Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να παρακαλέσω όλους όσους συμμετέχουν σε αυτήν την συζήτηση και φυσικά δεν εργάζονται σε κάποια απο αυτέσ τις επιχειρήσεις,να συνεχίζουν να γράφουν τα παράπονάτους γιατι πραγματικά μας σώζουν απο τα χειρότερα.....Αυτο που κάνετε παιδία ειναι πολύ σημαντική υποστίριξη προς όλουσ εμάς τους καλλιτέχνες...

Προς Θεο'υ,μην σταματάτε να λέτε τι γίνεται γιατι πλησιάζουνε και γιορτές και ο 13 μισθός μάλλον θα πάει τζάπα και βερεσσέ.Υπάρχει κόσμος που δεν έχει πάρει χαμπάρι τι γίνεται,ακόμη.Ας βοηθηθούμε για να ξυπνήσουμε όλοι....

Φιλικά και συναδερφικά,

Demis

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαίρομαι που βρήκα αυτο το θέμα σ 'ενα εξιδικευμένο ελληνικό site ,γιατι ειναι ενα θέμα που με απασχολεί ιδιαίτερα καθώς χρόνια αγοράζω μουσικα hardware και software.Ευχομαι οι αντιπρόσωποι να το διαβάσουν γιατί νομίζω οτι σε λιγο καιρό θα βρίσκονται σε χειρότερη κατάσταση απ αυτή που είναι τώρα,αν δεν συνετιστούν.

 

Απο τη στιγμή που η παγκόσμια αγορά άνοιξε , έχουμε κοινό ευρωπαικό νόμισμα και όλοι, λίγο ή πολύ, πρόσβαση στο internet συνιστώ στους συναδέλφους μουσικούς να συγκρίνουν τις τιμές,να κρίνουν κατά ποσο το service απο τον αντιπρόσωπο τους καλύπτει και να αγοράζουν απο εκεί που τους συμφέρει.

 

Προσωπικά ,έτυχε να κάνω κάποιες αγορές αυτή την εποχή,ψώνισα από 3 διαφορετικά γερμανικά μαγαζιά (συγκρινα και αυτών τις τιμές και την διαθεσιμότητα),και μόνο σε 1 περίπτωση αγόρασα από δώ αφού κατάφερα να έχω μια καλή τιμή και ηθελα την ασφάλεια του service μια που επρόκειτο για ακριβό μικρόφωνο.

 

Οι συνθήκες έχουν αλλάξει ,ας το συνειδητοποιήσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ' αρχήν θέλω να απαντήσω στο Motarde σχετικά με μία τιμή που ανέφερε για ένα προιόν πουο Νάκας το έχει τιμή καταλόγου 840 € ενώ έξω κάνει πολύ φτηνότερα. Κατ' αρχήν με έχεις παρεξήγήσει. Εγώ δεν υποστηρίχω κανέναν αντιπρόσωπο που έχει λάθος και πόσο μάλλον σε μία τέτοια περίπτωση. Το συγκεκριμένο παράδειγμα που αναφέρεις είναι εντελώς κατακριτέο. Ούτε πουθ ξέρω γιατί έχει τέτοια τιμή ο Νάκας, ούτε που με ενδιαφέρει. Απλά αυτός θα χάσει και όχι εμείς, γι αυτό να είσαι σίγουρος. Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο, πρέπει να τσεκάρεις κάποιον αντιπρόσωπο σε μεγάλο δείγμα προιόντων και γκάμας και όχι μεμονωμένα σε ένα ή δύο προιόντα γιατί μπορεί αυτά τα προιόντα να είναι παλιότερα μοντέλα, να είναι σε κάποια προσφορά από την μαμά εταιρεία, να ίσχύει κάποια συγκεκριμένη πολιτική γι αυτά κ.ο.κ. Αυτό που έχω δει εγώ στο Νάκα (αυτά που με ενδιαφέρουν δηλαδή) είναι ότι έχει πολύ καλές τιμές στο software και καθόλου καλές τιμές σε κάποιες επαγγελματικές κάρτες ήχου (σε σχέση πάντα με καταστήματα του εξωτερικού).

Ένα άλλο θέμα που ήθελα να ξαναφέρω στο φως μια και κάποιος σε αυτό το forum το σνόμπαρε, είναι το θέμα της προσωπικής επαφής. Προσωπικά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να έχεις κάποιο άνθρωπο μέσα σε κάποιο κατάστημα που να σε βλέπει εκτός από πελάτη και σα φίλο. Έχεις κάποιον άνθρωπο να μιλάς και να σου προτείνει σωστές λύσεις, πίνεις το καφεδάκι σου, τα λες και άμα λάχει του λες και μία κουβέντα παραπάνω.

Επαναλαμβάνω, αν θέλετε να μπαίνετε σε ένα απρόσωπο μαγαζί, να ζητάτε ένα προιόν συγκεκριμένο, να το παίρνετε και να φεύγετε δικαίωμα σας. Αλλά από την άλλη σκεφτείτε ότι μέσα σε ένα μαγαζί, όσο περισσότερο κάθεσαι τόσο περισσότερα βλέπεις και συνήθως συναντάς και άλλους μουσικούς με τους οποίους μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις και να μοιραστείς εμπειρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε tonystar, πάντα χαίρομαι όταν μπαίνω σε ένα μαγαζί και βρίσκω "πορωμένους" πωλητές, που θα σου πουν 2 κουβέντες και ξέρεις ότι έτσι είναι. Δυστυχώς, έχει καιρό να μου τύχει, ειδικά σε θέματα μουσικής τεχνολογίας και software καταλήγω να παίζω τον ρόλο του "ξεναγού" όταν πάω σε κάποια μαγαζιά.

 

"Αυτό το προγραμματάκι συγχρονίζεται με το άλλο μέσω ReWire, και από το control surface μπορείς να ρυθμίζεις τα Plugins" λέω (ο θεός!) και αφού με κοιτάνε με ικανοποίηση ("τι γαμάτο μηχάνημα έχω στο μαγαζί μου και δεν το είχα πάρει πρέφα"), αρχίζουν τα δικά τους:

 

"Μα βέβαια, είναι ένα απίθανο μηχάνημα. Σε 12 δόσεις με 6% δεν έρχεται πάνω από 1200 Ευρώ, αν έχεις Eurobank Visa μέχρι 36 δόσεις με σταθερά κυμαινόμενο επιτόκιο και την ρεσεψιονίστρια ανάσκελα."

 

Ευχαριστώ, γειά σας...!

 

σας θυμίζει κάτι;

 

Υ.Γ. και μιας που είπα για ρεψεσιονίστρια, δεν σας σπάει τα νεύρα αυτή η ξανθιά (ένα μαγαζί έχει Reception) που όποτε μπαίνεις μέσα σε ρωτάει που πηγαίνεις; Που θες να πηγαίνω...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεράσιμε,αυτο που ειπε ο φιλος παραπανω μαλλον εχει να κανει με την πραγματικη εικονα την οποια θελουν να προσαρμοσουνε στα μαγαζια τους οι αντιπρο-διπλοπρο-τριπλοπρο-πολλαπλοπρο-σωποι.

Βεβαια!Κατοπιν ωριμου σκεψεως και πολλων ωρων συνεδριασεις με το τμημα δημοσιων σχεσεων και marketing των εταιριων αποφασιστικε τα μαγαζια που πουλαγανε μηχανηματα ηχου και μουσικα οργανα,να κανουνε μια καινοτομα αλλαγη,θα ειναι λοιπον απο εδω και στο εξης Καφετεριες οι οποιες θα σερβιρουν καφε και πολυ καλη παρεα,σε ενα ανετο και φιλικο περιβαλλον,και φυσικα θα υπαρχουνε και ιντερνετ ροομσ απο τα οποια θα μπορειτε να κανετε chating αλλα και να ενημερωνεστε για καινουργια μηχανηματα και τιμες και να ψωνιζεται με την καρτα σας ενω τα λετε με τον φιλο σας και πεινετε και το καφεδακι σας.Παρεα θα σου κρατανε οι μεχρι σημερα συνηθισμενοι σε ολουσ εμας πωλητες,στο σερβιρισμα θα ειναι η ρεσεψιονιστριες,οι οποιες θα γινουνε περισσοτερες και οχι μια οπως ειναι τωρα.Οι αντιπροσωποι αλλαζουνε προσωπο κυριες και κυριοι.

Νομιζ πς ειναι καιρος να καταλαβουμε πως οι κοποι τοσων χρονων δεν πηγανε χαμενοι,Αρχιζει να φενεται η πραγματικη προθεση των αντιπροσωπων που τοσο καιρο ταλαιπωρηθηκαν αλλα αντεξαν και στις ποιο συσκολες στιγμες.

Cafe de la vizma

Cafe technology

Software cafe,

Hardware cafe,

Plug in time,

Mc cable,

Mc guitar και αλλα πολλα μαγαζια που δεν εχουνε εκδηλωθει ακομη.

Ασ στυριξουμε λοιπον ολοι μαζι αυτην την αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να λέμε και του στραβού το δίκιο' date=' πρέπει να τσεκάρεις κάποιον αντιπρόσωπο σε μεγάλο δείγμα προιόντων και γκάμας και όχι μεμονωμένα σε ένα ή δύο προιόντα γιατί μπορεί αυτά τα προιόντα να είναι παλιότερα μοντέλα, να είναι σε κάποια προσφορά από την μαμά εταιρεία, να ίσχύει κάποια συγκεκριμένη πολιτική γι αυτά κ.ο.κ. Αυτό που έχω δει εγώ στο Νάκα (αυτά που με ενδιαφέρουν δηλαδή) είναι ότι έχει πολύ καλές τιμές στο software και καθόλου καλές τιμές σε κάποιες επαγγελματικές κάρτες ήχου (σε σχέση πάντα με καταστήματα του εξωτερικού).[/quote']

 

Έχω μπροστά μου 5 καταλόγους 300+ σελιδών που μου στέλνουν δωρεάν μουσικοί οίκοι της Ευρώπης ΔΩΡΕΑΝ. Εδώ, οι περισσότεροι χρεώνουν τους κατλόγους τους και ΔΕΝ γράφουν και τιμές, μόνο κωδικούς προϊόντων. Τεσπα, σου βάζω ΟΤΙ στοίχημα θέλεις πως μπορώ να βρω ΧΑΜΗΛΟΤΕΡΗ τιμή σε οτιδήποτε προϊόν μου πεις και ΔΕΝ θα οφείλεται σε χαμηλότερο ΦΠΑ, μέγεθος παραγγελίας, ειδική έκπτωση, b-stock, παλαιότητα μοντέλου κτλ. Σε προκαλώ. Από οποιαδήποτε εταιρεία. Έγραψα ένα παράδειγμα για το Νάκα γιατί μόλις πριν λίγο καιρό έφερε τη συγκεκριμένη κιθάρα στην Ελλάδα και ήταν ιδιαίτερα χτυπητό παράδειγμα. Σου γράφω και για όποιον θέλεις. Αν θέλεις, σου γράφω για τα μικρόφωνα AKG από την Omikron Control, που κάποια μοντέλα (πχ C3000B) τα έχει σχεδόν διπλή τιμή από ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ σοβαρό μαγαζί στο εξωτερικό. Αν θέλεις σου γράφω για τα synth της Korg που κάποια μοντέλα το Bon Studio τα έχει 50 % ακριβότερα από άλλους (πχ Triton LE 88, 2832 στο Bon Studio με ΦΠΑ, 1888 στον Thomann με ΦΠΑ... 1 0 0 0 ευρώ διαφορά!). Α, και μη μου πεις για την κατηγορία έκπτωσης τους, άσε, και 30% να κάνουν (χλωμό σε κάποιες κατηγορίες), πάλι χάνω 100-150 χιλιάρικα! Αν θέλεις να σου πω για τις Fender του Στόλλα, τις Godin του Λογοθέτη ή τέλος πάντων για οποιοδήποτε άλλο αντιπρόσωπο (σιγά μη σπαταλάω το χρόνο μου να γράφω για την αφεντομουτσουνάρα τους συνέχεια, ξέρω ότι μας δουλεύουν, λεφτά από εμένα ΔΕΝ παίρνουν). Πες μου, δεν έχω κανένα πρόβλημα, είμαι ΣΙΓΟΥΡΟΣ ότι εδώ είναι ακριβότερα. Είναι ένα από τα κακά της Τουρκοκρατίας φαίνεται αυτή η κουτοπονηριά μερικών καρχαριών. Πρέπει να βγάλουμε και το καινούριο Mercedάκι εξάλλου.

 

Ένα άλλο θέμα που ήθελα να ξαναφέρω στο φως μια και κάποιος σε αυτό το forum το σνόμπαρε' date=' είναι το θέμα της προσωπικής επαφής. Προσωπικά δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο από το να έχεις κάποιο άνθρωπο μέσα σε κάποιο κατάστημα που να σε βλέπει εκτός από πελάτη και σα φίλο. Έχεις κάποιον άνθρωπο να μιλάς και να σου προτείνει σωστές λύσεις, πίνεις το καφεδάκι σου, τα λες και άμα λάχει του λες και μία κουβέντα παραπάνω.

Επαναλαμβάνω, αν θέλετε να μπαίνετε σε ένα απρόσωπο μαγαζί, να ζητάτε ένα προιόν συγκεκριμένο, να το παίρνετε και να φεύγετε δικαίωμα σας. Αλλά από την άλλη σκεφτείτε ότι μέσα σε ένα μαγαζί, όσο περισσότερο κάθεσαι τόσο περισσότερα βλέπεις και συνήθως συναντάς και άλλους μουσικούς με τους οποίους μπορείς να ανταλλάξεις απόψεις και να μοιραστείς εμπειρίες.[/quote']

 

 

Εγώ πάλι απεχθάνομαι αυτές τις δήθεν "φιλικές" σχέσεις, που η αρχή και το τέλος τους ορίζονται από το ποσοστό έκπτωσης που κάνει ο μαγαζάτορας. Προτιμώ να είμαι ευθύς με ΟΛΟΥΣ, ανεξάρτητα από το αν χάσω ή κερδίσω στο τέλος. Θα τα έχω καλύτερα με τον εαυτό μου και δεν θα διαιωνίζω αυτό το "παζάρι"... αυτό μετράει. Αν θέλω να πιω καφέ, θα πάω σε μια καφετέρια. Αν θέλω να βγω με τους πραγματικούς φίλους μου, θα τους πάρω τηλέφωνο και θα κανοίσουμε ραντεβού. Αν θέλω να πηδ***, ειδικά σε αυτή την εποχή που οι γυναίκες κάνουν κρα, θα κάνω μια βόλτα. Αν δεν θέλω όμως να με πηδ*****, δε θα αγοράσω από αυτούς. Να τη χ*** την ανθρώπινη επαφή (και καλά), αυτό δεν υφίσταται όταν υπάρχουν χρήματα στη μέση. Υπάρχουν πολλοί (και πολύ καλύτεροι) άλλοι τρόποι να ανταλλάξεις απόψεις και εμπειρίες με μουσικούς και σίγουρα το να κάνεις πιάτσα για ψίχουλα σε στέκια ξερακιανών γραικύλων δεν είναι η προτεινόμενη μέθοδος, τουλάχιστον από εμένα.

 

Πες μας τώρα και που δουλεύεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να συμπληρώσω για το Νάκα... Αν υπάρχουν κάποιες όχι κραυγαλέα ακριβότερες τιμές σε κάποια προϊόντα, είναι γιατί μέσω κάποιων κινήσεων μας στις εταιρείες (πχ RME, Steinberg) τους έβαλαν, χέρι. Το ίδιο και με την Behringer στο Στόλλα. Ειδικά για την τελευταία, είμαι περήφανος που λίγο καιρό μετά από κάποια παράπονα μου έβαλαν στη σελίδα τους προτεινόμενη τιμή ΓΙΑ ΚΑΘΕ ΧΩΡΑ ΤΗΣ ΕΕ, ώστε να σταματήσει το δούλεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Motard δεν έχω ξαναδεί πιό κομπλεξικό τρόπο γραφής και επαφής σε αυτό το forum, η πήγαινε στην Γερμανία μετανάστης να μπορείς να αγοράζεις σε καλές τιμές η μίλα τουλάχιστον πιό ωραία.

Καταλαβαίνω ότι ίσως να έχεις πρόβλημα με μερικές τιμές αλλά δεν είναι λόγος αυτός να μιλάς καταυτόν τον τρόπο ανώνυμα. Μήπως οι αντιπρόσωποι πρέπει να βάλουν και δωρεάν τηλεφωνική γραμμή ψυχολόγου γιά μερικούς ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλω να πηδ***' date=' ειδικά σε αυτή την εποχή που οι γυναίκες κάνουν κρα, θα κάνω μια βόλτα. Αν δεν θέλω όμως να με πηδ*****, δε θα αγοράσω από αυτούς. Να τη χ*** την ανθρώπινη επαφή (και καλά), αυτό δεν υφίσταται όταν υπάρχουν χρήματα στη μέση. Υπάρχουν πολλοί (και πολύ καλύτεροι) άλλοι τρόποι να ανταλλάξεις απόψεις και εμπειρίες με μουσικούς και σίγουρα το να κάνεις πιάτσα για ψίχουλα σε στέκια ξερακιανών γραικύλων δεν είναι η προτεινόμενη μέθοδος, τουλάχιστον από εμένα.[/quote']

 

Δεν καταλαβαίνω ολη αυτή την αγανάκτηση και την φρασεολογία. Σε τελική ανάλυση έμποροι είναι όπως και οι μισοί Ελληνες και αν ρίξει κανείς μια ματιά γύρω του τα ΠΑΝΤΑ ακριβαίνουν συνεχώς. Στο κατω-κάτω πόσες κιθάρες, ενισχυτες ή δεν ξέρω τι άλλο χρειάζεται κανείς για να παίξει μουσική ?

 

Κανε υπομονή να τελειώσει ο Κουλούρης με τις πατάτες και τις σαρδέλες και σίγουρα θα ασχοληθεί με τους "αντιπρόσωπους".

 

... μουσική παίζεις καθόλου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου