Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

DSP κάρτες στην Ελλάδα : Universal Audio UAD-1 : List price στο www.musicstore.de 890 ευρώ, τη δίνει 695 (όσο κι ο Thomann). Η ελληνική αντιπροσωπεία, Eurosound, δίνει list price 1250 (!) + 18% ΦΠΑ (!!) = 1475 - 20% ως προσφορά ($^##!...) = 1180...

 

TC POWERCORE PCI : Ο Νάκας την έχει ...προσφορά 999, όταν το www.musicstore.de δίνει 999 list price και την έχει προσφορά 599!!!

 

Εντάξει, οι προσφορές μπορεί να διαφέρουν από κατάστημα σε κατάστημα, αλλά όχι και να μας δουλεύουν και για τις τιμές καταλόγου...

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ως φανατικος "πολεμιος" :evil: των ελληνων διαπλεκομενων :P αντιπροσωπων εχω να προσθεσω τα εξης de facto στοιχεια:

Εφτιαξα μια λιστα με τεσσερα προιοντα,απο τεσσερις διαφορετικες αντιπροσωπιες.Στην συνεχεια προσθεσα τις τιμες που ειχαν στο thomanns και τις τιμες που εχουν οι ελληνες "Κοσκοταδες".

Τα προιοντα εχουν ως εξης:

Roland Fantom S88

Creamware Noah EX

T.C. Reverb 4000

Focusrite ISA 428

 

Συνολικο κοστος στο thomanns=9.291 euro

 

συνολικο κοστος εν ελλαδι.......15.583euro!!!!

 

Παντως δεν μπορω να πω...υπαρχουν μερικα προιοντα που στην Ελλαδα τιμολογουνται μονο με 30% καπελο! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, βρωμάει ο τόπος από παραδείγματα και περιπτώσεις αισχροκέρδειας των ελληνικών καταστημάτων σε σύγκριση με τα ευρωπαϊκά on-line stores. Καλά κάνετε λοιπόν και τα λέτε και μάλιστα αναφέρετε και κάποια διαδικτυακά καταστήματα με καλές τιμές και εξυπυρέτηση για να πάρει χαμπάρι ο κόσμος τι γίνεται και να του μένει κανα φράγκο στην τσέπη... Επειδή όμως τα παραδείγματα δεν τελειώνουν ποτέ, καλό θα ήταν να σταματήσουμε το κράξιμο προς τους κυρίους έλληνες εμπόρους (έστω και αυτό το κόσμιο), όχι γιατί δεν το αξίζουν, αλλά γιατί τόσα καταλαβαίνουν, τόσα κάνουν! Δεν έχουν αλλάξει τόσα χρόνια που υπάρχει η εναλλακτική του Δικτύου, θα αλλάξουν τώρα; Η αλλαγή θα γίνει με τη μία και για τα καλά όταν όλοι θα αγοράζουν από εκεί που τους συμφέρει και δεν θα τους τα ακουμπάει κανείς! Μέχρι τότε, ας τους αφήσουμε να χαρούν όσο μπορούν και ας ασχοληθούμε με τίποτα πιό δημιουργικό... ας ψωνίσουμε τίποτα φτηνό μέσω Ίντερνετ!

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να καταντάει βαρετό, αλλά πρέπει συνεχώς να ακούγεται αυτό το θέμα για να υπάρξει κάποια λύση. Εγώ προσωπικά λέω πάντα στους φίλους, γνωστούς και μαθητές μου να ψωνίζουν μέσω Internet και μάλιστα εξυπηρετώ με την πιστωτική μου φίλους που δεν έχουν, αλλά δεν αρκεί. Πρέπει να ακούγεται και παραέξω η ξεφτίλα και forum σαν αυτό προσφέρουν μια μικρή διέξοδο.

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχετε δίκιο.Η κατάσταση είναι απαράδεκτη.Πρέπει να γίνει κάτι και άμεσα, δεν πάει άλλο να μας ρουφάνε το αίμα κανονικά!Εσύ Γιάννη (yameth) σαν πιο μέσα στα πράγματα και με περισσότερες άκρες, τι λες; Τι πιστεύεις για το θέμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:D :D :D :D :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :D :D :D :D :D :D :lol: :lol:

Καλά, θεϊκο, σαν ανέκδοτο είναι!!!!!!

 

Μήπως πρέπει να ξεχάσουμε τελικά και αυτά που ξέραμε;;; Θα πάω να ζητήσω πίσω τα δίδακτρα από τη σχολή μου, μάλλον τόσο καιρό ζούσα σε μια πλάνη και μου μαθαίνανε ανύπαρκτα πράγματα......

Καλά που υπάρχουν και αυτοί οι άνθρωποι να μας πληροφορούν!

 

:D :D :D :D :D :D

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την περίοδο των διακοπών είπα να αγοράσω και εγώ μια φορά από Ελλάδα

μιας και έχω βαρεθεί να τα δίνω στους ξένους και ιδιαίτερα στους Αμερικανούς :(

*Anyway η ιστορία έχει ως εξής -περνάω από Μusic Productive και βλέπω στη βιτρίνα ένα αναλογικό synthy για κιθάρα της Electro-Harmonix. Ανεβαίνω πάνω και μου λένε ότι είναι αρκετό καιρό στη βιτρίνα(το είχαν για κράχτη) και είναι χαλασμένο...Εγώ προθυμοποιήθηκα να το αγοράσω με την προοπτική να προσπαθήσω να το φτιάξω, όταν όμως ο τύπος το ανέβασε πάνω και το δοκίμασε με έναν !τυχαίο μετασχηματιστή! το μηχάνημα δούλεψε μια χαρά. Εγώ επέμεινα να το αγοράσω και μου είπε ότι κάνει 500 και με την έκπτωση μου το αφήνει 430ευρώ.

Το εφφέ έχει από την Electro-Harmonix προτεινόμενη τιμή 280$ και στο

site που συνήθως αγοράζω έχει 265$.Και μάλιστα σε περίοδο που το δολάριο έχει πέσει κατακόρυφα...

*Μετά από δύο μέρες πήρα τηλέφωνο και ρώτησα για ένα άλλο μηχάνημα...το equalizer της MXR. Απο 170!?!? μου το άφηναν 120ευρώ...το βρήκα 105ευρώ σε ένα άλλο μαγαζί αλλά μιας και ήταν να παραγγείλω πράγματα το πήρα από το internet για 85$...

Οπότε πάλι δεν ψώνισα από την χώρα μου...

Σε λίγα χρόνια που θα γίνει περισσότερο γνωστό το internet και δεν θα το φοβάται και ο κόσμος θα υπάρξει κρίση στα μαγαζιά και πιστευώ ότι θα μείνουν λίγα και κυρίως τα παλαιότερα.

Πάντως τα μαγαζιά που εγώ γουστάρω είναι τα μικρά και κάπως ψαγμένα (σε σύγκριση με τους υπόλοιπους).Σαν μαγαζί μου αρέσει αρκετά ο Καγμάκης γιατί εκτός από τα τετριμμένα φέρνει επίσης και καλά -και όχι τόσο γνωστά μηχανήματα-.

 

 

ΥΓ.1 Ο Motard τα λέει μια χαρά...

 

ΥΓ.2 Μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα, δηλαδή αν κάποιο μηχάνημα σας χαλάσει σας το φτιάχνει το μαγαζί από όπου το αγοράσατε???

Είστε σίγουροι??? Γιατί όσον αφορά τα μηχανήματα για ηλ.κιθάρα δεν γνωρίζω κανέναν που να μπορεί να τα επισκευάσει(εφφέ,ενισχητές κλπ)

Εκτός και αν εννοείται απλώς μόνο τις πληροφορίες που μπορεί να δώσει ένας πωλητής για τα προϊόντα του(κάτι το οποίο το θεωρώ αυτονόητο).

 

ΥΓ.3 Ουδεμία σχέση έχω με κάποιο μαγαζί και σπάνια αγοράζω μουσικά μηχανήματα(έχω βρει άλλους τρόπους...)

 

ΥΓ.4 Στο παραπάνω e-mail δυστυχώς θίγω συγκεκριμένα πρόσωπα και προωθώ κάποια άλλα(κάτι που ίσως μετανιώσω)οπότε αν δεν συμφωνείται βρίστεμαι όσο θέλετε...δίκιο θα έχετε...

 

ΥΓ.5 Για όσους ενδιαφέρονται να βεβαιωθούν για αυτά που λέω

www.ehm.com και www.musictoyz.com

 

ΥΓ.6 Πάλι φλυαρία με έπιασε...

 

Νίκος Π.

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, εκεί που είναι το δολλάριο σήμερα, συμφέρει 100% να ψωνίζεις απ'έξω και ειδικά από Αμερική. Ακόμα και με τους φόρους εκτελωνισμού βγαίνεις κερδισμένος

 

ΥΓ.2 Μου κάνει εντύπωση που μιλάτε για τεχνική υποστήριξη στην Ελλάδα' date=' δηλαδή αν κάποιο μηχάνημα σας χαλάσει σας το φτιάχνει το μαγαζί από όπου το αγοράσατε???

Είστε σίγουροι??? Γιατί όσον αφορά τα μηχανήματα για ηλ.κιθάρα δεν γνωρίζω κανέναν που να μπορεί να τα επισκευάσει(εφφέ,ενισχητές κλπ)

[/quote']

 

Τώρα θα διαφωνήσω. Από τον Νάκα είχα πάντα άριστο service σε κάθε είδους μηχάνημα. Επίσης, για κιθάρες είχα service από το Rockpile που πήρα την 7ender μου, και επίσης ο Διαμαντόπουλος έχει καλό service. Επίσης, στη Roland στη Φειδίου το service είναι άψογο. Και εγώ παλιά δεν πίστευα ότι είναι δυνατόν να επέμβει κάποιος εδώ στα chipάκια του ψηφιακού μου, και όμως συμβαίνει. Δεν θυμάμαι να έχω κακή εμπειρία από service. Αλλά ξέρω άλλους που είχαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Έχετε δίκιο.Η κατάσταση είναι απαράδεκτη.Πρέπει να γίνει κάτι και άμεσα' date=' δεν πάει άλλο να μας ρουφάνε το αίμα κανονικά!Εσύ Γιάννη (yameth) σαν πιο μέσα στα πράγματα και με περισσότερες άκρες, τι λες; Τι πιστεύεις για το θέμα;[/quote']

Κάνουμε μια παρανόηση.

Συγκρίνουμε αντιπρόσωπους (δηλ. χονδρέμπορους) με dealers (δηλ. λιανοπωλητές).

Δεν αναφερθηκε κανείς στις τιμές που πουλάει η Roland Γερμανίας, αλλά

στου Thomman.de που είναι dealer της. Η σύγκριση τιμών πρέπει να γίνεται στο ίδιο επίπεδο, δηλ. στα μαγαζιά! Αυτοί εξουσιοδοτούνται να κάνουν έκπτωση στην λιανική τιμή.

Τώρα θα μου πείτε... ποιοι είναι dealers και που θα βρώ το τάδε όργανο

όταν το θέλω στην τιμή που διάβασα ότι κάνει; Αυτό είναι το δίλημα!

Η παρανόηση βέβαια στην Ελλάδα δεν γίνεται έτσι τυχαία...

Κάθε αντιπρόσωπος πρέπει να έχει δίκτυο με dealers ανα την Ελλάδα, και

όχι να πουλάει αποκλειστικά στο μαγαζί του...

Σε κάποιες περιπτώσεις απλά δεν υπάρχει δικτυο, ενω σε άλλες ο αντιπρόσωπος σπάει τις τιμές στην έκθεση του, οπότε οι dealers του δεν αγοράζουν, και φροντίζουν να γίνουν και αυτοί ανταγωνιστές / αντιπρόσωποι!

Σε άλλες πάλι οι dealers απλά δεν επενδύουν, έχουν μικρή ποικιλία και δεν προβάλουν τις τιμές, οπότε ο αγοραστής θα καταλήξει στο showroom του αντιπροσώπου.

 

'Ετσι κι αλλοιώς εγώ θυμάμαι τις βιτρίνες πάντα χωρίς τιμές... Από

μικρό παιδί. Λες και ντρέπονται γι αυτές!

Αλλά επειδή ζούμε στην Ελλάδα, ας μη κατακρίνουμε μόνο αυτούς γιατί είναι Έλληνες. Ακόμα και στο bazaar του noiz πολλές αγγελίες δεν αναφέρουν τιμή. Παρ' ότι το πρώτο που ρωτάμε για κάτι που αγοράζουμε είναι η τιμή του... Και το ξέρουμε όλοι γιατί έχουμε υπάρξει αγοραστές και πωλητές ταυτόχρονα. "'Ασε να ενδιαφερθεί πρώτα" λέμε "και μετά τον ψήνω!" '

Ελα όμως που σήμερα ο κόσμος είναι ενημερωμένος και ξέρει τι ζητάει... Το βλέπει στο internet, σε περιοδικά κλπ. Πάει η εποχή της τυφλής εμπιστοσύνης.

Ήρθε ο καιρός να αντιμετωπίσουμε την αλήθεια της πληροφόρησης, και της

παγκοσμιοποίησης και να βγούμε από τον μικρόκοσμο μας. Σε όλα τα

επίπεδα. 'Οσο "μικροί" κι αν ήμαστε. Και θέλει άλλη νοοτροπία!

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια προταση! επειδη ολοι μας σερφαρουεμ και ανακαλυπτουμε sites με πολυ ενδιαφεροντα πραγματα ας κανουμε μια λιστα των οσων εχουμε βρει

για να αλληλοπληροφορουμαστε για διαφορες πηγες οργανων αλλα και αλλων χρησιμων πληροφοριων.

 

http://www.harmony-central.com/Effects/Data/

 

Θησαυρός για κάθε είδους (outboard) Effects με (πολλές) κριτικές από χρήστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου