαρά" θέματα;

Τι είναι σοβαρό;

Τι είναι σοβαροφανές;

Ποιός θα το κρίνει;

Είναι πολύ συγκεχυμένα όλα.

 

Κανείς δεν πρέπει να ντρέπεται γι αυτά που κάνει.

Δηλαδή οι στίχοι που ανέφερε δολίως ο seth είναι light? Και αν ναι... so what?

Υπάρχει έστω κι ένας αποδέκτης που ταυτίζεται;

Τότε πέτυχε το σκοπό του.

Αρκεί να μη προσβάλει την νοημοσύνη μου.

Αρκεί να ξέρει ο ίδιος που το έγραψε, τί είναι.

Κι ότι δεν είναι η "απολογία του Σωκράτη".

Είμαι μια χαρά τότε.

Με όλους.

Κατά τ' άλλα απολαμβάνω την συζήτηση.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@harilatron:Eννοειται οτι το θεμα εχει ξεφυγει πολυ μακρια απο την επιστολη,εγω αναφερομαι στις προσωπικες επιθεσεις και μπορω να αντιφασκω μεχρι μεθαυριο :lol:

 

Μια χαρα ήταν το θεμα με χαβαλε κλπ μεχρι να αρχισουν αυτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψεύτικα χαμογελάκια; Αν θες μας εξηγείς καλύτερα τί θες να πεις μ'αυτό; Μιλάς για θάρρος άποψης αλλά κατηγορείς χαλαρά και αόριστα συμφορουμίτες σου χωρίς να είσαι συγκεκριμένος.

 

 

και ο seth που έγινε συγκεκριμένος αποβλήθηκε όμως. μην φάσκεις και αντι-φάσκεις, επιτέλους να αποφασίσουμε τι θέλουμε.

Εγώ προτιμώ τους ανθρώπους που τα λένε στα ίσα με το κατάλληλο τακτ βέβαια

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Όχι κύριοι' date=' δεν του το δίνει. Τώρα αν κάποιος έμπαινε στο φόρουμ με λογάκια του στυλ "είμαι ο μεγαλύτερος συνθέτης της τελευταίας εικοσαετίας" ΕΝΩ παράλληλα μας έκρυβε την ταυτότητά του ΚΑΙ κάποιος από εμάς ανακάλυπτε ποιος είναι ΚΑΙ αποδεικνυόταν ότι είναι παπάρας ΤΟΤΕ ας τον ξεφτιλίζαμε.

 

[/quote']

μην μας δινεις ιδεες eye :twisted:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά με ενδιαφέρει όταν μετά απο δεν ξέρω πόσα πόστς βγέι ΕΝΑ συμπέρασμα να το καταλάβω,ακόμη κι αν διαφωνώ με αυτό.... θα βγεί ρε παιδιά τι λέτε ??

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά με ενδιαφέρει όταν μετά απο δεν ξέρω πόσα πόστς βγέι ΕΝΑ συμπέρασμα να το καταλάβω' date='ακόμη κι αν διαφωνώ με αυτό.... θα βγεί ρε παιδιά τι λέτε ??[/quote']

ποτε βγηκε για να βγει τωρα?? :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
Ειλικρινά με ενδιαφέρει όταν μετά απο δεν ξέρω πόσα πόστς βγέι ΕΝΑ συμπέρασμα να το καταλάβω' date='ακόμη κι αν διαφωνώ με αυτό.... θα βγεί ρε παιδιά τι λέτε ??[/quote']

ποτε βγηκε για να βγει τωρα?? :D

 

Συμπεράσματα βγαίνουν whitenoise, απλώς όχι κατ' ανάγκη σχετικά με το αρχικό ερώτημα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά με ενδιαφέρει όταν μετά απο δεν ξέρω πόσα πόστς βγέι ΕΝΑ συμπέρασμα να το καταλάβω' date='ακόμη κι αν διαφωνώ με αυτό.... θα βγεί ρε παιδιά τι λέτε ??[/quote']

ποτε βγηκε για να βγει τωρα?? :D

 

Συμπεράσματα βγαίνουν whitenoise, απλώς όχι κατ' ανάγκη σχετικά με το αρχικό ερώτημα. :wink:

και χιουμορ γινετε,οχι κατα αναγκη συμφωνα με την δικη σου αισθητικη :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμείς πρέπει να κάνουμε το σωστό' date=' ανεξάρτητα από το αν ο άλλος είναι λάθος ή νομίζουμε ότι είναι λάθος.[/quote']

 

ok με αυτο που μου λες δεν μπορω να σου πω οτιδηποτε αλλο....πηγα να σου κανω παραθεση καποια απο αυτα που ειπες αλλα λεγωντας μου οτι..."ναι ισως εχεις δικιο αλλα κανε εσυ το σωστο και ας..μην φερεται σωστα ο αλλος".. τελειωνει εδω το θεμα που σου εθεσα...

παντως αλλο το εξευτελιστικο θαψιμο που ειδαμε σε προηγουμενα ποστ απο καποιους και αλλο κριτικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου