Προς το περιεχόμενο

Ενισχυτής πλήκτρων: Αξίζει η αγορά; Προτάσεις;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κανένας με καμια ιδέα ρε παιδιά? Για βοηθήστε για να μην πετάξουμε χρήματα.. επίσης τα ηχεία tbox κάτι φτηνα του thomann τα έχει ακούσει κανείς? Έχει κάτι 15αρια ECO που κάνουν 69ευρώ αν θυμάμαι... φτηνά είναι αλλά αξίζουν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • Απαντήσεις 50
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για να ρωτήσω λίγο για ενισχυτή... ξανά μετά από καιρό, μιας και είναι στα σκαριά για αγορά ο Roland KC-350.

Θέλω να αποφύγω τα παραπάνω έξοδα για τον KC-350 (120W), παίρνοντας τον μικρότερο αδερφό του, το KC-150 (65W). Αυτό που ήθελα να σας ρωτήσω είναι αν βγάζω καλά μια πρόβα κι ένα live με 65W για μόνιτορ. Μήπως πρέπει να προτιμήσω τα 120W? Στη μπάντα, εκτός από drums, έχουμε και 100W από μπάσο και επίσης 100W από κάθε μια από τις 2 κιθάρες. Βέβαια στις πρόβες τα παιδιά δεν χρησιμοποιούν το 100% της ισχύος των ενισχυτών τους...

Με 65W είμαι εντάξει;  ???

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα πω μονο πως αν παρεις κι εσυ 120ρι, δε θελω να ρθω σε πρόβα σας. Νομιζω είναι υπερβολη. Οτι και να χουν οι αλλοι, για τις εντασεις που απαιτει μια πρόβα είναι υπεραρκετα νομίζω. Εκτος αν με τον ορο προβα βαζετε και την εκτόνωση απο τα βασανα όλης της βδομαδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' εμέ, οποιοσδήποτε ενισχυτής πλήκτρων βγάζει "χρωματισμένο" και όχι πλήρη ήχο. Αν θέλεις ένα σύστημα από όπου θα ακούς τα πλήκτρα σου ζωντανά και λαμπερά, σαφώς για μένα ένα active ηχείο θα ήταν πολύ καλύτερο, τόσο για πρόβες, όσο και για live, που θα μπορείς να το χρησιμοποιείς σαν προσωπικό σου monitor. Επειδή τέτοια ηχεία δεν διαθέτουν μίκτη, αν έχεις παραπάνω από μία γραμμές line, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα μικρό μίκτη.

 

Προσωπικά έχω αυτό, και πραγματικά μαμεί και δέρνει με την ποιότητά του. Και επίσης είναι ασυγκρίτως πιο ελαφρύ σε σχέση με την πλειοψηφία των ενισχυτών που κυκλοφορούν σε αυτά τα watt. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή τέτοια ηχεία δεν διαθέτουν μίκτη, αν έχεις παραπάνω από μία γραμμές line, μπορείς να χρησιμοποιήσεις και ένα μικρό μίκτη.

 

Γιατί να χρησιμοποιήσω μίκτη; Αν συνδέσω το active ηχείο απλά με το output mono του συνθ δεν είναι αρκετό; Δε ξέρω, απλά ρωτάω... ::)

Και απ'την άλλη, έχω διαβάσει τις καλύτερες κριτικές για τους Roland Key Amps και...... τις χειρότερες για τα ηχεία Behringer, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σε ό,τι αφορά τις απαιτήσεις των πλήκτρων. Δεκτόν, το γεγονός ότι έχεις μείνει ικανοποιημένος, αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέριες (τί πλήκτρα χρησιμοποιείς; σε live; σε πρόβα; κλπ) για να με πείσεις.  ;)

 

 

Εγω θα πω μονο πως αν παρεις κι εσυ 120ρι, δε θελω να ρθω σε πρόβα σας. Νομιζω είναι υπερβολη. Οτι και να χουν οι αλλοι, για τις εντασεις που απαιτει μια πρόβα είναι υπεραρκετα νομίζω. Εκτος αν με τον ορο προβα βαζετε και την εκτόνωση απο τα βασανα όλης της βδομαδας.

 

Όπως έγραψα, ΔΕΝ χρησιμοποιούμε το 100% της δυναμικότητας των ενισχυτών στις πρόβες μας. Απλά, θέλουμε να είμαστε σίγουροι με την ισχύ που έχουμε ο καθείς για κάθε μελλοντική περίπτωση...... :P Και γι'αυτό προτιμήσανε τα παιδιά (όπως κι εγώ) αρκετά watts.

 

 

Κάτι σε tascam vl-a5 έχεις σκεφτεί?

 

Δε θα ήθελα studio monitors σε αυτή τη φάση... Πάντως τα έχω στο πίσω μέρος του μυαλού μου για το μέλλον. ;)

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί να χρησιμοποιήσω μίκτη; Αν συνδέσω το active ηχείο απλά με το output mono του συνθ δεν είναι αρκετό; Δε ξέρω, απλά ρωτάω... ::)

Και απ'την άλλη, έχω διαβάσει τις καλύτερες κριτικές για τους Roland Key Amps και...... τις χειρότερες για τα ηχεία Behringer, ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ σε ό,τι αφορά τις απαιτήσεις των πλήκτρων. Δεκτόν, το γεγονός ότι έχεις μείνει ικανοποιημένος, αλλά θα ήθελα περισσότερες λεπτομέριες (τί πλήκτρα χρησιμοποιείς; σε live; σε πρόβα; κλπ) για να με πείσεις.  ;)

 

Κυρίως χρησιμοποιώ ένα Roland Fantom-G και ορισμένες φορές και ένα Roland XP-50.

Μόνο του το Fantom-G φυσικά δεν χρειάζεται μίκτη, όταν έχεις και δεύτερο synth, εννοείται ότι θέλεις και μίκτη. Το συγκεκριμένο Behringer το έχω βγάλει σε live ως προσωπικό monitor και πραγματικά με εξέπληξε ευχάριστα με την καθαρότητά του ακόμα και σε υψηλά levels.

Το ηχείο αυτό έχει πεντακάθαρο ήχο που προσωπικά δεν έχω ακούσει από όσους ενισχυτές έχω δοκιμάσει ως τώρα. Και έχω ακούσει το Fantom-G και μέσα από έναν Roland της καινούργιας σειράς KC, δεν θυμάμαι ποιος ήταν, μάλλον ο 150. Κατά τη γνώμη μου πάντα, δεν συγκρίνεται ο ήχος. Το ηχείο, όπως ανέφερα και πριν, βγάζει fullrange ήχο, ενώ ο ενισχυτής γενικά βγάζει χρωματισμένο ήχο. Τι να πω, γούστα είναι αυτά, αλλά είμαι της άποψης ότι μιας και τα keyboards βγάζουν ολοένα και πιο λαμπερό και καθαρό ήχο, πρέπει να ακούς όλο το συχνοτικό φάσμα που βγάζει το keyboard σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Earthlings

 

Εγώ θα σου πρότεινα αυτόν:

 

http://www.thomann.de/gr/behringer_k3000fx.htm

 

...αν και δεν βγάζει και τα 300w είναι Πολύ Καλός για τα λεφτά του (FBQ feedback detection and multi FX processor, 15" woofer & 1" tweeter) και σε καλύπτει σε πολλές καταστάσεις πρόβα, σπιτι, live!!!

Eίναι λίγο βαρύς βέβαια (34κ) αλλά...ευκαιρία και για γυμναστική  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

               

          θα  προτεινα  για  ενισχητη  τον  PEAVEY  KB5  ειναι  παρα πολυ  καλος  με  πολυ  καλη  ποιοτητα

          ηχου  και  με  αρκετη  ενταση.  ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα  προτεινα  για  ενισχητη  τον   PEAVEY  KB5

 

Τον έχω τσεκάρει... thnx!

 

Εγώ θα σου πρότεινα αυτόν:

http://www.thomann.de/gr/behringer_k3000fx.htm

 

Και αυτόν τον έχω τσεκάρει... πάλι thnx!

 

Αλλά.......................... άμα διαβάζω ότι τελικά ένα ζεύγος (stereo) active είναι ίσως ο καλύτερος τρόπος για να ακούς το σύνθι, τότε μπερδεύομαι αρχικά  ??? και μετά............ καταλήγω προς αυτή τη λύση!  ;D

Σε αυτό το thread οι απόψεις είναι πάνω κάτω 50-50 ανάμεσα σε ενισχυτή και active/ή passive ηχεία. Αλλά τελικά, για τη περίπτωσή μου πάντα, μάλλον προς τα δεύτερα πάω. Χρειάζονται και οι σχετικές δοκιμές βέβαια. 

 

www.myspace.com/dizzydizign

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου