Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλά, μετά από μετακόμιση και καιρό απουσίας, μπαίνω και βλέπω εξελίξεις!!!

 

Τι έγινε, παρεξηγήθηκαν οι έμποροι και οι φίλοι τους μήπως; Όσο για τον ανώνυμο φίλο που κατακρίνει το "ανώνυμο" post, ρε μεγάλε, κι εσύ "ανώνυμα" έγραψες!!! Πέρα από αυτό, και μέλος να είναι κάποιος, δε σημαίνει ότι είναι επώνυμος!!! Αν θέλεις είσαι σκύλος! Βάλε ένα proxy και ούτε ο Μεθενίτης μπορεί να δει τη διεύθυνση από την οποία συνδέθηκες, οπότε στην απίθανη περίπτωση που είσαι τρομοκράτης, δε μπορεί να δώσει την IP address σου στον εισαγγελέα για να ψάξουν τα log files του ISP σου! Πας να κάνεις τον έξυπνο κι εσύ και βγαίνεις σε χειρότερη θέση, από την άγνοια σου.

 

Εγώ πάντως, καταλαβαίνω και όσους ενοχλούνται και όσους δεν ενοχλούνται με το θέμα. Τους πρώτους γιατί δεν τρώνε κουτόχορτο και τους δεύτερους γιατί ίσως δεν τους συμφέρει η ανατροπή ή δεν είναι έτοιμοι να τη δεχτούν. Μπορεί με υψηλούς τόνους να μην είναι εύκολες οι ανατροπές, όμως με σοβαροφάνεια και ειρωνικά σχόλια σίγουρα γίνονται ευκολότερες στα μάτια των νέων. Θα έλεγα κάτι για ιερείς και Αίγυπτο, όμως άσε το καλύτερα, ας πάω να παίξω μουσική. Πάντα φιλικά.

 

ΤΜ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Συγγνώμη που δε σας απάντησα νωρίτερα ¶γγελε και mustard, έπαιζα μουσική με τα όργανα που αγόραζα φτηνότερα, στο στούντιο που κατασκευάζω μόνος μου με το μισό κόστος. Τώρα ψάχνω παράλληλα και για εισιτήρια για ταξιδάκι στο εξωτερικό, κάτι που δε θα είχα τη δυνατότητα να κάνω (δε μου τρέχουν από τα μπατζάκια) αν άφηνα να με γδύνει ο κάθε κλέφτης, από το μπακάλη που πουλάει 1,60 τις ντομάτες (τα άκουσε κι αυτός σήμερα), μέχρι το πολυκατάστημα που πουλάει μοντέλο κάμερας dv (εισαγωγικό μοντέλο σειράς) που έχει ήδη καταργηθεί 900 ευρώ, ενώ το νέο top-of-the-line μοντέλο της ίδιας σειράς κοστίζει 600, σε οποιοδήποτε άλλο κατάστημα στην ΕΕ. Βγαίνω λίγο εκτός θέματος, όμως θέλω να καταλήξω (ειδικά μετά τα ειρωνικά σχόλια για τη μετανάστευση) στο εξής: ο καθένας έχει ότι του αξίζει. Αν πιστεύετε ότι μια ζωή σας αξίζει η κοροϊδία, καλώς. Εγώ, δε θα πάρω. Με τις υγείες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τελική ανάλυση έμποροι είναι όπως και οι μισοί Ελληνες και αν ρίξει κανείς μια ματιά γύρω του τα ΠΑΝΤΑ ακριβαίνουν συνεχώς.

 

Για παράδειγμα' date=' τα λαχανικά ακρίβυναν με τις παράνομες λαϊκές. Μήπως στήνονται παράνομες λαϊκές τα βράδυα από τους αντιπροσώπους και από εκεί που ο παραγωγός έχει δώσει το [b']MACKIE CONTROL[/b] έχει 1250 Ευρώ πωλείται 1700 Ευρώ τιμή "μεταξύ μας, μόνο για σένα, μην το πεις πουθενά";

 

Στο κατω-κάτω πόσες κιθάρες' date=' ενισχυτες ή δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται κανείς για να παίξει μουσική ?[/quote']

 

Και ξάφνου είδα φως! Μουσική παίζω και με μία φλογέρα που έχω από το δημοτικό. ¶ρα, με 100 Ευρώ περίπου, μπορούμε όλοι να παίξουμε μουσική. Κακώς φωνάζουμε για τους Αντιπροσώπους. Πρέπει να είμαστε σεμνοί και ολιγαρκείς. Είσαι ένας πραγματικός άγγελος, ¶γγελε.

 

... μουσική παίζεις καθόλου ?

 

Φάουλ ¶γγελε' date=' δεν νομίζεις για ένα τόσο εξειδικευμένο forum;

 

Πέρα από την πλάκα, [b']¶γγελε[/b] είσαι ο μόνος ευχαριστημένος πελάτης εδώ μέσα. Εύχομαι να έρθουμε όλοι στην θέση σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Γεράσιμε ...

 

Δεν θεωρώ οτι είμαι σεμνός ουτε ολιγαρκής :-) ... ούτε και θα ήθελα να παιζω μουσική με μια φλογέρα.

 

Δεν λέω ότι οι "αντιπρόσωποι" έχουν δίκιο που πουλάνε όσο πουλάνε και σίγουρα υπάρχουν στιγμές που με ενοχλεί που υπάρχουν τόσο μεγάλες διαφορές στις τιμές. Διαφωνώ με τους "εντονους τόνους", όχι με το περιεχόμενο των λεγόμενων και σίγουρα δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω κανέναν τους, απλά κάνω μιά -κατα την γνώμη μου πάντα- διαπιστωση για κάποια πράγματα που ισχύουν ευρύτερα στην χώρα μας και όχι μόνο στα μουσικά.

 

Πάντως με εκνευρίζει περισσότερο να πληρώνω το τζατζίκι σε τιμή "εξωτικής σαλάτας γιαουρτιού με εσάνς σκόρδου και αγγουριού" ή ενα ποτήρι ουίσκι όσο κάνει ένα μπουκάλι.

 

Οσο για το "φάουλ", τώρα που ξαναδιάβασα αυτά που είχα γράψει, νομίζω οτι έχεις δίκιο, ήταν λίγο άστοχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, δύο πράγματα δεν εγκρίνω σε όλες αυτές τια απόψεις που ακούγονται ενάντια στους αντιπρόσωπους.

 

Το πρώτο είναι ότι είναι ανώνυμες, με την έννοια ότι δεν λέει κάποιος συγκεκριμένα πράγματα για τον ΤΑΔΕ αντιπρόσωπο που έχει κάνει το ΤΑΔΕ λάθος ή την ΤΑΔΕ ατιμία κλπ. Αυτό θα είχε κάποιο νόημα, με την έννοια ότι θα ξέραμε και εμείς που πρέπει να πάμε να ψωνίσουμε, ποιον πρέπει να πάμε να υποστηρίξουμε και ποιον όχι. Αλλά να γράφουμε γενικώς και αορίστως ότι οι αντιπρόσωποι είναι έτσι και όχι αλλιώς, χωρίς να κατονομάζουμε εταιρείες και περιστατικά είναι μεγάλη κουταμάρα και άδικο απέναντι σε ανθρώπους που (γνωρίζω εγώ προσωπικά, αλλά μάλλον τους γνωρίζουν και πολλοί άλλοι) οι οποίοι προσπαθούν να είναι σωστοί...

 

Και με το "προσπαθούν" περνάω στο δεύτερο πράγμα που δεν μου αρέσει. Ότι έχουν μερικοί την απαίτηση να είναι σωστές οι αντιπροσωπείες (και οι εταιρείες γενικότερα), χωρίς οι ΙΔΙΟΙ να είναι σωστοί. Π.χ., πόσοι από εσάς τρέχετε το Cubase πειρατικό; Πόσοι το κάνετε αυτό εδώ και τουλάχιστον πέντε χρόνια; Πόσοι από εσάς θεωρούν ότι είναι καλύτερα να τους κοπεί το χέρι παρά να πληρώσουν νόμιμο software;

 

Ή μήπως δεν ξέρουμε ότι το software είναι ο κύριος τρόπος συντήρησης αυτών των εταιρειών; Computer θα αγοράσεις μία (άντε δύο) φορές. Κάρτα ήχου, τα ίδια; Όργανο, τα ίδια; ¶ρα η αγορά software είναι ο μόνος τρόπος να βοηθήσουμε τις εταιρείες να ζήσουν και να δουλέψουν μαζί μας για τη βελτίωση της κατάστασης (ναι, το ξέρω ότι κάποιες εταιρείες δεν το βλέπουν έτσι, αλλά για αυτό έχω το πρώτο από τα δύο προβλήματά μου, καθώς κανένας δεν λέει επωνύμως ποιες εταιρείες είναι σκάρτες).

 

Οι εταιρείες/αντιπροσωπείες κλπ, δεν διοικούνται από ρομπότ. Διοικούνται από ανθρώπους, που πρέπει να ανταμοίβονται για τις προσπάθειές τους, να πληρώνουν το ΙΚΑ τους, να μην κινδυνεύουν να κλείσουν. Δεν είναι σπόνσορες των καλλιτεχνικών προσπαθειών κανενός μας και δεν πρέπει να περιμένουμε δώρα από αυτές. Μπορούμε όμως να απαιτήσουμε καλύτερες υπηρεσίες και (κυρίως) καλύτερο support.

 

Να θυμάσαι λοιπόν φίλε, ότι κάθε φορά που προτιμάς να αγοράζεις παράνομο software (και κάποιοι μάλιστα ΜΟΝΟ παράνομο software), στην ουσία σκάβεις το λάκο σου σαν πελάτης.

 

Κάποιοι ίσως σκέπτονται ότι όλες οι εταιρείες είναι "σκατά", ότι καλά κάνουμε και δεν αγοράζουμε τίποτε νόμιμο κλπ. Δεν συμφωνώ, διότι έχω προσωπικά οφεληθεί από την πάγια πολιτική μου να αγοράζω νόμιμα όσο μπορώ περισσότερα πράγματα. Έχω τα manual μου, έχω το θάρρος να σηκώσω το τηλέφωνο και να βρίσω κάποιον αν χρειαστεί, έχω (με δυο λόγια) απαιτήσεις.

 

Τις ίδιες απαιτήσεις θα μπορούσες να έχεις και εσύ, αν βέβαια ήσουν εντάξει. Αλλά αν δεν είσαι εντάξει, γιατί απαιτείς από άλλους να είναι.

 

Φιλικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε χοντρε,εκανες τον κοπο να διαβασεις τα προηγουμενα post ή ειχες νυχτερινη βαρδια στο ΒΟΝ;Αν ειναι καποιες εταιριες να κλεισουν εξ αιτιας του πειρατικου software αυτες θα ειναι η steinberg,η emagic και αλλες και οχι οι μεγαλοαπατεωνες των Εξαθλειων και των γυρω περιοχων.Να σου πω εγω συγκεκριμενα παραδειγματα.Kramer Pacer FR 202 S :90 ευρω στο internet,360 στο BON.Fantom 1500 ευρω internet 2600 στολλα.Εmu e4xt 1840 ευρω internet 3150 Νακα.Ξερεις υπαρχει ενα πραγμα στο PC σου που λεγεται web browser.Χρησιμοποιησε το και δες μονος σου.Εκτος αν εισαι πολυ απασχολημενος με το να σφουγγαριζεις τις σκαλες του Νακα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Maniac,

η ειρωνεία σου και η κοροιδία δεν βοηθάνε καθόλου σε αυτό εδώ το forum. Εσύ αμέσως έκρινες ότι ο Fat Guy είναι υπάλληλος κάποιας εταιρείας επειδή είχε μία άποψη που "εξυπηρετεί" κυρίως τις εταιρείες. Δεν συμφωνώ ότι η πειρατεία θα κλείσει τις εταιρείες κατασκευής software αλλά και τους αντιπροσώπους καθώς και αυτοί επενδύουν στο software. Θα μου πεις ότι οι εδώ αντιπρόσωποι μπορούν να ασχοληθούν με κάτι άλλο, δεν είναι το ίδιο όμως.

Και καλά εσύ μπορεί να μην ασχολείσαι με το software και τους Η/Υ, αλλά αυτά που λέει ο Fat Guy είναι αληθινά. Εγώ προσωπικά που ξέρω πολύ κόσμο, δεν ξέρω ούτε έναν (ακόμα και επαγγελματίες με studio) που να έχουν αγοράσει ότι έχει ο υπολογιστής τους πρωτότυπα. Μπορεί να αγοράσουν ένα βασικό πρόγραμμα, αλλά όλα τα άλλα (plug-ins, instruments, βοηθητικά προγράμματα) είναι κόπιες. Δεν κατηγορώ τον κόσμο γι αυτό. Όταν ένας μέσος Έλληνας βγάζει 300.000 το μήνα, πώς να δώσει λεφτά να πάρει τα πάντα πρωτότυπα; Οι επαγγελματίες όμως, που βγάζουν λεφτά από αυτή τη δουλειά οφείλουν να αγοράζουν τα πάντα. Αλλά είναι η πονηριά του Έλληνα που λέει, έλα μωρέ, αφού μπορώ να το βρω με ένα χιλιάρικο γιατί να τα χώσω να το αγοράσω κανονικά. Αυτός ειδικά δεν έχει κανένα δικαίωμα να μιλάει για τους αντιπροσώπους γιατί δεν είναι σωστός από την πλευρά του.

Εγώ Maniac, σου δίνω απόλυτο δίκιο από τη στιγμή που αναφέρεσαι με συγκεκριμένα παραδείγματα και σε συγκεκριμένους αντιπροσώπους. Δεν κάνουν όμως το ίδιο όλοι. Υπάρχουν μερικοί που όντως έχουν αναφέρει και αυτοί κάποια συγκεκριμένα παραδείγματα. Οι περισσότεροι όμωε εδώ αναφέρονται με αοριστίες και βάζουν όλους τους αντιπροσώπους στο ίδιο καζάνι. Δεν είναι σωστό. Όταν υπάρχουν έστω και 2-3 αντιπρόσωποι σωστοί μέσα στους 50, πρέπει να εξαιρεθούν από το θάψιμο που "τρώνε" οι υπόλοιποι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι κακό ρε παιδί μου και αυτό.... πάντα, σε κάθε φόρουμ υπάρχει ένας ψυχασθενής που περνά την ώρα του με το να προσβάλλει τους άλλους. Στην περίπτωση αυτή, εμφανίστηκε ο Maniac, ο οποίος μέσα σε δέκα γραμμές κατάφερε το ακατόρθωτο: να δείξει ότι δεν καταλαβαίνει τι διαβάζει.

 

Πάντως, ενημερώνω ότι δεν εργάζομαι και δεν μου ανήκει καμία ελληνική αντιπροσωπεία. Αυτά που έγραψα, τα έγραψα γιατί τα πιστεύω. Έγραψα τα επιχειρήματά μου, με τα οποία αν δεν συμφωνεί κάποιος... περιμένω να γράψει τα δικά του.

 

Αλλά προειδοποιώ, ότι δεν πρόκειται να ανεχθώ βρισιές και κοροιδίες, ειδικά από κομπλεξικούς τύπους όπως ο Maniac, ο οποίος έχει πρόβλημα με τους ανθρώπους που σφουγγαρίζουν σκάλες. Τον ενημερώνω ότι αυτό έκανε η μάνα μου για να μας μεγαλώσει και αποδείχτηκε ότι μας έκανε

(εμένα και την αδερφή μου) ανθρώπους που σκεπτόμαστε λίγο παραπάνω πριν βρίσουμε τον άλλο.

 

Πέραν αυτού, όταν εγώ πρωτοέμαθα τι είναι ο web browser και τι κάνει, κάτι τύποι σαν τον Maniac μπερδεύανε το internet με το filmnet. Στο internet μπορείς να βρεις οποιαδήποτε τιμή για οποιοδήποτε σχεδόν προϊόν. Το θέμα είναι αν έχεις κάποιον τρόπο να ξέρεις τι ακριβώς πουλιέται και από ποιον πουλιέται και (κυρίως) με ποιους όρους πουλιέται.

 

Ούτε μία, ούτε δύο, ούτε τρεις φορές αλλά πολύ περισσότερες (στο είπα, είμαι παλιός) άνθρωποι έχουν αγοράσει κάτι και έχουν πάρει κάτι λιγότερο από αυτό που αγόρασαν.

 

¶λλωστε (βρε μπουμπούνα Maniac), αν εσύ μπορείς να αγοράσεις κάτι που εδώ πουλιέται 360 ευρώ στην τιμή των 90 (κέρδος 270 ευρώ), γιατί δεν βάζεις από την τσέπη σου, π.χ. 900 ευρώ (οπότε θα αγοράσεις 10 τεμάχια), θα τα πουλήσεις εδώ προς 180 ευρώ το κομμάτι (στη μισή τιμή από αυτή που έχει ο άλλος δηλαδή), θα τσεπώσεις και 900 ευρώ για πάρτη σου και θα μας κάνεις και μεγάλη χάρη και θα σε πούμε και άρχοντα. Αν δεν έχεις 90 ευρώ για να αρχίσεις αυτή τη μεγάλη και σίγουρη δουλειά (με τέτοια περιθώρια κέρδους, δεν υπάρχει περίπτωση αποτυχίας), γράψε μας ένα λογαριασμό τράπεζας και είμαι σίγουρος ότι θα σου βάλουμε όλοι από ένα πεντόευρω, έτσι για να μας θυμάσαι.

 

Κατά τα άλλα συμφωνώ ότι ήμουν κάπως υπερβολικός σε αυτά που γράφω για το software - έχει δίκιο δηλαδή ο tonystar, αλλά το software είναι μόνο ένα παράδειγμα. Απλά είχα βαρεθεί να διαβάζω αυτή την μιζέρια που αποπνέουν μερικοί, λες και οι ίδιοι δεν φταίξανε ποτέ σε τίποτε, λες και οι αντιπρόσωποι μας χρωστάνε οτιδήποτε αλλά εμείς δεν χρωστάμε τίποτε σε κανέναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο είναι ότι είναι ανώνυμες' date=' με την έννοια ότι δεν λέει κάποιος συγκεκριμένα πράγματα για τον ΤΑΔΕ αντιπρόσωπο που έχει κάνει το ΤΑΔΕ λάθος ή την ΤΑΔΕ ατιμία κλπ.[/quote']

 

Νομίζω ότι γραφτήκανε παραδείγματα συγκεκριμένα.

 

Και με το "προσπαθούν" περνάω στο δεύτερο πράγμα που δεν μου αρέσει. Ότι έχουν μερικοί την απαίτηση να είναι σωστές οι αντιπροσωπείες (και οι εταιρείες γενικότερα)' date=' χωρίς οι ΙΔΙΟΙ να είναι σωστοί. Π.χ., πόσοι από εσάς τρέχετε το Cubase πειρατικό; Πόσοι το κάνετε αυτό εδώ και τουλάχιστον πέντε χρόνια; Πόσοι από εσάς θεωρούν ότι είναι καλύτερα να τους κοπεί το χέρι παρά να πληρώσουν νόμιμο software;[/quote']

 

Ο Στόλλας πουλάει software;

 

Ή μήπως δεν ξέρουμε ότι το software είναι ο κύριος τρόπος συντήρησης αυτών των εταιρειών;

 

Προσωπικά δεν πιστεύω ότι καμμία αντιπροσωπεία του χώρου περιμένει να βγάλει λεφτά από το software.

 

Οι εταιρείες/αντιπροσωπείες κλπ' date=' δεν διοικούνται από ρομπότ. Διοικούνται από ανθρώπους, που πρέπει να ανταμοίβονται για τις προσπάθειές τους, να πληρώνουν το ΙΚΑ τους, να μην κινδυνεύουν να κλείσουν. Δεν είναι σπόνσορες των καλλιτεχνικών προσπαθειών κανενός μας και δεν πρέπει να περιμένουμε δώρα από αυτές. Μπορούμε όμως να απαιτήσουμε καλύτερες υπηρεσίες και (κυρίως) καλύτερο support.[/quote']

 

Έχουμε όμως αρχίσει να φεύγουμε από το νόημα της κουβέντας: κανείς δεν είπε ότι τα μαγαζιά δεν πρέπει να βγάζουν λεφτά. Αυτό που λέμε είναι ότι έξω είναι φτηνά και εδώ ακριβά. Έξω αγοράζεις και ξέρεις ότι αυτό που πήρες είναι καινούργιο, b-stock ή μεταχειρισμένο. Εδώ ό,τι σου κάτσει. Τα έξω μαγαζιά δεν έχουν υπαλλήλους;

 

Σχετικά με το Software θα επανέλθω.

 

Γεράσιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης, θα περίμενα και έναν σχολιασμό από κάποιον μαγαζάτορα σχετικά με αυτό που είχα γράψει παλαιότερα αλλά απάντηση δεν πήρα: πως χειρίζονται τις μεταβολές του δολλαρίου οι εταιρείες;

 

Να θίξω και κάτι ακόμα: με ποιόν τρόπο προσαρμόζουν τις τιμές τους στις μεταβολές του δολλαρίου οι εταιρείες εδώ; Γιατί' date=' με το δολλάριο χαμηλά σου λένε "εμείς όταν φέραμε το δολλάριο ήταν ψηλά" οπότε πουλάνε με αυτή την τιμή. Όταν ανεβαίνει το δολλάριο, φυσικά ανεβαίνουν και οι τιμές άσχετα άν είχανε φέρει με χαμηλή τιμή..."δεν βλέπεις που έχει πάει το δολλάριο...;" σου λένε.

 

Ωστόσο, ψωνίζοντας από έξω, αυτό έχει όφελος: λόγω της μεγάλης κατανάλωσης, γίνονται συνεχώς παραγγελίες και οι τιμές προσαρμόζονται στις τιμές δολλαρίου. Είναι και η νοοτροπία τους διαφορετική.

 

Δεν είναι δυνατόν, ένα μηχάνημα να πωλείται σήμερα όσο και πριν 1 χρόνο, τώρα που το δολλάριο έχει χάσει 20% σε σχέση με το Ευρώ! Τώρα θα έπρεπε οι τιμές να ήταν χαμηλές, εώς και 20%.[/quote']

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου