Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εκτός της απώλειας έντασης, γενικά ποιες είναι οι άλλες ηχητικές ενδείξεις μιας "τελειωμένης" λυχνίας; υπάρχει περίπτωση η ενίσχυση να χάνει σε sustain και γενικά ο ήχος να γίνεται πιο "flat" και άχρωμος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

 

το bias δεν το κανουμε για να μην καψουμε τον μετασχηματιστη αλλα για να ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ οι τελικες λυχνιες (και ο ενισχυτης μας) στο optimum της αποδοσης τους... :wink:

 

βεβαια για να πουμε και την αληθεια για παρα' date='μα παρα πολλα χρονια οι κιθαριστες σε ολον τον πλανητη απλα κοτσαρανε νεες λαμπες και επαιζαν χωρις Bias ,η Fender ας πουμε δεν Biasare κανεναν κλασσικο ενισχυτη και μια χαρα επαιζαν... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

παντως ενας καλομπαισαρισμενος ενισχυτης αποδιδει καλυτερα απο εναν που δεν ειναι και η διαφορα ειναι αισθητη αν τους βαλεις διπλα-διπλα...[/quote']

¶ρα μπορώ να αλλάξω λάμπες χωρις bias,αλλά καλό θα ήταν σε κάποια στιγμή να τον πάω;Δεν ξέρω αν αλλάζει τίποτα από μοντέλο σε μοντέλο,αλλά ο ενισχυτής μου είναι fender hot rod deluxe

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εκτός της απώλειας έντασης' date=' γενικά ποιες είναι οι άλλες ηχητικές ενδείξεις μιας "τελειωμένης" λυχνίας; υπάρχει περίπτωση η ενίσχυση να χάνει σε sustain και γενικά ο ήχος να γίνεται πιο "flat" και άχρωμος?[/quote']

 

ναι υπαρχει περιπτωση (in fact ειναι το πρωτο "γνωρισμα")

 

μια καλη λυση για να αποφευγετε το συνεχες τρεξιμο στον τεχνικο για biasing ειναι να παραγγειλετε μια οκταδα (η περισσοτερες) MATCHED λυχνιων οποτε οποτε τις αλλαζετε ο ενισχυτης θα παραμενει ΣΧΕΔΟΝ (λογω του φυσιολογικου bias drifting) τελεια biased... :wink:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bias παίζει πολύ σημαντικό ρόλο σε έναν ενισχυτή. Χωρίς λεπτομέρειες, το bias ελέγχει το ποσό του βολτάζ που δέχονται οι λάμπες. Διαφέρει από τύπο σε τύπο. Οι λάμπες της προενίσχυσης είναι self biasing. Αν θέλει κάποιος να αλλάξει τύπο τελικών για να καταλάβει το διαφορετικό τους χαρακτήρα, θέλει ρύθμιση. Μερικοί ενισχυτές έχουν αυτόματη ρύθμιση αλλά συνήθως οι κατασκευαστές τους δεν συνιστούν την αλλαγή αυτή, ενώ άλλοι κατασκευαστές που έχουν fixed bias (πχ. οι Mesa) είναι ακόμη πιο αυστηροί προς τους επίδοξους μαστροχαλαστές.

 

Επίσης, μερικοί τροποποιούν το bias για να αλλάξουν τον ήχο προς κάτι που τους ικανοποιεί περισσότερο. Σε μερικούς αρέσει να το χαμηλώνουν («ψυχρό») κι έτσι η ένταση του ρεύματος που δέχονται είναι μικρότερη, με αποτέλεσμα να διαρκούν περισσότερο. Αν το παρακάνουν όμως, θα ακούγονται πιο στείρες, πιο «πλαστικές» και με μικρότερο volume. Οι Mesa π.χ. είναι φτιαγμένοι με ψυχρό bias (περίπου 60%, χαμηλότερα από το συνηθισμένο 70%) αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι δεν ακούγονται ζεστοί…

 

Οι περισσότεροι συνήθως το ανεβάζουν («θερμό») αλλά αντίθετα με τα παραπάνω, θα στρεσσάρονται πιο πολύ με ρεύμα κι έτσι θα έχουν μικρότερη διάρκεια ζωής. Ο τελικός ήχος όμως θα είναι πιο ζεστός, με περισσότερη δυναμική και πλουσιότερες αρμονικές, αρκεί βέβαια να μην τις κάψουν! Υπάρχει δυστυχώς η εντύπωση στους τρελούς modders ότι ο ενισχυτής τους θα ακουστεί σώνει και καλά καλύτερος αν γίνει κάτι τέτοιο... πολύ θα ήθελα να ακούσω τέτοιες ιστορίες καθημερινής τρέλας από τεχνικούς... Αν κάποιος είναι πολύ χομπίστας μπορεί να πειραματιστεί, αρκεί βεβαίως να έχει κάποιες σοβαρές γνώσεις, όπως επίσης και να προφυλάσσεται σωστά ξέροντας ότι το ηλεκτρικό ρεύμα στους ενισχυτές ΣΚΟΤΩΝΕΙ (να και μια σωστή χρήση των CAPS που βλέπω συνεχώς... τς τς τς)

 

 

Spiegate μόλις τώρα είδα ότι έχεις HRD... παλιά που είχα κι εγώ κοιτούσα συχνά το http://studentweb.eku.edu/justin_holton/ που λογικά θα το ξέρετε.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακαλώ spie! Αλήθεια, ακούς ενοχλητικούς ήχους από τον ενισχυτή όταν παίζεις μερικές συγκεκριμένες νότες, πχ ένα μεσαίο ρε; Σαν να συντονίζεται η καμπίνα; Αυτό πολλοί λένε ότι οφείλεται στους κραδασμούς που μεταδίδονται στις λάμπες κι όχι στην καμπίνα, αλλά εγώ δεν μπορούσα να το εντοπίσω. Μου είχε τσακίσει τα νεύρα.

 

Συν το ότι η κατασκευή του ενισχυτή ήταν η φτήνεια προσωποποιημένη, το γεγονός ότι μπασάριζε τόσο νωρίς, υπερκαλύπτοντας τις άλλες συχνότητες, το ότι όπως πολλοί ξέρουν δυναμώνει πολύ απότομα από το 1 και πάνω (αν είχα βάλει και πετάλι overdrive γινόταν χαμός κουνώντας το master volume 3-4 χιλιοστά - τι σπάσιμο!!!)... κι ας μου άρεσαν τα καθαρά του, ακόμη και τα βρώμικά του που μερικοί τα αντιπαθούν... τελικά τον πήγα πίσω... Τα έχεις συναντήσει και εσύ αυτά;

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι,μόνο κάτι μικροφωνισμούς ακούω μερικές φορές επειδή θέλουν άλλαγμα οι τελικές.Το ηχείο είναι αλλαγμένο αλλά δεν ξέρω αν αυτό παίζει ρόλο,πάντως δεν έχω πρόβλημα ούτε με τις συχνότητες(πάιζω με τα mid,treble flat και bass 8 ).Εμένα μου αρέσει το καθαρό και το 1ο drive.Το more drive έχει πολύ θόρυβο και ας άλλαξα τις pre-amp tubes με 12ΑΤ7.Πάντως,τώρα που έχω βρει τους ήχους μου δύσκολα θα τον άλλαζα.Ποιόν πήρες στην θέση του εσύ;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα τον Epiphone Blues Custom 30, ο οποίος έχει μια ποιότητα κατασκευής που είναι εξαιρετικά δύσκολο να την πιστέψεις για 730 ευρώ (πριν από κανένα δίμηνο). Μάλιστα, αν τον είχα αγοράσει δυο βδομάδες πριν θα τον έπαιρνα 630... η Epiphone μάλλον κατάλαβε ότι είναι too much of a bargain ένας ενισχυτής που είναι 2x12 με custom ειδικά για αυτόν ηχεία Eminence, 100% λαμπάτος - μέχρι και με tube rectifier, με πολύ όμορφη ρετρό εμφάνιση και με ποιότητα κατασκευής που δεν συναντάς σε 2πλάσια τιμή και λίγες φορές και σε 3πλάσια (όχι, δεν υπερβάλλω, τις συγκρίσεις μου τις έχω κάνει).

 

Κρίμα πάντως για τον HRD γιατί μου άρεσε και το καθαρό του (είχε μια μεγάλη δόση από τα διάσημα διαμαντένια Fender καθαρά) και το πρώτο drive του. Αν δεν χρησιμοποιούσα πετάλια νομίζω ότι και το 2ο drive θα είχε τη θέση του κάπου. Μπορεί να ήταν το κομμάτι που πήρα έτσι αλλά ξέρω ότι το volume, τα μπάσα και οι περίεργοι ήχοι είναι φαινόμενα που παρατηρούνται συνεχώς. Γενικά οι λάμπες του δεν έχουν καλή στήριξη, και πολλοί combo Fender από τότε που πρωτοφτιάχτηκαν είχαν κερδίσει το παρατσούκλι "valve torture chamber"...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες, http://www.eurotubes.com/euro-video.htm , για εσας που εχετε Hot rod deluxe, ειναι πολυ χρησιμο αν θελετε να πειραξετε τις λαμπες του ενισχυτη σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαιρετικό λινκ... αν και δεν αναφέρει πουθενά το τι πρέπει να αποφεύγεται για λόγους ασφαλείας (πχ το κόλπο με το χέρι στην τσέπη), και το πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ είναι (σόρι για τα caps πάλι αλλά είναι σημαντικό).

 

Σε κάποιο σημείο νομίζω ότι λέει ότι τον έφτασε στο 70%, το οποίο είναι σχετικά νορμάλ, αν και η εντύπωσή μου ήταν ότι ο ενισχυτής έμοιαζε με φούρνο και ότι ερχόταν από τη μαμά εταιρία με το bias "ζεστό". Επίσης δεν λέει αν δουλεύει με τις μαμίσιες λάμπες της Groove Tubes. Αν έχει βάλει άλλες τα πράγματα αλλάζουν...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου