Προς το περιεχόμενο

Mastering στο εξωτερικό...Αξίξει τελικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κατηγορείται δηλαδή ένα επαγγελματικό Mastering Studio

ότι δεν κάνει καλή δουλειά; 8O

 

Όχι, συζητάμε για το γεγονός ότι στην Ελλάδα δεν γίνονται τόσο καλα mastering όσο έξω. Και αφού αυτό το επαγγελματικό studio είναι το πιο γνωστό και αντιπροσωπευτικό, το παίρνει η μπάλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Το ότι "στην Ελλάδα δεν γίνονται τόσο καλα mastering όσο έξω" το λαμβάνουμε ως δεδομένο; Γιατί ακούγεται λίγο γενικό κ αόριστο.

Εγώ δεν είμαι "μέσα" στην δουλειά, κάποιοι απο εσάς είναι, και ίσως ξέρετε καλύτερα - αλλά δεν έχετε και όλοι την ίδια άποψη για το θέμα απ'ότι είδα.

Και κάτι άλλο, μόνο το mastering είναι χειρότερο στην Ελλάδα; στο υπόλοιπο μέρος της παραγωγής σκίζουμε; Αν δεν μας αρέσει πως ακούγεται το τελικό αποτέλεσμα, μπορείς να ξέρεις ότι είναι το mastering που φταίει; Στα δικά μου αυτιά πάντως συνήθως υπάρχουν βασικότερα προβλήματα (πχ. ενορχήστρωση, βασικές στάθμες κλπ) αλλά δεν είμαι και ειδικός, το ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Wow! έχεις κάποια προσωπική εμπειρία για αυτά που λες? ή έστω κάποιες γνώσεις (σε επίπεδο mastering) ? πολλές φορές νομίζω γινόμαστε άδικοι χωρίς λόγο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χωρίς να είμαι και εγώ ειδικός, αυτό που ξέρω είναι ότι αυτός που έκανε την μίξη, καλό θα ήταν να βρίσκετε μαζί με την μπάντα στην διαδικασία του mastering για να έχουν και το καλύτερο αποτέλεσμα.

 

γνωρίζω μια φάση σε γνωστό στούντιο mastering τους κινήθηκε η ταχύτητα και από μπάσος ο τραγουδιστής βγήκε λίγο αδελφίζον :) με ρώταγε πως το ακούω :) μια χαρα!!! γα@@τα.

 

ωραίες δουλειές γίνονται και στην Αγγλία στο unity mastering studio, London είχε κάνει "το άδειο δωμάτιο" ο Σωκράτης Μάλαμας που πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες "εγχώριες" παραγωγές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μας αρέσει πως ακούγεται το τελικό αποτέλεσμα' date=' μπορείς να ξέρεις ότι είναι το mastering που φταίει; Στα δικά μου αυτιά πάντως συνήθως υπάρχουν βασικότερα προβλήματα (πχ. ενορχήστρωση, βασικές στάθμες κλπ) αλλά δεν είμαι και ειδικός, το ξέρω.[/quote']

 

με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο,ειδικά την ενορχήστρωση δεν την προσεχουν όπως θα έπρεπε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μισό λεπτό παίδες: εγώ δεν είπα τίποτε για την ποιότητα της δουλειάς που γίνεται στο Athens Mastering, δουλειά για την οποία έχω ακούσει και καλά και μη-καλά λόγια.

 

Είπα και εννόησα ότι δεν πρόκειται (σαν συζητητής) να ανεχτώ υποτιμητικές αναφορές στην "ελληνική πραγματικότητα" από ανθρώπους που είναι χωμένοι σε αυτή τη πραγματικότητα μέχρι το λαιμό. Μπορεί να συμφέρει τον επιχειρηματία να θέλει να δώσει έναν αέρα ανωτερότητας στις δραστηριότητές του (και καλά κάνει) αλλά αυτό ας το εκτιμήσουν (αν το εκτιμήσουν) οι άλλοι.

 

Γράψαμε (εγώ και ο boukaw), με τον οποίον δεν γνωριζόμαστε, δεν έχουμε παρόμοιες ηλικίες, δεν κάνουμε το ίδιο επάγγελμα ότι : διαβάζοντας εκείνες τις συνεντεύξεις εισπράξαμε έναν αέρα άσκοπης υπεροψίας που μας ενόχλησε. Και εμφανίζεται ο υπεύθυνος του Athens Mastering, όχι για να δικαιολογηθεί, ή να λύσει την παρεξήγηση με αντίρροπες δηλώσεις, αλλά για να μας πει ότι "τώρα καταλαβαίνει" το γιατί η ελληνική πραγματικότητα είναι αυτή που είναι.

 

Αυτό εμένα με προσβάλλει - πείτε με εύθικτο, πείτε με βλάκα, πείτε με ότι θέλετε, αλλά η "ελληνική πραγματικότητα"* έχει ονοματεπώνυμο και αυτό δεν είναι το δικό μου.

 

* Αναφέρομαι στην "ελληνική πραγματικότητα" με την υποβαθμιστική διάθεση που αναφέρθηκε ο κύριος, όχι ότι συμφωνώ με αυτή τη θέση.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψαμε (εγώ και ο boukaw)' date=' με τον οποίον δεν γνωριζόμαστε, δεν έχουμε παρόμοιες ηλικίες, δεν κάνουμε το ίδιο επάγγελμα ότι : [u']διαβάζοντας εκείνες τις συνεντεύξεις εισπράξαμε έναν αέρα άσκοπης υπεροψίας που μας ενόχλησε[/u]. Και εμφανίζεται ο υπεύθυνος του Athens Mastering, όχι για να δικαιολογηθεί, ή να λύσει την παρεξήγηση με αντίρροπες δηλώσεις, αλλά για να μας πει ότι "τώρα καταλαβαίνει" το γιατί η ελληνική πραγματικότητα είναι αυτή που είναι.

 

Ακριβώς αυτό είναι. Μου έβγαινε πολύ αέρας από όσα διάβαζα. Και είπα μάλιστα ότι μου φάνηκε (υποκειμενικός λόγος και όχι αντικειμενικός). Χώρια που συνεντεύξεις (ξένων) δεν έχω διαβάσει μόνο από το περιοδικό αυτό. Οπότε πάει και το επιχείρημα περί γραπτών και σύντομων απαντήσεων.

Και θα συμφωνήσω, ότι άτομα που συνεργάζονται με την ελληνική πραγματικότητα, ας μην την κρίνουν αρνητικά... Έχει φτάσει αυτές οι 2 λέξεις να είναι άλλη μια καραμελίτσα στα στόματα άπαντων!

 

 

Πάντως πραγματικά εύχομαι ChrisH το AM να κάνει τέτοιες δουλειές, που να έρθει η στιγμή να επιζητούν την συνεργασία τα sterling (πχ) με αυτό και όχι το αντίθετο.

Και μιας και γράφτηκες στο site ίσως θα μπορούσες να βοηθήσεις κι εσύ τα μέλη με τις όποιες απορίες (όποτε έχεις χρόνο εννοείται)

 

Α ναι.... και καλώς όρισες ChrisH :)

"Όχι άλλες TELE" Τάδε έφη Boukaw7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ ChrisH' date=' εγω θυμάμαι πολύ καλά ότι (όταν ερωτήθηκε ο συνεντευξιαζόμενος του Athens Mastering) αναφέρθηκε ως σημαντική δουλειά που είχε γίνει την προηγούμενη χρονιά, το live του Χατζηγιάννη.[/quote']

 

Για surround mastering και DVD Authoring και έχει σημασία η διευκρίνηση,

γιατι η ερώτηση ήταν αν προχωράει το πράγμα με τα νέα format.

Σαν εργασία ήταν πράγματι υποδειγματική (οχι σημαντική) στο μέτρο που αφορά το Athens Mastering

 

Αυτό το παράδειγμα, εμπίπτει στην κατηγορία των εργασιών που κάνατε για να βιοπορίσετε, ή στις δουλειές που κάνατε επειδή είναι σύμφωνες με την αισθητική σας και τις προδιαγραφές σας;

 

Στο σπίτι μου ακoύω Bach, Monteverdi, Thelonious Monk, Albert King,Amy Whinehouse αυτό το μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράψαμε (εγώ και ο boukaw)' date=' με τον οποίον δεν γνωριζόμαστε, δεν έχουμε παρόμοιες ηλικίες, δεν κάνουμε το ίδιο επάγγελμα ότι : [u']διαβάζοντας εκείνες τις συνεντεύξεις εισπράξαμε έναν αέρα άσκοπης υπεροψίας που μας ενόχλησε[/u]. Και εμφανίζεται ο υπεύθυνος του Athens Mastering, όχι για να δικαιολογηθεί, ή να λύσει την παρεξήγηση με αντίρροπες δηλώσεις, αλλά για να μας πει ότι "τώρα καταλαβαίνει" το γιατί η ελληνική πραγματικότητα είναι αυτή που είναι.

 

Ας το κάνω πιο απλό. Ξέχασε για λίγο την ιδέα περί υπεροψίας και κοίταξε την ουσία όσων λέω σε τεχνικό και αισθητικό επίπεδο.Σου λέει τίποτα ..??

Αν δεν σου λέει δεν μπορώ να κάνω κάτι, και δεν είναι ο σκοπός μου.

Ξαναδιάβασε τη σε 10 χρόνια.

 

 

Πάντως πραγματικά εύχομαι ChrisH το AM να κάνει τέτοιες δουλειές, που να έρθει η στιγμή να επιζητούν την συνεργασία τα sterling (πχ) με αυτό και όχι το αντίθετο.

 

¨Εχουμε κάνει δεκάδες δουλειές με ξένα γκρούπ και μουσικούς απο διαφορετικά είδη αλλά δεν είναι η δουλειά μου να διαφημίζω τι κάνουμε η τα σχόλια που παίρνουμε σε αυτό το forum. Είναι σίγουρο οτι οταν ανακαλύψεις πολλά απο αυτά τα CD θα έχεις μια πιο σφαιρική εικόνα.

Βέβαια δεν έχω κάνει τoύς Green Day η την Madona οπότε οτι και να προσπαθώ να πω είμαι χαμένος...

 

Και μιας και γράφτηκες στο site ίσως θα μπορούσες να βοηθήσεις κι εσύ τα μέλη με τις όποιες απορίες (όποτε έχεις χρόνο εννοείται)

 

Α ναι.... και καλώς όρισες ChrisH :)

 

Ευχαρίστως, αν έχω χρόνο και υπάρχει ενα επίπεδο....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραίες δουλειές γίνονται και στην Αγγλία στο unity mastering studio, London είχε κάνει "το άδειο δωμάτιο" ο Σωκράτης Μάλαμας που πιστεύω ότι είναι από τις καλύτερες "εγχώριες" παραγωγές.

 

Είναι πολύ καλή δουλειά.

Το προηγούμενο του Μάλαμα πως σου φαίνεται ?

Η η "Αγρύπνια" του Θ.Παπακωνσταντίνου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου