Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η αγαπημενη σας κιθαρα/μπασο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτη που "χωρις αυτη δεν ζειτε??" :lol: :lol:

 

εμενα η πρωτη Warmoth tele που εφτιαξα με τα χερακια μου :) πριν καμμια 10αρια χρονια...

 

8293645437f01385.jpg

 

μπρατσο boat neck (παχιο-παχιο :lol: ) με 7 1/2 radius & 21 (φυσικα) 6150 ταστα,παιζει σαν βουτυρο,intonated Graph Tech εξασφαλιζουν τελειο intonation & μηδενικο σπασιμο χορδων,ενω το vintage hardware εξασφαλιζει την τελεια εμφανιση :lol: αλλα και τη λειτουργικοτητα,η ταστιερα απο βραζιλιανικο rosewood (εντελως αντιοικολογικη...) μπορει να μην συνεισφερει τιποτα στον ηχο ειναι ομως αναμφισβητητα ...σκετη χλιδα :lol: ενω το παναλάφρο one piece swamp ash σωμα παρα το ..παρωχημενο sunburst φινιρισμα (poly of course) εξασφαλιζει resonance & ατελειωτες ωρες ξεκουραστου παιξιματος....

Απο πλευρας ηχου οι custom made Lindy Fralin μαγνητες (3 μηνες τους περιμενα) φτιαγμενοι για τα προσωπικα μου γουστα (δηλ. για να παιζουν ιδανικα στη μεσαια θεση οπου "μενω" κατα 90% οταν παιζω με τελε) απλα σκοτωνουν....

 

 

Για πειτε και εσεις (και παρακαλω πολυ δωστε ΕΚΤΕΝΗ περιγραφη της...αγαπημενης σας... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 34
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

εγώ, που μάλλον είμαι ο "φτωχός συγγενής" σε αυτό το forum έχω μόνο δυο... η μια των 100 ευρώ και η άλλη των 600...

 

άρα δεν έχω πολλές επιλογές για να διαλέξω, στην ερώτηση "χωρίς αυτήν θα μπορούσα να ζήσω"... επιλέγω sheraton γιατι αν παθει κάτι θα κλαίω τα λεφτά μου.... :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DSCN2498-1.jpg

DSCN2452.jpg

Aυτες ειναι η κιθαρες μου . Η Jaguar ειναι η κιθαρα που νιωθω να χει φτιαχτει πανω μου και την βρηκα ως διαμαγειας (την εψαχνα πολυ καιρο, thnx fleamail!) Αψογο contour, αψογο feeling και αψογος ηχος για αυτα που παιζω (surf&garage). Eιναι αμερικανα του 2005 νομιζω, σε stock κατασταση εκτος απο ενα buzz stop που τοποθετηθηκε για να κανει την γεφυρα της απλα τελεια.Eιναι η πιο μπελαλιδικη κιθαρα του κοσμου κ για αυτο την αγαπω πολυ, αν κ ειναι λιγο βαριουτσικη! Παντως η κιθαρα που δεν θα πουλουσα ποτε ειναι η SG angus young signature, με τον απολυτο in your face rock&roll ηχο. Ενας PAF neck και ενας gibson angus sig brige με απιστευτα πριμα την κανουν απλα τελεια. Το μανικι της ειναι 60'ς (θα προτιμουσα να ταν 50'ς) και ειναι και αυτη σε stock κατασταση.. Δεν θα την πουλουσα ποτε γιατι ηταν η πρωτη μου κιθαρα και την αποκτησα μετα απο 3 χρονια αναμονης και με αυτην εκανα τα πρωτα μου μουσικα ταξιδια με κιθαρα. Αυτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά η Rockinger strat μου:

 

contour_4.jpg

 

wood.jpg

 

Δεν έχω πειράξει τίποτα πάνω της, είναι όλα stock, και παρόλα αυτά, παίζει και δείχνει υπέροχα ;)

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sting1.jpg

 

DSC01256Medium.jpg

 

DSC01260Medium.jpg

 

Δεν έχω δεί και δεν έχω πιάσει ποτέ όργανο κατασκευασμένο όπως αυτό! Είναι το μόνο μπάσο στον κόσμο που του αξίζει να είναι active καθώς είναι και το πρώτο active μπάσο! Μπράτσο που με βολεύει 100% πράγμα που μου έχει δημιουργήσει το πρόβλημα να μην μπορώ να βολευτώ με άλλο! Μπορεί να έχει έναν μαγνήτη αλλά μπορείς να βγάλεις πολλούς ήχους! Και το ποιο σημαντικό ακούγετε παντού καλά κι έτσι είναι ελβετικός σουγιάς! Ακόμη και μέσα από τον Danelectro nifty seventy που έχω στο σπίτι με το 6" ηχείο βγάζω φοβερό ήχο! Αν είχε και έναν neck single coil θα ήταν το μοναδικό μου μπάσο! Βέβαια η Musicman βγάζει τα καινούργια της μοντέλα με επιλογή HS αλλά δεν θα μπορούσα ποτέ να το αποχωριστώ! Και μιας το να έχω δύο είναι πλεονασμός σκέφτομαι να το στείλω να μου βάλουν έναν Neck Single Coil...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν!!!!!!!! Τι ν 'αυτό ρε; Βγάλε τις φωτό πριν με πιάσει εγκεφαλικό......Απίστευτο φίλε! Τρομερό μπάσο!!

 

 

Εμένα φυσικά είναι το Ltd F-104, που δεν πρόκειται να αποχωριστώ ποτέ αφενός γιατί ήταν και το πρώτο μου μπάσο αλλά και γιατί είναι απλά καταπληκτικό παιχτικά και ηχητικά, ευέλικτο ως προς το εύρος ήχων που σου προσφέρει, πανέμορφο με καταπληκτικό rosewood στην ταστιέρα και maple στο πίσω μέρος του μπράτσου. Απλά δε θα το δώσω ποτέκαι για συναισθηματικούς λόγους βέβαια...

 

 

DSCF52025555.JPG

Βass is a state of mind...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθοτι.............αναπηρος............δηλωνω πληρη αδυναμια να παιξω κιθαρα χωρις ολα αυτα.......επιτρεψτε μου να αντικαταστησω λοιπον την κιθαρα με αυτο το portable package::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

IMG_0670.jpg

 

Aν ομως υποχρεωνομαι να διαλεξω οπωσδηποτε κιθαρα (αν και εχω την εντυπωση οτι δεν θα μπορουσα να αποχωριστω καμμια απο οσες εχω) θα ελεγα αυτην:

 

IMG_0678.jpg

 

Μανικι απο classic player 60's απιστευτα βολικο σε σχημα V που.......ΣΚΟΤΩΝΕΙ :D :D , ΣΩΣΤΟ χρωμα, και φυσικα διπλοπηνιακος στη bridge pos μια και στρατ χωρις splittable διπλοπηνιακο στη bridge pos ειναι σα τζατζικι χωρις γιαουρτι :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από αυτά:

 

Jay_guitars_2007.jpg

 

Θα'λεγα η Ibanez στα δεξιά αλλά με πολύ μικρή διαφορά απ'όλες τις άλλες.

 

Είναι τα παιδιά μου! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Την λατρεύω επειδή είναι τέλεια σε σχήμα (strat με carved top) S/S/H duncan designed με μοναδικό ήχο, wilkinson-style vibrato με brass block, το επικό mop binding γύρω γύρω, φοβερή ταστιέρα και απόλυτο headstock! A, είναι και Ibanez :D

 

Παίζει σχεδόν τα πάντα αλλά ξεχωρίζει μέσα απ'το πλήθος και σε εμπνέει να παίζεις, να παίζεις, να παίζεις!

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λατρεύω!

 

http://images.hugi.is/hljodfaeri/88967.jpg

 

Δεν είναι δική μου, αλλά ελπίζω κάποια μέρα να γίνει. ΓΙ αυτό ζητουνται 1600 ευρω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου