Προς το περιεχόμενο

Final Four λαμπατων ενισχυτων!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω παιξει με screamer με μια esp custom με seymour duncan JB bridge hb και σε καμια περιπτωση δεν μου φανηκε ο ηχος να πλησιαζει slayer, cannibal corpse... Πιο πολυ hard rock μου φανηκε, ισως λιγο πιο γκαζωμενο. Εχω ακουσει κι εγω κλιπακια του screamer απο internet και κατα τη γνωμη μου δεν ειναι ολα αντιπροσωπευτικα... παρε την κιθαρα σου και πηγαινε στον λογοθετη να τον ακουσεις.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τις εχω διαβασει και γω της κρητικες του harmony central, περισσοτερες απο μια φορες, και πριν και αφου πηρα τον boogie μου.Γενικα, στο harmony γραφονται σωστα πραγματα αλλα γραφονται και π@π@ριες.Ο τελικος κρητης εισαι εσυ.

 

Δεν προσπαθω να υποστιριξω την αγορα μου, απλα να σε βοηθησω :wink:

 

Oι boogie, ειναι ενισχυτες με χαρακτηρα, παντα υπαρχει η χαρακτηριστικη χροια τους στον ηχο, (τουλαχιστον σε οσους εχω ακουσει) αυτο ειτε σου αρεσει, ειτε οχι,αλλα επειδη ως κατοχος του DC, τυχαινει να εχω ακουσει αρκετες διαφορετικες κιθαρες "πανω"του, σε διαβεβαιωνω πως δεν ισωπεδωνει τον ηχο τους.

 

Οσον αναφορα τον traynor που ανεφερε ο φιλος spimav_z,ειναι οντως πολυ ομορφος ενισχυτης με πολυ ωραια και διακριτικο reverb, αλλα για τα γουστα μου υστερουσε σε headroom.

 

Στα λεφτα που δινεις, ισως βρεις καποιον thd, για ριξε και κει μια ματια, πιστευω αξιζει :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια σε live ο ηχος των marshall δεν συγκρινεται με τιποτα.

εχουν οι ατιμοι τις συχνοτητες που πρεπει να εχει η κιθαρα στη μαχη..διαπερνουν τη μπαντα σε καθαροτητα..

μπορει να εχεις ενα τοπ μηχανημα και στο σπιτι να ακουγεται σουπερ και σε live να ξεβρακωνεται!

ιδιως τα παλια μοντελο JCM PLEXI JTM45!

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ θα πρότεινα στον φίλο να ακούσει απόψεις απο άτομα που έχουν τους συγκεκριμένους ενισχυτές που τον ενδιαφέρουν.

και φυσικά να δοκιμάσει τους ενισχυτές όσο περισσότερο χρόνο μπορεί

δυστυχώς ένα 5-10 λεπτό τεστ σε κατάστημα και μάλιστα με τον πωλητή πάνω απτό κεφάλι σου δεν βοηθάει να βγάλεις συμπεράσματα αλλά μέσες άκρες ίσως κάτι να γίνει.(εγώ ακόμη ανακαλύπτω τον screamer μου)

παρεμπίπτοντος δεν θα πρότεινα τον f-50(αν και δεν τον έχω, είχα κάνει παλιότερα ηχογράφηση σε ενα στούντιο με αυτών και δεν έχει καμία σχέση με τους υπόλοιπους boogie).

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο πολυ hard rock μου φανηκε' date=' ισως λιγο πιο γκαζωμενο. .[/quote']

καμια σχεση...πηγαινε στο 1:30 του βιντεο :wink:

ENGL SCREAMER RULES

ΥΓ : δεν ειμαι εγω αυτος ο αντι-ερωτικος τυπος :D :D

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι βρε, αυτο που εννοουσα προς το παιδι ειναι του στιλ ασε τα κλιπ απο το νετ και παρε την κιθαρα σου και πανε δοκιμασε τον απο κοντα γιατι μαγνητης με μαγνητη εχει διαφορα. Εγω πχ με την παραπανω κιθαρα κ μαγνητη που ανεφερα αυτο το ρυθμικο που λες δεν το εβγαλα... Παντως κι εγω screamer προτεινω στον φιλο. Το μονο αρνητικο οτι θα πρεπει να αγορασει το footswitch εξτρα, αν το χρειαζεται βεβαια.

Ένα στουντιάκι στην Οίτη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στο video η εγω ειμαι περιεργος η μου αρεσε μονο οταν χρησιμοποιουσε το ds-1. :lol:

δεν λες ευτυχως που υπαρχει και το ds1 και ακουγονται καλα οι engl :D :D :D

γουστα ειναι...τι να πει κανεις :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι ακριβως!

αλλιως θα ειχαν ολοι τον ιδιο ηχο.

παντως το ατιμο ακουγεται απιστευτα bluesy.

'μα τα χιλλια γιαπωνεζικα τσιπακια'. :P

www.myspace.com/costaexarhos

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον screamer η αληθεια ειναι οτι ειναι ευκολο να τον ακουσω (μιας που ανεφερα οτι δεν ειμαι απο Αθηνα) στον Τσελιο και θα το κανω.Για τους αλλους ριχτε φωτα.Κατι αλλο.Σε περιπτωση που επιλεξω Engl και εφοσον δεν εχει Footswitch.

 

Το μονο αρνητικο οτι θα πρεπει να αγορασει το footswitch εξτρα, αν το χρειαζεται βεβαια.

 

Για footswitch τι προτεινετε;Το Z5 ή μεγαλυτερο Z(π.χ.12) MIDI Footswitch(αν ταιριαζει);Μηπως μπορω να ελενχω ολες τις λειτουργιες του ενισχυτη με ενα MIDI Foot Pedal σαν το Behringer FCB 1010;Αν ναι και εφοσον αυτο δεν επιρεαζει γενικα τον ηχο του ενισχυτη..... δεν ειναι προτιμοτερο , αφου και πιο φθηνο ειναι (απο Z5>) και θα μου μεινει αργοτερα αν παρω κανα πεταλι ή καμια εφφεδιερα;

 

Αν ειπα καμια μ@μ@κία μη γελαστε παρακαλω.Ειμαι ασχετος με οτι εχει σχεση με εφφε , midi controllers κλπ.Στο νοιζ διαβασα καπου οτι το FCB 1010 μπορει να κανει και αυτην τη δουλεια.

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου