Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για ριξτε μια ματια και σ αυτο.Αξιζει τον κοπο...;)

http://trentino.best.vwh.net/

 

The Care And Feeding of Tubed and Other Amplifiers and Other Facts"

c1990-c2002 by Sal Trentino

of Sal Trentino Electronics

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πολύ κατατοπιστικά όλα αυτά! μπράβο! ωραία. τώρα μένει να δούμε από που παίρνουμε λάμπες και ποιές....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θέμα είναι σχετικό, ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο HRD μου έχει χάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε ένταση...

 

Χθες πχ έπαιζα στο 6 για να ακουστώ στην πρόβα, ενώ παλιότερα έπαιζα στο 1.5 και έσπαγαν τζάμια...

 

Προφανώς χρειάζομαι αλλαγή λυχνιών. Το θέμα είναι ποιες πρέπει να αλλάξω;

 

Τις προενισχύτριες, τις τελικές ή όλες??? :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd,δεν ξερω αλλά λογικά τις τελικές, σύμφωνα με αυτα που γραφει και o superfunk. πάντως , ένας ηλεκτρολόγος μπορεί να στις μετρήσει και να σου πει πόσο τις εκατό έχουν χάσει. ισως αυτό να γίνεται εύκολα (αλλα δεν ξερω πως)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και το θέμα είναι σχετικό' date=' ήθελα να ρωτήσω το εξής:

Ο HRD μου έχει χάσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ σε ένταση...

 

Χθες πχ έπαιζα στο 6 για να ακουστώ στην πρόβα, ενώ παλιότερα έπαιζα στο 1.5 και έσπαγαν τζάμια...

 

Προφανώς χρειάζομαι αλλαγή λυχνιών. Το θέμα είναι ποιες πρέπει να αλλάξω;

 

Τις προενισχύτριες, τις τελικές ή όλες??? :roll:[/quote']

 

το καλυτερο θα ηταν να βρεις καποιον να στις μετρησει...εμενα οι δικες μου εχουν ολες γραμμενο(με ενα..μαρκαδορο) εναν ..αριθμο μετα απο μετρηση που εκανε ο telegun...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd ο ενισχυτής σου δεν διορθώνεται' date=' να μου τον δώσεις εμένα :D [/quote']

 

:lol::lol::lol::lol:

 

Λες ε? Θα το σκεφτώ :D

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά,το bias είναι απαραίτητο;Υπάρχει τόσο μεγάλος κίνδυνος να κάψεις τον μετασχηματιστή εξόδου;Εσείς κάνετε bias στους δικους σας ενισχυτές;Το λεω αυτό επειδή είναι μεγάλη ταλαιπωρία να μεαφέρεις τον λαμπάτο ενισχυτή σου(που συχνά είναι αρκετά πάνω από 20 κιλά) κάθε τόσο στον τεχνικό...

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

elavd οι ΤΕΛΙΚΕΣ ειναι,οι προενισχυτικες δεν θελουν αλλαγη σχεδον ποτε.... :wink:

 

το bias δεν το κανουμε για να μην καψουμε τον μετασχηματιστη αλλα για να ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ οι τελικες λυχνιες (και ο ενισχυτης μας) στο optimum της αποδοσης τους... :wink:

 

βεβαια για να πουμε και την αληθεια για παρα,μα παρα πολλα χρονια οι κιθαριστες σε ολον τον πλανητη απλα κοτσαρανε νεες λαμπες και επαιζαν χωρις Bias ,η Fender ας πουμε δεν Biasare κανεναν κλασσικο ενισχυτη και μια χαρα επαιζαν... :lol: :lol: :lol: :lol:

 

παντως ενας καλομπαισαρισμενος ενισχυτης αποδιδει καλυτερα απο εναν που δεν ειναι και η διαφορα ειναι αισθητη αν τους βαλεις διπλα-διπλα...

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου