Προς το περιεχόμενο

Mastering στο εξωτερικό...Αξίξει τελικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε..

Βλέπω και την προειδοποίηση εκει πάνω ότι το θέμα έχει να λάβει απαντήσεις πολλές ημέρες, αλλά παίρνω το "ρίσκο" του να παραπεμφθώ να ανοίξω καινούριο θέμα! ;D

 

Το θέμα με το μαστερινγκ έχει αρχίσει να με απασχολεί τον τελευταίο μήνα και ομολογώ ότι διαβάζοντας το θέμα εδώ δεν ξεκαθάρισαν κάποια issues που έχω. Anyway, αρχίζω...

Έχω τελειώσει μια προσωπική δουλειά και σκέφτομαι να την κυκλοφορήσω μόνος μου- αρχικά τουλάχιστον- καθώς δεν έχω και καμμιά άκρη ούτε και το know how σε ορισμένα (πολλά) θέματα. Τελειώνοντας λοιπόν τις μίξεις μου, είμαι πλέον σε αναζήτηση μαστερινγκ. Δυστυχώς λόγω του DIY του θέματος το budget που μπορώ να διαθέσω δεν είναι και ΤΟ μεγαλύτερο.

Με μια γρήγορη αναζήτηση βρήκα κάποια πράματα στο εξωτερικό (αμερική και γερμανία κυρίως - όχι στο στερλινγκ πάντως :P ) και ένα δυο samples που έλαβα δεν ήταν και αυτό που περίμενα δυστυχώς.. Αυτό που έχω να ρωτήσω είναι όσοι απο εδώ έχουν άποψη πάνω στο θέμα (και απ'ότι βλέπω είστε πολλοί  :) ) αν μπορείτε να συστήσετε κάποια τέτοια studios, είτε εσωτερικού είτε εξωτερικού που να πληρούν τα παραπάνω κριτήρια και ιδανικά να παρέχουν και sample ώστε να μπορεί πιο άνετα να γίνει η επιλογή..Αντιλαμβάνομαι ότι το είδος μουσικής παίζει κυρίαρχο ρόλο στην επιλογή. Στο myspace της υπογραφής μου υπάρχει αρκετά αντιπροσωπευτικό δείγμα.

 

Πω, έχω τόσες πολλές ερωτήσεις πάνω στο θέμα.. ;D

 

Mods, αν είναι εκτός κλίματος feel free να το ταξιδέψετε όπου είναι..

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί,

Σπύρος Χαρμάνης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

και ένα δυο samples που έλαβα δεν ήταν και αυτό που περίμενα δυστυχώς..

 

εννοεις οτι τους εστειλες δουλεια σου και σου εκαναν μαστερινγκ δειγμα?

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

yep, και τα δυο αυτά sites προσέφεραν free sample από υλικό που τους στέλνεις..

εννοείς ότι μπορεί καμμιά φορά αυτό να μην είναι αντιπροσωπευτικό, κάπως "στο πόδι"?

thanks  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Ασχετο βεβαια αλλα...

 

Πολυ καλο το sober sun!!! Μπραβο

Γενικα η δουλεια σου ειναι ομορφη

Kαι το μικροφωνο της Barbie μια χαρα ηχογραφει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ότι μπορεί καμμιά φορά αυτό να μην είναι αντιπροσωπευτικό, κάπως "στο πόδι"?

 

δεν νομιζω να ειναι στο ποδι, αν και γενικα το on line mastering δεν ειναι και η πανακεια.. ;D (καποιοι αφελεις νομιζουν οτι οταν κανουν online mastering στα..Sterling ας πουμε οτι οντως κανουν το mastering οι...αρχιμηχανικοι του Sterling.. στην κεντρικη μαστερινγκ σουϊτα  του Sterling;D ;D )

 

αν διαβασεις το θεμα και κανεις και ενα search στο noiz για mastering θα βρεις πολλες και διαφορες απαντησεις (και τρομερα debates ;D) δυστυχως ΚΑΝΕΙΣ δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι θα σου αρεσει το mastering μια και αν μη τι αλλο το mastering ειναι καθαρα θεμα ΓΟΥΣΤΟΥ & ΑΙΣΘΗΤΙΚΗΣ του καθε μαστερα (το οποιο μπορει απλα να μη συμπιπτει με το δικο σου),προσωπικα οποτε κανω μαστερινγκ (αν και ειμαι παρα πολυ ευχαριστημενος απο τα μαστερινγκ που μου εχουν κανει στην Ελλαδα ) προσπαθω να ειμαι κοντα στον "μαστερά" (οσο ικανος και να ειναι) για να ειμαι σιγουρος οτι το τελικο αποτελεσμα μου αρεσει ,τι να κανεις ας πουμε ενα εξαιρετικα "μουσικο" και δυναμικο μαστερινγκ οταν παιζεις καφρομεταλ?(εκει θες αλλου ειδους μαστερινγκ και πρεπει να βεβαιωθεις οτι ο μαστεράς ειναι στο ιδιο "μηκος κυματος" με εσενα.)

 

πριν απο μερικα χρονια μιλαγα με τον παραγωγο των Green Day  και οταν τον ρωτησα τι μαστερινγκ προτιμαει μου ειπε..."καταρχην τα θελω ΟΛΑ στο μηδεν  :o & αν πηγαινει και παραπανω χωρις να ακουγεται το κλιπαρισμα χωσε,αλλα και να ακουγεται ΠΑΛΙ χωσε...,το ζητουμενο ειναι να μη μπορεις να ΔΕΙΣ καν την κυματομορφη αλλα μονο ενα solid block απο...κοκκινο,απο εκει και περα... βλεπουμε  ;D ;D" αυτη η αισθητικη ας πουμε δεν θα ηταν και πολυ αρεστη στους..Tindersticks ,για αυτο το καλυτερο απο ολα ειναι να βρεις εναν μαστερα με πειρα στο ΕΙΔΟΣ που ΕΣΥ παιζεις... ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ουσιαστικά αυτό που λες είναι περίπου η περίληψη όσων ειπώθηκαν στις προηγούμενες σελίδες εδώ  ;D και τα αντιλαμβάνομαι 100%!

Ναι ρε συ, μακάρι να μπορούσα να είμαι κοντά στο χώρο που γίνεται η δουλειά (και από άποψη περιέργειας κυρίως), αλλά κάτι η δουλειά, κάτι οι σχολή με εμποδίζουν. :-\

Επίσης δεν έχω κανένα μα κανένα ενδοιασμό και προκατάληψη για το ζήτημα "Μαστερινγκ εντός / Μάστερινγκ εκτός (και επί τα αυτά)", το ζήτημα σαφώς είναι η ποιότητα της δουλειάς και με βάση αυτό θα κρίνω εγώ προσωπικά εμπειρία, χρηματικό κόστος κλπ κλπ. Γιαυτό και προσπαθώ να βρώ άτομα που να μπορούν να διαθέτουν sample. A, συν του ότι κρίνω όχι βάσει καμμιάς επιφωτισμένης εμπειρογνωμοσύνης, αλλά προσωπικού γούστου και αισθητικής όπως ακριβώς είπες.

 

Περίεργος ο green day-s. Με όσους έχω μιλήσει εγώ μέχρι τώρα, μου έχουν πει ότι προτιμούσαν την ψόφια από πλευράς dBFS έκδοση, παρά την κομπρεσσαρισμένη στο 0- που τους έστελνα. Τι να πεις?

Keep searching,

Να σαι καλά SF

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου