Προς το περιεχόμενο

Final Four λαμπατων ενισχυτων!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

οι Express ειναι πολυ ακριβοτεροι :wink: και οι peavey δεν εχουν καλα καθαρα (σε περιπτωση που τον ενδιαφερουν τα καθαρα τωρα η αργοτερα)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Θελω πολυ καλα καθαρα οπως γραφω και στην αρχη και ξερω οτι ο 5150 δεν εχει καθολου.Για τον mesa F-50 τι ξερεις Bloody sunday;Ειμαι αναμεσα σ'αυτον (αν εβρισκα ελαφρως μεταχειρισμενο καλα θα 'ταν) και στον screamer.Τον screamer θα μπορεσω απο βδομαδα να τον ακουσω ενω για τον mesa παω στα τυφλα για την ωρα.Εχει παρα πολυ καλες κριτικες αλλα....μου κανει;Θεσσαλονικη ξερει κανεις ποιος εχει mesa;

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον F 50 τον έχει ένας φίλος μου κιθαρίστας (σε μια μπάντα που ίσως βρεθώ κι εγώ οσονούπω) και τον έχω ακούσει αρκετά με Les Paul σε πρόβα και σε συναυλία. Πιστεύω ότι έχει ωραία, γεμάτα καθαρά (αν και κάπως σκοτεινά) και το distortion του είναι αλήτικο - άγριο χωρίς να πηγαίνει σε metal καταστάσεις. Οπωσδήποτε μπορεί να κάνω λάθος γιατί δεν πείραξα τα EQ settings του.

 

Να σημειώσω μόνο ότι δεν θα πρέπει να δίνεις καθόλου βάση στο Harmony Central γιατί ουσιαστικά είναι ένα φόρουμ που ο καθείς γράφει το μακρύ και το κοντό του - μπορεί να είναι μια παλιά καραβάνα και να εξυμνήσει τον F 50 και να έρθει ένας πιτσιρικάς και να τον θάψει επειδή τον άκουσε σε έναν φίλο του με μια κιθάρα "μ'έκαψες" με τέρμα τα πρίμα. Ή το ανάποδο: μπορεί μια παλιά καραβάνα να τον θάψει επειδή λέει ότι δεν βγάζει ωραία blues και ένας άλλος τζαζίστας να γράφει διθυράμβους. Είναι καλό απλά για να διαβάζεις εντελώς αντιφατικές εντυπώσεις, και όχι για να κοιτάς τις βαθμολογίες. Πολλοί βάζουν με αστεία ευκολία 10ρια ή άσσους, και μάλιστα πολλοί γράφουν ύμνους μόλις μετά την πρώτη ώρα με τον ενισχυτή, χωρίς να τον έχουν ακούσει ουσιαστικά καθόλου...

 

Edit: Τελικά ήταν ένας Caliber και όχι ένας από τους F. Μου φάνηκε όμως ιδανικός σαν μεταχειρισμένη αγορά, και το distortion του είναι πολύ καλό.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Anyway για να μη κουραζω αλλο...απ'οτι καταλαβατε θελω ο ενισχυτης μου να εχει πολυ καλα καθαραsmooth (σας επρηξα)distortion στα leads αλλα χρειαζομαι και περιστασιακα το thick gain του engl"

 

Για καθαρά παραθέτω τη δικιά μου εμπειρία , μάλλον δεν θα σου κάνει όμως...

Hiwatt DR-103

 

http://reviews.harmony-central.com/reviews/Guitar+Amp/product/Hiwatt/DR-103/10/1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ξερω οτι ο 5150 δεν εχει καθολου.

έχεις δίκιο δεν έχουν καθόλου καθαρά.

στα λεφτά που διαθέτεις δεν νομίζω να βρεις μεγαλύτερη ευελιξία σε άλλον ενισχυτή εκτός του screamer.

άποψη μου πάντα απτήν προσωπική πείρα που έχω απτών screamer εδώ και 2 χρόνια περίπου :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σημειώσω μόνο ότι δεν θα πρέπει να δίνεις καθόλου βάση στο Harmony Central γιατί ουσιαστικά είναι ένα φόρουμ που ο καθείς γράφει το μακρύ και το κοντό του - μπορεί να είναι μια παλιά καραβάνα και να εξυμνήσει τον F 50 και να έρθει ένας πιτσιρικάς και να τον θάψει επειδή τον άκουσε σε έναν φίλο του με μια κιθάρα "μ'έκαψες" με τέρμα τα πρίμα. Ή το ανάποδο: μπορεί μια παλιά καραβάνα να τον θάψει επειδή λέει ότι δεν βγάζει ωραία blues και ένας άλλος τζαζίστας να γράφει διθυράμβους. Είναι καλό απλά για να διαβάζεις εντελώς αντιφατικές εντυπώσεις, και όχι για να κοιτάς τις βαθμολογίες. Πολλοί βάζουν με αστεία ευκολία 10ρια ή άσσους, και μάλιστα πολλοί γράφουν ύμνους μόλις μετά την πρώτη ώρα με τον ενισχυτή, χωρίς να τον έχουν ακούσει ουσιαστικά καθόλου...

 

Συμφωνω κι επαυξανω στο οτι στο Harmony Central τα πραματα ειναι τελειως υποκειμενικα και οι εντυπωσεις αναλογα με το προσωπικο γουστο του καθενος.Για τον ιδιο ακριβως λογο που καποιος μπορει να λατρεψει ενα ενισχυτη/κιθαρα/μπασο/εφφε κλπ καποιος αλλος θα τον εχει για πεταμα.Ενα μικρο παραδειγμα οχι για ενισχυτη αλλα για το floyd rose σε reviews καποιας ibanez rg αν θυμαμε καλα.

Καποιος:

 

"Loved the Floyd.....always in tune no matter how you use it " και αλλα...

 

Καποιος αλλος για την ιδια κιθαρα παντα με το ιδιο Floyd:

 

"This useless piece a shit.....it's hard for it to even stay in tune" και αλλα χειροτερα.

 

Ανεφερα το τρεμολο σαν ενα εξαρτημα πανω στην κιθαρα που ή σε βολευει ή δε σε βολευει.Ποσο μαλλον οταν τα πραματα εχουν να κανουν αμεσα με τον ηχο(Ενισχυτες,κιθαρες,εφφε).Υπαρχουν καποιοι μαλιστα που απο τον ενθουσιασμο τους που πειραν την κιθαρα τους με πολυ καλο deal ,ειτε ελαφρως μεταχειρισμενη , ειτε απο ebay , ειτε ξερωγω , δινουν αβερτα 10αρια κι ας αξιζει το οργανο ενα γενεοδωρο 3(ξερετε ποιο).

 

Να σημειώσω μόνο ότι δεν θα πρέπει να δίνεις καθόλου βάση στο Harmony Central...

Εδω θα διαφωνησω.Το H-C ειναι μια τεραστια database που μπορει να αποδειχτει πραγματικο εργαλειο για τον ενδιαφερομενο αγοραστη.Ιδιαιτερα οταν για ενα προιον υπαρχουν παρα πολλες reviews φτανει ομως να τις διαβαζεις και οχι να μεινεις στην βαθμολογια.Επισης οταν βλεπω απο διαφορετικους reviewers με διαφορετικες κιθαρες το ιδιο παραπονο για ενα ενισχυτη (οπως π.χ. με τον Mesa DC-5 πιο πισω και χωρις να θελω -επαναλαμβανω-να τον θηξω) εγω προσωπικα θα το ψαξω καλυτερα.

 

bloody sunday περιμενω τη review του Mesa Express που υποσχεθηκες! :wink:

Live fast , die ... hard!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα reviews στο HC άχρηστα δεν είναι, αλλά μπορείς πολύ εύκολα να καταλάβεις τι παίζει με αυτό που σε ενδιαφέρει βρίσκοντας τα κοινά θετικά & αρνητικά σημεία στα reviews.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γειά σας, εγώ χρησιμοποιώ τον Engl Screamer με ένα Gmajor και Behringer FCB1010 για controller. Πάρα πολύ ωραίος ήχος άλλα παίζει και μεγάλο ρόλο η κιθάρα που βάζεις πάνω. Με μία Framus και μια Gibson Les Paul που δοκιμάσαμε είχε πάρα πολύ γλυκό ήχο ειδικά στις neck θέσεις.

 

Πολύ ωραίο και γλυκό overdrive έχεις αν παίξεις με το gain του καθαρού καναλιού, αλλά θα πρέπει να έχεις χαμηλά το τελικό στάδιο ενίσχυσης (εκτός αν θές να διώξεις τους γείτονες). Προσωπικά έχω εκτιμήση το γεγονός ότι μπορείς να παίζεις με αξιοπρεπέστατο ήχο σε χαμηλή ένταση.

 

Χρησιμοποιώ μια Ibanez Prestige s1675, με Bareknuckle μαγνήτες.

 

Τα tone controls δεν έχουν την τόσο "δραστική" απόκριση άλλων ενισχυτών.

 

Ταδύο relay switch της FCB δεν μπορούν να δουλεύοθν μαζί ή το ένα ή το άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

bloody sunday περιμενω τη review του Mesa Express που υποσχεθηκες! :wink:

 

:D Καλά, δεν είμαι και reviewer... Απλά θα σας μεταφέρω τι είπαν το Guitarist και το Guitar Buyer! Είναι όντως ακριβοί πανάθεμά τους αλλά έχουν το καλό ότι είναι πολύ κόμπακτ και εύκολοι στη μετακίνηση και βεβαίως, παίζουν με χαρακτηριστική ευκολία σχεδόν τα πάντα (πηγαίνουν μέχρι και σε Rectifier ήχους) και παίρνουν τις απίστευτες διακρίσεις! Στο ανάλογο thread μάλλον αργά απόψε...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου