Προς το περιεχόμενο

Συντήρηση λαμπάτου ενισχυτή


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λέει απο κάτω στο κείμενο οτι βάζει τις JJ 6V6.Τελικά,το bias είναι τόσο εύκολο που δεν αξίζει να μην το κάνεις.Όταν αλλάζεις λάμπες,πως ξέρεις ποιό είναι το σωστό bias γι'αυτές;

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 33
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εξαιρετικό λινκ... αν και δεν αναφέρει πουθενά το τι πρέπει να αποφεύγεται για λόγους ασφαλείας (πχ το κόλπο με το χέρι στην τσέπη)' date=' και το πόσο ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ είναι (σόρι για τα caps πάλι αλλά είναι σημαντικό). [/quote']

 

Όντως! Το κάνει να δείχνει σαν να είναι τόσο εύκολο που μπορεί να το κάνει κι ένα παιδάκι...

 

Τι είναι αυτό το κόλπο με το χέρι στη τσέπη που λες?

 

Τελικά ΠΟΣΟ ΑΣΦΑΛΕΣ είναι???

 

Το ρωτάω γιατί πρόκειται να αλλάξω λάμπες πολύ σύντομα και σκεφτόμουν μήπως τελικά να έκανα το bias μόνος μου... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλώς να κάνεις όλη τη δουλειά με το ένα χέρι έχοντας το άλλο στην τσέπη σου,γιατι με αυτόν τον τρόπο σε περίπτωση που σε χτυπήσει το ρεύμα δεν θα περάσει από την καρδιά(ίσως κάποιος άλλος να σου δώσει μια πολύ καλύτερη εξήγηση...).Αν τα κάνεις όλα έτσι όπως πρέπει δεν έχεις κανένα κίνδυνο.Μπες στο site που έδωσε στην προηγούμενη σελίδα ο bloody_sunday και θα δεις μια πολύ αναυτική πειγραφή του πως να κάνεις Bias χρησιμοποιώντας μόνο ένα πολύμετρο(κάθε σπίτι έχει κανα δυο τέτοια) και ένα κατσαβίδι

Μυστικό:Τα 80's είναι κιτς πλεον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ενισχυτή έχεις; Έχει bias pot για ρύθμιση ή όχι; Πχ ο HRD έχει ενώ οι Mesa και οι HiWatt έχουν fixed bias. O δικός μου έχει αυτόματη ρύθμιση με cathode biasing, αν και αυτό βέβαια σημαίνει ότι αλλαγές θα είναι ανεκτές σε μικρά πλαίσια και όχι πχ να περάσω σε ΚΤ66 ενώ χρησιμοποιεί 6L6WGC. Aκόμη και μια αλλαγή από 6L6GC σε 6L6WGB δεν είναι ευκαταφρόνητη...

 

Αν έπρεπε να κάνω biasing θα τον πήγαινα σε τεχνικό, με τη διαφορά ότι θα κοιτούσα να είναι γνωστός μου, και ότι υπό την επίβλεψή του θα μάθαινα να κάνω πέντε πράγματα με ασφάλεια. Οπότε είμαι έξω από το χορό του biasing και δεν έχω επιδοθεί στο σπορ... αν και θα ήταν καταπληκτικό να του πετούσα ότι τελική λάμπα ήθελα - ο μόνος που έχω δει ότι είναι σχεδιασμένος να το κάνει είναι ο φοβερός THD Univalve, που αν είχε effects loop θα τον έπαιρνα χωρίς δεύτερη κουβέντα...

 

Το κόλπο με την τσέπη είναι για να αποφύγεις να βάλεις το δεύτερό σου χέρι επάνω στον ανοιχτό ενισχυτή, σχηματίζοντας έτσι κύκλωμα (με το σώμα σου σαν αντίσταση) και καταλήγοντας σε ένα μεγαλοπρεπέστατο ηλεκτροσόκ... Το πρώτο χέρι κατευθύνει το κόκκινο καλώδιο στην ανάλογη γυμνή pin της λάμπας ενώ το μαύρο κλιπ το βάζεις επάνω στο γειωμένο σασί.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου