Προς το περιεχόμενο

Mastering στο εξωτερικό...Αξίξει τελικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για την ακρίβεια ο Cobain είχε πει ότι του δινόταν η ευχέρεια να ανεβάσει μέχρι 7db

 

ε' date='κατι θα...ειχε παρει το παιδι ,αυτα τα πραγματα δεν γινονται στο μαστερινγκ.... :lol:[/quote']

 

sf, γίνεται και παραγίνεται!!

μπορούμε να δυναμώσουμε το κεντρικό κανάλι (το οποίο περιλαμβάνει μποτα ταμπουρο και φωνή) στενεύοντας τη στερεοφωνική εικόνα και με κατάλληλο eq και dynamics processing να δυναμώσει τελικά η φωνή. Ισως όχι 7dB, αλλά γίνεται σίγουρα. /kakia Ισως να μην το κάνουν στο Athens Mastering, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. /kakia

 

:lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Για την ακρίβεια ο Cobain είχε πει ότι του δινόταν η ευχέρεια να ανεβάσει μέχρι 7db

 

ε' date='κατι θα...ειχε παρει το παιδι ,αυτα τα πραγματα δεν γινονται στο μαστερινγκ.... :lol:[/quote']

 

sf, γίνεται και παραγίνεται!!

μπορούμε να δυναμώσουμε το κεντρικό κανάλι (το οποίο περιλαμβάνει μποτα ταμπουρο και φωνή) στενεύοντας τη στερεοφωνική εικόνα και με κατάλληλο eq και dynamics processing να δυναμώσει τελικά η φωνή. Ισως όχι 7dB, αλλά γίνεται σίγουρα. /kakia Ισως να μην το κάνουν στο Athens Mastering, αλλά δεν σημαίνει ότι δεν γίνεται. /kakia

 

:lol: :wink:

 

μωρε ετσι γινεται δεν αντιλεγω αλλα μετα θα ακουγεται σαν την ΤΥΠΙΚΗ ελληνικη παραγωγη... :lol: :lol: :lol:

 

 

δηλ . η ΦΩΝΗ & τα "οργανα"

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα ΦΥΣΙΚΑ τον ΕΑΥΤΟ σου,σε αυτη τη μουσικη ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι μονο ΕΣΥ ξερεις τι χρειαζεται......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι έλληνες μαστεράδες αποκαλύφθηκαν όσον αφορά την έλλειψη σοβαρότητάς τους στις συνεντεύξεις που έδωσαν πριν μερικούς μήνες σε ελληνικό περιοδικό... μιλάμε για γέλιο μέχρι λιποθυμίας...

 

Ναι, να σου πω την αλήθεια κι εγώ έλεγα: επιτέλους κάποια μαστεριγκ στουντιο στην Ελλάδα, με εξοπλισμό, ανθρώπους κτλ κτλ κτλ...

 

Μετά διάβασα τι έλεγαν και με 1 ύφος περίεργο (το γνωστό το ελληνικό εγώ είμαι ο σουπερ ντουπερ και οι υπόλοιποι καθίστε στα αυγά σας), που τους διακατείχε (τουλ. εμένα κάπως έτσι μου φάνηκε), που σε συνδυασμό με το τι βγαίνει από Ελλάδα ως ολοκληρωμένες παραγωγές, βράστα......

Μετά έπεσαν και συνεντεύξεις από εξωτερικό, όπου και μόνο η απλότητα του λόγου τους και ότι μια πρόταση περιείχε ότι οι άλλοι κορδώνονταν επί 10 προτάσεις, κάτι μου έδειξε!

 

¶σχετο αλλά sf αν δεν θες να πεις δημόσια, τότε μπας και μου στείλεις με πμ το όνομα του δίσκου σου; Ε; Φανταστικέ μου sf;

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και θεωρώ το Athens από τα κακά μεταξύ των κακών.

 

Είναι κρίμα που δεν έχεις καταλάβει τον ρόλο του Athens Mastering στο ερημικό τοπίο των ελληνικών παραγωγών.Αν σου παραθέσω μερικούς δίσκους για κάθε χρόνο τα τελευταία 10 χρόνια θα καταλάβεις οτι το αποτέλεσμα ήταν πολύ μακρία απο οτιδήποτε κυκλοφορούσε.

Το "Sterling" ηταν εδω πολλά χρόνια πριν και μάλιστα σε μια χώρα χωρίς standards και παραμορφωμένη αισθητική άποψη η όλη προσπάθεια έγινε

"in the hard way".

 

Και επειδή κανένας προφήτης στον τόπο του ειδικά στην Ελλάδα, ρίξε μια ματια τι λένε οι ξένοι για το Athens Mastering και άκουσε τις δουλείες που κάναμε για ξένους καλλιτέχνες.

 

Φυσικά και υπάρχουν μέτριες δουλειές (κοίτα το service παρακάτω) το mastering δεν είναι υπεύθυνος παραγωγής.Εκτός αν βγάζεις λεφτα απο άλλα επαγγέλματα και διώχνεις όποιες δουλειές δεν σε εκφράζουν καλλιτεχνικά και αισθητικά.

 

Είναι ισοπέδωση της τέχνης ναουμ. :lol: Να κάθομαι να φτιάχνω εγώ λεπτομέρεια στη μίξη μου για να μου την τιγκάρει στα χαμηλομεσσαία ο άλλος;

 

Πρόσφατα έκανα mastering στο single πολύ γνωστού καλλιτέχνη και μετα το mastering το σχόλιο ήταν οτι θέλει πιο πολλά πρίμα.

Το δίσκο το έκαναν mastering στο Sterling στον ακριβότερο ηχολήπτη.

Μόλις πήραν το δείγμα ζήτησαν νεο mastering με πιο πολλά πρίμα.

Να είσαι σίγουρος οτι ένας πολύ καλός mastering engineer ακούει πιο πολλά πράγματα απο ότι νομίζεις (χωρις να σημαίνει οτι είναι αλάθητος) για το υλικό σου και έχει την απαιτούμενη απόσταση και αισθητική γνώση να το αναδείξη.

 

Αν παρ'ολα αυτά δεν συμφωνείς με το αποτέλεσμα τότε το mastering

γίνεται "service" και ο mastering engineer κάνει ότι του ζητηθεί.Και πάλι βέβαια θα γίνει με τον ιδανικότερο τρόπο.

 

Αυτα είναι λυμένα θέματα εδώ και δεκαετίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι έλληνες μαστεράδες αποκαλύφθηκαν όσον αφορά την έλλειψη σοβαρότητάς τους στις συνεντεύξεις που έδωσαν πριν μερικούς μήνες σε ελληνικό περιοδικό... μιλάμε για γέλιο μέχρι λιποθυμίας...

 

Ναι' date=' να σου πω την αλήθεια κι εγώ έλεγα: επιτέλους κάποια μαστεριγκ στουντιο στην Ελλάδα, με εξοπλισμό, ανθρώπους κτλ κτλ κτλ...

 

Μετά διάβασα τι έλεγαν και με 1 ύφος περίεργο (το γνωστό το ελληνικό εγώ είμαι ο σουπερ ντουπερ και οι υπόλοιποι καθίστε στα αυγά σας), που τους διακατείχε (τουλ. εμένα κάπως έτσι μου φάνηκε), που σε συνδυασμό με το τι βγαίνει από Ελλάδα ως ολοκληρωμένες παραγωγές, βράστα......

Μετά έπεσαν και συνεντεύξεις από εξωτερικό, όπου και μόνο η απλότητα του λόγου τους και ότι μια πρόταση περιείχε ότι οι άλλοι κορδώνονταν επί 10 προτάσεις, κάτι μου έδειξε!

[/quote']

 

Η συνέντευξη απο το εξωτερικό ήταν δεκα απαντήσεις δια αλληλογραφίας

για αυτό σου φάνηκε και ήταν απλή.

 

Αν μετα απο όσα ανέφερα στην συνέντευξη εσύ κατάλαβες αυτά που αναφέρεις τότε πράγματι εξηγούνται πολλά για την Ελληνική πραγματικότητα. Διάβασε τη πάλι προσεκτικά και προσπάθησε να καταλάβεις τι σου λέει κάποιος με 30 χρόνια πείρα στον ήχο και 15 στο mastering με τον τρόπο του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ChrisH, εγω θυμάμαι πολύ καλά ότι (όταν ερωτήθηκε ο συνεντευξιαζόμενος του Athens Mastering) αναφέρθηκε ως σημαντική δουλειά που είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά, το live του Χατζηγιάννη.

 

Αυτό το παράδειγμα, εμπίπτει στην κατηγορία των εργασιών που κάνατε για να βιοπορίσετε, ή στις δουλειές που κάνατε επειδή είναι σύμφωνες με την αισθητική σας και τις προδιαγραφές σας;

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μετα απο όσα ανέφερα στην συνέντευξη εσύ κατάλαβες αυτά που αναφέρεις τότε πράγματι εξηγούνται πολλά για την Ελληνική πραγματικότητα.

 

"Ελληνική πραγματικότητα" είσαι εσύ και ο Χατζηγιάννης, όχι εγώ κύριε. Μην με προσβάλλεις εμένα, διότι το μόνο κομμάτι της ελληνικής πραγματικότητας με το οποίο είσαι ασύμβατος είναι το ότι εδώ ο κόσμος είναι λίγος και γνωρίζουμε πρόσωπα και πράγματα. Ξέρουμε πολύ καλά πρώην χαι-εντάδες που πέρασαν τα 2/3 από τα 30 χρόνια που ανέφερες αναζητώντας τα τέλεια μπάσα (και που κάποτε αγόρευαν εναντίον των subwoofer), ενώ τώρα δηλώνουν ότι "προετοιμαζόντουσαν" για τον κόσμο του mastering.

 

You are fucking with the wrong guy.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου