Προς το περιεχόμενο

Η επιστολη του Πανου...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Εγώ θα πάω τη δήλωσή σου ένα βήμα πιο πέρα και θα πω ότι προτιμώ τους ανθρώπους που λένε την άποψή τους με τον απαραίτητο σεβασμό στον άλλο.

 

πιστεύεις πως μόνο ο seth δεν δείχνει τον απαραίτητο σεβασμό στον συνομιλητή του?

 

Για το Seth δε μιλάμε τόση ώρα' date=' τί σχέση έχουν οι υπόλοιποι;

 

Τελικά αυτός που δεν σέβεται είναι μονάχα αυτός που βωμολοχεί??

 

Τώρα να σου απαντήσω γενικά δεν νομίζω ότι έχει νόημα, αυτό που μας ενδιαφέρει είναι για μέσα στο φόρουμ. Ο αρμόδιος να απαντήσει σ'αυτό είναι ο Yameth και σίγουρα όχι εγώ.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 348
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Τελικά αυτός που δεν σέβεται στη συγκεκριμμένη περίπτωση, είναι αυτός που αγνοεί βασικούς κανόνες συμπεριφοράς μέσα στο forum, όπως οι προσωπικές επιθέσεις.

Αυτός που αφού προειδοποιείται συνεχίζει το λεγόμενο trolling και flaming.

Δηλαδή να δημιουργεί όλες αυτές τις συνθήκες για εσωτερικό "σφάξιμο".

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τελικά τι κατεληξαν...?...Απο τυχοδιωκτες και super-rock-αστέρες κατεληξαν εντεχνοι μίζεροι που γραφουν αρθρα για το αίμα που εχυσαν και τον ιδρωτα που σπαταλησαν για το ελληνικο μουσικό στερεωμα.....

 

Οχι ότι ο χατζηγιαννης είναι η τρομερή μουσική ιδιοφυία...(παρόλο που είχε κανει μια πολύ καλή αρχή...) αλλά τουλαχιστον δεν έχει γίνει κυρατσα που βγαίνει και μιλαει για τους αγωνες του....

 

Ζωγράφισες. Ακριβώς αυτό.

 

Ένα «καταξιωμένο είδος» ή ένας «καταξιωμένος καλλιτέχνης» που έχει δημιουργήσει και έχει σταθεί σε δυνατές βάσεις δεν έχει ανάγκη να δικαιολογεί και να δικαιολογείται. Ο κ. Κατσιμίχας απλώς εκφράζει τον φόβο της αποτυχίας του ως δημιουργού και την αβεβαιότητά του ως προς την προσφορά του.

 

+1

 

Πάντως εγώ θα αναφέρω απλώς ότι διαβάζοντας αυτό το thread μου ήρθε η όρεξη να ακούσω τα 5-6 ΠΟΛΥ ωραία ποπ τραγούδια που έχει βγάλει ο Χατζιγιάννης. Πέραν αυτού, και οι Αφοί και ο Χατζιγιάννης (τουλάχιστον δεν είναι ακόμα.... Χατζιγιάννις :lol:) νομίζω ότι έχουν βγάλει κάποια πολύ καλά κομάτια, πλην όμως έχω την αίσθηση ότι θεωρούν τον εαυτό τους τουλάχιστον Schubert. Η διαφορά (και εδώ έρχομαι να συμφωνήσω με αρκετούς από εσάς) είναι ότι ο Χατζιγιάννης κάνει pop, απλά και καθαρά ενώ οι Αφοί νομίζουν ότι έχουν κάνει κάτι επιπέδου. Ε, έλεος. Γενικώς (αν και επαναλαμβάνω ότι νομίζω ότι οι Κατσιμίχες έχουν κάνει ορισμένες καταπληκτικές δουλειές και έχουν δώσει και ένα νέο άκουσμα) αυτό είναι που μου τη βαράει στα νεύρα με την ελληνικη "εντεχνοροκ" σκηνή. Απλά, απλούστατα τραγουδάκια, ουσιαστικά pop με λίγο πιο sad (ή μάλλον μίζερο και κιτρινισμένο) ήχο και πομπώδεις στίχους....... και αυτό είναι ανώτερο.

 

Τέλος πάντων, τι να πεις. Ο καθένας πάει σύμφωνα με τις απόψεις του, τις ιδέες του και τα γούστα του. Κι εγώ νομίζω ότι είμαι καλός, αλλά άμα ακούσετε τη μουσική μου μπορεί να με βαράτε μετά. Οπότε ας μείνουμε εκεί. Νομίζουν ότι κάνουν κάτι μεγάλο. Καλά κάνουν. Αν και μάλλον το ελπίζουν και δεν το πιστεύουν (αν κρίνω από την απάντηση του Πάνου, σύμφωνα με τον zeros - πολύ σωστά νομίζω).

 

Α, να προσθέσω και κάτι μικρό; Συγνώμη σε όποιον παρεξηγηθεί, αλλά πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα (και κόβω ό,τι θέλετε γι αυτό), μαζί κι εγώ φυσικά, που δεν έχουμε κυκλοφορήσει κάτι δεν έχουμε κινητοποιηθεί να βγάλουμε τη δουλειά μας προς τα έξω επειδή κωλώνουμε. Αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να θάβουμε τον καθέναν ως ίσοι. ΔΕΝ εννοώ ότι είμαστε κατώτεροι από κάποιον, ούτε φυσικά ότι δε μπορούμε να βγαίνουμε και να κρίνουμε τη δουλειά του και τις δηλώσεις του. Απλά να έχουμε και στα υπ'όψιν ότι αυτός τουλάχιστον έχει τα @@ να βγάλει αυτό που κάνει προς τα έξω και να το εκθέσει στην κριτική μας. Καλά κάνουμε και το κρίνουμε, απλά να θυμόμαστε και ότι αυτός τουλάχιστον το έδωσε για κριτική ενώ το 95% από εμάς δεν είχε τη δύναμη να το κάνει. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω τελικα δεν εχω καταλαβει κατι. Σας πειραξε που την επιστολη την εστηλε συγκεκριμενα ο Πανος Κατσιμιχας, ή το οτι απαντησε επιτελους σε καποιους απο αυτους τους αγενεις καινουργους που βγαινουν? αν δηλαδη την εστελνε καποιος που αγαπαει ο καθενας σας ξεχωριστα δεν θα σας πειραζε?

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν το ρωτας σοβαρά... Εμένα θα μου την έσπαγε σε κάθε περίπτωση, ακόμα κι αν την έστελνε ο John Lennon, ο Freddie Mercury, ο Franz Liszt ή ο Χατζιδάκις. Και για αντίστοιχες μπαρούφες που είχε πει ο Χατζιδάκις την ίδια γνώμη έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αντίστοιχες μπαρούφες που είχε πει ο Χατζιδάκις την ίδια γνώμη έχω.

 

Παλιοτερα το είχε παρα κανει με τις μπαρουφες....Εχει ξεκουτιάνει λιγο...:lol:

 

 

ΕΔΙΤ>.....Μπερδεψα τον Θοδωρακη με τον Χατζιδακη... :roll: :lol: :lol:

Time is just a fraction of the sine.......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιστεύω ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα (και κόβω ό' date='τι θέλετε γι αυτό), μαζί κι εγώ φυσικά, που δεν έχουμε κυκλοφορήσει κάτι δεν έχουμε κινητοποιηθεί να βγάλουμε τη δουλειά μας προς τα έξω επειδή κωλώνουμε. Αυτό δε μας δίνει το δικαίωμα να θάβουμε τον καθέναν ως ίσοι. ΔΕΝ εννοώ ότι είμαστε κατώτεροι από κάποιον, ούτε φυσικά ότι δε μπορούμε να βγαίνουμε και να κρίνουμε τη δουλειά του και τις δηλώσεις του. Απλά να έχουμε και στα υπ'όψιν ότι αυτός τουλάχιστον έχει τα @@ να βγάλει αυτό που κάνει προς τα έξω και να το εκθέσει στην κριτική μας.[/quote']

 

Σχεδόν όλοι οι παλιοί μου φίλοι-μουσικοί-συμπαίκτες έχουν σταματήσει να παίζουν ή έχουν περιόριστεί σε αυτιστικά σχήματα (1200 πρόβες, κανένα live) και ο λόγος είναι αυτός που αναφέρει ο φίλος παραπάνω... Τελικά δεν έχουν τα κότσια να βγουν και να παίξουν, να εκθέσουν τη δουλειά τους στο κοινό...

Εν τω μεταξύ κάθονται σαν τους γέρους του muppet show και απαξιώνουν τους πάντες και βρίζουν πατόκορφα εμένα που συνεχίζω να παίζω με "γνωστούς" και άγνωστους καλλιτέχνες που εκθέτουν τη δική τους δουλειά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και για αντίστοιχες μπαρούφες που είχε πει ο Χατζιδάκις την ίδια γνώμη έχω.

 

Περσυ πρόπερσυ το είχε παρα κανει με τις μπαρουφες....Εχει ξεκουτιάνει λιγο...:lol:

 

Ο Χατζηδάκη(ι)ς δεν έχει πέθανει; Ή τά 'χω χάσει εντελώς;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερεις γιατι κωλωνουν να παιξουν? γιατι σ' αυτη τη σκατοχωρα ολοι βγαινουν και σε κρινουν με τοσο μισος αρνητικα, οπως εχει γινει και σ' αυτο το θεμα!!! :evil:

NON SERVIAM...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω κάποιες εξηγήσεις' date=' άμα θέλετε να πάει προς τα εκεί η κουβέντα πολύ ευχαρίστως.[/quote']

 

Εμένα με ενδιαφέρει να διαβάσω τι πιστεύεις για αυτό το θέμα.

 

Επί τροχάδην γιατί με πνίγουν οι δηλώσεις... :lol:

 

Α) Περίπτωση Χατζηγιαννο-Κότσιρες-Κατσιμιχαίοι:

 

Κατ΄αρχήν το κοινό έχει κριτήριο, όσο και αν το αφορίζουμε για το γούστο του, πιστεύω ότι, λανθάνον μεν, αλλά έχει.

 

Χατζηγιαννο-Κοτσιρες-Κατσιμιχαίοι, έχουν κατά τεκμήριο από πολύ καλή έως θαυμάσια φωνή. Αυτό το αντιλαμβάνεται ο κόσμος. Μπορεί να μην έχει τη γνώση του ειδικού, αλλά έχει αντίληψη και το καταλαβαίνει. Αυτό σε συνδυασμό με το ότι, μιλάνε για οικεία πράματα (έρωτα - χιούμορ - μοναξιά) με απλά λόγια σε εύληπτες μουσικές φόρμες, πράγμα που προσωπικά όχι μόνο δεν το κατακρίνω, αλλά μου αρέσει και εμένα πολλές φορές, έχει σαν αποτέλεσμα ένα όμορφο άκουσμα για το μέσο ακροατή, αρκετό για να του δώσει την ευχαρίστηση που ζητάει μέσα από τη μουσική.

 

Β) Περίπτωση ζεταίμε & φλωροσκυλάδικο της κακιάς ώρας:

 

Εν αρχή ην ο χαβαλές (ή η καψούρα), στη μέση επίσης ην ο χαβαλές (ή η καψούρα), αλλά και στο τέλος ην ο χαβαλές (ή η καψούρα).

 

Οι στίχοι χάλια, αλλά το κοινό στο οποίο απευθύνεται δεν έπαιρνε και άριστα στην έκθεση, :lol:, ντυμένα όμως με ιλλουστρασιόν παραγωγή που ξεγελά χάρη στις αναμφισβήτητες ικανότητες των ΚαρβελλοΦοίβων, και παικτικά πολύ καλά ώστε να μην εκνευρίζουν υποσυνείδητα τον ακροατή.

Ξεκάθαρα καλύπτουν άλλες κοινωνικές ανάγκες, υπαρκτές όμως κια υτές δυστυχώς...

 

Αυτά τα ολίγα σαν πρόγευμα...

 

Πέτυχα αργά το thread, και από ότι βλέπω έχει καμιά 30αριά σελίδες ακόμα .. Απλώς κάνω quote γιατί το κείμενο του wasted_sunsets με βρίσκει σύμφωνο 100% σε γενικές γραμμές, και νομίζω συνοψίζει σωστά το (αρχικό) θέμα που τέθηκε...

 

 

θ.

 

ΥΓ. γνώμη μου πως δεν πρέπει να αφορίζουμε τόσο γρήγορα.. Και οι κατσιμίχες και ο χατζηγιάννης εχουν ωραία τραγουδάκια, καλές φωνές, ωραία ενορχήστρωση κλπ .. Δεν ακούν όλοι fusion, και 10λεπτα σόλο σε 11/8 και λοιπούς περίεργους ρυθμούς, δεν είναι κακή η απλή μουσική..

 

Και δεν πρέπει κάτι να είναι απαραίτητα δύσκολο και να απαιτεί τρομακτική δεξιοτεχνία για να αναγνωριστεί - για να είναι αμφότεροι οι καλλιτέχνες γνωστοί και 'πετυχημένοι', κάτι κάνουν καλά..

 

my 0.02$ ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου