Προς το περιεχόμενο

Mastering στο εξωτερικό...Αξίξει τελικά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πλάκα πλάκα μήπως ξέρετε κανένα βιβλίο να κατεβάσουμε' date=' που να καθοδηγεί τον χρήστη στα βήματα μίξης ή και mastering..?[/quote']

 

"Mastering Audio" by Bob Katz

 

@ Superfunk: Ελα ρε, θα διαφωνήσω (παρά το ότι συμφωνούμε σε πολλά)!!! Mastering σωστό δεν υπάρχει στην Ελλάδα πάρα μόνο για τα αυτιά του Έλληνα. Και θεωρώ το Athens από τα κακά μεταξύ των κακών. Είναι ισοπέδωση της τέχνης ναουμ. :lol: Να κάθομαι να φτιάχνω εγώ λεπτομέρεια στη μίξη μου για να μου την τιγκάρει στα χαμηλομεσσαία ο άλλος; Στο sterling μπορείς να δώσεις για mastering κομμάτια σε ΟΠΟΙΟΝ θέλεις, αρκεί να έχεις τα ανάλογα φράγκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 115
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Να κάθομαι να φτιάχνω εγώ λεπτομέρεια στη μίξη μου για να μου την τιγκάρει στα χαμηλομεσσαία ο άλλος;

 

εμενα παντως η εμπειριες μου ειναι εντελως διαφορετικες,αλλα ξερεις πως ειναι αυτα,με καποιους "καθεται το γλυκο" με αλλους οχι,ειναι και το ειδος της μουσικης βλεπεις....(δεν εχω γνωρισει ακομα μαστερα που να τα καταφερνει καλα σε ολα τα ειδη...)

 

γενικα δεν αισθανομαι ανετα αν δεν ειμαι παρων κατα το μαστερινγκ οποτε και αυτος ειναι ο λογος που δισταζω να τα δωσω εξω,θελω να εχω τον αμεσο ελεγχο (να ειμαι "απο πανω" δηλ.), βλεπεις ειμαι control freak... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα mastering μπορεί εύκολα να βλάψει τις ευαίσθητες ισορροπίες μιας καλής δουλειάς παραγωγού. Σαν παράδειγμα σκέφτομαι τον Albini, παραγωγό του In Utero των Nirvana.

 

Αυτοί τον είχαν διαλέξει συνειδητά γιατί τους άρεσε ο ήχος του στις προηγούμενες δουλειές του (Pixies κλπ). Μετά τις ηχογραφήσεις και το mixing, ακούστηκε ότι ο Cobain είχε δυσαρεστηθεί με τα φωνητικά κι ότι σκεφτόταν να τα ανεβάσει γύρω στα 7db στο mastering... κι έγινε Τούρκος βέβαια, μιας και είχε πασχίσει να φτιάξει ένα ξεχωριστό άλμπουμ μακριά από το απελπιστικά radio friendly Nevermind. Νομίζω ότι τα mixes του δεν υπάρχουν πια...

 

Είτε υπάρχουν είτε όχι, είναι μια απόδειξη ότι πρέπει να βρίσκεσαι από πάνω τους (ή έστω δίπλα τους!!). Συνηγορεί και υπέρ της άποψης ότι "αν θες να γίνει κάτι καλά, κάν'το μόνος σου". Μπορεί να μην γίνει απαραίτητα καλά αλλά τουλάχιστον θα σε αντιπροσωπεύει...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις ηχογραφήσεις και το mixing, ακούστηκε ότι ο Cobain είχε δυσαρεστηθεί με τα φωνητικά κι ότι σκεφτόταν να τα ανεβάσει γύρω στα 7db στο mastering..

 

Και πως ακριβως θα το πετυχαινε αυτο? 8O γιατι ως γνωστον στο μαστερινγκ παει το final stereo downmix......

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πως ακριβως θα το πετυχαινε αυτο? 8O γιατι ως γνωστον στο μαστερινγκ παει το final stereo downmix......

 

Θα το δίνανε στο Athens Mastering το οποίο είναι ειδικό στα θαύματα... :) :) :) Σόρυ για τον σαρκασμό αλλά τώρα διάβασα το thread... οι έλληνες μαστεράδες αποκαλύφθηκαν όσον αφορά την έλλειψη σοβαρότητάς τους στις συνεντεύξεις που έδωσαν πριν μερικούς μήνες σε ελληνικό περιοδικό... μιλάμε για γέλιο μέχρι λιποθυμίας...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειλικρινά δεν ξέρω, δεν έχω πάει ποτέ σε mastering room, η πηγή μου πάντως είναι μια συνέντευξη - αφιέρωμα σε ειδικό τεύχος του Classic Rock στους Νirvana πριν από ενάμισι χρόνο. Για την ακρίβεια ο Cobain είχε πει ότι του δινόταν η ευχέρεια να ανεβάσει μέχρι 7db τα φωνητικά εκεί, κάτι που έκανε τελικά (σίγουρα όχι 7 db γιατί δεν θα έμενε τίποτα...)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει ας μπει στο http://www.myspace.com/nathanlyk και να μου πει το κατάλληλο site με τον κατάλληλο παραγωγό, για αυτό το είδος μουσικής.

 

Thnx..

www.myspace.com/nathanlyk

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την ακρίβεια ο Cobain είχε πει ότι του δινόταν η ευχέρεια να ανεβάσει μέχρι 7db

 

ε,κατι θα...ειχε παρει το παιδι ,αυτα τα πραγματα δεν γινονται στο μαστερινγκ.... :lol:

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου