Προς το περιεχόμενο

Koch Studiotone


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 300
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

@ frunobulax: Κοίτα τον koch δεν το έχω σπίτι μου, τον έπαιξα καμμιά ωρίτσα σε ένα μαγαζί (vs του marshall dsl 401).

Tον έψαξα αρκετά. Παίζω με american standard strat '08 με rosewood. Το πρόβλημα το εντόπισα στα μπάσσα, τα πρίμα του od τα σπάγανε ( κ το καθαρό επίσης)!! Το RAT το έβαλα κατόπιν στο καθαρό κανάλι για να συγκρίνω με το od του koch, κ πάλι ίδιο fizziness άκουσα στα μπάσσα...(Το ίδιο κ στο od κανάλι με λίγο gain απ'το RAT και λίγο απ'τον ενισχυτή.) Στο RAT βάζω drive στο 12 άααντε στο 2, όχι παραπάνω. Οπότε δε φταίει αυτό.

(Ίσως δοκιμάσω compressor που λέει ο akis_1982.)

Ρε γαμώτο ο τέλειος ήχος για μένα είναι καθαρά punchy marshall τυπου peppers και βρώμικα γουστάρω αυτό που βγάζει το RAT μου στους valvestate-μόνο το θέλω πιο πλούσιο σε συχνότητες, πιο ζωντανό... :( .....Καμιά ιδέα;... (Sorry aν κανω spam.)

 

 

Επειδή αυτα είναι υποκειμενικά, προφανώς δεν σου κάνει λοιπόν αυτός ο ενισχυτής, οποτε μην το σκέφτεσαι άλλο....! Ίσως πρέπει να κοιταξεις κάποιον άλλο ενισχυτή.

Μια παρατήρηση μόνο, το Rat στο 12 ή στο 2 έχει τόσο πολύ overdrive που τα μπάσα γίνονται ανεξέλεγκτα, και έχει χαθεί κάθε ίχνος του πραγματικού ήχου της κιθάρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση και από μένα. Τα βρώμικα του studiotone που έχω έχουν χάσει την καθαρότητα στον ήχο τους και "λασπώνουν". Ακούγεται σαν solidstate ένα πράγμα. Ποιες λάμπες πρέπει να αλλάξω ? Τις ενισχύτριες ή τις προενισχύτριες ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο φοραει τις ιδιες λάμπες? εχουν παιξει τοσο ωστε να θελουν αντικατασταση ?

λογικα οι πρωτες που χρειαζονται αλλαγη ειναι οι τελικές

 

 

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή αυτα είναι υποκειμενικά, προφανώς δεν σου κάνει λοιπόν αυτός ο ενισχυτής, οποτε μην το σκέφτεσαι άλλο....! Ίσως πρέπει να κοιταξεις κάποιον άλλο ενισχυτή.

Μια παρατήρηση μόνο, το Rat στο 12 ή στο 2 έχει τόσο πολύ overdrive που τα μπάσα γίνονται ανεξέλεγκτα, και έχει χαθεί κάθε ίχνος του πραγματικού ήχου της κιθάρας.

 

To drive του RAT στο 12 ή max στο 2 σε άλλους ενισχυτες εμενα μ'εχει ικανοποιησει.

Παντως αν εξαιρεσω το "λασπωμα" στα μπασσα του od, μαλλον θα τον αγοραζα τον koch! Και punchy καθαρά έχει και ωραίο od (στα πρίμα).

Μήπως εχουν παλιώσει οι λάμπες στον ενισχυτή που έπαιξα στο μαγαζί αυτό; Όπως λέει κ ο akis_1982.

Εκτός από την Telesound στο Γαλάτσι ξέρουμε ποιός άλλος τους φέρνει;

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο καιρο φοραει τις ιδιες λάμπες? εχουν παιξει τοσο ωστε να θελουν αντικατασταση ?

λογικα οι πρωτες που χρειαζονται αλλαγη ειναι οι τελικές

 

 

 

Τις φοράει απο τον Φεβρουάριο του 09. Αλλα τετοιο εργαλείο που είναι παίζει υπερωρίες σε σπιτι, προβες , live .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από την Telesound στο Γαλάτσι ξέρουμε ποιός άλλος τους φέρνει;

 

Αν ρωτάς για Αθήνα, το Telesound είναι ο επισημος συνεργατης του Ντούκα (Γιαννενα)  ο οποιος είναι και ο επισημος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα. Αν δε σε βολευει το Γαλάτσι έχει και 2ο μαγαζι στο Αιγαλεω. Αν δε σε βολευει και εκει παρε ενα τηλεφωνο στον Δημητρη στο Telesound και ρωτα τον μηπως εχει δωσει σε κανενα αλλο μαγαζι καποιον ενισχυτη για επιδειξη και σε βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από το manual

 

Preamp and Power tubes wear out and have to be changed

from time to time to maintain the amps best performance.

Tubes behave like strings, they lose highs, lows and

dynamics and after a period of time they have to be

changed. Exactly when is hard to say but this is an

indication: if you play almost every day change tubes each

year, if you play once or twice a week change tubes every

2-3 years.

Tubes rarely fail. If they are bad, these might be the

symptoms:

PREAMP TUBES (ECC83, 12AX7, 7025):

- Microphonic whistling or squealing on one or both

channels.

- No or low amp volume on one or both channels.

- Excessive noise on one or both channels.

POWER TUBES (EL84):

- Loud crackling that is not affected by front panel controls.

- Intermittent or regular blowing fuses.

- Weird amp ‘distorting’.

- Hum.

Changing a tube is a simple and quick fix for most

problems in your amp.

In case of failure, just one or both POWER TUBES can be

replaced without rebiasing.

Please always use two matched EL84 (= one duet)

replacement tubes to obtain the amps best

performance.

Again, if you have any doubts, please take no risks and

consult your dealer and/or a qualified technician.

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες αργότερα...

λοιπόν o studiotone μολις τον πήρα μου εβγαλε ενα θεματάκι.

 

Καποιες φορες δεν δουλευε ο αριστερος ποδο διακότης δηλαδη δεν αλλαζε το καναλι od/od+

 

Μίλησα με τα παιδια απο Telesound στη Συρου στο Γαλάτσι απο όπου τον εχω αγοράσει και μου δώσανε καινουργιο ποδοδιακόπτη.

 

Μετα απο κανα μήνα που έτυχε να θελήσω να ξανα αλλαξω κανναλι απο ποδοδιακόπτη(δεν αλλαζω συχνα γιατι παιζω κυριως με το βρώμικο και καθαριζω με volume κιθαρας) συνειδητοποιησα πως παλι δεν αλλάζει καναλι,  :o

Αρα δεν εφταιγε ο ποδοδιακότης αλλα ο ενισχυτής !

 

Μην σας τα πολυλογω τον περνω τον βαζω στη κουτα του και τον πάω στο μαγαζι (αν καταλαβα καλα πλεον εχει και επισημα τους koch)

 

Λοιπόν τα παιδια εκει στη γαλατσιου συνεργαζονται άψογα !

Καθως τον ενισχυτη τον εχω μολις 3 μηνες,,,, αμέσως μου τον αντικατέστησαν με εναν καινουργιο χωρις να χρειαστει να το κουρασουμε το θεμα οπως στα περισσοτερα μαγαζιά !  Ευγε λοιπόν

 

και ενισχυταρες φερνουνε και υπερεπικοινωνιακοί είναι

 

Ετσι ναι,,,αξιζει καποια μηχανήματα τα οποια ακόμα δεν ειναι ευρέως γνωστα και να παρτάρουμε μαζί τους αλλά και να suportαρουμε τους εισαγωγείς τους

πσ: και ναι αυτη τη στιγμη το δωματιο μοιρίζει ξερετε απο αυτη την μυρωδια καινουργιου ενισχυτη που ζεστενεται :D

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και λίγες ημέρες ανακαλύπτω το πόσο καλός ενισχυτής είναι ο Koch Studiotone που απέκτησα και εγώ από τα παιδιά στη Telesound.

Μπράβο στο Koch για τους ενισχυτές του και μπράβο στη Telesound για την άψογη εξυπηρέτηση.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου