Προς το περιεχόμενο

Mastering στο εξωτερικό...Αξίξει τελικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν, επανέρχομαι για μία τελευταία τοποθέτηση. Οι πληροφορίες που διασταύρωσα τις τελευταίες ώρες επιβεβαιώνουν ότι ο κ. Χατζηστάμου είναι πολύ ικανός επαγγελματίας και (κατα γενική ομολογία) καλό παιδί. Η φερόμενη ως "υπεροψία" στον τρόπο με τον οποίο τοποθετείται δημοσίως, είναι εν' μέρει δικαιολογημένη (μου λένε) εξαιτίας της ταλαιπωρίας στην οποία τον υποβάλλει συχνά-πυκνά η "ελληνική πραγματικότητα".

 

Όλα αυτά επιβεβαιώνουν τον βασικό ισχυρισμό μου, ότι δηλαδή πρέπει να προσέχει περισσότερο το δημόσιο προφίλ του. Είναι αστείο, ένας άνθρωπος με γνώσεις και γούστο να καταφεύγει στο τρυκ της αφ'υψηλού θέασης προκειμένου να ισχυροποιήσει τις προσωπικές του άμυνες. Αστείο και εντελώς περιττό, αφού δεν βρίσκεται (στο noiz τουλάχιστον) ανάμεσα σε εχθρούς.

 

Η αναφορά μου σε δουλειές των οποίων το καλλιτεχνικό περιεχόμενο δεν εγκρίνω (π.χ. Χατζηγιάννης) δεν έγινε για να μειώσει την αξία του Athens Mastering, αλλά για να υπογραμμίσει το παράλογον του να προσποιούμαστε ότι δεν είμαστε τμήμα της ελληνικής πραγματικότητας, ενώ είμαστε. Κάθε δουλειά έχει και τη λάντζα της, αυτό είναι γνωστό. Στην Ελλάδα, κάθε εστιάτορας είναι και λαντζέρης και δεν υπάρχει τίποτε μεμπτό σε αυτό.

 

Τέλος, οι εκτιμήσεις που έκανα για το μέλλον (τα περιβόητα 10 χρόνια μετά), δεν αφορούν βέβαια ειδικά το Athens Mastering, αλλά αφορούν (κατά τη γνώμη μου) όλο τον συναφή χώρο και όλο τον επαγγελματικό αυτό κλάδο. Ο κ. Χατζηστάμου παραγνώρισε ότι επί της ουσίας συμφωνούμε (εγώ π.χ. μίλησα για υποβάθμιση των υπηρεσιών) για το ότι δεν είναι η ποιότητα που καθορίζει τις προτεραιότητες των δισκογραφικών εταιρειών. Επίσης, δεν πρόκειται καθόλου για τη "γνώμη μου" αλλά για εκτίμηση που συνάδει με τα στοιχεία που δίνουν διάφοροι οργανισμοί για τη βιώσιμότητα διαφόρων επαγγελμάτων στην Ελλάδα του αύριο - όποιος θέλει μπορεί να τα αναζητήσει και να τα βρει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πάντως eye αυτό που δεν κατάλαβα, είναι από πότε το να λες, ότι κάποιος έχει υπεροπτικό ύφος και ότι αυτό το "δημόσιο προφίλ" όπως το ονομάζεις, του κάθεται περίεργα, σημαίνει απαραιτήτως, ότι δεν κάνει καλή δουλειά;

 

Τες πα, μπορεί ο Chrish να είναι ο τοπ μαστεράς στον κόσμο, αλλά αυτό το ύφος του (πάλι μιλάω υποκειμενικά) προσωπικά δεν με εμπνέει (χέστηκε η φοράδα μες στο αλώνι θα μου πει). Και το να σε "εμπνεύσει" ο άλλος, για μένα αποτελεί το 1ο.

Μπορεί να είναι έτσι ως άνθρωπος, μπορεί να ήταν της στιγμής, ενώ κανονικά είναι χαλί να τον πατήσεις, δεν ξέρω. Απλά αυτά τα 7 μηνύματα, μου έβγαλαν κάποια υπεροψία.

 

 

Τώρα για να λήξει το θέμα, θα ήθελα την άποψή του και περί του αρχικού ερωτήματος της κουβέντας αυτής. Επίσης αν έχει χρόνο, να ανατρέξει και σε παλιότερα θέματα περί mastering και να απαντήσει στα όποια ερωτήματα θέτονται. Ίσως έτσι και να ανέβει το επίπεδο του φορουμ αυτού :wink:

 

 

[κακία mode]Χώρια που όταν μίλησα για το ύφος των συνεντεύξεων, δεν αναφέρθηκα σε κανέναν συγκεκριμένα. :roll: [/κακία mode]

 

 

Ουφ τέλος. Ειρήνη αδέρφια! :D

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nα φωνάξουμε όλοι μαζί λοιπόν τον δάσκαλο από το Θιβέτ να μας μάθει και να μας ανεβάσει το επίπεδό μας.

 

Καιρό έχω να πάω σχολείο. :D

 

Εdit: Ωχ,ξέχασα μάλλον πρέπει να πάμε εμείς εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Παίζει καμμία περίπτωση μπάντας/μουσικού με το ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ εργο σε δύο διαφορετικούς "μάγους" του μάστερινγκ για να πάρω και γώ μυρουδιά ???

Μα καθόλου δεν αγαπάς τους ανθρώπους ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Ολα στο χαρακωμα της τσεπης τελικα...ηθος' date=' υφος και επιχειρηματικοτητα για μια χουφτα διαφημιση και πελατεια..Και δεν αφορα το Athens mastering μονο ( γιατι παλι θα πρεξηγηθω γιατι ο,τι λεω )[/quote']

 

Και τί κακό υπάρχει στο κυνήγι του φράγκου αν γίνεται με συνέπεια και επαγγελματισμό ?

Με την ίδια αφοσίωση και προσοχή που γράφω κιθάρες για τη μπάντα μου, το έχω κάνει και για την Αρβανιτάκη, τον Θεοφάνους και την Ελεάνα Παπαϊωάννου....και φροντίζω να το κάνω όσο γίνεται καλύτερα προκειμένου να συντηρήσω μια καλή φήμη, και να μεγιστοποιήσω το εισόδημα μου.

 

Τί λάθος κάνει ο Χατζηστάμου εν προκειμένω και θα πρέπει να βάλλεται με τον τρόπο που έχει γίνει εδώ μέσα (και μάλιστα απο ανθρώπους που σηκώνουν την παντιέρα του γνώστη χωρίς να έχουν δώσει το παραμικρό δείγμα δουλειάς) ?

 

Και μην αναμασήσουμε τα περι υπεροψίας ξανά, γιατί ο κομπλεξική υπεροψία που εμφανίζεται εδω μέσα κατα καιρούς σε συζητήσεις για ξύλα, τάστα, μαγνήτες, λάμπες κτλ είναι ανευ προηγουμένου !

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες τα χρυσοστομε..... :!:

 

Γιατι στη χωρα μας το να βγαζεις χρηματα απο τη μουσικη (την ΟΠΟΙΑ μουσικη & την οποιαδηποτε δραστηριοτητα γυρω απο αυτη...) εχει καταντησει ΑΜΑΡΤΗΜΑ?? 8O

 

Συνηθως βεβαια η "κριτικη" αυτη γινεται απο ατομα που θα ηθελαν να μπορουσαν και αυτοι αλλα βεβαια δεν μπορουν....... :roll: (ναι,ναι η ...ατιμη η.... κενωνια φταιει... :lol: )

 

Απο τη στιγμη που οτι κανεις το κανεις ΣΩΣΤΑ δεν μπορω να καταλαβω ΠΟΥ ειναι το προβλημα.........

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα κανω το δικηγορο του Silot ,αλλα τετοιου ειδους προσωπικες επιθεσεις ειναι επιεικως ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΕΣ......καταρχην ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ αν ειναι πολυ μεγαλος κιθαριστας (και ΔΕΝ ΤΟ ΙΣΧΥΡΙΣΤΗΚΕ αλλωστε...) και κατα δευτερον ο ανθρωπος απλα σου λεει οτι το να πεταμε μια ρηση του τυπου "ολα για τα φραγκα τα κανετε" ειναι ΑΔΙΚΟ και ΑΣΤΟΧΟ,τιποτα παραπανω και τιποτα παρακατω... :roll:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως μεταξυ μας ειναι ΠΟΛΥ μεγαλος κιθαριστας... :lol: :lol: ξερεις ποσο ΓΡΗΓΟΡΑ και ΠΟΛΥΠΛΟΚΑ παιζει??

 

Παιζει ΤΟΣΟ γρηγορα που μπορει να παιξει ολη τη myxolydian στα 343,5 bmp ,να αφησει την κιθαρα να φτιαξει φραπε και η κιθαρα να συνεχισει να παιζει!!! :lol: :lol: :lol: (ασε που ξερει ΟΛΟΚΛΗΡΟ το Smoke on the water !! :lol: :lol: )

 

(πλακα κανω Τολη βεβαια!! :lol: :lol: )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου