Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση: γιατί ο Mason ειχε δίκαση?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Βασικά, για να μην νοιώθει μειονεκτικά όταν οι υπόλοιποι (και βασικά ο Δαυίδ) έπαιζαν με τα κουμπιά τους. Κούρδιζε κι αυτός τα τομ και τις κάσες ανάλογα. :lol:

 

(Κατά βάθος πιστεύω ότι πρόκειται απλώς για διαφορετικά κουρδίσματα στο γενικό πνεύμα αυτού που είπε ο κλουζώς. ( :wink: ))

 

 

Πάντως έχω ακούσει πολλές φορές να χαρακτηρίζεται "κουτσός" ο mason και γενικώς δεν καταλαβαίνω το γιατί.

 

Σίγουρα δεν είναι -τεχνικά- στο επίπεδο αυτών που ενδεχομένως θα μπορούσαν να πάρουν ως session (φαντάζομαι ότι θα μπορούσαν να πάρουν τον top of the top) αλλά το στυλ του αυτό (των προβλέψιμων break....και δωσ'του καβάλα στο ride :lol: ) είναι αναμφίβολα τμήμα του συνολικού "πακέτου" της "χρυσής" τους εποχής.

 

Ευτυχώς που δεν κοπάναγε το δίκασο στο dark side of the moon :lol: :lol: :lol:

 

 

(Μου φαίνεται και cool άτομο ο mason. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 28
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να σε διαβεβαιώσω λοιπόν πως ο συγκεκριμένος τα χρησιμοποιεί όλα...

 

¶ραγε πόσες ώρες να κουρδίζει????:lol:

 

Σωστά φυσικά όλα όσα έγραψες, τώρα για το κούρδισμα.....λυπάμαι τον δύστυχο τον τεχνικό του :D

 

Πάντως εμένα το minimal παίξιμο του Mason μου αρέσει πολύ...

δύσκολα μπορώ να φανταστώ τις συνθέσεις των Floyd με κάποιον σαν τον Chambers (που εκτιμώ ιδιαίτερα) για παράδειγμα...

 

@harilatron

Συμφωνώ με όλα

 

@Wow!

έχει και ένα δεύτερο album "Profiles" το 1985 σε συνεργασία με τον Rick Fenn, από ότι είδα στην βιογραφία του

Dual Soliloquy

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως έμεινα όταν έμαθα ότι ο Mason συμμετείχε 2 χρονιές στο Le Mans 24 hours 8) και μάλιστα βγήκε καπου μεσα στην εικοσαδα νομιζω 8O 8O 8O

 

Α, και έχει και Ferrari Enzo 8)

 

Από το drum style του παντως, δεν θα τον έκανα για τέτοιο τύπο :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ το άλλο' date='που ο ντράμερ των Theater έχει 800 ταμπούρα και 2500 τομ!!!Έχει και 3 κάσσες κιόλας για να μπορεί να παίζει διπέταλο σε όποια μεριά των 20 μέτρων ντραμς του και αν είναι!![/quote']

 

O Portnoy βασικά έχει δύο drum kit μαζί...Αν προσέξεις εδώ http://aioros83.supereva.it/siamonster.jpg είναι δύο διαφορετικά drum kit (εξού και τα δύο καθίσματα) όπου στο αριστερό έχει δύο κάσες και στο δεξί έχει μία με διπέταλο. Η δόμή τους είναι διαφορετική....Συνήθως χρησιμοποιεί το αριστερό κιτ αλλά βέβαια αλλάζει...

 

Εδώ μπορείς να δεις να αλλάζει ενδιάμεσα στο κομμάτι....Το δεύτερο είναι η συνέχεια του πρώτου και πηγαίνει στο δεξί κιτ...

http://www.youtube.com/watch?v=Qge-AZq-rvg

http://www.youtube.com/watch?v=JFFwXe0KKOA&mode=related&search=

 

Είναι ένα medley με τα ορχηστρικά κομμάτια των theater...Παίζουν στο modern drummer για αυτό και ο ήχος τηςε drums είναι πιο μπροστά γενικά...

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερώτηση: γιατί ο Mason ειχε δίκαση?

Απάντηση: επειδή μπορούσε.

 

 

 

Φαντάζεστε πάντως οι φλοϋντ να είχανε κανα βαβουριάρη τουμπανιέρη (ονόματα δεν λέμε, συγκροτήματα δεν θίγουμε); Σας ανατρίχιασα ε;

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

harilatron kai telewiz1 συμφώνω και επαυξάνω... Το χαλαρό του παίξιμο είναι σίγουρα μέρος της τελειότητας...

 

και εγω χαλαρα παιζω... λες να είμαι τέλειος drummer και να μην το ξέρω?

 

πέρα απο την πλάκα καλός μουσικός δεν είναι αυτός που κάνει παπάδες...

 

καλός μουσικός είναι αυτός που μπορεί να κάνει παπάδες αλλά ειναι συγκρατημένος όταν το απαιτεί η μουσική που παίζει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γράφει στην μία κάσα pink και στην άλλη floyd...

 

:D :D

 

Ενώ το άλλο' date='που ο ντράμερ των Theater έχει 800 ταμπούρα και 2500 τομ!!!Έχει και 3 κάσσες κιόλας για να μπορεί να παίζει διπέταλο σε όποια μεριά των 20 μέτρων ντραμς του και αν είναι!![/quote']

 

:D :D

 

Terry Bozzio drum set

 

Η υπερβολή είναι στοιχείο της μουσικής και μερικές φορές χρειάζεται

 

 

 

Ακόμη όμως και αν τις ήθελε για να γράφει το όνομα' date=' εγώ προσωπικά θα του δικαιολογούσα μέχρι 9, μία για κάθε γράμμα - είναι πολύ βαρύ το όνομα λέμε....

[/quote']

 

Συμφωνώ απόλυτα

 

 

 

Και αν τα χρησιμοποιήει όλα τα τομ, εμένα σφίρα μου.

 

Ολά για την διαφίμηση γίνονται ρειιιιιιι παρτε το χαμπάρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγα ρε φιλε Mimi,μην εισαι τοοοοσο απολυτος στις 'δηλωσεις' σου,ασε και ενα μικρο παραθυρακι ανοιχτο...:) Και ο Mcbrain εχει πολυ μεγαλο σετ,αλλα σιγουρα τα παιζει ολα τα τομ!!!!Και ολα τα πιατινια!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου