Προς το περιεχόμενο

Οι Αντιπρόσωποι...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator
εχω μια προταση! επειδη ολοι μας σερφαρουεμ και ανακαλυπτουμε sites με πολυ ενδιαφεροντα πραγματα ας κανουμε μια λιστα των οσων εχουμε βρει

για να αλληλοπληροφορουμαστε για διαφορες πηγες οργανων αλλα και αλλων χρησιμων πληροφοριων.

 

1. Μπορείτε να τα προσθέσετε εδώ. http://www.noiz.gr/modules.php?name=Web_Links&l_op=viewlink&cid=5

 

2. Επίσης μην ξεχνάμε ότι υπάρχει και η δική μας βάση με τα δικά σας τεστ http://www.noiz.gr/modules.php?name=Reviews εδώ στο noiz. Δόξα τω Θεώ τόσα πράγματα έχουμε όλοι στην διαθεση μας. :!:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 244
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τηλεφώνησα το πρωί στο Bon για να πάω να δω το Logic Control σε λειτουγία.

 

Η απάντηση ήταν ότι δεν υπάρχει ετοιμοπαράδοτο (εντάξει), δεν υπάρχει ούτε σαν demo (το πουλήσανε!) και, το καλύτερο, δεν ξέρουν πότε θα φέρουν.

 

Από την επίσημη αντιπροσωπεία της Emagic.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνουμε μια παρανόηση.

Συγκρίνουμε αντιπρόσωπους (δηλ. χονδρέμπορους) με dealers (δηλ. λιανοπωλητές).

Δεν αναφερθηκε κανείς στις τιμές που πουλάει η Roland Γερμανίας' date=' αλλά

στου Thomman.de που είναι dealer της. Η σύγκριση τιμών πρέπει να γίνεται στο ίδιο επίπεδο, δηλ. στα μαγαζιά![/quote']

 

Δε βλέπω παρανόηση. Όταν η Yamaha βγάζει MSRP (Manufacturer's Suggested Recommended Price, ΑΛΛΟ RRP -Retailer's Recommended Price) για την Ευρώπη, δε νομίζω να βγάζει άλλη τιμή για την Ελλάδα (τζατζικόσημο;). Ο φόρος εισαγωγής στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι ΕΝΑΣ.

 

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/databases/taric_en.htm

 

http://europa.eu.int/comm/taxation_customs/dds/cgi-bin/tarchap?Lang=EL

 

Διαφορά στα μεταφορικά ΔΕΝ υπάρχει (εκτός αν μπαίνει και αλβανόσημο στα φορτηγά). Τα προϊόντα τους συνήθως έρχονται Αγγλία ή Γαλλία και ΜΕΤΑ διανέμονται στις άλλες χώρες. Να σημειωθεί και ο υψηλότερος ΦΠΑ άλλων χωρών.

 

Πες μου λοιπόν τώρα: είναι δυνατόν ο Νάκας να δίνει προτεινόμενη τιμή ΛΙΑΝΙΚΗΣ ΠΑΝΩ από ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ τιμή ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΟΣ, σε αρκετά προϊόντα; Εγώ έχω μιλήσει με αποδείξεις (βλέπε και παλιότερα μηνύματα), όχι γενικά και μπορεί να το διαπιστώσει ο καθένας.

 

Από την άλλη, οι "αντιπρόσωποι" στην Ελλάδα δε λειτουργούν με αποκεντρωμένη λογική. Ο συγκεντρωτισμός τους (ο Νάκας πριν από μια δεκαετία περίπου έκανε ανέξοδα μια πανελλήνια αλυσίδα, τάζοντας φύκια και μεταξωτές κορδέλες στους κατά τόπους εμπόρους... τελικά, τους έμεινε μόνο η ταμπέλα και οι μαθητές από τα ωδεία) ξεπερνά κάθε όριο. Μόνο οι νεώτεροι (δεν κάνω διαφήμιση, παράδειγμα αναφέρω, βλέπε Groove Factory) λειτουργούν πιο επιθετικά και ξέρουν τι τους γίνεται σε κάθε επίπεδο (εδώ είναι που λένε πως το μέγεθος δεν έχει σημασία). Το πρόβλημα είναι βαθύτερο απ' ότι φαίνεται. Είναι πρόβλημα οθωμανικής νοοτροπίας και όχι αλυσίδας τροφής.

 

Και αφού είμεθα καλλιτέχναιναιναι, ας κλέισουμενενε με ένα τίτλο από προσφιλές μου βιβλίο: "I spit on your graves", Boris Vian.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
ΑΓΑΠΗΤΕ ΓΙΑΝΝΗ ΜΕΘ.

ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΤΟ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΛΙΑΝΟΠΩΛΗΤΗΣ Η ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟΣ.

Αν καταλάβατε καλά δεν διαφωνώ στο ότι οι τιμές στην Ελλάδα σε πολλές περιπτώσεις είναι "αλλού" και ότι ο επαγγελματισμός κάποιων αντιπροσώπων δεν είναι αγαθό για εξαγωγή.

 

Αλλά! Επί της ουσίας' date=' έχει σημασία αν κάποιος είναι αντιπρόσωπος ή dealer. Κάνουμε λάθος όταν συγκρίνουμε ανόμοια.

Ο αντιπρόσωπος αναλαμβάνει εκ μέρους του εργοστασίου να εισάγει και να πουλήσει στην χώρα του, (Ελλάδα πχ) [b']μέσα από το δίκτυο dealer που διαθέτει[/b], βάσει τιμοκαταλόγου (Suggested Retail Price δηλ Προτεινόμενη Λιανική Τιμή).

Ο dealer μετά έχει το περιθώριο να κάνει καλύτερη τιμή από τον επίσημο προεινόμενο τιμοκατάλογο.

Βάσει συμφωνίας ο αντιπρόσωπος δεν πρέπει να πουλάει ποτέ φτηνότερα απο τις αναγραφόμενες τιμές καταλόγου γιατί ο στόχος του είναι να πουλήσει στους dealers, χονδρική (μεγάλες ποσότητες) και όχι σε μεμονομένους αγοραστές λιανικής που στοχεύει το μαγαζί λιανικής.

ΟΥΦ! :(

Νομίζω όμως ότι μπήκαμε βαθιά στα "εμπορικά ύδατα" ενώ στο κάτω-κάτω αυτό που ενδιαφέρει τον Ελληνα καταναλωτή είναι να αισθανθεί ότι ισχύει γι αυτόν ότι ισχύει για την υπόλοιπη Ευρώπη από πλευράς τιμών και service. :wink:

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον αφου διαβασα και τις 14 σελιδες αυτου του topic θα σας πω την δικια μου εμπειρια και τα συμπερασματα δικα σας. Αποφασισα να κανω μια μεγαλη αναβαθμηση στο Home studio μου επειδη αλλαξα και προσφατα σπιτι και αφου εκανα ερευνα αγορας σε διαφορα μαγαζια στην βορεια Ελλαδα, κυριως Θεσσ/νικη, για τα πραγματα που χριαζομουν εστειλα και μια λιστα στο thomann.de για να δω την δικια τους προσφορα. Στην τελικη για ένα σετ τύμπανα sonor, μια κεφαλη gallien krueger για μπασο, μια καμπινα marshal για κιθαρα, 2 πεταλια electro harmonix, μια κονσολα 2 equalizer ενα μικροφονο και ενα κομπρεσορα της behringer, 1 midi keyboard, 1 synth της Korg και αρκετα υλικα ηχομωνοσης, το thomann μου εβγαλε μια προσφορα 4200 euro. Το κοστολογιο για τα ιδια ακριβως πραγματα απο την Ελλαδα ηταν 6500 euro με μεγαλυτερη διαφορα τιμων στους ενισχυτες, στα τυμπανα και στα υλικα ηχομονωσης. Φυσικα το thomann δεν μπορουσε να μου τα στειλει ολα αυτα και ετσι πηρα εναν φιλο μου που εχει ενα φορτηγακι και πηγαμε κατοπιν συνενοησης και τα πηραμε απο την Γερμανία. Τα έξοδα για το ταξίδι ηταν περιπου 350 ευρω δηλαδη μαζι με κατι αλλα μικροπραγματα που διαλεξα εκει, βασεις καλωδια κτλ, η ολη υποθεση μου βγηκε 4700 ευρω. Τα σχεδον 2000 ευρω που μου εμειναν ειναι υπεραρκετος λογος για να μην ξανα ασχοληθω με Ελληνικό καταστημα ως την ημερα που κατι θα αλαξει σε αυτην την χωρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 2000 Euro περίσευμα, αγοράζεις απο εξωτερικό και μένεις εκεί και για διακοπές... τι να λέμε τώρα!

¶σε που και πάλι κάτι θα σου μείνει... :D

www.pramnos.net

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην είμαστε και άδικοι, οφείλουμε να αναφέρουμε ότι όταν ο Διαμαντόπουλος είχε γίνει Musik Produktiv, στις κιθάρες τουλάχιστον που ασχολούμουν αποκλειστικά τότε, είχε αρχίσει να κάνει αχτύπητες, για Ελλάδα, τιμές, με μοναδικό αποτέλεσμα το εξής : ένα είδος κρυφού και άνανδρου μπουκοτάζ από αντιπροσωπείες, γιατί, και καλά, δεν άφηνε την αγορά να λειτουργήσει ισορροπημένα και δημιουργούσε μονοπώλιο. Λέω το μπουκοτάζ αυτό άνανδρο γιατί δεν σταμάτησαν να του παρέχουν προιόντα, απλά, για να μιλήσω με συγκεκριμένο παράδειγμα, όποτε πήγαινα να δοκιμάσω κάτι στο Bon Studio, ο Λεβαντής με απέτρεπε από το να πάω να το αγοράσω από εκεί και μ'έστελνε σε άλλους, "δικούς" του. Αυτό δεν πάει να πει ότι πήγαινα κιόλας!

Αυτό το πράγμα ισχύει ακόμα και τώρα. Τον Ιούνιο πήρα μια Gibson, την οποία δοκίμασα πρώτα στο show room του Bon, καθώς κανείς δεν φέρνει στο μαγαζί του κιθάρα με list price 3900... Παρ'ότι εμένα με βόλευαν οι 12 δόσεις στην πιστωτική που μου έκανε ο Διαμαντόπουλος, ο Λεβαντής επέμενε να πάω αλλού, που θα μου έκαναν την ίδια τιμή, αλλά χωρίς δόσεις... Φυσικά και δεν τον άκουσα!

Αυτά που αναφέρω δείχνουν, πιστεύω, την προσπάθεια, τουλάχιστον από πλευράς Bon Studio, ώστε η ελληνική αγορά να παραμείνει ένας οίκος ανοχής... Και αναφέρω κανονικότατα ονόματα όπως αυτό του Λεβαντή, διότι πρέπει να ξέρουμε που πατάμε, με ποιον έχουμε να κάνουμε και να μην κατηγορηθώ ότι απλά πετάω "υποννοούμενα"! ΞΕΚΑΘΑΡΑ!

 

ΥΓ: Ξέρω άπειρες περιπτώσεις που το Bon Studio έχει πουλήσει απευθείας χονδρική σε μεμονωμένους πελάτες. Αυτή κι αν είναι υποστήριξη προς ένα υγιές δίκτυο λιανοπωλητών!

url=http://www.soundclick.com/akisk]Akis K

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Steve, γράψε σε αυτό το θέμα ή σε άλλο (για να το κρατήσουμε μόνο για θέματα αντιπροσώπων) πιο αναλυτικά για το ταξίδι (βενζίνες, με τι αμάξι, άλλα έξοδα, αναφέρεσαι σε ατομικά έξοδα ή και των 2;), αλλά και για την όλη εμπειρία στο μαγαζί εκεί. Σου έκοψαν κάτι από το σύνολο; Ευχαριστώ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

¶κη, αν πάρεις τελικά την Εlement από το JRR, γράψε πόσο σου βγήκε τελικά με εκτελωνισμό και ταχυδρομικά (καθώς και αν ο τύπος ήταν συνεργάσιμος στο να κόψει μικρότερο εικονικό κουστουμάκι) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, μετά την αποτυχημένη πρόταση για μαζική παραγγελία από το εξωτερικό έρχεται η πρόταση για εκδρομή στη Γερμανία με πούλμαν...χμμμμ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου