Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Eye,σωστα και σημαντικα ολα αυτα που λες,αλλα πιστευω πως

"αναγνωρισμενοι" καλλιτεχνες σαν τον κυριο ανυπαρκτο του

συγκεκριμενου thread,εχουν θεσει ηδη τον εαυτο τους σε δημοσια

κριτικη,ειτε αυτο ειναι απο ανθρωπους που ασχολουνται με τη

μουσικη σαν εμας,ειτε απο την κυρα Κουλα.

Φυσικα και οι 2 αποψεις δεν εχουν την ιδια βαρυτητα.Μπορει να μην ζητησε αμεσα την κριτικη μας,και μπορει και να μην τον ενδιαφερει καν.Αλλα οταν εισαι δημοσιο προσωπο με τη σημασια της λεξης,και υποτιμας τη νοημοσυνη των υπολοιπων,εισαι αξιος της μοιρας σου.Μπορει η δηλωση του να εγινε

εσκεμμενα.Εμενα προσωπικα δε με εθιξε,ουτε νομιζω οτι μπορει να με

θιξει καποια-οποιαδηποτε-δηλωση τετοιου ατομου,χωρις βαρυτητα.

Προς θεου δε θα ηθελα να συνεχιστει καμια διαμαχη,απλως τονιζω και

την αλλη πλευρα.

Και οχι,εγω δε συμφωνω να κλειδωθει το θεμα,να δουμε ποσες σελιδες

μπορει ακομα να φτασει αυτη η συζητηση & τι αλλο πια μπορει να ειπωθει γι αυτο το ατομακι...Εγω λεω να ξεκινησει ενα νεο thread με μια δηλωση του

Miles Davis."white men can't play music"... :lol: :lol:

 

EDIT: Παραπανω μιλαω φυσικα για τον κυριο Χατζηκλανη.. :wink:

feel da FUNK blast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

υπάρχουν και κάμποσοι που είναι επαγγελματίες του χώρου' date=' είτε σαν μουσικοί, είτε σαν παραγωγοί, είτε σαν ηχολήπτες κλπ κλπ. Εγώ έχω υπ' όψιν μου αρκετούς τέτοιους και παρότι δεν μου αρέσει η δουλειά πολλών από αυτών, δεν έχω κανένα δικαίωμα να τους εκθέτω σε ένα φόρουμ όπου λειτουργούν με διαφορετική ιδιότητα.[/quote']

 

φιλε μου παναγιωτη.. :) αυτοι οι επαγγελματίες του χώρου, είτε σαν μουσικοί, είτε σαν παραγωγοί, είτε σαν ηχολήπτες κλπ κλπ έχουν δικαίωμα να εκθέτουν ΑΝΩΝΥΜΑ εναν συναδελφο τους;

παντα φιλικα και με σεβασμο ιδιαιτερα προς εσενα... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ βολικο κ ευνοει την καφριλα η προταση εγω κρινω σαν ακροατης και οχι σαν μουσικος (πχ εχω γνωρισει wannabe μουσικους που βριζουν Hendrix και Κιουρτσογλου και οταν τους τα χωνω μου πετανε την ιδια καραμελα).Ειναι εννοιολογικο τρυκ και μπορει να χρησιμοποιηθει αμφιδρομα οπως βολευεται ο συνδιαλεγομενος.

 

Αν δεν ειναι καποιος μουσικος,αλλα χομπιστας συνεπαγεται (εστω κοινωνιολογικα) οτι ειναι ηδη αποτυχημενος μπροστα σε καποιον επαγγελματια οποτε παλι δεν του πεφτει λογος.Δεν επιτρεπεται λοιπον καποιος αποτυχημενος να λεει ειμαι αποτυχημενος για την πλακα μου οποτε μπορω να κρινω ελευθερα οποιον θελω,απο τη στιγμη που κραταει στα χερια του καποιο οργανο.Γιατι,τι κανεις με το οργανο?Δεν προσπαθεις να γινεις καλυτερος(ο καθενας με τα δικα του κριτηρια τι θεωρει καλυτερο)?Αμα δεν γινεσαι γιατι αυτοχαρακτηριζεσαι ακροατης και χομπιστας,και οχι αποτυχημενος και αταλαντος?

 

Δλδ σαν ακροατης δεν μου αρεσουν οι Dream Theater,αλλα σαν μουσικος μου αρεσει ο Bireli Lagrene?Oχι βεβαια.Αυτο που ειμαι,και αυτο που υποστηριζω περιγραφεται χαρακτηριστικα απο ολες μου τις ιδιοτητες (αν ειμαι μαλακας,ομορφος,αμορφωτος,κανω μαθηματα μουσικης,wannabe rock star,δε με παιζανε τα αλλα παιδακια στο σχολειο κλπ) και δεν γινεται να διαχωριζεται κατα βουληση.

 

Αποψη μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω αυτό που είπα πως έχουμε το δικαίωμα να λέμε για όποιον θέλουμε "δεν μου αρέσει" αλλά όχι "είναι άχρηστος" λογικά μας καλύπτει...

όχι και να μη μιλάμε,έλεος.. :?

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε μου παναγιωτη.. :) αυτοι οι επαγγελματίες του χώρου' date=' είτε σαν μουσικοί, είτε σαν παραγωγοί, είτε σαν ηχολήπτες κλπ κλπ έχουν δικαίωμα να εκθέτουν ΑΝΩΝΥΜΑ εναν συναδελφο τους;[/quote']

 

Κατ' αρχήν δεν του εκθέτουν - ασκούν κριτική. Αλλά εγώ θα σου κάνω τη χάρη και θα παραδεχθώ ότι ΔΕΝ είναι σωστό να ασκείς ανώνυμη κριτική αν είσαι επώνυμος σε ένα χώρο. Και λοιπόν; Ξέρεις πόσο νερό παίρνει η κουβέντα "επώνυμος"; Και ούτως ή άλλως, τι σχέση έχει αυτό με εμάς; Εμείς πρέπει να κάνουμε το σωστό, ανεξάρτητα από το αν ο άλλος είναι λάθος ή νομίζουμε ότι είναι λάθος.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Αν δεν ειναι καποιος μουσικος' date='αλλα χομπιστας συνεπαγεται (εστω κοινωνιολογικα) οτι ειναι ηδη αποτυχημενος μπροστα σε καποιον επαγγελματια οποτε παλι δεν του πεφτει λογος.Δεν επιτρεπεται λοιπον καποιος αποτυχημενος να λεει ειμαι αποτυχημενος για την πλακα μου οποτε μπορω να κρινω ελευθερα οποιον θελω,απο τη στιγμη που κραταει στα χερια του καποιο οργανο.Γιατι,τι κανεις με το οργανο?Δεν προσπαθεις να γινεις καλυτερος(ο καθενας με τα δικα του κριτηρια τι θεωρει καλυτερο)?Αμα δεν γινεσαι γιατι αυτοχαρακτηριζεσαι ακροατης και χομπιστας,και οχι αποτυχημενος και αταλαντος?

 

2)Δλδ σαν ακροατης δεν μου αρεσουν οι Dream Theater,αλλα σαν μουσικος μου αρεσει ο Bireli Lagrene?Oχι βεβαια.Αυτο που ειμαι,και αυτο που υποστηριζω περιγραφεται χαρακτηριστικα απο ολες μου τις ιδιοτητες (αν ειμαι μαλακας,ομορφος,αμορφωτος,κανω μαθηματα μουσικης,wannabe rock star,δε με παιζανε τα αλλα παιδακια στο σχολειο κλπ) και δεν γινεται να διαχωριζεται κατα βουληση.

 

Αποψη μου[/quote']

 

1) To oτι εγω ειμαι χομπυστας και οχι επαγγελματιας, δεν σημαινει αυτοματα οτι ειμαι αποτυχιμενος μπροστα σε εναν επαγγελματια μουσικο. Γιατι ας πουμε εγω μπορει να ειμαι επιστημονας, οποτε με την ιδια λογικη, και αυτος αποτυχιμενος ειναι μπροστα μου.

Δεν πιστευω οτι παει ετσι. Επισης ο επαγγελματιας, με λιγα λογια οι μουσικοι/η που ακουμε, δεν ειναι υπερανω κριτικης. Οχι ομως απολυτης κριτικης. Ειναι υποκειμενικο το θεμα, περα μονο απο καποια ελαχιστα θεματα που μπορουν να ειναι αντικειμενικα(οτι ο LaBrie ας πουμε ηταν χαλιας στα live ειναι μια γενικη αληθεια/κριτικη). Το οτι δεν μου αρεσει η φωνη του εν λογω τραγουδιστη, δεν σημαινει οτι δεν ξερει να τραγουδαει κιολας.

Το οτι αυτοχαρακτηριζομαι χομπυστας, σημαινει οτι κανω κατι για να περναω ωραια την ωρα μου και προσωπικα, δεν εχω αφιερωσει ωρες στο παιξιμο μου. Αυτο τι σημαινει, οτι ειμαι αποτυχιμενος? Οχι. Απλα δεν ηθελα να ασχοληθω παραπανω ή για καποιους λογους δεν ασχοληθηκα. Αν ονειρο ζωης μου ηταν να γινω κιθαριστας και ημουν στο επιπεδο που ειμαι, τοτε ναι, αυτο ειναι αποτυχια.

Το οτι τελικα ειμαι οτι ειμαι ομως, δεν μου αφαιρει το δικαιωμα της κριτικης.Της κριτικης με επιχειρηματα και οχι στις ανουσιες και ανανδρες προσωπικες επιθεσεις ομως. Στο κατω κατω, ενας μουσικος κρινεται απο το κοινο του και απο τον καθε ενα, που με καλη διαθεση παει να ακουσει το εργο του και του αρεσει ή δεν του αρεσει.

 

2) Το τι εισαι, κατα την γνωμη μου δεν φαινεται στα παντα. Ναι μεν μια προσωπικοτητα ειναι ενα παζλ με πολλα κομματια, αλλα το να βγαλεις συμπερασμα οτι ο ταδε ειναι ετσι γιατι ακουει εκεινον, τοτε ειναι αν μη τι αλλω, ανωριμο. Δεν μπορω να καταλαβω πως μπορει καποιος να κρινει με βαση τα μουσικα γουστα.

Βεβαια ολα αυτα με την προυποθεση πως η μουσικη ειναι για την διασκεδαση και πνευματικη τροφη και να μην υπαρχει ταυτιση της μουσικης με την προσωπικοτητα.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ forensick:

 

1)Ειπα "εστω κοινωνιολογικα".

Ξερω παρα πολυ καλα οτι η θεωρια μου εχει απειρες τρυπες και να σου πω την αληθεια,μπορω καλυτερα να επιχειρηματολογησω απο την αλλη πλευρα.Αλλα εμμενει η αποψη οτι η προταση "ειμαι ακροατης" αποτελει καταφυγιο για να μπορει καποιος να κρινει απο το απυροβλητο.Αποδειξη αυτου οτι ελαχιστοι ακροατες μπαινουν στον κοπο να ασχοληθουν με μουσικες/μουσικους που δεν τους αρεσουν.Λεω οτι δεν μπορεις να επιλεγεις καθε φορα σε καποια συζητηση ποια απο τις δυο ιδιοτητες σου (μουσικος ή ακροατης) θα χρησιμοποιησεις γιατι δεν διαχωριζονται.

 

2)Δεν σε παρακολουθω.Ειπα οτι αυτα που λεει καποιος ειναι μια συνισταμενη ολων των παραγοντων που εχουν καθορισει την προσωπικοτητα του και αφηνω να εννοηθει (επειδη ετσι πιστευω) οτι η μουσικη παιδεια πλαθει χαρακτηρα.Εσυ λες οτι να κρινεις καποιον απο αυτα που ακουει ειναι λαθος κ ανωριμο.Ειπα εγω κατι τετοιο?

 

btw εξωπραγματικα ασχετο,αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι ενας επιστημονας υπερτερει σε κατι σε σχεση με καποιον αλλο οποιασδηποτε εργασιακης βαθμιδας?Δλδ απο που προκυπτει αυτο?

 

δεν σημαινει αυτοματα οτι ειμαι αποτυχιμενος μπροστα σε εναν επαγγελματια μουσικο. Γιατι ας πουμε εγω μπορει να ειμαι επιστημονας, οποτε με την ιδια λογικη, και αυτος αποτυχιμενος ειναι μπροστα μου
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ forensick:

 

1)Ειπα "εστω κοινωνιολογικα".

Ξερω παρα πολυ καλα οτι η θεωρια μου εχει απειρες τρυπες και να σου πω την αληθεια' date='μπορω καλυτερα να επιχειρηματολογησω απο την αλλη πλευρα.Αλλα εμμενει η αποψη οτι η προταση "ειμαι ακροατης" αποτελει καταφυγιο για να μπορει καποιος να κρινει απο το απυροβλητο.Αποδειξη αυτου οτι ελαχιστοι ακροατες μπαινουν στον κοπο να ασχοληθουν με μουσικες/μουσικους που δεν τους αρεσουν.Λεω οτι δεν μπορεις να επιλεγεις καθε φορα σε καποια συζητηση ποια απο τις δυο ιδιοτητες σου (μουσικος ή ακροατης) θα χρησιμοποιησεις γιατι δεν διαχωριζονται.

 

2)Δεν σε παρακολουθω.Ειπα οτι αυτα που λεει καποιος ειναι μια συνισταμενη ολων των παραγοντων που εχουν καθορισει την προσωπικοτητα του και αφηνω να εννοηθει (επειδη ετσι πιστευω) οτι η μουσικη παιδεια πλαθει χαρακτηρα.Εσυ λες οτι να κρινεις καποιον απο αυτα που ακουει ειναι λαθος κ ανωριμο.Ειπα εγω κατι τετοιο?

 

btw εξωπραγματικα ασχετο,αλλα τι σε κανει να πιστευεις οτι ενας επιστημονας υπερτερει σε κατι σε σχεση με καποιον αλλο οποιασδηποτε εργασιακης βαθμιδας?Δλδ απο που προκυπτει αυτο?

 

δεν σημαινει αυτοματα οτι ειμαι αποτυχιμενος μπροστα σε εναν επαγγελματια μουσικο. Γιατι ας πουμε εγω μπορει να ειμαι επιστημονας, οποτε με την ιδια λογικη, και αυτος αποτυχιμενος ειναι μπροστα μου

 

 

1)Mαλλον δεν ημουν συγκεκριμενος. Εννοω οτι ολοι εχουν στο δικαιωμα της κριτικης, η οποια ομως εχει επιχειρηματα. Το οτι καποιου δεν του αρεσει ο Petrucci επειδη δεν του αρεσουν τετοιου ειδους κιθαριστες, δεν σημαινει οτι μπορει να τον θαψει, αλλα ουτε και να μην πει την γνωμη του. Εναν μουσικο, τουλαχιστον απο την μερια μου, πρωτα θα τον κρινω απο μουσικης αποψης. Δηλαδη αν μου αρεσουν τα δημιουργηματα του. Ε, δεν μπορω να το πω αυτο, επειδη δεν ειμαι και γω φτασμενος μουσικος?

 

 

2)Δεν καταλαβα αυτο που ειπες αρχικα, οποτε παρτο ως ακυρο.

 

Το τελευταιο που λες, το ειπα σε συμφωνια με το δικο σου παραδειγμα: το οτι εγω ως κιθαριστας ειμαι αποτυχημενος μπροστα σε καποιον επαγγαλματια, δεν με κανει αποτυχημενο.

Και παραδειγμα ειναι, οτι αμα εγω ειμαι φυσικος, επειδη ο αλλος δεν ειναι καλος στην φυσικη, σημαινει οτι ειναι αποτυχημενος μπροστα μου? Οχι βεβαια!

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1)Mαλλον δεν ημουν συγκεκριμενος. Εννοω οτι ολοι εχουν στο δικαιωμα της κριτικης' date=' η οποια ομως εχει επιχειρηματα. Το οτι καποιου δεν του αρεσει ο Petrucci επειδη δεν του αρεσουν τετοιου ειδους κιθαριστες, δεν σημαινει οτι μπορει να τον θαψει, αλλα ουτε και να μην πει την γνωμη του. Εναν μουσικο, τουλαχιστον απο την μερια μου, [b']πρωτα θα τον κρινω απο μουσικης αποψης[/b]. Δηλαδη αν μου αρεσουν τα δημιουργηματα του. Ε,

δεν μπορω να το πω αυτο, επειδη δεν ειμαι και γω φτασμενος μουσικος?

 

Φυσικα μπορεις,αλλα μεσα στην προταση σου χρησιμοποιεις αυτο που εχω boldαρει.Για αυτον τον λογο απαιτειται να μην υποστηριξεις οτι το λες σαν ακροατης,αυτο λεω τοση ωρα.

 

 

 

2)Δεν καταλαβα αυτο που ειπες αρχικα, οποτε παρτο ως ακυρο.

ok

 

Το τελευταιο που λες, το ειπα σε συμφωνια με το δικο σου παραδειγμα: το οτι εγω ως κιθαριστας ειμαι αποτυχημενος μπροστα σε καποιον επαγγαλματια, δεν με κανει αποτυχημενο.

Και παραδειγμα ειναι, οτι αμα εγω ειμαι φυσικος, επειδη ο αλλος δεν ειναι καλος στην φυσικη, σημαινει οτι ειναι αποτυχημενος μπροστα μου? Οχι βεβαια!

 

Oχι δεν ειπες αυτο.Ειπες οτι υπερτερεις σε σχεση με εναν μουσικο αν εισαι επιστημονας.Αν το διατυπωσες λαθος οκ,αλλα δεν ειπες αυτο.

 

Το οτι επιλεγεις (ή εισαι αναγκασμενος ) να κανεις κατι σε βαζει μεσα στο παιχνιδι οποιο και να ειναι αυτο.πχ ενας μαθητης που επιλεγει να μην διαβαζει στο σχολειο θα ειναι αποτυχημενος σαν μαθητης και θα δεχτει τις συνεπειες αυτου.Αν ισχυριστει οτι βλεπει τα μαθηματα οχι επαγγελματικα αλλα σαν ακροατης 8O :D θα γελασουμε παρεα,ετσι δεν ειναι?

 

Ενας μουσικος που ξεκιναει αλλα δεν προχωραει (εστω απο επιλογη) γιατι διαφερει απο τον παραπανω μαθητη?

 

τεσπα πολλα τα ειπαμε,νομιζω καταλαβαμε τι λεμε :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι δεν ειπες αυτο.Ειπες οτι υπερτερεις σε σχεση με εναν μουσικο αν εισαι επιστημονας.Αν το διατυπωσες λαθος οκ' date='αλλα δεν ειπες αυτο.

 

2)Το οτι επιλεγεις (ή εισαι αναγκασμενος ) να κανεις κατι σε βαζει μεσα στο παιχνιδι οποιο και να ειναι αυτο.πχ ενας μαθητης που επιλεγει να μην διαβαζει στο σχολειο θα ειναι αποτυχημενος σαν μαθητης και θα δεχτει τις συνεπειες αυτου.Αν ισχυριστει οτι βλεπει τα μαθηματα οχι επαγγελματικα αλλα σαν ακροατης 8O :D θα γελασουμε παρεα,ετσι δεν ειναι?

 

Ενας μουσικος που ξεκιναει αλλα δεν προχωραει (εστω απο επιλογη) γιατι διαφερει απο τον παραπανω μαθητη?

 

τεσπα πολλα τα ειπαμε,νομιζω καταλαβαμε τι λεμε :wink:[/quote']

 

Αυτο ειπα. Τεσπα.

 

Δεν θα κρινω τον αλλον σε εναν τομεα που εχω λιωσει εγω και αυτος οχι. Δεν με απασχολει να τον κρινω. Απλα για να του δωσω την ταμπελα του αποτυχημενου σε σχεση με μενα?

Εκτος αν αυτος θελει να αυτοχαρακτηριζεται ως χασαπης, ενω δεν ξερει να κοψει μια μπριζολα. Ειναι εντελως διαφορερικα αυτα που λεμε.

Αλλο καποιος να παιζει κιθαρα μεχρι ενα επιπεδο και να αυτοχακτηριζεται ως μουσικος και αλλο ενας ο οποιος απλα λεει "γρατζουναω μια κιθαρα που και που". Το εναν μπορεις να τον κρινεις ως αποτυχημενο, γιατι ενω ειναι αθλιος εχει την αυταπατη οτι ειναι μουσικος, ενω ο αλλος, απλα παιζει ενα οργανο.

Το οτι μπορει εγω να γραφω κομματια, δεν με κανει αυτοματα μουσικο.

Κill the wise one!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου